Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Kabul Almama Rağmen Gidememem

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
beratiki

Kabul Almama Rağmen Gidememem

Mesaj gönderen beratiki » Cum Mar 24, 2023 3:06 pm

Öncelikle herkese merhabalar.
Bu konuda bilgisi olan varsa lütfen bana yardımcı olsun.

Trier Üniversitesi Psikoloji Yüksek Lisans programından kabul aldım. 15 Ocakta başvuru yaptım 6 Şubat'ta derslerimin uyuşmadığınız dolayısıyla kabul alamayacağımı bana ilettiler . İtiraz ettim karara, derslerimi tekrardan incelediklerinde, bütün giriş şartlarını yerine getirdiğimi, dolayısıyla kabul yüksek lisansa kabul edildiğimi mail yoluyla bana bildirdiler. Fakat 21 Mart tarihinde yani çok geç haber verildiği için ne yazık ki gidemeyeceğim. Zira dönem 17 Nisanda başlıyor ve şu an vize randevusu alsam yaklaşık 2 ay sonraya randevu veriyorlar, vizenin gelmesi de 1 ayı buluyor. Haziran'ın sonlarında vizem geliyor, dönem ise ağustos'ta bitiyor.

Şimdi ne yazık ki vize prosedürünün çok gecikmesi nedeniyle gidemiyorum. Ama şöyle bir şart sundular:

Eğer ki 31 Mart'a kadar 300 Euroluk dönem ücretini ödeyip Pasaportumun fotokopisini öğrenci işlerine atarsam beni öğrenci olarak bu dönem için kaydedebileceklerini, derslere ve sınavlara giremeyeceğimden dolayı bu dönemi boş geçeceğimi, bir sonraki dönem ise Almanya'ya geldiğimde derslere başlayabileceğimi ifade ettiler.

1 - Eğer kabul edersem bir sonraki dönem başvuru yapabileceğim ve aralarında gitmeyi çok istediğim 40 civarında üniversiteye, halihazırda bir üniversiteye kayıtlı olduğum için başvuru yapmam zorlaşacak. Ben böyle biliyorum. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz ?

2- Eğer kayıt olursam ilk dönem derslerine giremeyeceğim, bir sonraki dönem 1.dönemden başlayacağım, fakat toplamda benim 2.dönemim olacak. Bunun dezavantajlarını henüz bilmiyorum. Bu konuda bilgisi olan var mı ?

3- Vize görüşmesine Mayıs civarı gittiğimde, Sommersemester için kabul almışsınız ama dönem bitmiş biz size vize veremeyiz gibisinden bir tutum olabilir mi emin değilim ama teyit edemiyorum çünkü konsolosluk hiç bir şekilde telefonlara cevap vermiyor. Eğer ki ben evet dönem bitti fakat öğrenci olarak kaydım var, vize süreci yetişmediği için Sommersemesterı boş geçtim, sınavlara giremedim fakat okulla anlaştık kabul belgem burda Wintersemesterdan başlayacağım açıklamasını yaptığımda gerekçem kabul edilir mi ?

4- Onun dışında ise eğer kötü senaryoda yazın 40 tane üniversiteden birinden kabul alamazsam, hiç bir yere kayıt olamayacağım. İlla ki bir yerden kabul alacağımı düşünüyorum ama kötü bir şey olur. Elimdeki şansı da kaybedebilirim. Buraya kayıt olup gitmesem bile en azından yerimi sağlama almış olurum.

Bir sonraki dönem aynı üniversiteye tekrar başvuru yapabilirsin diyecekler içinde şunu söyleyeyim. Bir sonraki dönemden itibaren yüksek lisans bölümü değişiyor. Kabul şartları değişiyor. Dolayısıyla şartları kesin olarak sağlayabileceğini garantisini veremiyoruz diye cevap verdi International Office.

Siz benim durumumda neyi önerirsiniz ve lütfen kafamdaki soru işaretlerini cevaplandırır mısınız?

Şimdiden hepinize teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

beratiki

Re: Kabul Almama Rağmen Gidememem

Mesaj gönderen beratiki » Cum Mar 24, 2023 8:32 pm

Bu konu hakkında bilgisi olan ve tavsiye vermek isteyen var mı acaba ?

beratiki

Mesaj gönderen beratiki » Cmt Mar 25, 2023 2:56 pm

Arkadaşlar, spamlamayı gerçekten istemezdim ama hiç mi aranızda bu konuda bilgisi olan yok ?

