Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize ilgili bazı tuhaf sorular

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
keinproblem

Vize ilgili bazı tuhaf sorular

Mesaj gönderen keinproblem » Çrş Eki 27, 2021 7:34 pm

Arkadaşlar merhaba,

Ulusal vize ile almanyaya master için geldim. Geçen okulu bırakıp dönmek istiyorum diye başlık açtım şimdi alternatifi ile ilgili bir sorum var.

Gördüm ki bu dönem okulu full online okuyabiliyorum. Zor olur falan diye gelmiştim gelmek daha zor oldu. Zaten burda mutsuzken ne gerek var daha fazla para vermeye dedim. Evimden rahat rahat okurum ama tek sıkıntım vize.

Geleli daha 1 hafta oldu. Ulusal vizem nisanda bitiyor. Teoride bitmeden oturma iznine falan başvuracaktım biliyorum. Ama şöyle bir şey yapsam: türkiyeye dönsem, nisanda bitecek vizemle şubatta tekrar almanyaya gelsem girişte sorun olur mu ve şubattan nisan başına kadar yani 2 ayda oturum iznini alabilir miyim?

Diğer alternatif, dönsem nisanda tekrar türkiyeden vizeye başvursam(bloke hesabım falan da daha duruyor olacak yani çünkü aktifleştirmicem) bana yeniden vize verirler mi yoksa sana zaten vermişiz saçmalayıp vizeni yakmışsın bi daha veremeyiz gibisinden şeyler olur mu?

Üçüncü alternatif burda oturuma başvurup gitsem bu ne kadar vaktimi alır?

Sizce bu soruları konsolosluğa mı sormalıyım?

Özetle gitmek istiyorum. :?

physiome

Re: Vize ilgili bazı tuhaf sorular

Mesaj gönderen physiome » Çrş Eki 27, 2021 10:17 pm

keinproblem yazdı: Çrş Eki 27, 2021 7:34 pm Arkadaşlar merhaba,

Ulusal vize ile almanyaya master için geldim. Geçen okulu bırakıp dönmek istiyorum diye başlık açtım şimdi alternatifi ile ilgili bir sorum var.

Gördüm ki bu dönem okulu full online okuyabiliyorum. Zor olur falan diye gelmiştim gelmek daha zor oldu. Zaten burda mutsuzken ne gerek var daha fazla para vermeye dedim. Evimden rahat rahat okurum ama tek sıkıntım vize.

Geleli daha 1 hafta oldu. Ulusal vizem nisanda bitiyor. Teoride bitmeden oturma iznine falan başvuracaktım biliyorum. Ama şöyle bir şey yapsam: türkiyeye dönsem, nisanda bitecek vizemle şubatta tekrar almanyaya gelsem girişte sorun olur mu ve şubattan nisan başına kadar yani 2 ayda oturum iznini alabilir miyim?

Diğer alternatif, dönsem nisanda tekrar türkiyeden vizeye başvursam(bloke hesabım falan da daha duruyor olacak yani çünkü aktifleştirmicem) bana yeniden vize verirler mi yoksa sana zaten vermişiz saçmalayıp vizeni yakmışsın bi daha veremeyiz gibisinden şeyler olur mu?

Şahsen oturum alıp gitmek daha mantıklı gözüktü, gerçi o oturumu da süresi bitince uzatmak gerekecek. Hayırlısı olsun hakkınızda gerçekten zor bir süreç.

tuldi

Mesaj gönderen tuldi » Prş Eki 28, 2021 8:14 am

keinproblem yazdı: Çrş Eki 27, 2021 7:34 pm Arkadaşlar merhaba,

Merhaba,

Oturumdan önce Anmeldung (ikamet kaydı) yapmanız gerekiyor. Anmeldung yaptıktan sonra oturum almadan yurt dışına çıkabiliyor musunuz sorusunun cevabından emin değilim. Forumda aradığımda gidiliyor gibi anladım. Auslenderbehörde'ye sorduğumda, oturum randevusu daha olmaz, Türkiye'ye seyahat edebilirsin dedi. Ben de bir süre Türkiye-Almanya arası git-gel yapmayı planlıyorum. Çocuğum var çünkü ve benim de derslerim online. Ama yine de sınırda sorun çıkabilir kaygısı taşıyorum.

