Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2022

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Bumm

Re: Vize Ani Defteri - 2022

Mesaj gönderen Bumm » Sal Oca 25, 2022 7:46 pm

Mhmtygt yazdı: Prş Oca 06, 2022 9:12 pm 36f, Almanya Büyükelçiliği Ankara
Randevu Başvurusu: 11 Aralık 2021
Randevu Ataması: 21 Aralık 2021
Vize Görüşmesi: 6 Ocak 2022

Görüşmeye bir saat erken gittim ve yarım saat erkenden aldılar. Görüşme salonu beklediğim gibi bireysel ve ''yüz yüze'' değildi. Ganyan bayisi gibi bir mekanla karşılaştığımda hayal kırıklığına uğradım. Yan yana yaklaşık 10 masa, masaların üstünde memurla birbirinizi duyamamanız için kurulmuş mikrofonlar vardı. Görüşme sırasında, memurla birbirimizi duyamadığımız anlar oldu. Virüs sanki belgelerden geçmeyecekmiş gibi (?) memurla aranızda kalın bir cam var ve belge alışverişini camın altındaki bir boşluktan yapıyorsunuz. Görüşmenin sonunda, tarihi yazdığım ve imza attığım bir kağıt verildi. Görüşme bitiminde 75€ ödedim, parmak izi okuttum, sonrasında makbuz aldım.

Görüşme yaklaşık 45 dakika sürdü. Memur bana Türkçe ve sözlü olarak 4-5 genel soru sordu. Görüşmenin neredeyse tamamı, yazılı olarak, yabancı dili test etmek için verilen Almanca/İngilizce soruları yanıtlamakla geçti. Bu sorular :
  • Almanca ve İngilizce dil seviyen nedir? Nerede öğrendin?
  • Neden bu üniversite? (Diğerlerinin aksine bu soruya İngilizce cevap verdim)
  • Şuana kadarki eğitim hayatını anlat. Eğitim hayatındaki önemli noktalar nelerdi?
  • Geçimini nasıl sağlayacaksın?
  • Lisans eğitimini bitirdikten sonraki hedeflerin ne?
  • Daha önce Almanya'da bulundun mu? Bulunduysan, ne amaçla ve nerede?
  • Okuyacağın üniversitedeki eğitim dili, şehri ve okuyacağın bölümü yaz.
  • Liseden mezun olduktan sonra şimdiye kadar neyle meşguldün?
  • Orada akraban var mı? Varsa ismini, yakınlığını ve bulunduğu şehri yaz.
Memura cevap kağıtlarını uzattıktan sonra, ona, cevaplarımın nasıl olduğunu sordum. Cevapların gayet iyi olduğunu söyledi fakat ardından dil sertifikamın eksikliğini (görüşme sırasında iki kez vurguladığı gibi yine) vurguladı.

Açıkçası;

Bana sözlü olarak sorulan soruların yüzeyselliği ve yukarıda bahsettiğim garip iletişim yolu yüzünden Almanya'ya gidiş amacımdaki isteği, ilgiyi ve bilgiyi karşı tarafa aktaramadığımı hissediyorum. Memurun bana karşı soracağı onlarca detay soruya cevap verebilirdim ama resmen görüşmenin kestirip atıldığı hissine kapıldım. Umarım, herkes görüşmesini böyle tecrübe ediyordur. Şimdi geriye beklemek kaldı. :roll:
Hocam selamlar bir kaç sorum olacak?
1) Kağıttaki sorular 36F vizesine özel sorular mıydı?
2) Kağıttaki sorulara uzun cevaplar mı verdiniz? Bu sorular cok mu önemliydi sizce?
3) Bizimle paylaştığınız sorular sizi ilgilendiren sorular mıydı? Yoksa tüm sorular bunlar mıydı?
Teşekkürler

boranyuruk

Mesaj gönderen boranyuruk » Sal Oca 25, 2022 8:43 pm

Merhaba arkadaşlar bu sene Anadolu lisesinden 80 diploma notuyla mezun oldum ve Samsun on dokuz mayis iktisata yerleştim . Fakat ÖSYM puanım pek iyi değil. Gürkan hocamla birlikte başvuru yaptık ve üniversiteden kabul aldım . Goethe a2 sertifika sınavını da geçtim. Ve şuan 37 Ankara konsolosluğu için tarih atamasını bekliyorum . Sorum şu arkadaşlar düşük ÖSYM puani vizeyi etkiler mi ? Vizeye girenler ve tanıdıkları olanlar aydinlatabilirse çok iyi olur teşekkürler.

emrahgur

Mesaj gönderen emrahgur » Çrş Oca 26, 2022 9:45 pm

ezgiben yazdı: Prş Oca 20, 2022 10:41 am 44f, İstanbul / Yabancılar Dairesi: Heidelberg
Randevu başvurusu: 25 Kasım 2021
Randevu ataması: 2 Aralık 2021
Vize görüşmesi : 21 Aralık 2021
Pasaport gelişi : 18 Ocak 2021

Merhaba arkadaşlar. Fikir vermesi açısından vize sürecimi paylaşmak istedim. Herhangi bir yüksek lisans başvurum ve ya kabulüm olmadan yalnızca dil okulu vizesine başvurdum. Dil okulu kaydı yaptırmıştım, bu belgeleri ekledim ve 2020 Haziran'da Goethe'den aldığım A2.2 Almanca katılım sertifikam vardı. Görüşmede Almanca ve ya İngilizce herhangi bir konuşma olmadı. Yalnızca Almanca düzeyiniz nedir, ingilizce düzeyiniz nedir diye soruldu. Almanca A2 belgemi eklediğimi, ingilizce seviyemin de B1-B2 seviyeleri arasında olduğunu söyledim. Galiba dil öğrenip orada iş arayacaksınız gibi bence tuzak olan bir soru soruldu :) Ben de hayır burada çalıştığım bir şirket var, dönüp işime devam edeceğim dedim. Bir de akrabanız var mı Almanya'da dedi ona da hayır dedim. Başka bir aksiyon olmadı açıkcası, rahat bir görüşmeydi ve beklediğimden daha erken geldi vize. Umarım bekleyen herkesin bir an önce olumlu sonuçlanır vizesi. Sabırlar ve kolaylıklar herkese.
Dil eğitimi aldıktan sonra iş bulup çalışacağım demenin ne gibi olumsuzlukları oluyor?

Nportakal

Mesaj gönderen Nportakal » Cum Oca 28, 2022 3:01 pm

Arkadaslar bize 10 ocakta almanya yabancılar dairesi kararımızı ilettik dedi, konsolosluk kararı ilettikten sonra kac gün içinde ortalama pasaport ulaşıyor böle bir durum yaşayan oldu mu

wrongz

Mesaj gönderen wrongz » Cum Oca 28, 2022 7:06 pm

Merhaba master için şartlı kabulüm var (bedingte zulassung) idata'daki formu doldurduğumda 36f çıkıyor, fakat forumda master şartlı kabul için 40f olması gerektiğini yazanlar var, sizce ne yapmalıyım?

Yelo

Mesaj gönderen Yelo » Cum Oca 28, 2022 8:27 pm

wrongz yazdı: Cum Oca 28, 2022 7:06 pm Merhaba master için şartlı kabulüm var (bedingte zulassung) idata'daki formu doldurduğumda 36f çıkıyor, fakat forumda master şartlı kabul için 40f olması gerektiğini yazanlar var, sizce ne yapmalıyım?
Merhaba, başvuru şekliniz doğru. Benimde master için ön kabulüm vardı 40f olması gerektiğini düşündüğüm için konsolosluğa mail atıp durumumu açıkladım ve 36f doğru mu diye sordum

wrongz

Mesaj gönderen wrongz » Cmt Oca 29, 2022 5:01 am

Çok teşekkür ederim cevap için, vize için bir danışmanlık alamayacağım ve henüz işlemin en başında çıkmaza girince bir hayli sinirim bozulmuştu.

Yelo

Mesaj gönderen Yelo » Cmt Oca 29, 2022 9:33 am

wrongz yazdı: Cmt Oca 29, 2022 5:01 am Çok teşekkür ederim cevap için, vize için bir danışmanlık alamayacağım ve henüz işlemin en başında çıkmaza girince bir hayli sinirim bozulmuştu.
Rica ederim, maalesef uzun ve uğraştırıcı bir süreç umarım kısa sürede sorunsuz bir şekilde halledersiniz. Danışmanlık almasanız da forumda konuyla alakalı bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz, bol şans

gyyr

Mesaj gönderen gyyr » Cmt Oca 29, 2022 12:09 pm

Arkadaşlar merhaba, benim Şubat ayında vize randevum var. Üniversite diplomamı da sunmam gerekiyor, yeni mezun oldum ve üniversiteyi bitirdiğim şehir uzak olduğu için kısa süre içinde gidip diplomamı almam mümkün değil. E- Devlet’ten alınan mezun belgesiyle vize başvurusu yapabilir miyim ? Bilgi verebilecek birisi varsa çok mutlu olurum.

