Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Garantör Belgesi - Verpflichtungserklärung

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
killfightdie

Re: Garantör Belgesi - Verpflichtungserklärung - 2022

Mesaj gönderen killfightdie » Cum Tem 22, 2022 12:28 pm

Ceydak yazdı: Cum Tem 22, 2022 1:02 am Merhaba konuyla baglntili birsey sormak istiyorum.
İlla Almanyadan mi olmali grantor yani turkiyeden ailemizden biri gelir maas ev tapusu vs belgelerini sunarak bize grantor olamaz mi noter den bir belge duzenleyerek. Geliri 2 bin euronun uzerinde olan biri ornegin mevcut kurda.

Boyle birsey yok mu, yoksa cok yapilmadigi icin mi hicbiryerde goremedim. Bilen varsa yazarsa cok sevinirim 🙏
Garantör Almanya'dan olmalı ve Almanya'da düzenli bir geliri olmalı. Dediğiniz şekilde bir olay maalesef mevcut değil.

Ceydak

Mesaj gönderen Ceydak » Cum Tem 22, 2022 4:25 pm

killfightdie yazdı: Cum Tem 22, 2022 12:28 pm Garantör Almanya'dan olmalı ve Almanya'da düzenli bir geliri olmalı. Dediğiniz şekilde bir olay maalesef mevcut değil.
Anldim tesekkur ederim cevabiniz icin 🙏

bengi98

Mesaj gönderen bengi98 » Cum Ağu 05, 2022 9:43 am

Merhabalar, geçen yıl Erasmus için Almanya'ya gelirken Verpflichtungserklärung ile vizeye başvurmuştum. Belgenin üzerinde 5 yıl geçerli olduğu yazıyor. Şimdi de yüksek lisans için vizeye başvuracağım. Aynı belgeyi kullanabilir miyim? Şimdiden teşekkürler 🙂

alihan92

Mesaj gönderen alihan92 » Cmt Ağu 06, 2022 12:37 am

1 ay sonra vize uzatmak icin Garantör belgemi yeniletecegim. Dönem sonu da mezuniyet bekliyorum. Bu durumda Anmerkung kismina bir sey yazdirmali miyim?

Tesekkür ederim.

MaxWeber

Mesaj gönderen MaxWeber » Cmt Ağu 06, 2022 3:06 pm

Merhaba,

Aklımı karıştıran bir konu hakkında yardımlarınızı rica ederim;

Üniversiteden kabul aldım ve Almanya’da bir bursa başvurdum. Sonucu Eylülde açıklanacak. Garantör ya da bloke hesap olayına girmeden vizeye başvurabilir miyim? Görüşmede de bursun sonucunu beklediğimi söylesem beni ne bekler tahminleriniz var mı?
Ve Türkiye’den birini garantör olarak göstermek mümkün değil midir?

cemildlklc

Mesaj gönderen cemildlklc » Cmt Ağu 13, 2022 4:23 pm

Merhaba Garantörüm Köln yabancılar dairesine 9 haziranda başvurdu fakat hala bir gelişme yok arayıp sorduğunda işlem süresinin 12 haftaya çıktığını söylemişler, umarım ilerde 15-20 haftaya çıktı demezler :!:
Yakın zamanda Köln'den garantör belgesi çıkartan var mı acaba :?:

kinderarztin

Mesaj gönderen kinderarztin » Sal Ağu 16, 2022 10:43 pm

Garantör belgem yola çıktı ve geliyor. Evrakta adresimin sokak adında harf hatası yapılmış, sokak no yazılmamış. Sorun olur mu sizce ya (3. Ülkü Sokak'ı "Üklü sk" diye yazmışlar :) :?

cemildlklc

Mesaj gönderen cemildlklc » Sal Ağu 16, 2022 10:46 pm

kinderarztin yazdı: Sal Ağu 16, 2022 10:43 pm Garantör belgem yola çıktı ve geliyor. Evrakta adresimin sokak adında harf hatası yapılmış, sokak no yazılmamış. Sorun olur mu sizce ya (3. Ülkü Sokak'ı "Üklü sk" diye yazmışlar :) :?
Nerden başvuru yapmıştınız acaba? Ve ne kdr sürede geldi?

