Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

41F kategorisinden Ulusal Vize Başvuru Süreci

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
ydenktas

41F kategorisinden Ulusal Vize Başvuru Süreci

Mesaj gönderen ydenktas » Cmt Tem 17, 2021 3:40 pm

Merhaba arkadaşlar dil bilgisi bilen master öğrencisi olarak Almanya'ya gitmeye çalışıyorum. Evraklarımı Almanca'ya çevireceğim ancak elimde vize için bir motivasyon yazısı veya Alman dilinde özgeçmişim yok. Sorularım şu şekilde

1) Europass'da ingilizce hazırladığım özgeçmişimi Almanca'ya yeminli tercümanla çevirmem yeterli olur mu?

2) Ulusal Vize için motivasyon yazısı nedir? Üniversiteye başvururken kaleme aldığım motivasyon mektubum İngilizce, bunu Almanca'ya çevirip mi teslim etmem lazım yoksa baştan bir yazı mı yazmam lazım?

3) Kredi çekip bloke hesaba gerekli tutarı yatıracağım lakin sorum şu, 10600 euro civari bir tutar yatırmam lazım ancak ben 11000 euro yatırsam bana ayda 861 eurodan fazla para çekme imkanı tanır mı?

4) Vize başvuru formunu hangi dilde doldurmam gerekiyor? Türkçe, İngilizce, Almanca?

5) 41F başvuru belgeleri ( https://tuerkei.diplo.de/blob/2307146/8 ... e-data.pdf ) dışında hangi evrakları götürmemi önerirsiniz? Vukuatlı nüfus kayıt örneği gibi şeyler söylenmiş ancak bunun gibi bana orada aniden sorabilecekleri bir belge var mı belirten olursa çok sevinirim

6) Okul kabul kağıdım var ancak daha kaydımı tamamlamadım. Vize randevumdan önce kayıt olmasam sorun teşkil eder mi sizce? Kayıt ücretini ödemem lazım ancak bir yerden para bekliyorum :D

7) Vize randevumu Antalya'da alabilir miyim yoksa illa İstanbul'a mı gitmem gerekiyor? Bununla alakalı net bir bilgi bulamadım, bu aralar çok seyehat etmek zorunda kaldım ancak artık seyahat etmek istemiyorum mümkünse.

8) Randevuya getirilecek çok sayfalı belgelerin arkalı önlü veya her sayfanın tek yaprakta farkeder mi? Ufak bir detay biliyorum ama ilk defa vize alacağım için takılıyorum böyle şeylere :D

Şimdiden çok teşekkürler kolay gelsin

deutschland55

Re: 41F kategorisinden Ulusal Vize Başvuru Süreci

Mesaj gönderen deutschland55 » Cmt Tem 17, 2021 11:43 pm

1/2- İngilizce öğrenim görecekseniz Almanca CV veya motivasyon yazısına gerek yok. İngilizce verebilirsiniz. Motivasyon yazısı üni başvurusuna benzer şekilde neden almanya, neden bu bölüm, bana ne katıcak, benim kalifikasyonlarım neler gibisinden.

6- Sizden öğrenci belgesi istenmemişse sadece kabul belgesi istenmişse, ki büyük ihtimalle öyledir, kayıt belgesi götürmenize gerek yok. Ben götürmüştüm ama ekstra belge olarak almıştı. Zorunlu değil yani.

solow

Mesaj gönderen solow » Çrş Tem 21, 2021 5:37 pm

Merhaba

3-Ben fintiba'dan bloke hesap açmıştım, hesap açarken aylık tutar ve kalacağınız süre soruluyor ona göre bir tutar hesaplanıyor. Ve her ay belirttiğiniz tutarda para hesabınıza geçiyor. Örneğin siz 1000 TL x 12 ay girerseniz sizden toplam 12000 TL + kullanım ücreti yatırmanızı isterler ve hesabınıza her ay 1000 TL geçer.

4-Benim gideceğim master programı tamamen İngilizce olduğundan ben İngilizce doldurdum.

5-Ben de ek olarak nüfus kayıt örneği götüreceğim. Bir de seyahat sağlık sigortası yapmanız isteniyor, bunu da önden araştırmanızı öneririm.

6-Vize başvurusu için okula kayıt yaptırmanız gerekli değil diye biliyorum ki zaten sadece kabul mektubu istiyorlar.

netline

Mesaj gönderen netline » Çrş Tem 21, 2021 6:06 pm

ydenktas yazdı: Cmt Tem 17, 2021 3:40 pm Merhaba arkadaşlar dil bilgisi bilen master öğrencisi olarak Almanya'ya gitmeye çalışıyorum. Evraklarımı Almanca'ya çevireceğim ancak elimde vize için bir motivasyon yazısı veya Alman dilinde özgeçmişim yok. Sorularım şu şekilde

1) Europass'da ingilizce hazırladığım özgeçmişimi Almanca'ya yeminli tercümanla çevirmem yeterli olur mu?

2) Ulusal Vize için motivasyon yazısı nedir? Üniversiteye başvururken kaleme aldığım motivasyon mektubum İngilizce, bunu Almanca'ya çevirip mi teslim etmem lazım yoksa baştan bir yazı mı yazmam lazım?

3) Kredi çekip bloke hesaba gerekli tutarı yatıracağım lakin sorum şu, 10600 euro civari bir tutar yatırmam lazım ancak ben 11000 euro yatırsam bana ayda 861 eurodan fazla para çekme imkanı tanır mı?

4) Vize başvuru formunu hangi dilde doldurmam gerekiyor? Türkçe, İngilizce, Almanca?

5) 41F başvuru belgeleri ( https://tuerkei.diplo.de/blob/2307146/8 ... e-data.pdf ) dışında hangi evrakları götürmemi önerirsiniz? Vukuatlı nüfus kayıt örneği gibi şeyler söylenmiş ancak bunun gibi bana orada aniden sorabilecekleri bir belge var mı belirten olursa çok sevinirim

6) Okul kabul kağıdım var ancak daha kaydımı tamamlamadım. Vize randevumdan önce kayıt olmasam sorun teşkil eder mi sizce? Kayıt ücretini ödemem lazım ancak bir yerden para bekliyorum :D

7) Vize randevumu Antalya'da alabilir miyim yoksa illa İstanbul'a mı gitmem gerekiyor? Bununla alakalı net bir bilgi bulamadım, bu aralar çok seyehat etmek zorunda kaldım ancak artık seyahat etmek istemiyorum mümkünse.

8) Randevuya getirilecek çok sayfalı belgelerin arkalı önlü veya her sayfanın tek yaprakta farkeder mi? Ufak bir detay biliyorum ama ilk defa vize alacağım için takılıyorum böyle şeylere :D

Şimdiden çok teşekkürler kolay gelsin
1- Bütün belgelerinizi İngilizce veya Almanca sunabilirsiniz, illa Almanca olacak diye bir şey yok.
2- Motivasyon mektubunda neden bu okul, neden bu bölüm ve neden Almanya gibi sorulara cevap olabilecek nitelikte bilgiler vermeniz gerekiyor. Amacınızın Almanya'da boş boş vakit geçirmek değil, iyi bir eğitim almak olduğunu hissettirmeniz faydalı olur.
3- Benim araştırdığım kadarıyla, ayda bloke hesaptan sadece 861 Euro çekebilirsiniz, 861 Euro*12'den fazlasını yatırdıysanız, Almanya'ya gidince o fazla olan kısmı toplu halde talep edip çekebilirsiniz.
4- Türkçe, İngilizce ya da Almanca doldurulabilir.
5- İDATA'da benden ekstra olarak lisans eğitimimin Almanya'da denkliğe sahip olduğunu gösteren internet sayfasının çıktısını istemişlerdi, hangi sayfanın çıktısını almam gerektiğini oradaki görevli söylemişti, oradan sayfa başına 1-2 lira gibi bir ücret ödeyerek çıktı almıştım.
6- Vizeniz çıkmadan, eğer ki okul kayıt süresi geçmiyorsa, kayıt yaptırmayın, sonra vize çıkmazsa paranızı geri almak için baya uğraşırsınız ve paranızdan kesinti yapılır.
7- Antalya'da İDATA varsa alabilirsiniz tabii ki, ancak vize randevunuzu İDATA ofisine değil de konsolosluğa verirlerse, randevunuzun olduğu konsolosluğa, belgelerinizi teslime gitmeniz gerekir tabii ki.
8- Belgenin orjinali arkalı-önlü ise fotokopisinin de arkalı-önlü olması bence daha mantıklı, ben böyle yaptım, sorun çıkmadı.

