Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2023

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
serkancapa

Re: Vize Ani Defteri - 2023

Mesaj gönderen serkancapa » Prş Mar 23, 2023 12:09 pm

Arkadaşlar merhaba bugün yabancılar şubesinden “seitens der Stadt Bayreuth sind bereits alle erfordlichen stellungnahmen in Ihrem Verfahren abgegeben worden” şeklinde bir geri dönüş aldık. Daha önce böyle bir mail alan oldu mu? Konsolosluğu aradık, henüz güncelleme düşmemiş sisteme dediler? Ortalama ne kadar sürer bilgisi olan var mı?

zozoo

Mesaj gönderen zozoo » Prş Mar 23, 2023 12:41 pm

zozoo yazdı: Prş Mar 09, 2023 3:59 pm 36f, İstanbul Başkonsolosluğu
Randevu başvuru: 14 Ekim 2022
Randevu atama: 24 Kasım 2022
Randevu: 20 Aralık 2022
Gidilecek Yer: Berlin

Vizemin gelmesini bekliyorum hala, konsolosluğa attığım diğer maile bir önceki maili dikkate alın şeklinde bir cevap vermişler. Berlin yabancılar dairesine ait bir mail adresi olan var mıdır elinde?
Berlin yabancılar dairesine 13 Mart'ta vizemin durumunu sorar bir mail atıım, 2 Mart'ta işlemlerimin bittiğini ve konsolosluğa dosyamın gönderildiğini belirtmişler. yine aynı tarihte konsolosluğa mail atmıştım ve aradım. İşlemlerimin yetkili kişi önünde olduğunu cumaya kadar biteceğini tahmin ettiğini söylediler. (geçen hafta için) Daha sonra mailime cevap olarak mail atmamın işlem süresini uzattığını, pasaportun hala işlemde olduğunu belirten bir cevap verdiler. Geçen hafta gelmeyince pasaportum bu hafta iki kere aradım, işlemin detayı hakkında bilgi vermenin yasak olduğunu, aradığım için işlemlerin uzadığını, hiçbir şey söyleyemeyeceklerini de iletmiş oldular ve gayet ters bir tavırla. Benim anlayamadığım, 2 Marttan beri Almanyada işlemleri bitmiş dosyayla burada ne yaptıkları. Şu ana kadar eksik belge vs hiçbir süreçte bir talepte bulunulmadı da benden. Vizenin durumunu sormayın işlem uzar gibi bir mantık neye binaen nasıl olabiliyor aklım almıyor gerçekten. Tam tamına 3 aydır vize bekliyorum, 2 kere okul erteletmek zorunda kaldım, bulduğum evlere ödemek zorunda kaldığım depozito vslere hiç girmiyorum bile. Umarım herkesin bu çileli bekleyişi sona erer bir an önce çünkü psikolojik olarak da insanı inanılmaz yoran ve yıpratan bir süreçmiş.

nhlhzl

Mesaj gönderen nhlhzl » Prş Mar 23, 2023 1:06 pm

Herkese merhaba aranızda Potsdam yabancılar şube ile iletişime geçen var mı acaba?

Özgür123

Mesaj gönderen Özgür123 » Prş Mar 23, 2023 3:43 pm

Ceydak yazdı: Çrş Mar 22, 2023 3:52 pm Merhaba, bir konuda fikrinize ihtiyacim var.

4,5 ay once istanbuldan 36f ye basvurdum esimle duisburg yabancilar dairesine.
Once neden duisburg diye soruldu bunu yanitladiktan sonra kira sozlesmesi istendi gonderdik
1 yillik olmali dediler
sonra bizde bir yillik bulmamizin zor oldugunu farkli bir cozum olup olmadigini sorduk (1 yillik sozlesme istemelerinin nedeni yillik gideri hesaplamak istemeleriymis)

onlarda sanirim bu soruya sinir oldular ve cevap olarak neden duisburg, guncel dil kursu kayit belgesi, 1 yillik kira sozlesmesi gerekiyor diye cevap geldi.
Bizde istefiklerinin hepsini ve arti olarak bloke hesabi 3 bin euro arttirip gonderdik ama bir ayi gecti hala cevap yok.
Onceki tum maillesmeler de konsoloslukla yapiliyordu bu uclu iletisime ragmen 15-20 gunde cevap geliyordu.

