Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vizeye Ne Zaman Başvurmalıyım?

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
emirogan9

Vizeye Ne Zaman Başvurmalıyım?

Mesaj gönderen emirogan9 » Cum May 19, 2023 4:44 pm

Herkese merhabalar. 18 Haziranda YKS sınavım var. Yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra, muhtemelen ağustos sonu gibi, Duisburg-Essen üniversitesi için şartlı kabul başvurusu yapacağım. Forumda okuduğum kadarıyla vize için randevu süreleri uzun sürebiliyor. Benim hedefim 2024 Ocak/Şubat gibi Almanya'ya gitmiş olmak. Ben okuldan kabul aldıktan sonra başvuru yapmayı düşünüyordum ancak öyle olursa istediğim tarihlerine yetişmeyecek gibi gözüküyor. Sizce okula başvurduktan hemen sonra vize başvurusu yapmak daha mı mantıklı olur? Şimdiden yardımlar için teşekkür ederim.
Stuttgart/Baden-Württemberg

isilwen

Re: Vizeye Ne Zaman Başvurmalıyım?

Mesaj gönderen isilwen » Cmt May 20, 2023 11:11 am

Her halükarda erken başvurmak faydalı ama durum başvuracağın konsolosluğa göre de değişiyor biraz. İzmir için 7-7.5 ay sadece randevu ataması için bekliyor insanlar. Ankara ve İstanbul randevu atamaları da 2-3 ay içinde oluyor gördüğüm kadarıyla. Biraz önce bir yorum okudum bir arkadaş 12 Nisan'da İstanbul 36F başvurusu yapmış hala randevu ataması yapılmamış.

Eksik belgen olduğu zaman konsolosluk randevunu erteleyebilyorsun, hatta arkadaşlar randevunuzu geç almak yerine erkenden alın belgeniz yoksa ertelersiniz diye tavsiye veriyorlar. Bana kalırsa eşeği sağlam kazığa bağlamakta fayda var. Siz başvurmak istediğiniz üniversitelere mail atın, yaz dönemi için başvuracağınızı ancak konsolosluk randevularının uzun sürdüğünü erken randevu almanız gerektiğini belirtin, tahmini olarak sonuçların ne zaman açıklandığı hakkında bir bilgi alın. Aynı şekilde eğer dil kursuna gidecekseniz kurs başlama tarihi ya da okulun başlama tarihini oryantasyon haftasının ne zaman olduğunu öğrenin.
Daha sonra bu bilgilere göre randevu atama tarihi için İzmir'e bağlı iseniz 7 ay, İstanbul ya da Ankara'ya bağlı iseniz 3 ay + konsolosluk randevu tarihi için bir ay (genelde 1-2 ay içine veriyorlarmış randevuyu) + 1.5,2 ay da vizenin gelmesi için bir süre hazırlayıp buna göre vize randevusu için idataya başvurun diye tavsiye ederim.

emirogan9

Mesaj gönderen emirogan9 » Pzr May 21, 2023 2:34 pm

isilwen yazdı: Cmt May 20, 2023 11:11 am Her halükarda erken başvurmak faydalı ama durum başvuracağın konsolosluğa göre de değişiyor biraz. İzmir için 7-7.5 ay sadece randevu ataması için bekliyor insanlar. Ankara ve İstanbul randevu atamaları da 2-3 ay içinde oluyor gördüğüm kadarıyla. Biraz önce bir yorum okudum bir arkadaş 12 Nisan'da İstanbul 36F başvurusu yapmış hala randevu ataması yapılmamış.

Eksik belgen olduğu zaman konsolosluk randevunu erteleyebilyorsun, hatta arkadaşlar randevunuzu geç almak yerine erkenden alın belgeniz yoksa ertelersiniz diye tavsiye veriyorlar. Bana kalırsa eşeği sağlam kazığa bağlamakta fayda var. Siz başvurmak istediğiniz üniversitelere mail atın, yaz dönemi için başvuracağınızı ancak konsolosluk randevularının uzun sürdüğünü erken randevu almanız gerektiğini belirtin, tahmini olarak sonuçların ne zaman açıklandığı hakkında bir bilgi alın. Aynı şekilde eğer dil kursuna gidecekseniz kurs başlama tarihi ya da okulun başlama tarihini oryantasyon haftasının ne zaman olduğunu öğrenin.
Daha sonra bu bilgilere göre randevu atama tarihi için İzmir'e bağlı iseniz 7 ay, İstanbul ya da Ankara'ya bağlı iseniz 3 ay + konsolosluk randevu tarihi için bir ay (genelde 1-2 ay içine veriyorlarmış randevuyu) + 1.5,2 ay da vizenin gelmesi için bir süre hazırlayıp buna göre vize randevusu için idataya başvurun diye tavsiye ederim.
Teşekkür ederim yanıtınız için. Eğer dediğiniz gibi randevuyu erteleyebilmek mümkünse temmuz gibi randevuyu almaya bakacağım. Anladığım kadarıyla ancak bu şekilde yetişecek vize işlemleri. Bu kadar uzun ve meşakkatli süreceğini düşünemedim açıkçası :D
Stuttgart/Baden-Württemberg

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Pzr May 21, 2023 4:59 pm

emirogan9 yazdı: Pzr May 21, 2023 2:34 pm Teşekkür ederim yanıtınız için. Eğer dediğiniz gibi randevuyu erteleyebilmek mümkünse temmuz gibi randevuyu almaya bakacağım. Anladığım kadarıyla ancak bu şekilde yetişecek vize işlemleri. Bu kadar uzun ve meşakkatli süreceğini düşünemedim açıkçası :D
Umarım her şey yolunda gider ve zaman konusunda bir sıkıntı çekmezsiniz. İnanın ben de dil öğrenmek ve okul kazanmak işin zor kısmı sanıyordum, meğersem vize randevusu alabilmek ve vizenizin okul tarihine kadar elinize ulaşmış olması imiş dert...

Ayrıca ne olur ne olmaz tek üniversite başvurusu yapmayın, elinizde birden çok üniversite başvurusu olsun. Hangi üniden hangi sonucun ne zaman geleceğini bilemeyiz. Kendinizi riske atmaya hiç gerek yok

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Pzr May 21, 2023 5:14 pm

emirogan9 yazdı: Cum May 19, 2023 4:44 pm Herkese merhabalar. 18 Haziranda YKS sınavım var. Yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra, muhtemelen ağustos sonu gibi, Duisburg-Essen üniversitesi için şartlı kabul başvurusu yapacağım. Forumda okuduğum kadarıyla vize için randevu süreleri uzun sürebiliyor. Benim hedefim 2024 Ocak/Şubat gibi Almanya'ya gitmiş olmak. Ben okuldan kabul aldıktan sonra başvuru yapmayı düşünüyordum ancak öyle olursa istediğim tarihlerine yetişmeyecek gibi gözüküyor. Sizce okula başvurduktan hemen sonra vize başvurusu yapmak daha mı mantıklı olur? Şimdiden yardımlar için teşekkür ederim.
Merhaba randevu alin yetismezse erteleyin veya en kötü iptal edin. Böyle bir hakkiniz var direkt internette Idata üzerinden yapabilirsiniz.
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering