Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Expatrio Bloke hesap ve Transferwise ile para transferi

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
egehandr
İletişim:

Expatrio Bloke hesap ve Transferwise ile para transferi

Mesaj gönderen egehandr » Çrş May 19, 2021 4:04 pm

Herkese selamlar. Expatri'dan bloke hesabımı açtım. Şu an Almanya vizesi için bloke hesap ücretini transfer etmemi bekliyorlar.

Transfer işlemi için Transferwise adlı firmayı kullanmak istiyorum. Fakat Expatrio'nun sitesinde biraz kafam karıştı. Expatrio'da hesabıma girip para transferi için işlem başlatmak istediğimde, Country of Payment Initation adlı bir yer çıkıyor. Burada Türkiye mi işaretlemeliyim? Yoksa Almanya mı?

"To determine your available transfer methods, please indicate which country you will send the funds from in the following."

Kafa karışıklığının sebebi şu, ben Türkiye'de QNB Finansbank hesabımdan Transferwise'a parayı TL olarak yollayacağım, Transferwise ise bunu Expatrio'ya EUR olarak gönderecek. Ama bildiğim kadarıyla bu işlem yapılırken Transferwise bir Alman hesabından Expatrio'nun bir Alman hesabına parayı direk EUR olarak geçiriyor.

Bu durumda bile Expatrio'nun sitesinde yine de paranın yola çıkış noktasını Türkiye olarak mı seçmeliyim?
Technical University of Munich - Biomedical Engineering and Medical Physics M.Sc.
Izmir Kâtip Çelebi University - Biomedical Engineering B.Sc.

Kullanıcı avatarı
egehandr
İletişim:

Re: Expatrio Bloke hesap ve Transferwise ile para transferi

Mesaj gönderen egehandr » Prş May 20, 2021 5:46 pm

egehandr yazdı: Çrş May 19, 2021 4:04 pm Herkese selamlar. Expatri'dan bloke hesabımı açtım. Şu an Almanya vizesi için bloke hesap ücretini transfer etmemi bekliyorlar.

Transfer işlemi için Transferwise adlı firmayı kullanmak istiyorum. Fakat Expatrio'nun sitesinde biraz kafam karıştı. Expatrio'da hesabıma girip para transferi için işlem başlatmak istediğimde, Country of Payment Initation adlı bir yer çıkıyor. Burada Türkiye mi işaretlemeliyim? Yoksa Almanya mı?

"To determine your available transfer methods, please indicate which country you will send the funds from in the following."

Kafa karışıklığının sebebi şu, ben Türkiye'de QNB Finansbank hesabımdan Transferwise'a parayı TL olarak yollayacağım, Transferwise ise bunu Expatrio'ya EUR olarak gönderecek. Ama bildiğim kadarıyla bu işlem yapılırken Transferwise bir Alman hesabından Expatrio'nun bir Alman hesabına parayı direk EUR olarak geçiriyor.

Bu durumda bile Expatrio'nun sitesinde yine de paranın yola çıkış noktasını Türkiye olarak mı seçmeliyim?
Güncelleme!

Dün gece Transferwise'a mail göndermiştim. Bu sabah yanıt geldi. Transferwise üzerinden Expatrio'ya gönderimler şu an askıya alınmış, ne sebeple bilmiyorum ama Expatrio'nun hesabına gönderim yapamadıklarını söylediler. Zaten ben de sabah Transferwise üzerinden Expatrio'daki bloke hesabımın IBAN'ına para göndermeye çalıştığımda "Şu anda bu hesaba transfer yapamıyoruz" yazmıştı.

Bunun üzerine ben de TransferGo'dan hemen bir üyelik açtım. 10 dakikada halloldu. Oradan bloke hesap ücretini yolladım. Sabah 9.30'da (Istanbul saati ile) Finansbank üzerinden paramı TransferGo ile yola çıkardım. Öğlene doğru TransferGo onay maili gönderdi. Paranızı ilettik demişler. Şu an aynı gün saat 17.30'da da Expatrio'dan onay maili aldım, bloke hesap için yolladığım tam tutarı teslim almışlar ve bloke hesap onay PDF'ini de göndermişler.

Tüm işlemler 24 saat geçmeden aynı gün içerisinde tamamlandı. Buradan başkalarına referans olsun. TransferGo için çekincelerim vardı ama oldukça hızlı ve güvenilir firmaymış belli ki. Daha önce TransferWise ile TUM'a dönemlik ücret göndermiştim, transferim ertesi gün tamamlanmıştı.