Ve biz gitmedigimiz evin 3. Kirasini odeyecegiz birkac gun sonra 60 bin kira odedik neredeyse ve bloke hesaba da erisimimiz yok.
Bu konuda federal ajansi aradik 2-3 kez dosyanin durumu soyleyip kapattilar.
Konsoloslugu her aradigimdada cevap beklediklerini soylediler ve sizin baya olmus haklisiniz gibi birsey dedi hanimefendi bende 3 ay daha cevap vermezlerse ne olacak bunun baska bir cozumu yok mu dedigimde merak etmeyin biz bildirim gonderiyoruz basvuru sahibi cevap bekliyor diye haftaya tekrar arayin isterseniz dediler.

Sonrasinda dosyanin bagli bulundugynu dusundugumuz yabancilar dairssini aradik uzun aramalar sonrasinda actilar.
Soyadimi sordular kodlayarak soyledik cikmiyor dedi basvuru numarasi verelim dedik suan bilgisayara erisimim yok dedi telefondaki memur.( oncesinde soyadima nereden bakti mechul) sonra burasi olduguna emin misiniz diger dairelwri aradiniz mi dedi bende evimizin bagli bulundugu daire burasi burasi olmali dedim. Size mail adresi vereyim mail atin dedi verdigi adresi dinledim zaten 20 gun once mail attigim adresti. Zaten mail attik dedik e gormuslerdie mutlaka tekrar atin o mailin ustune dediler ve kapattilar. Bariz ilgilenmediklerini dusunuyorum.

Tum bunlar sonucunda tekrar konsoloslugu aramali miyim, ya da almanyada bi tanidigimiz var kendisi alman ve bu surece cok sasiriyor ben arayayim ve sorayim durumunuzu nasil bu kadar uzun surebilir vs dedi. Ama ters konusup memurlari sinir etmesinden cekiniyorum. Cunku kira odemesi bizi batirdi red gelme ihtimalini dusunmek bile istemiyorum.

Konsoloslugu aramalarim dosyaya isleniyor mudur mailler gibi. Sizce nereye ulasmalimiyim, benzer durumu yasyaan var mi? Hem ev tutturup hem neden bu kadar bekletiyorlar anlamis degilim :(
Maalesef beklemekten başka yapacak birşey bırakmıyorlar bize .Elimizi kolumuzu bağlamışlar resmen.Umarim bir an önce bir karar verirler . İnsanları hem maddi hem psikolojik olarak yipratiyorlar.

popwhat

Mesaj gönderen popwhat » Prş Mar 23, 2023 4:36 pm

Merhaba arkadaşlar hepinize kolay gelsin. Ben 44F dil kursuyla ilgili soru sormak istiyorum; bu benim ikinci vize başvurum olacak ilki reddedilmişti almanca A2 seviyesi isteniyor diye (ben bunu bilmiyordum, kursumu A1-B1 almıştım) bir sene sonra goethe institute’den A2 sertifikamı aldım yeniden randevu başvurumu yaptım. İlk gittiğimde bir kağıt verilmişti soruların olduğu ancak soruları hatırlayamıyorum, vizeye hazırlanmak için yardımcı olabilecek bütün kaynaklara açığım çok teşekkür ederim şimdiden cevaplarınız için