Bilker

Mesaj gönderen Bilker » Pzr Mar 26, 2023 12:34 pm

Durumun ucu acik, biraz kötü organizasyon olmus. Su andaki kabulle vize basvurusu yapsan konsolosluk diger semester baslayabilecegine dair belge isteyebilir de istemeyebilir de. Bir sonraki dönemi beklesen ve tekrar basvuru yapsan belki heryerden red alirsin bu sefer aldigin kabul de yanabilir. O yüzden bunu böyle yap diye kimse cevap vermez. Artik risk alip süreci daha iyi organize edip kendi kafandaki karari uygulamalisin.

beratiki

Mesaj gönderen beratiki » Pzr Mar 26, 2023 10:33 pm

Bilker yazdı: Pzr Mar 26, 2023 12:34 pm Durumun ucu acik, biraz kötü organizasyon olmus. Su andaki kabulle vize basvurusu yapsan konsolosluk diger semester baslayabilecegine dair belge isteyebilir de istemeyebilir de. Bir sonraki dönemi beklesen ve tekrar basvuru yapsan belki heryerden red alirsin bu sefer aldigin kabul de yanabilir. O yüzden bunu böyle yap diye kimse cevap vermez. Artik risk alip süreci daha iyi organize edip kendi kafandaki karari uygulamalisin.
Vermiş olduğunuz cevap için teşekkür ederim.

Ben 2021 Haziran ayında Psikoloji bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra 1 yıl boyunca TestDaf sınavına çalıştım. Mayıs 2022'de sınava girdim fakat geçemedim. Ekim 2022'de bir daha sınava girdim TDN 4 aldım bütün bölümlerden. Ocak ayında başvurdum üniversiteye ama sadece 3 tane üniversite vardı. Sommersemester'da Psikoloji yüksek lisans programı açan. Diğer bütün üniversiteler Wintersemester için açıyor. Ben kabul aldım dediğim gibi Trier'dan ama işte geç cevap verdikleri için gidemeyip reddetmek zorunda kalacağım vize randevusu yüzünden. Dolayısıyla yazın başvuru yapacağım. Okuldan mezun olmamın üzerinde 2 yıl geçecek Haziran ayında. Bu süreçte hiç bir yerde çalışmadım. Vize alırken sıkıntı olur mu bu durum ?

cain

Mesaj gönderen cain » Pzr Mar 26, 2023 11:51 pm

beratiki yazdı: Pzr Mar 26, 2023 10:33 pm Vermiş olduğunuz cevap için teşekkür ederim.

Ben 2021 Haziran ayında Psikoloji bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra 1 yıl boyunca TestDaf sınavına çalıştım. Mayıs 2022'de sınava girdim fakat geçemedim. Ekim 2022'de bir daha sınava girdim TDN 4 aldım bütün bölümlerden. Ocak ayında başvurdum üniversiteye ama sadece 3 tane üniversite vardı. Sommersemester'da Psikoloji yüksek lisans programı açan. Diğer bütün üniversiteler Wintersemester için açıyor. Ben kabul aldım dediğim gibi Trier'dan ama işte geç cevap verdikleri için gidemeyip reddetmek zorunda kalacağım vize randevusu yüzünden. Dolayısıyla yazın başvuru yapacağım. Okuldan mezun olmamın üzerinde 2 yıl geçecek Haziran ayında. Bu süreçte hiç bir yerde çalışmadım. Vize alırken sıkıntı olur mu bu durum ?
Mezun olunmasının ardından ne çalışmış ne de okumaya devam etmiş olmamanızın tabiki negatif etkisi var vize konusunda ayrıca duyduğuma göre konsolosluğa sunulacak dil sertifikası 1 seneden eski ise kabul etmeyebiliyorlarmış. 2 sene hiçbişey yapmamış olmanıza karşın C1 sertifikanızın olması bence bu durumu görmezden gelmelerini sağlar ve şuan başvuru yaparsanız çok avantajlı olacağınızı düşünüyorum. Semester olaylarının karmaşıklığı konusunda yorum yapamayacağım tabi sorun çıkar mı bilemem.

beratiki

Mesaj gönderen beratiki » Pzt Mar 27, 2023 9:23 pm

cain yazdı: Pzr Mar 26, 2023 11:51 pm Mezun olunmasının ardından ne çalışmış ne de okumaya devam etmiş olmamanızın tabiki negatif etkisi var vize konusunda ayrıca duyduğuma göre konsolosluğa sunulacak dil sertifikası 1 seneden eski ise kabul etmeyebiliyorlarmış. 2 sene hiçbişey yapmamış olmanıza karşın C1 sertifikanızın olması bence bu durumu görmezden gelmelerini sağlar ve şuan başvuru yaparsanız çok avantajlı olacağınızı düşünüyorum. Semester olaylarının karmaşıklığı konusunda yorum yapamayacağım tabi sorun çıkar mı bilemem.
Vermiş olduğunuz cevaplar için çok teşekkür ederim.