Bu arada yukarıda kendi sorduğum soruya yanıtı da yine forumda bu sabah buldum.
TransferGo üzerinden Expatrio bloke hesabınıza işlem başlatırken, paranın alıcısı olarak kendi isim soyisminizi yazmalısınız. Zaten bu bilgi, Expatrio'nun size gönderdiği PDF'te de yazıyor. Recipient Information kısmında Name Surname olarak kendi isminiz yazar. Ben kafa karışıklığından dolayı alıcı kısmına MANGOPAY gibi bir şey yazıyordum, neyse ki sonradan bu bilgiyi forumdan öğrendim.

Kendi isim soyismimiz, PDF'te yazan IBAN numarası, gönderilecek ülke olarak yine o PDF'te yazan ülke (benim Luxembourg yazıyordu ve oraya yolladım mecburen), en son da referans bilgisini yazmamız gerekiyor.
Technical University of Munich - Biomedical Engineering and Medical Physics M.Sc.

rdefva

Mesaj gönderen rdefva » Pzt Haz 07, 2021 6:46 pm

merhabalar! basliktaki soru yanitlanmadan baska soru sormak yasak ama bu durumda gecerli mi bilemedim :( uygunsuzsa banlanacagim artik..

transferwise hakkinda verdiginiz guncel bilgi hakkinda tesekkurler oncelikle. finansbank uzerinden yaptiginiz islemde ne kadar swift ucreti kesildi ogrenebilir miyim acaba?

Kullanıcı avatarı
egehandr
İletişim:

Mesaj gönderen egehandr » Pzt Haz 07, 2021 7:14 pm

rdefva yazdı: Pzt Haz 07, 2021 6:46 pm merhabalar! basliktaki soru yanitlanmadan baska soru sormak yasak ama bu durumda gecerli mi bilemedim :( uygunsuzsa banlanacagim artik..

transferwise hakkinda verdiginiz guncel bilgi hakkinda tesekkurler oncelikle. finansbank uzerinden yaptiginiz islemde ne kadar swift ucreti kesildi ogrenebilir miyim acaba?
Selamlar. Finansbank enpara uzerinden transfergo’ya yaptigim transfer islemini swift ile yapmadim. Bildigimiz havale islemi yaptim ben (belki EFT de olabilir). Bu yuzden ekstra ucret odemedim. Sadece Transfergo biraz yuksek kurdan cevirim yapti bana, ona biraz islem parasi vermis olabilirim. Ortalama 300tl falandir belki o anki kur cevrimine gore.

Swift ben hic kullanmadim tüm bu sürecler icin. Transfergo veya transferwise sayesinde zaten swift gibi pahali bir süreçten kurtulmus oluyoruz. Bu firmalarin calisma sistemi aynen şöyle, bu sayede bize avantaj sagliyorlar:

1- biz TL paramizi transfergo’ya TL olarak gonderiyoruz (Türkiye içerisinde EFT yapiyoruz yani)
2- Transfergo bizden alinan TL ucretini onayladiktan sonra, kendi Alman hesaplarindan EURO olarak bizim para gondermek istedigimiz Alman hesabina para yolluyor.

İslem bu kadar. Yani mantıken TL paramiz dövize dönüstürülmüyor ve ülkeden de disari cikmiyor. Transfergo bizden TL alip, para gondermek istedigimiz hesaba EURO yolluyor. Bu islem icin de bizim TL paramizi transfergo’nun Türkiye hesabinin IBAN numarasina direk EFT ile yollamamiz yetiyor. EFT de zaten SWIFT gibi 2-3 gün süren bi işlem değil.

rdefva

Mesaj gönderen rdefva » Pzt Haz 07, 2021 8:04 pm

cok tesekkur ederim detayli aciklamaniz icin gercekten! duzeltmeniz icin de tesekkurler, yavas yavas ogreniyorum :)

tereddut ettigim noktalardan biri kur farki evet. elimde euro bulunmakta ve tl donusturup gondermekle, euro-swift yapmam arasinda nasil bir fark var onu tartmaya calisiyorum aslinda. mumkun olan en az kayipla yola devam edebilmek niyetindeyim :)

meltemszg

Mesaj gönderen meltemszg » Cum Haz 11, 2021 2:29 pm

banka swift için yaklaşık 0.01% gibi bir şey alıyor. Expatrio üzerinde TL ve Dolar gönderim seçeneklerindeki kurları da inceleyerek hangisi daha avantajlı karar verebilirsiniz.

celilkya1

Mesaj gönderen celilkya1 » Prş Ağu 19, 2021 5:49 pm

egehandr yazdı: Prş May 20, 2021 5:46 pm Güncelleme!

