Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

iş teklifi ile almanyaya gitmek

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
tande

iş teklifi ile almanyaya gitmek

Mesaj gönderen tande » Pzr Mar 12, 2023 2:17 pm

arkadaşlar selamlar;
En son aldığım gelişmeler sonucu babama verilecek sınırsız süreli işçi sözleşmesiyle zamanı belli olmamakla beraber almanyaya taşınıyoruz. Şu an lise son sınıftayım ve sınava hazırlanıyorum. Almanya ya gidilmesinden bağımsız her şekilde üniversite sınavına gireceğim. Merak ettiğim konu şu: Türkiyede liseden mezun olduğum için alman üniversitelerine girmek için yine yks puanıma mı bakılır yoksa bu işin başka bir yöntemi var mıdır babam dolayısıyla tüm aile gittiğimiz için?
sınava girmemiş olsam da oraya gittikten sonra bir şekilde alman üniversitelerinde okuma hakkı verileceğini düşünüyorum. Trde sınava girmemiş olursam ve orada bir üniversiteye başvurmak istersem nasıl bir süreç ilerler, neye bakarak kabul ya da ret verirler?
burada sınava girip gittiğimda yine yks puanına bakılarak mı alınır üniversiteye yoksa o durumda başka bir prosedür var mı?
(durum biraz karmaşık olduğu için cümleleri düzgün kuramamış olabilirim, kusura bakmayın.)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: iş teklifi ile almanyaya gitmek

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Mar 13, 2023 12:56 pm

Merhaba, diger türk ögrencileri icin sartlar neyse aynisi sizin icin de gecerli. Yani asagidaki linkte yer alan sartlari saglarsaniz Almanya da üniversite okuyabilirsiniz:

https://www.deutschstudent.com/portfoli ... kuyabilir/
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Kullanıcı avatarı
tande

Mesaj gönderen tande » Pzt Mar 13, 2023 7:13 pm

Physiker yazdı: Pzt Mar 13, 2023 12:56 pm Merhaba, diger türk ögrencileri icin sartlar neyse aynisi sizin icin de gecerli. Yani asagidaki linkte yer alan sartlari saglarsaniz Almanya da üniversite okuyabilirsiniz:

https://www.deutschstudent.com/portfoli ... kuyabilir/
hocam yani sınava türkiyede girip kazanmak haricinde başka bir yolu yok orada bir ünivesiteye girmemin doğru mu anladım

Gamzee

Mesaj gönderen Gamzee » Sal Mar 14, 2023 9:21 am

tande yazdı: Pzr Mar 12, 2023 2:17 pm arkadaşlar selamlar;
En son aldığım gelişmeler sonucu babama verilecek sınırsız süreli işçi sözleşmesiyle zamanı belli olmamakla beraber almanyaya taşınıyoruz. Şu an lise son sınıftayım ve sınava hazırlanıyorum. Almanya ya gidilmesinden bağımsız her şekilde üniversite sınavına gireceğim. Merak ettiğim konu şu: Türkiyede liseden mezun olduğum için alman üniversitelerine girmek için yine yks puanıma mı bakılır yoksa bu işin başka bir yöntemi var mıdır babam dolayısıyla tüm aile gittiğimiz için?
sınava girmemiş olsam da oraya gittikten sonra bir şekilde alman üniversitelerinde okuma hakkı verileceğini düşünüyorum. Trde sınava girmemiş olursam ve orada bir üniversiteye başvurmak istersem nasıl bir süreç ilerler, neye bakarak kabul ya da ret verirler?
burada sınava girip gittiğimda yine yks puanına bakılarak mı alınır üniversiteye yoksa o durumda başka bir prosedür var mı?
(durum biraz karmaşık olduğu için cümleleri düzgün kuramamış olabilirim, kusura bakmayın.)
Babanızın vize türünü bilmiyorum fakat aile birleşiminde normal işçi vizesinde (istisnası varsa araştırmalısınız blue kart vs) çocuğun 16 yaşını geçtiği durumda C1 dil şartı var diye duymuştum. Konuyu internette biraz araştırın diye bir tavsiye vermek istiyorum. Eğer dil bilginiz yoksa burdan normal şartlı kabulle giden öğrenciler gibi okul kazanıp gitmeniz zorunlu olacak zaten. C1 veya üstü dil bilginiz varsa farklı bi yöntem var mı diye araştırın ama üstteki cevaba göre yokmuş.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Mar 14, 2023 12:16 pm

tande yazdı: Pzt Mar 13, 2023 7:13 pm hocam yani sınava türkiyede girip kazanmak haricinde başka bir yolu yok orada bir ünivesiteye girmemin doğru mu anladım
Aynen evet. Önce Türkiye de bir bölüm kazanmaniz sart. Almanca yine C1 isteniyor.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Kullanıcı avatarı
tande