Bir de belli bir sürenin üstünde Almanya dışında kalamıyorsunuz. Onu bir araştırın isterseniz. Şubat'a kadar çok uzun bir süre çünkü.

Tanıdığınız biri varsa anlaşıp onun yanında kalıyormuş gibi gözüküp Anmeldung yaptırabilirsiniz belki. Sonra arada Türkiye'ye gidip gelirsiniz. Ya da (yine Münih'te/Bavyera'da Anmeldung'la) Almanya'da biraz daha ucuz bir yerde kalıp en azından ülkeden çıkmış olmazsınız.

Ya da Münih civarında, yine Bavyera içinde daha uygun fiyatlı yerlerde oda arayabilirsiniz. Ben de üniversitenin olduğu şehirde uzun vadede yaşamak istemiyorum. Öğrenci biletimin kapsadığı bir komşu şehirde ev bakıyorum. Bavyera'da nerelerde kiralar uygundur hiçbir fikrim yok tabii :/

Bence en iyisi Studentenwerk'le görüşmek. İnsanın yeni bir ülkede ve Münih gibi pahalı bir şehirde böyle hissetmesi çok normal. Ama üniversiteden ya da Studentenwerk'ten de yardım istemekten çekinmeyin. Ev ya da yurt ayarlayamazlar belki ama en azından akıl verebilirler.

Kolay gelsin.

keinproblem

Mesaj gönderen keinproblem » Prş Eki 28, 2021 9:54 am

tuldi yazdı: Prş Eki 28, 2021 8:14 am Merhaba,

Oturumdan önce Anmeldung (ikamet kaydı) yapmanız gerekiyor. Anmeldung yaptıktan sonra oturum almadan yurt dışına çıkabiliyor musunuz sorusunun cevabından emin değilim. Forumda aradığımda gidiliyor gibi anladım. Auslenderbehörde'ye sorduğumda, oturum randevusu daha olmaz, Türkiye'ye seyahat edebilirsin dedi. Ben de bir süre Türkiye-Almanya arası git-gel yapmayı planlıyorum. Çocuğum var çünkü ve benim de derslerim online. Ama yine de sınırda sorun çıkabilir kaygısı taşıyorum.

Bir de belli bir sürenin üstünde Almanya dışında kalamıyorsunuz. Onu bir araştırın isterseniz. Şubat'a kadar çok uzun bir süre çünkü.

Tanıdığınız biri varsa anlaşıp onun yanında kalıyormuş gibi gözüküp Anmeldung yaptırabilirsiniz belki. Sonra arada Türkiye'ye gidip gelirsiniz. Ya da (yine Münih'te/Bavyera'da Anmeldung'la) Almanya'da biraz daha ucuz bir yerde kalıp en azından ülkeden çıkmış olmazsınız.

Ya da Münih civarında, yine Bavyera içinde daha uygun fiyatlı yerlerde oda arayabilirsiniz. Ben de üniversitenin olduğu şehirde uzun vadede yaşamak istemiyorum. Öğrenci biletimin kapsadığı bir komşu şehirde ev bakıyorum. Bavyera'da nerelerde kiralar uygundur hiçbir fikrim yok tabii :/

Bence en iyisi Studentenwerk'le görüşmek. İnsanın yeni bir ülkede ve Münih gibi pahalı bir şehirde böyle hissetmesi çok normal. Ama üniversiteden ya da Studentenwerk'ten de yardım istemekten çekinmeyin. Ev ya da yurt ayarlayamazlar belki ama en azından akıl verebilirler.

Kolay gelsin.
Teşekkür ederim. Vizemi yakacağım galiba. İkimci dönem yüz yüze şekilde planlanmış okulda. Vizem bittikten 20 gün sonra ikinci dönem dersleri başlıyor. Tekrardan türkiyeden vizeye başvurmaya karar verdim. Motivasyon mektubunda da türkiyeden derslerime efektif şekilde girebileceğimi gördüm, bu nedenle ülkeme döndüm ve derslerimi de başarıyla geçtim (transkripti de yapıştırırım) ama ikinci dönem yüzyüze olacak bu yüzden yeniden vize almak istiyorum şeklinde belirteceğim. Yani mantıken bu diğer gerekli evrakların da sağlanmasıyla birlikte bir sorun teşkil etmemeli ama siz ve diğer arkadaşlar ne düşünür?

