Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Yüksek lisans-Vizede sıkıntı olur mu?

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
ecelina

Yüksek lisans-Vizede sıkıntı olur mu?

Mesaj gönderen ecelina » Sal Ağu 09, 2022 11:10 pm

Arkadaşlar merhaba, size değişik bir sorum var hazırsanız.
Önce kısaca kendimden bahsedeyim durumu anlayabilmeniz için. 2015 yılında Ankara'da iyi bir üniversitede mimarlık bölümüne girdim, 2018-2019'da bir sene Almanya'da erasmus ve 5 ay da staj yaptım. Sonra 2020 Ağustos ayında Türkiye'den mezun oldum. Almanca C1 sertifikası aldım mezun olduktan sonra 1 sene Almanca çalışıp. Çokk istediğim Almanya'daki yüksek lisans bölümü için lisansta görmediğim dersler vardı, o dersleri kurslarla vs.hallettim. IELTS 8.0 puanı aldım İngilizce'de de. Şubat ayında başvurdum istediğim master bölümüne de Haziran ayında kabul mektubu geldi. Benim sorunum şu, mezun olduktan bu yana aktif olarak bir yerde çalışmadım. Bu arada dil öğrendim, kurslar vs.aldım ama herhangi bir SGK girişi sunamayacağım bu iki sene için. Sizce bu sorun olur mu vizede? (Vize türüm 41f, dil bilen yüksek lisans oluyor)

Muhendis

Re: Yüksek lisans-Vizede sıkıntı olur mu?

Mesaj gönderen Muhendis » Sal Ağu 09, 2022 11:42 pm

Mezun olduğunuz tarihten vize gününe kadar geçen süreçte ne yaptığınızı düzgün bir şekilde anlatırsanız bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. Zaten Alm C1 ve ielts ile uğraşmışsınız. Hangi üniversiteden kabul almıştınız.

ecelina

Re: Yüksek lisans-Vizede sıkıntı olur mu?

Mesaj gönderen ecelina » Çrş Ağu 10, 2022 12:41 am

Muhendis yazdı: Sal Ağu 09, 2022 11:42 pm Mezun olduğunuz tarihten vize gününe kadar geçen süreçte ne yaptığınızı düzgün bir şekilde anlatırsanız bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. Zaten Alm C1 ve ielts ile uğraşmışsınız. Hangi üniversiteden kabul almıştınız.
Tesekkur ederim, RWTH Aachen’dan aldim.
Bir de “unter Auflagen” ile kabul aldim yani 3 ders fazladan almam gerekiyor. Bu vizede sikinti yapar mi acaba?