kinderarztin

Mesaj gönderen kinderarztin » Sal Ağu 16, 2022 11:03 pm

cemildlklc yazdı: Sal Ağu 16, 2022 10:46 pm Nerden başvuru yapmıştınız acaba? Ve ne kdr sürede geldi?
Essen'den başvuruldu. Biraz uzattılar çünkü ilgili memur(herkesin kendi bağlı olduğu biri varmış) "önce benim vizeye başvurmam gerektiğini" söylemiş, önce garantör belgesini almam gerektiğine ikna etmek zamanımızı aldı. Sonra garantörüme bir randevu verdi 1 ay sonrasına. Randevu günü sabahı randevuyu izinde olduğu için iptal etti, iki hafta sonraya bir daha verdi derken işte 10 ağustostaki görüşmesinde belgeyi alabildik. Aynı gün verilen aşırı kolay bir şey yani, uğraştırdılar. Belgeleri önceden mi veriyolar, randevu günü mü veriyorlar ona dikkat etmedim. Şimdi posta ile geliyor ne sürede ulaşır bilmiyorum.

Kemal Berk

Mesaj gönderen Kemal Berk » Pzr Ağu 21, 2022 7:09 am

Physiker yazdı: Prş Ara 30, 2021 12:22 pm Ögrenci adayi, dil kursu veya ögrenci vizesi icin bagli bulundugunuz Alman konsoloslugunda vize basvurusu yaparken, Almanya daki maddi giderlerinizin garanti altina altina alindigini teyit etmeniz gerekiyor. Bunun icin iki tane yol var: Almanya dan Garantör veya Bloke Hesap.

Eger Almanya da tanidiginiz (illaki akbara olmasi gerekmiyor) birisi size garantör olursa bloke hesap acmaniza gerek yok.

Bir kisinin sizin adiniza garantör olabilmesi icin gerekli sartlar:

1- Garantör belgesi icin basvuru yapilirken garantör olacak kisinin basvuru yapildigi tarihten itibaren en az 1 yil Almanya da oturumunun olmasi gerekiyor.

2- Garantörün Almanya da ikamet etmesi lazim. Diger AB ülkelerinden garantör kabul edilmiyor.

3- Birinci dereceden yakin akraba olmasi gerekmiyor. Veya illaki Almanya da gideceginiz sehirde ikamet etmesi sart degil.

4- Garantör olacak kisinin Alman devletinden herhangi bir sosyal yardim almamasi gerekiyor.

5- Garantör olacak kiside aranan maddi sartlar:

- Eger tek yasiyorsa netto gelirinin en az 2450 Euro olmasi gerekiyor.
- Eger kendi disinda ailesinden bir kisinin daha gecimini tek basina sagliyorsa net gelirin en az 3340 Euro olmasi lazim.
- Eger kendi disinda ailesinden 2 kisinin gecimini tek basina sagliyorsa aylik net gelirinin en az 3935 Euro olmasi lazim.
- Sayet ailesinde calisan baska birinin de sabit geliri varsa bu gelir yukardaki net gelirden cikarilir ve istenen miktar düser.

Garantör Belgesi Nasil ve Nerden Alinir?

Garantor Belgesini alabilmek icin, garantör olacak kisi oturdugu sehirdeki yabancilar polisine ( Auslaenderbehorde ) giderek, sizin Almanyadaki egitiminiz suresince giderlerinizi odeyebilecek durumda oldugunu kanitlamasi gerekiyor.. Kanit icin kendi gider ve gelirlerini gosterip, ayri olarak size su anda aktuel olan 861 euroyu giderleriniz icin ayirabilecegini kanitlarsa garantör belgesini alir.

Garantör belgesi ücreti 29 Euro.