Mesaj gönderen tande » Sal Mar 14, 2023 7:43 pm

Physiker yazdı: Sal Mar 14, 2023 12:16 pm Aynen evet. Önce Türkiye de bir bölüm kazanmaniz sart. Almanca yine C1 isteniyor.
anladım hocam teşekkürler

Kullanıcı avatarı
tande

Mesaj gönderen tande » Sal Mar 14, 2023 7:45 pm

Gamzee yazdı: Sal Mar 14, 2023 9:21 am Babanızın vize türünü bilmiyorum fakat aile birleşiminde normal işçi vizesinde (istisnası varsa araştırmalısınız blue kart vs) çocuğun 16 yaşını geçtiği durumda C1 dil şartı var diye duymuştum. Konuyu internette biraz araştırın diye bir tavsiye vermek istiyorum. Eğer dil bilginiz yoksa burdan normal şartlı kabulle giden öğrenciler gibi okul kazanıp gitmeniz zorunlu olacak zaten. C1 veya üstü dil bilginiz varsa farklı bi yöntem var mı diye araştırın ama üstteki cevaba göre yokmuş.
dil eğitimi konusunda da biraz karmaşık bir durum var anladığım kadarıyla. Eğer babamın vizesi ile gidersem devletin kendi ayarladığı bir dil kursunda ücretsiz dil eğitimi alabiliyormuşum ama şartlı kabulle gidersem okulun kabul ettiği dil kurslarından birine gitmem gerekiyor anladığım kadarıyla o yüzden aklım karışık bir miktar

Gamzee

Mesaj gönderen Gamzee » Sal Mar 14, 2023 8:48 pm

tande yazdı: Sal Mar 14, 2023 7:45 pm dil eğitimi konusunda da biraz karmaşık bir durum var anladığım kadarıyla. Eğer babamın vizesi ile gidersem devletin kendi ayarladığı bir dil kursunda ücretsiz dil eğitimi alabiliyormuşum ama şartlı kabulle gidersem okulun kabul ettiği dil kurslarından birine gitmem gerekiyor anladığım kadarıyla o yüzden aklım karışık bir miktar
Telegramda aile birleşimi grubuna sorun bence bu aile birleşimi konusunu. Benim duyduğum kadarıyla babanızın iş vizesine dahil olmak için 16 yas üstündeki çocukların 18yasa kadar hakkı var ve C1 sertifikası olması gerekiyor gidebilmek için. 16 yaş altı çocuklarda dil şartı yok, eşlerde A1 dil şartı var. Ama vize türüne göre değişebilir; memura göre ya da gideceğiniz şehre göre de değişebilir, bu forumda onu bilen muhtemelen çıkmaz üniversite grubu olduğu için. Ben yorumunuzu görünce ona göre plan yapıp mağdur olmayın diye bi bilgi vermek istedim. Şimdiden araştırmaya başlamanızı tavsiye ederim bu konuyu, en kötü üniversite için bile olsa a1, a2 sertifika için başlarsınız başka bir dil okulu veya üniversite ile gidip orda babanızla aile birleşimi yaparsınız böyle çözümler olabilir dil bilginiz yoksa. Dediğim gibi bu konunun uzmanı değilim sadece gruplarda bu konuyu bilmediği için mağdur olan birkaç kişi gördüm ve uyarmak istedim.

Kullanıcı avatarı
tande

Mesaj gönderen tande » Çrş Mar 15, 2023 11:03 am

Gamzee yazdı: Sal Mar 14, 2023 8:48 pm Telegramda aile birleşimi grubuna sorun bence bu aile birleşimi konusunu. Benim duyduğum kadarıyla babanızın iş vizesine dahil olmak için 16 yas üstündeki çocukların 18yasa kadar hakkı var ve C1 sertifikası olması gerekiyor gidebilmek için. 16 yaş altı çocuklarda dil şartı yok, eşlerde A1 dil şartı var. Ama vize türüne göre değişebilir; memura göre ya da gideceğiniz şehre göre de değişebilir, bu forumda onu bilen muhtemelen çıkmaz üniversite grubu olduğu için. Ben yorumunuzu görünce ona göre plan yapıp mağdur olmayın diye bi bilgi vermek istedim. Şimdiden araştırmaya başlamanızı tavsiye ederim bu konuyu, en kötü üniversite için bile olsa a1, a2 sertifika için başlarsınız başka bir dil okulu veya üniversite ile gidip orda babanızla aile birleşimi yaparsınız böyle çözümler olabilir dil bilginiz yoksa. Dediğim gibi bu konunun uzmanı değilim sadece gruplarda bu konuyu bilmediği için mağdur olan birkaç kişi gördüm ve uyarmak istedim.
Anladım hocam teşekkür ediyorum telegramdan araştıracağım