Kolay gelsin.

physio_

Mesaj gönderen physio_ » Prş Tem 22, 2021 4:47 pm

Merhaba 41F kategorisinde ulusal vizeye başvuracağım. Okul kabulüm var ancak C1 sertifikam yok. Vizede bunu sunamadığım taktirde red yer miyim? Okula başvururken sunduğum B2 belgem ile vizeye başvurmayı düşünüyorum.

netline

Mesaj gönderen netline » Prş Tem 22, 2021 4:56 pm

physio_ yazdı: Prş Tem 22, 2021 4:47 pm Merhaba 41F kategorisinde ulusal vizeye başvuracağım. Okul kabulüm var ancak C1 sertifikam yok. Vizede bunu sunamadığım taktirde red yer miyim? Okula başvururken sunduğum B2 belgem ile vizeye başvurmayı düşünüyorum.
Merhaba,

Okul C1 belgesi olmadan kabul mektubu gönderdiyse, vizede sorun olacağını sanmıyorum, çünkü, en nihayetinde, size max. 3 aylık bir vize verecekler, sonra siz Almanya'ya gittiğinizde önce okula kayıt olup daha sonra 3 aylık vizenizi oturma iznine çevireceksiniz. Eğer C1 belgesini, okula vaktinde sunamazsanız zaten okula kayıt olamazsınız ve oturma izni de alamazsınız, 3 aylık vizenizin sonunda da TR'ye dönersiniz.

Ancak daha da emin olabilmek için İDATA'yı arayıp sorabilirsiniz, ya da konsolosluğa sitelerinden sorabilirsiniz(genelde 2-3 gün içinde cevap veriyorlar).

Kolay gelsin.

physio_

Mesaj gönderen physio_ » Prş Tem 22, 2021 4:57 pm

netline yazdı: Prş Tem 22, 2021 4:56 pm Merhaba,

Okul C1 belgesi olmadan kabul mektubu gönderdiyse, vizede sorun olacağını sanmıyorum, çünkü, en nihayetinde, size max. 3 aylık bir vize verecekler, sonra siz Almanya'ya gittiğinizde önce okula kayıt olup daha sonra 3 aylık vizenizi oturma iznine çevireceksiniz. Eğer C1 belgesini, okula vaktinde sunamazsanız zaten okula kayıt olamazsınız ve oturma izni de alamazsınız, 3 aylık vizenizin sonunda da TR'ye dönersiniz.

Ancak daha da emin olabilmek için İDATA'yı arayıp sorabilirsiniz, ya da konsolosluğa sitelerinden sorabilirsiniz(genelde 2-3 gün içinde cevap veriyorlar).