cain

Mesaj gönderen cain » Prş Mar 23, 2023 9:00 pm

popwhat yazdı: Prş Mar 23, 2023 4:36 pm Merhaba arkadaşlar hepinize kolay gelsin. Ben 44F dil kursuyla ilgili soru sormak istiyorum; bu benim ikinci vize başvurum olacak ilki reddedilmişti almanca A2 seviyesi isteniyor diye (ben bunu bilmiyordum, kursumu A1-B1 almıştım) bir sene sonra goethe institute’den A2 sertifikamı aldım yeniden randevu başvurumu yaptım. İlk gittiğimde bir kağıt verilmişti soruların olduğu ancak soruları hatırlayamıyorum, vizeye hazırlanmak için yardımcı olabilecek bütün kaynaklara açığım çok teşekkür ederim şimdiden cevaplarınız için
"Vize Ani Defteri - 2023" ve "Vize Ani Defteri - 2022" başlıklarını incelemeni ve tüm sayfalardaki tüm yorumları okumanı tavsiye ederim. Potansiyel olarak çıkabilecek sorulabilecek her çeşit soruyu yazmışlar bu iki başlığa kendi tecrübeleri olarak.

Teacherrr

Mesaj gönderen Teacherrr » Prş Mar 23, 2023 10:54 pm

serkancapa yazdı: Çrş Mar 22, 2023 10:54 am Evet eşim üzerinden başvurduk. 42. Gün bugün. Konsolosluğu aradım sabah. Yabancılar şubesinde bekliyor belgeleriniz dedi. 1 nisanda okul açılacak diye belirttim. Yabancılar şubesinden onay gelse zaten burada beklemez, şubenize ulaşıp oraya durumu belirtip belki hızlandırabilirsiniz dediler.
benim de öyle 1 nisanda başlıyor ama mümkün değil yetişmez. 30 nisana yetişirse daha ne :(

snnszgn

Mesaj gönderen snnszgn » Prş Mar 23, 2023 11:04 pm

Tokatlı yazdı: Çrş Mar 22, 2023 1:27 pm İstanbul'da görüşmeye giren, bu konuda tecrübeli arkadaşlar benimle fikrini paylaşabilir mi. Fikirleriniz önemli benim için arkadaşlar.
2022 de liseden mezun oldum.
19 yaşındayım.
Yks puanım EA 399
Üni/Bölüm: Marmara Üniversitesi/İşletme (Almanca) bölümüne yerleşmiştim ama kaydımı dondurmuştum.
Lise ortalamam 78.
Bu bilgilerin de önemli olduğu söyleniyor o yüzden yazdım fikrini belirtmek isteyen arkadaşlara.
Kardeşim, vizenin kabulü için A2/B1 dil belgesi, kendini ve hedeflerini iyi anlatan Almanca motivasyon yazısı ve vize görüşmesinde sorulara iyi bir hazırlık çok büyük ihtimalle yeterli olacaktır.

nhlhzl

Mesaj gönderen nhlhzl » Prş Mar 23, 2023 11:30 pm

Paskalya tatili yabancılar şube ya da konsoloslukları nasıl etkiler acaba ?

Wert

Mesaj gönderen Wert » Cum Mar 24, 2023 12:03 am

nhlhzl yazdı: Prş Mar 23, 2023 11:30 pm Paskalya tatili yabancılar şube ya da konsoloslukları nasıl etkiler acaba ?
Konsolosluk sayfasında yazıyor. Tatil günleri
7 nisan
10 nisan
20 nisan
21 nisan
1 Mayıs

nhlhzl

Mesaj gönderen nhlhzl » Cum Mar 24, 2023 12:04 am

Wert yazdı: Cum Mar 24, 2023 12:03 am Konsolosluk sayfasında yazıyor. Tatil günleri
7 nisan
10 nisan
20 nisan
21 nisan
1 Mayıs
Yabancılar daire de durumlar nasıl acaba

popwhat

Mesaj gönderen popwhat » Cum Mar 24, 2023 6:39 am

cain yazdı: Prş Mar 23, 2023 9:00 pm "Vize Ani Defteri - 2023" ve "Vize Ani Defteri - 2022" başlıklarını incelemeni ve tüm sayfalardaki tüm yorumları okumanı tavsiye ederim. Potansiyel olarak çıkabilecek sorulabilecek her çeşit soruyu yazmışlar bu iki başlığa kendi tecrübeleri olarak.
peki teşekkür ederim. Vize Anı 2023 bu başlık oluyor zaten değil mi?