Cezeri

Mesaj gönderen Cezeri » Cmt Oca 29, 2022 3:35 pm

gyyr yazdı: Cmt Oca 29, 2022 12:09 pm Arkadaşlar merhaba, benim Şubat ayında vize randevum var. Üniversite diplomamı da sunmam gerekiyor, yeni mezun oldum ve üniversiteyi bitirdiğim şehir uzak olduğu için kısa süre içinde gidip diplomamı almam mümkün değil. E- Devlet’ten alınan mezun belgesiyle vize başvurusu yapabilir miyim ? Bilgi verebilecek birisi varsa çok mutlu olurum.
Üniversitenizin öğrenci işlerinden öğrenci belgenizi imzalı bir şekilde mail ile atmasını isteyin. Ben o şekilde Ankara Büyükelçiliğine başvurmuştum bir sıkıntı çıkmamıştı.

yaço588

Mesaj gönderen yaço588 » Pzr Oca 30, 2022 3:34 am

arkadaşlar şuan yeşil pasaport ile almanyadayım ve 3 ayı tamamlayıp döneceğim daha öncede 2 defa yeşil ile giriş çıkışım olmuştu şimdi türkiyeye dönüp gotheden a1 sertifikası alıp burada dil kursu kaydı garantör işini halledip dönünce direk dil kursu vizesine başvurmak istiyorum lisans mezunuyum ve türkiyede yüksek lisans kaydım var sizce vize verirler mi yoksa sıkıntı çıkarırlar mı yaş 24 bu arada

Mhmtygt

Mesaj gönderen Mhmtygt » Pzr Oca 30, 2022 5:37 pm

Bumm yazdı: Sal Oca 25, 2022 7:46 pm Hocam selamlar bir kaç sorum olacak?
1) Kağıttaki sorular 36F vizesine özel sorular mıydı?
2) Kağıttaki sorulara uzun cevaplar mı verdiniz? Bu sorular cok mu önemliydi sizce?
3) Bizimle paylaştığınız sorular sizi ilgilendiren sorular mıydı? Yoksa tüm sorular bunlar mıydı?
Teşekkürler
Selamlar,
1) Anladığım kadarıyla bu sorular, genel sorular ve daha çok Almancanızı ölçmek için soruluyor.

2) Ben kısa cevaplar verdim ama sonrasında pişman oldum. Bir dil sertifikam olmadığı için, bu cevaplardan, dil seviyemin yeterliliğini tam olarak anlamadılar. Sonrasında da dil yeterliliğimi daha detaylı ölçmek için aradılar ve mailden essay tarzı bir yazı göndermemi istediler. Dil sertifikanız varsa bu sorular çok da önemli değil bence fakat yine de detaylı ve birazcık uzatarak -lafı dolandırmadan tabii ki- cevaplamakta fayda var.

3) Bu sorunuzu tam olarak anlamadım. Bana kağıtta verilen soruların hepsi paylaştığım sorulardı. Hem genel olarak gidişinizdeki alakanızı hem de Almanca seviyenizi görmek istiyorlar.

tonks

Mesaj gönderen tonks » Pzr Oca 30, 2022 6:05 pm

İzmir Almanya Başkonsolosluğu için,

18.08.2021 - Okuldan kabulümün geldiği gün.
10.09.2021 - Gideceğimin kesinleşmesi sonrası vize randevusu talebi oluşturduğum tarih:

Yüksek lisans eğitimime başlamak için randevu alacaktım. Öğrendim ki (bkz: idata) konsolosluk tarafından randevu verme ve dosya teslimi için yetkilendirilmiş tek kurummuş. Site üzerinden d tipi ulusal vize randevusu almak için birkaç anket sorusu doldurmanız bekleniyor. Sonrasında talebiniz oluşturuluyor ve size bir randevu verilmesi için e-posta beklemeye başlıyorsunuz. Ben talep oluşturduktan 4 gün sonra bana randevu bilgisi e-postası geldi.