Kullanıcı avatarı
mutluay

Mesaj gönderen mutluay » Prş Eki 28, 2021 9:57 am

keinproblem yazdı: Prş Eki 28, 2021 9:54 am Teşekkür ederim. Vizemi yakacağım galiba. İkimci dönem yüz yüze şekilde planlanmış okulda. Vizem bittikten 20 gün sonra ikinci dönem dersleri başlıyor. Tekrardan türkiyeden vizeye başvurmaya karar verdim. Motivasyon mektubunda da türkiyeden derslerime efektif şekilde girebileceğimi gördüm, bu nedenle ülkeme döndüm ve derslerimi de başarıyla geçtim (transkripti de yapıştırırım) ama ikinci dönem yüzyüze olacak bu yüzden yeniden vize almak istiyorum şeklinde belirteceğim. Yani mantıken bu diğer gerekli evrakların da sağlanmasıyla birlikte bir sorun teşkil etmemeli ama siz ve diğer arkadaşlar ne düşünür?
Merhaba , dersler online işleniyor fakat sınavlarda durum ne ? Onlarda mı online yapılacakmış?
Meric MUTLUAY
FH-Dortmund
Maschinen-, Energie- und Umwelttechnik (M.Eng)

keinproblem

Mesaj gönderen keinproblem » Prş Eki 28, 2021 9:58 am

mutluay yazdı: Prş Eki 28, 2021 9:57 am Merhaba , dersler online işleniyor fakat sınavlarda durum ne ? Onlarda mı online yapılacakmış?
Sınav yok. Sadece ödev teslimler ve sunumlar var.

keinproblem

Mesaj gönderen keinproblem » Prş Eki 28, 2021 10:03 am

Bugün vizemi aldığım konsolosluğa mail atıp sorucam sanırım en iyi cevabı onlar verirler değil mi?

Ben nisanda tekrar vizeye başvursam bana verilir mi diyeceğim.

besimtoker
İletişim:

Mesaj gönderen besimtoker » Prş Eki 28, 2021 10:36 am

Vizenin süresinin dolmasına 1 hafta bile kalsa rahat rahat gider gelirsin onda sıkıntı olmaz ama Türkiye'de Yurtdışı çıkış harç pulu istiyorlar oturum kartın yoksa. O da göze alınabilir bir maliyet bence

Bence Anmeldung yap. Oturuma başvur. En azından Ausländerbehörde ile irtibata geçtiğine dair bir kanıtın olsun mail vs. Onlar zaten 2 aydan önce gel demezler. Hatta vizenin süresinin dolmasına 4-5 hafta kalana kadar da çağırmazlar asla. Senin vizenin zamanı var daha acele etme diye. O ara git Türkiye'ye takıl.
Vizenin süresi dolmadan önce de Ausländerbehörde'den termin alırsan gittiğin gün sana istersen anında 3 ay geçerli Fiktionsbescheinigugn verirler onla da Türkiye'ye rahatça gider gelirsin. Postayla oturum karıtının gelmesi de sürüyor 4 hafta falan.
Baktın tarih yaklaşıyor hala termin vermediler 2 hafta kala falan tekrar dön Almanya'ya. Vizenin süresi geçse dahi orada kalmaya devam et. Ausländerbehörde seni çağırdığında senin vizenin süresi dolmuş derlerse de ki demezler sanmıyorum size yazmıştım tarihi geç verdiniz vs. dersen sıkıntı yaşamazsın. Kimse seni aaa vizenin süresi geçmiş diye paketleyip uçağa bindirip Türkiye'ye gönderemez.

Bizim oradakiler biraz large davranıyordu. Şimdi senin vize 3 haftaya bitiyor kart da 5-6 haftaya gelir o ara işte çok gitme yurtdışına, diğer Avrupa ülkelerine vs. deme rahatlığındalardı.
Burada benim arkadaşın da oturumu Ocak ayında dolmuş. Sen Eylül'de Niederlassungserlaubnis'i hak ediyorsun şimdi Corona da var zaten boşver seyahat falan olmuyor bari bekle de onu verelim ne sen karta para ver ne de biz iki kere uğraşalım demişlerdi. Yazın tatile gitmeden önce kendine Fiktionsbescheinigung almıştı yine de

keinproblem

Mesaj gönderen keinproblem » Prş Eki 28, 2021 11:10 am

besimtoker yazdı: Prş Eki 28, 2021 10:36 am Vizenin süresinin dolmasına 1 hafta bile kalsa rahat rahat gider gelirsin onda sıkıntı olmaz ama Türkiye'de Yurtdışı çıkış harç pulu istiyorlar oturum kartın yoksa. O da göze alınabilir bir maliyet bence