cain

Mesaj gönderen cain » Cum Mar 24, 2023 11:50 am

popwhat yazdı: Cum Mar 24, 2023 6:39 am peki teşekkür ederim. Vize Anı 2023 bu başlık oluyor zaten değil mi?
Aynen

diesonne421

Mesaj gönderen diesonne421 » Cum Mar 24, 2023 12:24 pm

Selamlar herkese, 36F vize başvurusu için:
2 Aralık talep
2 Ocak atama
2 Şubat mülakat günüydü ama İsveçteki malum olaydan ötürü İstanbul konsolosluğu kapandığı için;
16 Şubatta Gümüşsuyunda görüşmeye gittim.
Memur çok tatlı bi kadındı, Almanca kazandığım bölümün adını, dil okulumun adını, haftada kaç saat olduğunu, bölümümden 5 dersi Almanca söylememi istedi
Türkçe de akrabamın olup olmadığını neden Jeoloji mühendisliğini okumamı istediğimi, neden Bremen Üniversitesi diye sordu. Benim dil okulum 8 Mayısta başlıyordu ama ben 3 Nisana vize istemiştim, memur neden dil okulu başlangıcından 5 hafta önce vize istediğimi sordu, ailem depremzede Diyarbakır’dan İstanbul’a geldi şu an o yüzden erken gitmem gerektiğini aktardım.
Bloke hesabım ve B1 Telc Almanca sertifikam vardı, kalacak yeri de arkadaşım diye yazdım.
Veeeeeeeee 23 Martta VIZEM geldi!!, o kadar çok mutlu oldum kiii! 6 ay vermişler, ve istediğim tarihe verilmiş. Herkese bu yolda başarılar diliyorum.

berhem

Mesaj gönderen berhem » Cum Mar 24, 2023 2:55 pm

GolDer yazdı: Pzt Mar 20, 2023 7:40 pm Arkadaşınız kendini tanıtan (ad soyad, doğum günü vb.) ve evi tanıtan (kaç odalı size hangi odayı verecek vb.) bir dilekçe yazsın. Herhangi bir ücret almayacaksa bunu belirtsin en son altına isim tarih imza atsın daha sonra kağıdı taratıp size internetten göndersin sizde onu çıktı alıp teslim edin.
verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

berhem

Mesaj gönderen berhem » Cum Mar 24, 2023 3:33 pm

erkin yazdı: Sal Oca 10, 2023 8:16 pm 36f , Ankara Konsolosluğu
İdata randevu oluşturma : 04.11.2022
idata randevu belirlenmesi : 18.11.2022
Randevu tarihi : 12.12.2022
Vizemin elime gelmesi : 09.01.2023 (Benim gideceğim eyalet Bremen, diğer eyaletlere göre küçük oluğu için işim kısa sürdü muhtemelen , sizin gideceğiniz eyalete göre vize randevusuyla vize geliş tarihi arasındaki fark artabilir.)