13.09.2021 - Vize randevu bilgilerimin bana açıklandığı e-postanın bana gönderildiği tarih (19 ekime verildi).
19.10.2021 - Evraklarımı tamamlayıp randevu saatinde idata ofisine teslim için gittiğim gün (bu arada okulum 11 ekimde başlamıştı ancak hibrit eğitim olduğu için derslerime zoom üzerinden katılıyordum).
28.10.2021 - Konsolosluğun benden ek evrak talep etmesi (okula kesin kayıt olduğuma dair bir evrak ve almanya'ya geç gidişimin fakültem için bir sorun teşkil etmediğine dair resmi bir yazı).
04.11.2021 - Okulumun gerekli evrakları hazırlaması üzerine belgeleri konsolosluğa ilettiğim gün.
15.11.2021 - Konsolosluktan gelen telefonla 6 aylık aldığım A/T 11 belgemin uzatılmasının ya da özel sigorta yaptırmam gerektiğinin söylenmesi.
17.11.2021 - A/T 11 belgemi uzatıp konsolosluğa ilettiğim gün.
25.11.2021 - Vize onaylı pasaportuma kavuştuğum gün.
07.12.2021 - Gidiş tarihim. İzmir'den Düsseldorf'a direkt uçtum (oradan da semesterticket sayesinde trenle Bielefeld'e geçiş yaptım).

freakazoid

Mesaj gönderen freakazoid » Pzr Oca 30, 2022 10:28 pm

yaço588 yazdı: Pzr Oca 30, 2022 3:34 am arkadaşlar şuan yeşil pasaport ile almanyadayım ve 3 ayı tamamlayıp döneceğim daha öncede 2 defa yeşil ile giriş çıkışım olmuştu şimdi türkiyeye dönüp gotheden a1 sertifikası alıp burada dil kursu kaydı garantör işini halledip dönünce direk dil kursu vizesine başvurmak istiyorum lisans mezunuyum ve türkiyede yüksek lisans kaydım var sizce vize verirler mi yoksa sıkıntı çıkarırlar mı yaş 24 bu arada
B1 i tamamlayip gitmenizi oneririm.

yaço588

Mesaj gönderen yaço588 » Pzt Oca 31, 2022 3:09 am

freakazoid yazdı: Pzr Oca 30, 2022 10:28 pm B1 i tamamlayip gitmenizi oneririm.
b1 için en az 6 ay gibi bir zamanı gözden çıkarmam lazım şimdi alamanyadayken dil kursu ile garantör birde motivasyon yazısını halledip döner dönmez vizeye başvurmak istediğim için a1 olarak dedim daha önce almanyada bulunmuş olmam artı olmaz mı

freakazoid

Mesaj gönderen freakazoid » Pzt Oca 31, 2022 3:55 pm

yaço588 yazdı: Pzt Oca 31, 2022 3:09 am b1 için en az 6 ay gibi bir zamanı gözden çıkarmam lazım şimdi alamanyadayken dil kursu ile garantör birde motivasyon yazısını halledip döner dönmez vizeye başvurmak istediğim için a1 olarak dedim daha önce almanyada bulunmuş olmam artı olmaz mı
Tabii ki artısı vardır. Ben kafanız rahat olması açısından dedim. Iyi şanslar dilerim.

omerkaya

Mesaj gönderen omerkaya » Pzt Oca 31, 2022 5:17 pm

Merhaba, vize reddi için itiraz dilekçesi hazırladım. İstanbul konsolosluğuna verilecek ancak randevu alamadım. İdata rabdevu alınmadan direk evrak teslim edebileceğimi söyledi. Daha önce tecrübe eden oldu mu? Nasıl evrak teslim etmem gerek. Kargo yapabilir miyim yoksa şahsen gidip randevusuz teslim edebiliyor muyum?

1baris

Mesaj gönderen 1baris » Sal Şub 01, 2022 7:03 pm

srcndkc yazdı: Pzt Oca 24, 2022 6:29 pm 41F, İstanbul Idata Gayrettepe / Berlin
Randevu başvurusu: 30.12.2021
Randevu ataması: 3 Ocak 2022
Vize görüşmesi : 24.01.2022
Pasaport gelişi : Güncelleyeceğim

Merhaba Arkadaşlar,

24.01.2022 ( karlı pazartesi) günü Yüksek Lisans + Eş + Çocuk olarak başvuru yaptık. Süreç hakkında sizleri de bilgilendirmek isterim. Sanılanın aksine bu vizeye aileniz ile beraber aynı anda başvuru yapabiliryorsunuz. Önce eşlerden birinin gidip oturum aldıktan sonra diğer geleceklerin aile başvurusu yapması gerekmiyor. Forumda bu şekilde vize almış olan kişiler var. Biz de alacağımızı düşünüyoruz.

Evrakları eksiksiz olarak tamamladığımızı düşünüyorum. Eğer ek evrak talep ederlerse burdan güncelleme yapacağım.