Bence Anmeldung yap. Oturuma başvur. En azından Ausländerbehörde ile irtibata geçtiğine dair bir kanıtın olsun mail vs. Onlar zaten 2 aydan önce gel demezler. Hatta vizenin süresinin dolmasına 4-5 hafta kalana kadar da çağırmazlar asla. Senin vizenin zamanı var daha acele etme diye. O ara git Türkiye'ye takıl.
Vizenin süresi dolmadan önce de Ausländerbehörde'den termin alırsan gittiğin gün sana istersen anında 3 ay geçerli Fiktionsbescheinigugn verirler onla da Türkiye'ye rahatça gider gelirsin. Postayla oturum karıtının gelmesi de sürüyor 4 hafta falan.
Baktın tarih yaklaşıyor hala termin vermediler 2 hafta kala falan tekrar dön Almanya'ya. Vizenin süresi geçse dahi orada kalmaya devam et. Ausländerbehörde seni çağırdığında senin vizenin süresi dolmuş derlerse de ki demezler sanmıyorum size yazmıştım tarihi geç verdiniz vs. dersen sıkıntı yaşamazsın. Kimse seni aaa vizenin süresi geçmiş diye paketleyip uçağa bindirip Türkiye'ye gönderemez.

Bizim oradakiler biraz large davranıyordu. Şimdi senin vize 3 haftaya bitiyor kart da 5-6 haftaya gelir o ara işte çok gitme yurtdışına, diğer Avrupa ülkelerine vs. deme rahatlığındalardı.
Burada benim arkadaşın da oturumu Ocak ayında dolmuş. Sen Eylül'de Niederlassungserlaubnis'i hak ediyorsun şimdi Corona da var zaten boşver seyahat falan olmuyor bari bekle de onu verelim ne sen karta para ver ne de biz iki kere uğraşalım demişlerdi. Yazın tatile gitmeden önce kendine Fiktionsbescheinigung almıştı yine de
Bunları duymak beni mutlu etti. Peki yukarıda arkadaşın dediği gibi vizenin uzun süresini yurtdışında geçirmekle ilgili bir sorun yok mu yani?

besimtoker
İletişim:

Mesaj gönderen besimtoker » Prş Eki 28, 2021 1:31 pm

1 senenin 6 aydan fazlasını yurtdışında geçirmediğiniz sürece sorun olmaz. Çok kafaya takıyorsanız uçağa ne bileyim Avusturya'dan falan binin Almanya'dan çıktığınızın kaydı olmaz.
Oturum vizesi olduğu zaman Schengen'deki gibi pasaportun sayfalarını karıştırıp damgaları vs. inceleyip gün hesabı yapmıyorlar zaten.

keinproblem

Mesaj gönderen keinproblem » Prş Eki 28, 2021 2:31 pm

.

keinproblem

Mesaj gönderen keinproblem » Prş Eki 28, 2021 2:32 pm

besimtoker yazdı: Prş Eki 28, 2021 1:31 pm 1 senenin 6 aydan fazlasını yurtdışında geçirmediğiniz sürece sorun olmaz. Çok kafaya takıyorsanız uçağa ne bileyim Avusturya'dan falan binin Almanya'dan çıktığınızın kaydı olmaz.
Oturum vizesi olduğu zaman Schengen'deki gibi pasaportun sayfalarını karıştırıp damgaları vs. inceleyip gün hesabı yapmıyorlar zaten.
Teşekkürler besimtoker arkadaş. Seni meşgul ediyorum ama dönüp ikinci dönemden itibaren başlayan yeni bir vize çıkarttırma planım hakkında ne düşünüyorsun?

Ya da şimdi gidip 2 ay sonra gelip anmeldung oturum izni şeylerini yapsam. Depresyona girdim biraz da. Duramıyorum ama tümden gemileri yakıp gitmek de istemiyorum... münih zormuş...