Ne yalan söyleyeyim işler benim için oldukça yolunda gitti. Bu yazıda yanıma aldığım belgelerle ve vize görüşmesiyle ilgili herkese faydalı olacak bilgiler vermeye çalışacağım.
Öncelikle görüşmeye giderken aldığım belgelerden bahsetmek istiyorum (Ben görüşmeye fazla götürmüş de olabilirim ama eksik olmasın da fazla olsa da olur diye düşünmüştüm.)
-Pasaport +2 tane pasaport kopyası
-Kendimin, annemin ve babamın ikametgah belgesi (Muhtarlıktan aldım , her bir belgenin 3 tane Türkçe ve 2 tane Almanca kopyası)
-YKS Yerleştirme sonucu (3 Türkçe ve 2 Almanca kopya)
-Nüfus kayıt örneği (3 tane Türkçe ve 2 tane Almanca)
-Lise diploması (Ne kadar gerekli bilmiyorum sıkıntı olmasın diye aldım , 3 tane Türkçe ve 2 tane Almanca)
-Almanya'daki üniversiteden aldığım kabul belgesi (3 tane kopya)
-3 tane biyometrik resim
-A/T 11 (Sigorta) , 3 tane kopya
-Adli sicil belgesi(Ben çıkarırken belgeyi direkt Almanca olarak çıkarmıştım , 3 tane kopya)
-Dil kursu onay belgesi (3 kopya)
-Yurtla ilgili belge (Ben başvururken yurt işim belli olmamıştı,okulun yurduna başvurduğuma dair ve başka özel yurtlarla görüştüğüme dair maillerin ss'lerinin çıktısını aldım, her ss'ten 3 kopya)
-CV (2 Türkçe,2 Almanca kopya)
-Niyet mektubu (2 Türkçe,2 Almanca kopya)
-Öğrenci belgesi(Ben burada üniversiteye kayıtlıydım başvururken o yüzden ihtiyacım oldu.)
-Bloke hesap onay belgesi(Ben Fintiba'dan yaptım işimi, siteye girip adımları yaparsanız çok kolay halledersiniz, 3 kopya)
-Goethe Sertifikası (3 kopya)
-İdata'nın size yolladığı randevu maili (2 kopya)
-Büyükelçiliğin sitesindeki ''Yanınızda getirilecek belgeler'' belgesi (1 kopya)
-Büyükelçiliğin sitesindeki yanınızda getirilecekler belgeler dosyasındaki ilk maddede yer alan form (2 tane)
Ben vizeye başvurduğum sırada 18 yaşında olduğum için askerlikle ilgili belge alamadım eğer 19 yaşını bitireceğiniz yıla girdiyseniz almanız gerekebilir