Dün gece Transferwise'a mail göndermiştim. Bu sabah yanıt geldi. Transferwise üzerinden Expatrio'ya gönderimler şu an askıya alınmış, ne sebeple bilmiyorum ama Expatrio'nun hesabına gönderim yapamadıklarını söylediler. Zaten ben de sabah Transferwise üzerinden Expatrio'daki bloke hesabımın IBAN'ına para göndermeye çalıştığımda "Şu anda bu hesaba transfer yapamıyoruz" yazmıştı.

Bunun üzerine ben de TransferGo'dan hemen bir üyelik açtım. 10 dakikada halloldu. Oradan bloke hesap ücretini yolladım. Sabah 9.30'da (Istanbul saati ile) Finansbank üzerinden paramı TransferGo ile yola çıkardım. Öğlene doğru TransferGo onay maili gönderdi. Paranızı ilettik demişler. Şu an aynı gün saat 17.30'da da Expatrio'dan onay maili aldım, bloke hesap için yolladığım tam tutarı teslim almışlar ve bloke hesap onay PDF'ini de göndermişler.

Tüm işlemler 24 saat geçmeden aynı gün içerisinde tamamlandı. Buradan başkalarına referans olsun. TransferGo için çekincelerim vardı ama oldukça hızlı ve güvenilir firmaymış belli ki. Daha önce TransferWise ile TUM'a dönemlik ücret göndermiştim, transferim ertesi gün tamamlanmıştı.

Bu arada yukarıda kendi sorduğum soruya yanıtı da yine forumda bu sabah buldum.
TransferGo üzerinden Expatrio bloke hesabınıza işlem başlatırken, paranın alıcısı olarak kendi isim soyisminizi yazmalısınız. Zaten bu bilgi, Expatrio'nun size gönderdiği PDF'te de yazıyor. Recipient Information kısmında Name Surname olarak kendi isminiz yazar. Ben kafa karışıklığından dolayı alıcı kısmına MANGOPAY gibi bir şey yazıyordum, neyse ki sonradan bu bilgiyi forumdan öğrendim.

Kendi isim soyismimiz, PDF'te yazan IBAN numarası, gönderilecek ülke olarak yine o PDF'te yazan ülke (benim Luxembourg yazıyordu ve oraya yolladım mecburen), en son da referans bilgisini yazmamız gerekiyor.

celilkya1

Mesaj gönderen celilkya1 » Prş Ağu 19, 2021 5:52 pm

Ben isim soyisim yazan yerin kısmına MANGOPAY yazdım sorun olur mu acaba

Kullanıcı avatarı
tunuzn

Mesaj gönderen tunuzn » Prş Ağu 19, 2021 6:02 pm

celilkya1 yazdı: Prş Ağu 19, 2021 5:52 pm Ben isim soyisim yazan yerin kısmına MANGOPAY yazdım sorun olur mu acaba
Olmuyor ben de aynı hatayı yaptım

Pyundai

Mesaj gönderen Pyundai » Cum Eyl 03, 2021 2:06 am

Merhaba,

Bloke hesap için ödeme seçeneklerinde Expatrio Payment yoluyla ödeme kısmında 10541 euro yu yaklaşık 12726 dolar olarak çeviriyor. Halbuki güncel kurda şuan yakşalık 12516 dolar gibi bir meblağ çıkıyor. Arada neden o kadar fark var ve ona değer mi? Cohort go kullanıldığı yazıyor.

Bir de bloke hesap bölümünde transfer now kısmını tamamladıktan sonra mı Expatrio hangi iban adresine ve nasıl yollamamız gerektiğine dair ayrıca bir bilgilendirme belgesi yolluyacak ve o belgeyi göndermesi ne kadar sürüyor?
Expatrio mu Fintiba mı sağlık sigortası dahil mi değil mi derken pilim bitti:)

gizemx

Mesaj gönderen gizemx » Cum Eyl 03, 2021 12:27 pm

Pyundai yazdı: Cum Eyl 03, 2021 2:06 am Merhaba,

Bloke hesap için ödeme seçeneklerinde Expatrio Payment yoluyla ödeme kısmında 10541 euro yu yaklaşık 12726 dolar olarak çeviriyor. Halbuki güncel kurda şuan yakşalık 12516 dolar gibi bir meblağ çıkıyor. Arada neden o kadar fark var ve ona değer mi? Cohort go kullanıldığı yazıyor.