Kolay gelsin.
Gerçekten çok teşekkür ederim. Pazartesi günü öyle yapacağım. Çok sağ olun.

netline

Mesaj gönderen netline » Prş Tem 22, 2021 5:00 pm

physio_ yazdı: Prş Tem 22, 2021 4:57 pm Gerçekten çok teşekkür ederim. Pazartesi günü öyle yapacağım. Çok sağ olun.
Rica ederim. Konsolosluğa, sitesinden soru sormak için Pazartesi'ni beklemenize gerek yok, bence hemen yazın ki Pazartesi direkt soruyu görsünler, Pazartesi de İdata'yı ararsınız, tabi karar sizin yine de.

Kolay gelsin.

physio_

Mesaj gönderen physio_ » Prş Tem 22, 2021 5:01 pm

netline yazdı: Prş Tem 22, 2021 5:00 pm Rica ederim. Konsolosluğa, sitesinden soru sormak için Pazartesi'ni beklemenize gerek yok, bence hemen yazın ki Pazartesi direkt soruyu görsünler, Pazartesi de İdata'yı ararsınız, tabi karar sizin yine de.

Kolay gelsin.

Evet pazartesi İdata’yı arayacağım ama şimdi mail atacağım... Sizlere de kolay gelsin :)

netline

Mesaj gönderen netline » Prş Tem 22, 2021 5:10 pm

physio_ yazdı: Prş Tem 22, 2021 5:01 pm Evet pazartesi İdata’yı arayacağım ama şimdi mail atacağım... Sizlere de kolay gelsin :)
Teşekkürler.

solow

Mesaj gönderen solow » Cmt Tem 24, 2021 9:30 pm

netline yazdı: Çrş Tem 21, 2021 6:06 pm 1- Bütün belgelerinizi İngilizce veya Almanca sunabilirsiniz, illa Almanca olacak diye bir şey yok.
2- Motivasyon mektubunda neden bu okul, neden bu bölüm ve neden Almanya gibi sorulara cevap olabilecek nitelikte bilgiler vermeniz gerekiyor. Amacınızın Almanya'da boş boş vakit geçirmek değil, iyi bir eğitim almak olduğunu hissettirmeniz faydalı olur.
3- Benim araştırdığım kadarıyla, ayda bloke hesaptan sadece 861 Euro çekebilirsiniz, 861 Euro*12'den fazlasını yatırdıysanız, Almanya'ya gidince o fazla olan kısmı toplu halde talep edip çekebilirsiniz.
4- Türkçe, İngilizce ya da Almanca doldurulabilir.
5- İDATA'da benden ekstra olarak lisans eğitimimin Almanya'da denkliğe sahip olduğunu gösteren internet sayfasının çıktısını istemişlerdi, hangi sayfanın çıktısını almam gerektiğini oradaki görevli söylemişti, oradan sayfa başına 1-2 lira gibi bir ücret ödeyerek çıktı almıştım.
6- Vizeniz çıkmadan, eğer ki okul kayıt süresi geçmiyorsa, kayıt yaptırmayın, sonra vize çıkmazsa paranızı geri almak için baya uğraşırsınız ve paranızdan kesinti yapılır.
7- Antalya'da İDATA varsa alabilirsiniz tabii ki, ancak vize randevunuzu İDATA ofisine değil de konsolosluğa verirlerse, randevunuzun olduğu konsolosluğa, belgelerinizi teslime gitmeniz gerekir tabii ki.
8- Belgenin orjinali arkalı-önlü ise fotokopisinin de arkalı-önlü olması bence daha mantıklı, ben böyle yaptım, sorun çıkmadı.