Bütün bu belgeleri dosyaya düzenli bir şekilde koydum ve Ankara'ya gittim. Randevuya gitmeden önce bu forumda okuduklarımdan dolayı Ankara Konsolosluğuna dair bir ön yargım vardı. Vize randevum saat 11.00 deydi ama saat 09.40 gibi gittiğimde binanın içine bekleme salonuna aldılar. ( Görüşmeden de 11.15 gibi çıktım.) Kendimi olabildiğince ''Kendimden emin duracağım.'' diye programlamıştım ancak girişte güvenlikteki ablanın sinirli gibi oluşu bile moralimi bozmuştu. Neyse binaya girdikten sonra sizi yönlendiriyorlar ve orada duran bir abla evraklarınızı kontrol ediyor, eksik olanların fotokopisini çekiyor. Burada tavsiyem yanınıza biraz bozuk para da almanız. Evraklara baktıktan ve eksiklerin fotokopisini çektikten sonra bankadaymışsınız gibi sıra numarası veriyorlar ve yukarıdaki ekranda numaranızın çıkmasını bekliyorsunuz. Numaram çıktı ve görüşmeye girdim. Şansıma karşıma gelen görevli çok dost canlısı bir kadındı. Evraklarımı verdim, kontrol ederken bana Türkçe sorular sordu (Niye gidiyorsun, orada kimsen var mı, haftada kaç saat dil kursun var ? gibi sorulardı.).Ondan sonra Goethe belgemi istedi, onu verdim. Olabildiğince konuşkan olmaya çalıştım ( Belgeleri verirken ''Buyrun'' , soru sorulduğunda olabildiğince uzun cevaplar vererek). En sonunda bana bir kağıt uzattı ve doldurmamı istedi. Kağıtta sorular hem İngilizce hem de Almancaydı. Sorular hatırladığım kadarıyla şöyleydi;
-Hangi şehirde , hangi bölümde ve hangi dilde okuyacaksınız?
-Okul kariyerinizi özetler misiniz?
-Almanya'da bir yakınınız var mı?
-Almanca ve İngilizce seviyeniz nedir?
-Kazandığınız bölümü neden istiyorsunuz?
-Liseden mezun olduktan beri neler yaptınız?
-Almanya'da geçiminizi nasıl sağlayacaksınız?
2 tane daha soru vardı ancak hatırlayamadım. Soruları isterseniz İngilizce de cevaplayabilirsiniz. Ben uzun soruları İngilizce, nispeten kısa soruları Almanca cevapladım (9 sorunun 5'ini Almanca , 4 tanesini İngilizce) . Bunları da hallettikten sonra cevaplarıma bakan görevliye cevapların nasıl olduğunu sordum ve güzel cevabını aldım. Zaten belgelerimin hepsi gayet yeterli olduğu için muhtemelen sıkıntı olmayacağını, belki henüz yurt bulmadığım için sonra arayabileceklerini iletti.
En sonunda ise 75 Euro vize ücretini verip makbuzunuzu ve bazı belgelerinizi geri alıyorsunuz.(100 Euro gibi tam paralar değil de tam 75 Euro verin aksi takdirde sıkıntı çıkarabiliyorlarmış.)
Benim yaşadıklarım bunlar, şansımın da yaver gitmesiyle birlikte idata başvurusundan 2 ay sonra vizemi aldım. Umarım yazdıklarımın size bir faydası dokunur, hepinize bol şans :D
-Şunu da ekleyeyim, eğer vize görüşmesine gideceğiniz yerde arkadaşınız varsa onunla gidin,telefonunuzu ve bazı eşyalarınızı ona bırakın. Eşya bırakma yeri konsoloslukta da mevcut ancak para alıyor olabilirler, benim arkadaşım vardı Ankara'da o konuda da şanslıydım.
Size iki sorum olacak, cevap verirseniz sevinirim;
1: Cv nin fotoğraflı ve ya fotoğrafsız olması önemli mi? fotoğraflı şart ise renkli çıktı olması gerekiyor mu?
2: Pasaport fotokopisi gibi kopyaların hepsi renksiz olursa sorun olur mu?

Tokatlı

Mesaj gönderen Tokatlı » Cum Mar 24, 2023 4:02 pm

snnszgn yazdı: Prş Mar 23, 2023 11:04 pm Kardeşim, vizenin kabulü için A2/B1 dil belgesi, kendini ve hedeflerini iyi anlatan Almanca motivasyon yazısı ve vize görüşmesinde sorulara iyi bir hazırlık çok büyük ihtimalle yeterli olacaktır.
Teşekkür ederim dönüşünüz için fakat dil belgem olmayacak bunu belirtmiştim yurkarda onun dışında tüm belgelerim eksiksiz. Bu durumu göz önüne alıp fikrinizi paylaşırsanız sevinirim.

cain

Mesaj gönderen cain » Cum Mar 24, 2023 5:15 pm

Tokatlı yazdı: Cum Mar 24, 2023 4:02 pm Teşekkür ederim dönüşünüz için fakat dil belgem olmayacak bunu belirtmiştim yurkarda onun dışında tüm belgelerim eksiksiz. Bu durumu göz önüne alıp fikrinizi paylaşırsanız sevinirim.
Eğer halihazırda bir sınava girmişseniz ve sertifika bekliyorsanız bunu orada belirtebilirsiniz ve 15 gün içinde iletmenizi isteyebilirler. Sınava katılım belgenizi de (yada fatura gibi) gösterebilirsiniz. Ancak hiç sınava da girmemişseniz işiniz oldukça zor olacaktır sertifika olmadan vize vermezler genelde. Belki sizi orada test etmelerini isteyebilirsiniz. Sınav yeri bulamadım gibi bir bahane sunabilirsiniz.

