Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Goethe B1 Hören Modul

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Liahona

Goethe B1 Hören Modul

Mesaj gönderen Liahona » Pzt May 16, 2022 9:05 pm

Merhaba. Bu gün Ankara'da Goethe Zertifikat B1 sınavına girdim. Sprechen ve Schreiben bölümleri çok iyi geçti. Lesen'dan da iyi bir puan beklemiyorum ama geçebileceğim kadar almışımdır. Ama Hören kısmı beni bitirdi. Hören kısımları her zaman bu kadar zor mu oluyor? Yani özellikle o son açık oturum tarzı tartışma bölümünde tamamen yanda verilen şeyler ile anladıklarım veya duyduklarım birbiriyle hiç örtüşmüyordu. Hören kısmından şanslı değilsem kaldım gibi. Acaba hören kısmına çalışmak için tavsiyeleriniz var mı? Hören kısmına da kelime ezberi dışında çalışma yolu bilmiyorum. Aylardır sadece Almanca şarkı dinliyorum, zevkle bu arada güzel şarkılar var, Almanca dizi film izliyorum ne bileyim dublajı ne kadar kötü olursa olsun Almanca dublajlı izlemeye çalışıyorum, animeleri bile. Ama gerçekten bu gün o kelimelerin içinde boğuldum. Koptum. İlk 2 aufgabe yine iyiydi ama işler 3'den sonra bir garipleşmeye başladı. 4'de tamamen koptu. Yani soruları okuyorum başka bir şey diyor, metne bakıyorum 3 kişinin ayrı konuşması var. Bir de aşırı hızlı konuşuyorlardı. Çözdüğüm hiç bir denemede veya karşılaştığım hören modul'de bu kadar hızlı konuşulduğunu görmedim ben. Noktalama işareti yoktu resmen, duraksamadan bir şeyler söylüyorlardı 3 kişi. Ki şanslıyım, konu benim mesleğimle alakalıydı. Ona rağmen çok kötü geçti. Ve ben şu an Hören kısmına nasıl çalışılır onu bilmiyormuş gibi hissediyorum. Sizce ne yapmalıyım?

sinemeister

Re: Goethe B1 Hören Modul

Mesaj gönderen sinemeister » Sal May 17, 2022 5:47 am

Liahona yazdı: Pzt May 16, 2022 9:05 pm Merhaba. Bu gün Ankara'da Goethe Zertifikat B1 sınavına girdim. Sprechen ve Schreiben bölümleri çok iyi geçti. Lesen'dan da iyi bir puan beklemiyorum ama geçebileceğim kadar almışımdır. Ama Hören kısmı beni bitirdi. Hören kısımları her zaman bu kadar zor mu oluyor? Yani özellikle o son açık oturum tarzı tartışma bölümünde tamamen yanda verilen şeyler ile anladıklarım veya duyduklarım birbiriyle hiç örtüşmüyordu. Hören kısmından şanslı değilsem kaldım gibi. Acaba hören kısmına çalışmak için tavsiyeleriniz var mı? Hören kısmına da kelime ezberi dışında çalışma yolu bilmiyorum. Aylardır sadece Almanca şarkı dinliyorum, zevkle bu arada güzel şarkılar var, Almanca dizi film izliyorum ne bileyim dublajı ne kadar kötü olursa olsun Almanca dublajlı izlemeye çalışıyorum, animeleri bile. Ama gerçekten bu gün o kelimelerin içinde boğuldum. Koptum. İlk 2 aufgabe yine iyiydi ama işler 3'den sonra bir garipleşmeye başladı. 4'de tamamen koptu. Yani soruları okuyorum başka bir şey diyor, metne bakıyorum 3 kişinin ayrı konuşması var. Bir de aşırı hızlı konuşuyorlardı. Çözdüğüm hiç bir denemede veya karşılaştığım hören modul'de bu kadar hızlı konuşulduğunu görmedim ben. Noktalama işareti yoktu resmen, duraksamadan bir şeyler söylüyorlardı 3 kişi. Ki şanslıyım, konu benim mesleğimle alakalıydı. Ona rağmen çok kötü geçti. Ve ben şu an Hören kısmına nasıl çalışılır onu bilmiyormuş gibi hissediyorum. Sizce ne yapmalıyım?
Merhabalar, umarım sınavınızı geçmişsinizdir. Ancak, geçememiş olmanız halinde size kendi çalışma yöntemlerimden tavsiyeler vermek istiyorum. Hören benim de sınava yönelik ilk çalışmaya başladığım zamanlarda çok zorlandığım; ancak, sonrasında kendi kendime yaptığım denemelerde sürekli iyi not aldığım bir bölümdü. Yine de sınavda 77 ile en düşük notumu aldığım bölüm de yine Hören oldu.