Kolay gelsin.
Merhaba,

Lisans eğitiminin Almanya'da denkliğe sahip olduğunu gösteren bilgiye nereden ulaşmıştınız acaba?

netline

Mesaj gönderen netline » Pzr Tem 25, 2021 7:52 pm

solow yazdı: Cmt Tem 24, 2021 9:30 pm Merhaba,

Lisans eğitiminin Almanya'da denkliğe sahip olduğunu gösteren bilgiye nereden ulaşmıştınız acaba?
Merhaba,

Buradan bakabilirsiniz, H+ yazıyorsa bölümünüzün/üniversitenizin yanında, denkliği var demektir.

https://anabin.kmk.org/anabin.html

Kolay gelsin.

solow

Mesaj gönderen solow » Pzt Tem 26, 2021 11:22 am

netline yazdı: Pzr Tem 25, 2021 7:52 pm Merhaba,

Buradan bakabilirsiniz, H+ yazıyorsa bölümünüzün/üniversitenizin yanında, denkliği var demektir.

https://anabin.kmk.org/anabin.html

Kolay gelsin.
Merhaba,
çok teşekkür ederim bilgilendirme için.

netline

Mesaj gönderen netline » Pzt Tem 26, 2021 11:30 am

solow yazdı: Pzt Tem 26, 2021 11:22 am Merhaba,
çok teşekkür ederim bilgilendirme için.
Rica ederim.

dreamer06

Mesaj gönderen dreamer06 » Pzt Tem 26, 2021 9:20 pm

Ben ingilizce bolumden kabul aldim yukarida yazilanlari okudum da diger belgelerinde ingilizce tercumesi yeterli olur mu yoksa illa ki almanca’ya mi cevirtirmem gerekir mesela transcript, diploma falan vize icin?

netline

Mesaj gönderen netline » Pzt Tem 26, 2021 9:49 pm

dreamer06 yazdı: Pzt Tem 26, 2021 9:20 pm Ben ingilizce bolumden kabul aldim yukarida yazilanlari okudum da diger belgelerinde ingilizce tercumesi yeterli olur mu yoksa illa ki almanca’ya mi cevirtirmem gerekir mesela transcript, diploma falan vize icin?
Merhaba,

İngilizce veya Almanca olabilir. Ben 41f için bütün belgelerimi(tercüme veya orjinal) İngilizce sundum.

Kolay gelsin.

ecece

Mesaj gönderen ecece » Pzt Tem 31, 2023 6:52 pm

Merhabalar, günlerdir hiçbir yerde cevabını bulamadığım bir sorum var bir bilen açıklayabilirse çok çok sevinirim.

41F vizesine başvururken Türkiye'de ki şahıs firmama dair herhangi bir belge sunmam gerekiyor mu? Hiçbir yerde buna dair bilgilendirme yok.
Vergi levhası, sgk dökümü, sicil gazetesi ya da farklı bir evrak sunmam gerekir mi 41F vize başvurusunda?
Hem kendi şahıs firmamı finansal gelir olarak göstereceğim hemde biri sponsor olacak.
41F vizesi için randevu başvurusu yaptım fakat hiçbir yerde şahıs şirketi sahibi olarak öğrenci vizesine başvuracaklardan istenen evraklar için bir bilgilendirme yok, hangi belgeleri götüreceğim bilemiyorum.
Teşekkürler.

inctekin

Mesaj gönderen inctekin » Sal Ağu 01, 2023 9:52 pm

Arkadaşlar 41F'te red alan oldu mu hiç? Olduysa nedenleri ile yazabilir mi acaba? Teşekkürler

Berogitmekistiyor

Mesaj gönderen Berogitmekistiyor » Cmt Ağu 12, 2023 11:52 am

Merhaba. 41F vizesi için okulumun tanındığıma dair belge zorunlu mu? Anabinde okulum var ama bölümüm yok. Bir de geçici mezuniyet belgesi ile başvurmuş olan var mı?

Bir de AT11 belgemi gidiş tarihimde başlatırsam seyahat sigortası yaptırmam hala gerekli mi? Fintiba kullanmayı planlıyordum ama sadece seyahat sigortası seçeneği yok gibi. Expatrio için ne düşünüyorsunuz?
Vize türü: 41F
İzmir iData
Randevu talebi: 10.07.2023
Randevu atama: 11.08.2023
Randevu tarihi: 12.09.2023
Dijital iletim: 19.10.2023