Garantör icin aranan maddi sarti kisaca özetleyecek olursak (AYLIK ORTALAMA GELIRLER) - (AYLIK ORTALAMA GIDERLER) > 861 EURO.

Garantor olacak kisi Yabancilar Polisine asagidaki belgelerle basvuru yapar :

- Pasaport
- Aylik gelirini gosteren belge ( Einkommensnachweis ).. Sayet garantor olacak kisi emekliyse maas dokumani ( Gehaltsnachweis ) , sayet serbest meslek sahibi ise Steuerbescheid ( ne kadar vergi odedigini gosteren belge ) veya Finansal danismanindan aldigi Gelir ve Gider Belgesi ( aktueller Steuerbescheid sowie z.B. Gewinn- und Verlustrechnung des Steuerberaters )..

Bunun yaninda garantor veya davet edecegi kisinin asagidaki bilgilerine ihtiyaci vardir :

- Isim Soyisim
- Dogum Tarihi ve Yeri
- Gelecek olacak kisinin Turkiyedeki adresi
- Davetiye yollanan kisinin Pasaport Numarasi..

Garantör Belgesinin Gecerlilik Süresi:

Alinan garantör belgesiyle en gec 6 ay icinde vize basvurusu yapmaniz gerekiyor. Sebebi ise garantor olan kisinin 6 ay icinde maddi durumunda bir degisiklik olabileceginden kaynaklanmaktadir..

Vize aldiktan sonra Garantör belgesi, Almanya da yasayacaginiz 5 yillik süre icin gecerli.

Daha önceki garantörlük belgesi ile ilgili konu basligimiza asagidaki linkten ulasabilirsiniz:

viewtopic.php?t=11548
Merhaba, benim bloke hesabıma daha gerekli miktar aktarılmadı ve büyük ihtimalle pazartesi günü olan vize randvusuna yetişmeyecek. Ama diğer tüm evraklarım tamam, vize randevumu iptal edip yeni randevu almam mı daha doğru olur yoksa eksik belge ile gidip sonradan iletme şansım olur mu ve bu nasıl olur? Yardımcı olabilirseniz şimdiden çok teşekkür ederim.

Kekstar

Mesaj gönderen Kekstar » Sal Ağu 23, 2022 4:43 pm

Arkadaslar merhaba, 25 agustosta (yani iki gün sonra) vize randevum var, garantörümden bugün red yedigine dair bilgi geldi. Bloke hesap acacak durumum yok fakat baska bir aile var garantör olmasi icin. 1 gün öncesinde garantörlük icin basvuru yapilmasi vize icin olumsuz görünür mü? Bana yardimci olur musunuz?

udiii

Mesaj gönderen udiii » Prş Ağu 25, 2022 10:16 am

22 ağustosda wuppertal uniden zulassungfrei master kabulü aldım. Garantör belgesi için dayım hemen başvuru yaptı fakat ağustos eylül ve ekim ayı için terminlerin tamamı dolu görünüyor. Başvuru yaptığı şehir duisburg. Vizeden önce almam gerekiyor. Aynı problemi yaşayan var mı? Farklı bir şehirden termin alma şansımız var mı? Bilgisi olan lütfen paylaşabilir mi?

yagmurb

Mesaj gönderen yagmurb » Prş Ağu 25, 2022 1:07 pm

cemildlklc yazdı: Cmt Ağu 13, 2022 4:23 pm Merhaba Garantörüm Köln yabancılar dairesine 9 haziranda başvurdu fakat hala bir gelişme yok arayıp sorduğunda işlem süresinin 12 haftaya çıktığını söylemişler, umarım ilerde 15-20 haftaya çıktı demezler :!:
Yakın zamanda Köln'den garantör belgesi çıkartan var mı acaba :?:
Biz de Köln den haziranda başvurduk belgeyi anca bugün veriyorlar....

