Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanyada Lisans eğitimi

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
EfeDemir

Almanyada Lisans eğitimi

Mesaj gönderen EfeDemir » Çrş Mar 22, 2023 11:54 pm

Arkadaşlar merhaba buralarda yeniyim. Şuan 17 yaşındayım. 2022 ağustos ayında Almanyada lisans eğitimi almaya karar verdim ve hemen Almanca öğrenmeye başladım. Şuan A2 yim. Daha yks’ye girmediğim için henüz bir şartlı kabul de alamadım. Kafam çok karışık. Aklımda bir sürü soru var. Uni assist ile şartlı kabul alınıyor mu ? Garantörlük belgesinde şartlı kabul isteniyor mu ? YKS puanım vize başvurusu adına gerçekten çok mu önemli ? Dil kursuna kaydımı ne zaman yapmalıyım ? Sağlık sigortası nasıl yapılır ne zaman yapılmalı ? Hepsini çok merak ediyorum ve öğrenmek istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

emirogan9

Re: Almanyada Lisans eğitimi

Mesaj gönderen emirogan9 » Prş Mar 23, 2023 10:56 am

Merhabalar öncelikle hayırlı olsun. Umarım hedefinize ulaşırsınız. Öncelikle YKS puanından çok dil belgesinin daha önemli olduğunu düşünüyorum. En azından B1 belgenizi alıp başvuru yapmak vize ihtimalinizi çok daha arttırır. Düşük bir yks puanınız olsa bile her türlü bir yerden kabul alınıyor. Aynı zamanda B1 ile şartlı kabul alma ihtimaliniz daha yüksek olur. Daha çok okul kabul ettiği için daha çok yere başvuru yapabilirsiniz. Diğer sorulara değinecek olursam, Uni Assist sadece bir başvuru portalıdır, sizlerin adına dosyaları göndermek için aracılık yapar. Kabul alıp almayacağınız üniversite tarafından belirlenir. Dil kursu, sağlık sigortası vs. hakkında çok bilgim yok o yüzden yorum yapmak istemedim. Umarım işinize yaramıştır :)
Stuttgart/Baden-Württemberg

cain

Mesaj gönderen cain » Prş Mar 23, 2023 5:36 pm

EfeDemir yazdı: Çrş Mar 22, 2023 11:54 pm Arkadaşlar merhaba buralarda yeniyim. Şuan 17 yaşındayım. 2022 ağustos ayında Almanyada lisans eğitimi almaya karar verdim ve hemen Almanca öğrenmeye başladım. Şuan A2 yim. Daha yks’ye girmediğim için henüz bir şartlı kabul de alamadım. Kafam çok karışık. Aklımda bir sürü soru var. Uni assist ile şartlı kabul alınıyor mu ? Garantörlük belgesinde şartlı kabul isteniyor mu ? YKS puanım vize başvurusu adına gerçekten çok mu önemli ? Dil kursuna kaydımı ne zaman yapmalıyım ? Sağlık sigortası nasıl yapılır ne zaman yapılmalı ? Hepsini çok merak ediyorum ve öğrenmek istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
1-Sadece Ösym yerleştirme sonucunu sonradan iletebiliyorsunuz diye biliyorum ve bunun için ek bir süre verebiliyorlar diye duydum.
2- Dil belgesi şansı çok arttırır özellikle B1 ama Goethe/Telc/ÖSD sınavlarından birinden olmalı, dil kursu belgesi gibi şeyleri kabul etmiyorlar.
3- Yine de düşük yks puanı almayın, genelde öğrenciler bu almanca çalışma bahanesiyle çalışmayı bırakıyorlar ama YKS puanı kötü gelirse NC de kötü olur ve yerleşme şansı azalır bence 400 puan civarı iyi olur ayrıca vizede de şans düşer, ayrıca yarın türkiyeye dönülmek istenirse güzel puanla kazanılmış güzel bir üniversite sizi karşılamaz. Bir dalı bırakmadan diğer dala tutunmayın o yüzden iyi bir puan alıp türkiyede de iyi bi bölüme yerleşin kafanız rahat olsun.
4- Dil kursuna olan kaydı vize görüşmesine 10 gün kala yapabilirisiniz.
5- Sağlık sigortası için AT11 isimli evrağı SGKdan 15 dk içinde ücretsiz alabilirsiniz. 25 yaşına kadar sigortaya gerek kalmaz.

emirogan9

Mesaj gönderen emirogan9 » Prş Mar 23, 2023 6:12 pm

cain yazdı: Prş Mar 23, 2023 5:36 pm 1-Sadece Ösym yerleştirme sonucunu sonradan iletebiliyorsunuz diye biliyorum ve bunun için ek bir süre verebiliyorlar diye duydum.
2- Dil belgesi şansı çok arttırır özellikle B1 ama Goethe/Telc/ÖSD sınavlarından birinden olmalı, dil kursu belgesi gibi şeyleri kabul etmiyorlar.
3- Yine de düşük yks puanı almayın, genelde öğrenciler bu almanca çalışma bahanesiyle çalışmayı bırakıyorlar ama YKS puanı kötü gelirse NC de kötü olur ve yerleşme şansı azalır bence 400 puan civarı iyi olur ayrıca vizede de şans düşer, ayrıca yarın türkiyeye dönülmek istenirse güzel puanla kazanılmış güzel bir üniversite sizi karşılamaz. Bir dalı bırakmadan diğer dala tutunmayın o yüzden iyi bir puan alıp türkiyede de iyi bi bölüme yerleşin kafanız rahat olsun.
4- Dil kursuna olan kaydı vize görüşmesine 10 gün kala yapabilirisiniz.
5- Sağlık sigortası için AT11 isimli evrağı SGKdan 15 dk içinde ücretsiz alabilirsiniz. 25 yaşına kadar sigortaya gerek kalmaz.
Ösym yerleştirme sonucunu sonradan nasıl iletebiliyoruz bir bilginiz var mı? üniversitelere mail attığımda başvuru zamanında HZB şartlarını karşılıyor olmanız gerekir dendi.
Stuttgart/Baden-Württemberg

cain

Mesaj gönderen cain » Prş Mar 23, 2023 7:00 pm

emirogan9 yazdı: Prş Mar 23, 2023 6:12 pm Ösym yerleştirme sonucunu sonradan nasıl iletebiliyoruz bir bilginiz var mı? üniversitelere mail attığımda başvuru zamanında HZB şartlarını karşılıyor olmanız gerekir dendi.
Onu bilmiyorum maalesef ben lisans başvurusu yapmadım hiç