Bnymn

Mesaj gönderen Bnymn » Çrş Tem 26, 2023 12:20 pm

25.07.2023 ankara almanya konsolosluğunda iş teklifi için vize görüşmesine gittim. içeride mülakat sırasında bana türkçe soruların olduğu bir form verip türkçe cevap vermem istendi, ilk soruya baktığımda şöyle bir ibare vardı:"almanca veya ingilizce bilmediğini beyan ettiniz". ben buna itiraz ettim, dedim ki almanca a2 belgemi size ibraz ettim üstelik a2 ingilizce belgem de var. Pencerenin bölmesinin arasındaki bayan mikrofonla bana dedi ki eğer bu formun İngilizce Almanca olanını versem çok ağır olur sizin için seviyeniz yetersiz olur. Ben de düşündüm Türkçe cevap verdiğim takdirde zaten baştan yabancı bir dil bilmediğimi kabul etmem anlamına geldiği için dedim ki siz bana yabancı dil formunu verin. Verdiği formda sorular hemAlmanca hem de İngilizce olarak yazılmıştı. Bu çok iyi oldu çünkü Almancanin yetersi kaldığı yere ingilizce soruyu okuyup anlıyordum. Cevabını hem Almanca hem İngilizce yazabilir miyim dedim sadece bir dilde yazın dedi, ben de tüm cevapları Almanca yazdım. Sorular şöyleydi: işvereniniz ile nasıl tanıştınız, işvereniniz neden sizi tercih etsin bu konuda özel bir durumunuz veya yeteneğiniz var mı, Almanca ve İngilizce dil serüveniniz nasıl başladı herhangi bir kursa gittiniz mi, neden Almanya'da çalışmak istiyorsunuz, Almanya'ya hiç gittiniz mi, hangi şehirlere gittiniz ve ilginizi çeken ne oldu... Buna benzer şeyler. Yaklaşık olarak 45 dakika sürdü cevap yazmam. Bana yüzyüze Almanca hiçbir soru sorulmadı. Form bitince teşekkür edip beni uğurladı hanımefendi. Ben de teşekkür edip çıktım

Bnymn

Mesaj gönderen Bnymn » Çrş Tem 26, 2023 12:30 pm

25.07.2023 ankara almanya konsolosluğunda iş teklifi için vize görüşmesine gittim. içeride mülakat sırasında bana türkçe soruların olduğu bir form verip türkçe cevap vermem istendi, ilk soruya baktığımda şöyle bir ibare vardı:"almanca veya ingilizce bilmediğini beyan ettiniz". ben buna itiraz ettim, dedim ki almanca a2 belgemi size ibraz ettim üstelik a2 ingilizce belgem de var. Pencerenin bölmesinin arasındaki bayan mikrofonla bana dedi ki eğer bu formun İngilizce Almanca olanını versem çok ağır olur sizin için seviyeniz yetersiz olur. Ben de düşündüm Türkçe cevap verdiğim takdirde zaten baştan yabancı bir dil bilmediğimi kabul etmem anlamına geldiği için dedim ki siz bana yabancı dil formunu verin. Verdiği formda sorular hemAlmanca hem de İngilizce olarak yazılmıştı. Bu çok iyi oldu çünkü Almancanin yetersi kaldığı yere ingilizce soruyu okuyup anlıyordum. Cevabını hem Almanca hem İngilizce yazabilir miyim dedim sadece bir dilde yazın dedi, ben de tüm cevapları Almanca yazdım. Sorular şöyleydi: işvereniniz ile nasıl tanıştınız, işvereniniz neden sizi tercih etsin bu konuda özel bir durumunuz veya yeteneğiniz var mı, Almanca ve İngilizce dil serüveniniz nasıl başladı herhangi bir kursa gittiniz mi, neden Almanya'da çalışmak istiyorsunuz, Almanya'ya hiç gittiniz mi, hangi şehirlere gittiniz ve ilginizi çeken ne oldu... Buna benzer şeyler. Yaklaşık olarak 45 dakika sürdü cevap yazmam. Bana yüzyüze Almanca hiçbir soru sorulmadı. Form bitince teşekkür edip beni uğurladı hanımefendi. Ben de teşekkür edip çıktım