ozbek12345

Mesaj gönderen ozbek12345 » Prş Ağu 25, 2022 4:14 pm

Kekstar yazdı: Sal Ağu 23, 2022 4:43 pm Arkadaslar merhaba, 25 agustosta (yani iki gün sonra) vize randevum var, garantörümden bugün red yedigine dair bilgi geldi. Bloke hesap acacak durumum yok fakat baska bir aile var garantör olmasi icin. 1 gün öncesinde garantörlük icin basvuru yapilmasi vize icin olumsuz görünür mü? Bana yardimci olur musunuz?
Merhaba,
Daha önce tecrübelerim konusunda (genel olarak) randevu atanması belgelerin incelenmesi vs ortalama olarak 2 ayı buluyor bazi istisnalar var fakat çok yoğun başvuru var ve çok geç tarihe randevu atıyorlar. Ama 1 gün öncesi olmasının bir sorun olacağını sanmıyorum açıkcası.

ozbek12345

Mesaj gönderen ozbek12345 » Prş Ağu 25, 2022 4:15 pm

Kemal Berk yazdı: Pzr Ağu 21, 2022 7:09 am Merhaba, benim bloke hesabıma daha gerekli miktar aktarılmadı ve büyük ihtimalle pazartesi günü olan vize randvusuna yetişmeyecek. Ama diğer tüm evraklarım tamam, vize randevumu iptal edip yeni randevu almam mı daha doğru olur yoksa eksik belge ile gidip sonradan iletme şansım olur mu ve bu nasıl olur? Yardımcı olabilirseniz şimdiden çok teşekkür ederim.
Eksik belge olarak teslim edersiniz bence sakın iptal etmeyin randevunuzu. Gelince gönderirsiniz işleme alırlar.

killfightdie

Mesaj gönderen killfightdie » Prş Ağu 25, 2022 10:10 pm

Sprachkurs için geldiğimde garantör yöntemiyle gelirsem, üniversiteye geçerken aynı kağıdı kullanabilir miyim yoksa garantörümün işlemleri tekrar baştan yapması gerekir mi?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Ağu 26, 2022 5:48 pm

killfightdie yazdı: Prş Ağu 25, 2022 10:10 pm Sprachkurs için geldiğimde garantör yöntemiyle gelirsem, üniversiteye geçerken aynı kağıdı kullanabilir miyim yoksa garantörümün işlemleri tekrar baştan yapması gerekir mi?
Ayni belgeyi kullanabilirsiniz.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

killfightdie

Mesaj gönderen killfightdie » Cum Ağu 26, 2022 9:36 pm

Physiker yazdı: Cum Ağu 26, 2022 5:48 pm Ayni belgeyi kullanabilirsiniz.
Merhaba, cevapladığınız için çok teşekkür ederim fakat aynı konuda aklıma bir şey daha takılıyor. Verpflichtungserklärung 6 ay geçerliliğe sahip fakat benim Sprachkurs eğitimim 6 aydan fazla sürerse yine de aynı belgeyi kullanabilecek miyim? Bu kısmı tam olarak anlayamadım, teşekkürler..

goncamaden

Mesaj gönderen goncamaden » Prş Eyl 01, 2022 5:04 pm

Merhaba,
Yüksek lisans için kabul aldım. Eşim ile beraber gitmek niyetimiz var aile birleşimi yolu ile bu durumda ikimiz için de garantör belgesi alsak vize alabilir miyiz.
Cevaplarınız için teşekkür ederim

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Eyl 02, 2022 10:40 am

killfightdie yazdı: Cum Ağu 26, 2022 9:36 pm Merhaba, cevapladığınız için çok teşekkür ederim fakat aynı konuda aklıma bir şey daha takılıyor. Verpflichtungserklärung 6 ay geçerliliğe sahip fakat benim Sprachkurs eğitimim 6 aydan fazla sürerse yine de aynı belgeyi kullanabilecek miyim? Bu kısmı tam olarak anlayamadım, teşekkürler..
Belgenin gecerlilik süresi 6 ay degil, belge ciktiktan sonra 6 ay icinde o belgeyle vize basvurusu yapabilirsiniz.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com