Blume49

Mesaj gönderen Blume49 » Cum Mar 24, 2023 6:59 pm

Merhaba arkadaşlar, paylaşılanları, yorumları, soruları birkaç gündür takip ediyorum. Özellikle deneyimlerini aktaran herkese ve Physiker, size, çok teşekkür ederim. Ben de hemen başvuru sürecimi kısaca aktarayım:

1 Şubat 2023: Randevu talebi
16 Şubat 2023: Randevu atanma
10 Mart 2023: İdata Gayrettepe başvuru (dosya teslimi)
15 Mart 2023: Eksik belge istenmesi (bloke hesap)
17 Mart 2023: Eksik belgenin teslimi (Fintiba'dan hemen açtım ve gelen Blocking Confirmation belgesini mail ile konsolosluğa gönderdim)

Şimdi vizemi bekliyorum arkadaşlar.

Ben uçak biletimi de alıp başvuru dosyama iliştirdim. 1 Nisan uçuş tarihim ama sanki almayıp rezervasyon yapsaydım daha iyi olurdu gibi hissediyorum. Böyle biraz emrivaki mi oluyor bilemiyorum. Neticede uygunluğu kontrol edilsin diye verdiğimiz bir dosyayla "nasılsa gideceğim" imajı bırakmak kötü olmaz elbet, evet, fakat "nasılsa BU TARİHTE KESİN GİDECEĞİM" der gibi olduğumuzdan, rezervasyon yaptırmak daha doğru olurdu gibi geliyor şu an. ERASMUS için başvurdum bu arada, onu atlamışım, affedersiniz. Üniversiteden gelen kabul mektubumda sömestr dönemi 1 Nisan-30 Eylül olarak belirtildiği için ben de 1 Nisan'ı gidiş tarihim olarak belirledim; vizemi daha erkene verebileceklerini düşünmemişim hiç ama benim için yeterli zaten. Çünkü dersler 12 Nisan'da başlayacak ve öncesindeki 12 gün tamamen oryantasyon ve prosedür için kullanılacak günler. Dilerim vizem gelir, gerisini bir şekilde hallederim ben. Yeter ki derslere yetişebileyim. Herkese bol şans diliyorum ama öncelikle başarılar, sağlıklı dönemler dilerim. Gidebilen arkadaşlarımız umarım hayatları için güzel bir fırsat yakaladıklarını (hem kültürler tanımak, hem farklı bilim insanlarından paylarına düşeni almak vs) hep akıllarında tutarlar. Ama hep de gülümseyerek neşeyle gezip dolaşırlar umarım :) Vizem geldiğinde mutlaka paylaşacağım arkadaşlar. Mutlu ve umutlu kalın...

SimgeOenk_1

Mesaj gönderen SimgeOenk_1 » Cum Mar 24, 2023 8:46 pm

cain yazdı: Cum Mar 24, 2023 5:15 pm Eğer halihazırda bir sınava girmişseniz ve sertifika bekliyorsanız bunu orada belirtebilirsiniz ve 15 gün içinde iletmenizi isteyebilirler. Sınava katılım belgenizi de (yada fatura gibi) gösterebilirsiniz. Ancak hiç sınava da girmemişseniz işiniz oldukça zor olacaktır sertifika olmadan vize vermezler genelde. Belki sizi orada test etmelerini isteyebilirsiniz. Sınav yeri bulamadım gibi bir bahane sunabilirsiniz.
Almanca ana dili ise genelde sertifika istenmiyor. Örneğin bir alman okulunu bitirmişse, Almanca bir lisans bölümünde okuyorsa: alman dili ve edebiyatı, Almanca işletme v.b

Kilitli