Süreç aşamasında bizi tek zorlayan konu bloke hesap açılışı oldu. Aile ile seyehat edecek iseniz kendiniz için koymanız gereken aylık 861€ ya ek olarak eşiniz için 400€ ve her çocuk için 300€ konulması gerekiyor. Bunlar normal hesapta görünmemesi lazım, bloke hesap olarak istiyor konsolosluk. Biz bloke hesabı Fintiba üzerinden açmak istedik, Fintibaya defalarda mail atmama, konsolosluk sitesindeki yazıyı göndermeme rağmen fazla miktarlı bloke hesabı kabul etmediler. Konsolosluktan bloke hesabın arttırılması konulu , kaşe imzalı yazı talep ettiler. Ben bunu konsolsluğa mail attım, onlar böyle bir yazı sağlayamadılar.
Biz de forumdan bir üyenin tavsiyesi üzerine ikinci bir bloke hesap yine 861€ luk ekspatrio üzerinden açtık. Daha öncesinde expatrioya da mail atmıştım 861€ nun yükseltilmesi ile alakalı. Onlar kabul ettiler fakat geri dönüşleri biraz geç oldu, ben çoktan fintibaya havaleyi yapmıştım. Bizim gibi başvuracak olanlar olursa direk expatrioya mail atıp, konsolosluğun sitesinin linkini ekleyerek talepte bulunurlarsa yüksek meblağ alabilirler. Benim gibi iki kere komisyon vermek zorunda kalmazlar.
Standart durumlarda iki şirket için de 1-2 gün içerisinde hesabınız açılıyor. Gerçekten çok hızlı ver kolay işliyor sistem. Bizimki standart dışı olunca biraz uzun sürdü sadece.

Vize görüşmesi oldukça basit, sadece evrak fazla olduğu için uzun sürüyor.Sizden istenen evrakları sırası ile, teslim ediyorsunuz. Orjinal evraklarınızı almıyorlar, ama yanınızda götürmelisiniz. Onları görüp sizin fotokopileri aslı gibidir kabul ediyorlar.

Görüşme sırasında doldurmam için 3 soruluk bir kağıt uzattılar, bu kağıdı doldururken herhangi biryere ( cep telefonu, kağıt vs) bakmamamı ve idata görevlisi ile konuşmamam söylendi. Görevli bunu özellikle rica etti, kamera kaydı yapılıyormuş, onlar zor durumda kalıyorlarmış. Sorular aşağıdaki gibi idi aşağı yukarı.

1- Hangi okulda ve hangi bölümde okuyacaksınız?
2- Okumak istediğiniz bölümden birkaç ders ismi bildiriniz.
3- Almanyada akrabanız var mı? Varsa sizin ile olan ilişkisi ve yaşadığı yer.

Başka sorular olursa cevaplayabilirim.
İyi günler,

Eşimle beraber sizin yaptığınızı yapmak istiyoruz. Yüksek lisansa gitmeyen başvuranın istediği belgeler arasında konaklamayla ilgili bir ibare mevcut değil fakat aile birleşimi için 25 m2 kira sözleşmesi istendiğini biliyorum. Bu konuda ne tür bir belge gösterdiniz öğrenebilir miyim?

mertheklaw

Mesaj gönderen mertheklaw » Sal Şub 01, 2022 8:48 pm

Merhaba, acaba erasmus vizesi için Türkiye'den garantör gösterebilir miyim?

arda.goelge

Mesaj gönderen arda.goelge » Çrş Şub 02, 2022 2:45 pm

Öncelikle herkese merhaba forumda yeniyim. Yaşım 19 Ankara'dan vizeye girmek istiyorum fakat elimde tam olarak bir Goethe b1 sertifikası yok . Hazirandan bu zamana total 3 kere sınava girdim ilkinde sprechen ve schreiben kısımlarını geçtim. Son girdiğim sınavda ise hörendan geçtim fakat lesendan 57 ile kaldım 2 sınavdır lesendan 57 ile kalıyorum. Acaba bu 57 ile kaldığım dökümanı Goethe den alıp bu şekilde vizeye başvursam kabul alabilme şansım olur mu ? Amacım burdan b1 sertifikası ile beraber vize alıp Almanya'da bir dil kursunda b2 ile devam etmek .Daha sonrasında üniversite başvurumu orda yapmak istiyorum.(Rwth Aachen ). Bu konuda bilgisi olanlar bana yardımcı olabilirse çok sevinirim.

Kilitli