Almanca dilinde ya da dublajlı dizi-film seyretmeniz, Almanca şarkılar dinlemeniz çok iyi ama bana soracak olursanız Hören için sınava yönelik çalışın. Bu dediklerinizi yine genel Almanca bilginiz için yapmaya devam edin ancak sınava yönelik çalışmayla daha fazla mesafeyi daha kolay kat edebilirsiniz. İnternette ve özellikle de Youtube'da "Goethe B1 Hören" anahtar kelimelerini kullanarak ulaşabileceğiniz çok fazla Hören sınavı bulacaksınız. Bunların yapabildiğiniz kadarını yapın. Özellikle "So geht's noch besser" kitabının Youtube'da Hören sınavları var. Bunları mutlaka çözün. Aynı şekilde Hueber denemeleri de var. Adını hatırlayamadığım başka birçok yayının Hören sınavları Youtube'da mevcut. Sınava yönelik çalışarak kendinizi sınava olabildiğince iyi hazırlayabilirsiniz. Ne kadar çok çözerseniz o kadar iyi.

Zorlandığınızı söylediğiniz Teil 4 kısmı için şunu söyleyebilirim. Konuşmalar size verilen metindeki sırayla yapılıyor. Size verilen 60 saniyelik sürede soruları okuyup az çok ne hakkında konuşulacağını çıkarabilirsiniz. Böylece kafanızda bir taslak oluşur. Zaten sınavda da her konu yazıldığı sırayla tartışıldığı için kafanızda oluşturduğunuz bu taslağa çok daha rahat uydurabilir ve konuşulanları yakalayabilirsiniz. Tüm konuşmayı anlayamasanız bile aradan birkaç kelimeyi seçerek bile doğru yanıta ulaşabilirsiniz. Bir diğer tüyo olarak da şunu söyleyebilirim: Bazı örneklerdeki bazı temalar çok gündelik oluyor. Özellikle örneklerdeki konuşmacılar "common sense"e oldukça yakın şeyler söylüyorlar. Bir örnek olarak: Genç bir patenci ile yaşlı bir öğretmenin paten üzerine yaptığı bir konuşma. Alttaki cümlelerden bazıları "Paten kaymanın gelip geçici bir heves olduğu", "Yaşlıların fikrinin pek de önemli olmadığı", "Velilerin paten kaymanın tehlikeleri yüzünden oldukça endişeli olduğu" gibi oldukça bariz şeyler olabiliyor. Bunları daha dinleme metni başlamadan "Bu cümleyi bu kişi demiş olabilir" şeklinde not almak mümkün olabiliyor. Sınavda bu kadar bariz olmasa da yine yakın olduğunu söyleyebilirim. Zaten burayı iki kere dinleyebiliyoruz ve bu şekilde o 60 saniyelik kısımda ne kadar iyi hazırlanırsanız (kafanızdaki taslak ve sırayla takip etme, kimin hangi cümleyi söylemiş olabileceğini önceden tahmin etmek) gerçek dinleme kısmında daha rahat edebilirsiniz. Tabii her zaman böyle olmak zorunda değil ama genelde karşılaştığım örneklerin çok büyük bir çoğunluğu bu şekildeydi.

Ayrıca yine Teil 2 ve Teil 3 kısımlarında da dinleme metni genellikle sorularla aynı sırada ilerliyor. Bu bilgiyi bildiğinizde takip etmesi inanın daha kolay oluyor.

Son bir tavsiye olarak da evde çalışırken arada bir de olsa hoparlörlerden dinleyerek çalışmanızı söyleyebilirim. Ben sınav örneklerini çözerken hep kaliteli kulaklıklardan çalıştım ve temiz sese oldukça alışmıştım. Ancak sınav ortamında televizyon hoparlöründen dinleme yaptık ve ben de arka sıralarda olduğum için çok net duyamadığım bazı sorular oldu. Bunlar da tek dinleme yapılan kısımlardan olduğu için maalesef rastgele işaretlemek zorunda kaldım. Belki de daha önce kendi kendime yaptığım denemelerden daha düşük almamın sebeplerinden biri de bu olmuştur. O yüzden kendinizi temiz ve kaliteli sese çok fazla alıştırmayın derim.

Başarılar dilerim.