Özgür123

Mesaj gönderen Özgür123 » Sal Mar 28, 2023 3:25 am

beratiki yazdı: Pzt Mar 27, 2023 9:23 pm Vermiş olduğunuz cevaplar için çok teşekkür ederim.
Suan kabulünuz varsa bence başvurun kaçırmayın ama semesteri kaçıracaginiz için konsolosluk ne der onu bende bilemiyorum.Ve eğer bu üniden ve gideceğiniz şehirden emin degilseniz bence Mayıs'ta Wintersemester için başvurun .

Teacherrr

Mesaj gönderen Teacherrr » Sal Mar 28, 2023 9:39 am

beratiki yazdı: Cum Mar 24, 2023 3:06 pm Öncelikle herkese merhabalar.
Bu konuda bilgisi olan varsa lütfen bana yardımcı olsun.

Trier Üniversitesi Psikoloji Yüksek Lisans programından kabul aldım. 15 Ocakta başvuru yaptım 6 Şubat'ta derslerimin uyuşmadığınız dolayısıyla kabul alamayacağımı bana ilettiler . İtiraz ettim karara, derslerimi tekrardan incelediklerinde, bütün giriş şartlarını yerine getirdiğimi, dolayısıyla kabul yüksek lisansa kabul edildiğimi mail yoluyla bana bildirdiler. Fakat 21 Mart tarihinde yani çok geç haber verildiği için ne yazık ki gidemeyeceğim. Zira dönem 17 Nisanda başlıyor ve şu an vize randevusu alsam yaklaşık 2 ay sonraya randevu veriyorlar, vizenin gelmesi de 1 ayı buluyor. Haziran'ın sonlarında vizem geliyor, dönem ise ağustos'ta bitiyor.

Şimdi ne yazık ki vize prosedürünün çok gecikmesi nedeniyle gidemiyorum. Ama şöyle bir şart sundular:

Eğer ki 31 Mart'a kadar 300 Euroluk dönem ücretini ödeyip Pasaportumun fotokopisini öğrenci işlerine atarsam beni öğrenci olarak bu dönem için kaydedebileceklerini, derslere ve sınavlara giremeyeceğimden dolayı bu dönemi boş geçeceğimi, bir sonraki dönem ise Almanya'ya geldiğimde derslere başlayabileceğimi ifade ettiler.

1 - Eğer kabul edersem bir sonraki dönem başvuru yapabileceğim ve aralarında gitmeyi çok istediğim 40 civarında üniversiteye, halihazırda bir üniversiteye kayıtlı olduğum için başvuru yapmam zorlaşacak. Ben böyle biliyorum. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz ?

2- Eğer kayıt olursam ilk dönem derslerine giremeyeceğim, bir sonraki dönem 1.dönemden başlayacağım, fakat toplamda benim 2.dönemim olacak. Bunun dezavantajlarını henüz bilmiyorum. Bu konuda bilgisi olan var mı ?

3- Vize görüşmesine Mayıs civarı gittiğimde, Sommersemester için kabul almışsınız ama dönem bitmiş biz size vize veremeyiz gibisinden bir tutum olabilir mi emin değilim ama teyit edemiyorum çünkü konsolosluk hiç bir şekilde telefonlara cevap vermiyor. Eğer ki ben evet dönem bitti fakat öğrenci olarak kaydım var, vize süreci yetişmediği için Sommersemesterı boş geçtim, sınavlara giremedim fakat okulla anlaştık kabul belgem burda Wintersemesterdan başlayacağım açıklamasını yaptığımda gerekçem kabul edilir mi ?

4- Onun dışında ise eğer kötü senaryoda yazın 40 tane üniversiteden birinden kabul alamazsam, hiç bir yere kayıt olamayacağım. İlla ki bir yerden kabul alacağımı düşünüyorum ama kötü bir şey olur. Elimdeki şansı da kaybedebilirim. Buraya kayıt olup gitmesem bile en azından yerimi sağlama almış olurum.

Bir sonraki dönem aynı üniversiteye tekrar başvuru yapabilirsin diyecekler içinde şunu söyleyeyim. Bir sonraki dönemden itibaren yüksek lisans bölümü değişiyor. Kabul şartları değişiyor. Dolayısıyla şartları kesin olarak sağlayabileceğini garantisini veremiyoruz diye cevap verdi International Office.

Siz benim durumumda neyi önerirsiniz ve lütfen kafamdaki soru işaretlerini cevaplandırır mısınız?

Şimdiden hepinize teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

Ben de sizin gibi geç kaldım. Deprem yüzünden vize randevum iptal oldu sonra verdikleri tarihe belgeler yetişmedi şimdi gitsem 2 ay geç başlayacağım. Bir sonraki dönem başlamayı ben teklif edeceğim. Çünkü başvurduğum çoğu yer olumsuz çıktı bu bölümde ise nc yok ve şehir kafama yatıyor. Yani demem o ki kabul alabileceğiniz başka yerler varsa ve bu ünide ısrarcı değilseniz başka yerlere başvurun.