Bir de bloke hesap bölümünde transfer now kısmını tamamladıktan sonra mı Expatrio hangi iban adresine ve nasıl yollamamız gerektiğine dair ayrıca bir bilgilendirme belgesi yolluyacak ve o belgeyi göndermesi ne kadar sürüyor?
Expatrio mu Fintiba mı sağlık sigortası dahil mi değil mi derken pilim bitti:)
transfernow'a tıklayıp 1-2 aşama geçtikten sonra downloads kısmına otomatik olarak parayı yollayacağın bankanın bilgileri yükleniyor. TL'ye çevirip transfergo üzerinden yolla istersen daha hızlı geçiyor öyle.

Pyundai

Mesaj gönderen Pyundai » Cum Eyl 03, 2021 1:26 pm

Teşekkürler.

Peki paranın yollanacaği bankanın bilgileri geldikten sonrada önceden seçtiğimiz (transfer now'a tıklayıp 3. aşamada,ödeme methodu kısmında, seçtiğimiz) ödeme yöntemini değiştirebiliyor muyuz? expatrio payment ya da International Bank Transfer arasında yani. Yoksa 3. aşamada seçtiğimiz yönteme göre mi bir banka bilgisi yolluyor illa.

Sanırım method kısmını yani 3. aşamayı (country - instruction - method) geçtikten sonra o banka bilgilerini yolluyor?

Pyundai

Mesaj gönderen Pyundai » Cum Eyl 03, 2021 1:27 pm

gizemx yazdı: Cum Eyl 03, 2021 12:27 pm transfernow'a tıklayıp 1-2 aşama geçtikten sonra downloads kısmına otomatik olarak parayı yollayacağın bankanın bilgileri yükleniyor. TL'ye çevirip transfergo üzerinden yolla istersen daha hızlı geçiyor öyle.

Teşekkürler.

Peki paranın yollanacaği bankanın bilgileri geldikten sonrada önceden seçtiğimiz (transfer now'a tıklayıp 3. aşamada,ödeme methodu kısmında, seçtiğimiz) ödeme yöntemini değiştirebiliyor muyuz? expatrio payment ya da International Bank Transfer arasında yani. Yoksa 3. aşamada seçtiğimiz yönteme göre mi bir banka bilgisi yolluyor illa.

Sanırım method kısmını yani 3. aşamayı (country - instruction - method) geçtikten sonra o banka bilgilerini yolluyor?

Tugbad.

Mesaj gönderen Tugbad. » Cum Eyl 03, 2021 2:17 pm

Arkadaslar merhaba expatrio icin para gonderiminde bir limit var mi? Ben dil kursu icin vize alacagim ve bloke hesapta 8500 euro gostermem gerekiyor. Bu meblagi transfergo ile tek Seferde gondermek sorun olusturur mu?

gizemx

Mesaj gönderen gizemx » Cum Eyl 03, 2021 2:19 pm

Pyundai yazdı: Cum Eyl 03, 2021 1:26 pm Teşekkürler.

ödeme methodunu değiştirmek için müşteri hizmetlerine yazmak lazımmış. Kendin değiştiremiyorsun, orda seçtiğine göre banka bilgisi yolluyor tabi biri USD biri EUR

Pyundai

Mesaj gönderen Pyundai » Cum Eyl 03, 2021 4:20 pm

gizemx yazdı: Cum Eyl 03, 2021 2:19 pm ödeme methodunu değiştirmek için müşteri hizmetlerine yazmak lazımmış. Kendin değiştiremiyorsun, orda seçtiğine göre banka bilgisi yolluyor tabi biri USD biri EUR
Evet doğru, mantıklı. O zaman en baştan EUR olarak seçmek daha iyi sanırım.
Expatrio yönteminde 200 dolarlık fark biraz gereksiz fazla gelmişti (bütün masraflar dahil)

Transfergo ise eurodan tl ye çevirdiliğinde normal kura göre 630 küsürlük bir fark çıkartıyor (asıl işlem ücretini oradan alıyorlar belli ki:) yoksa 9.99 tl ye aynı gün içerisinde gitmesi biraz garip gelmişti doğrusu.

Siz transfergo ile mi yollamıştınız?

tahunal

Mesaj gönderen tahunal » Cum Oca 07, 2022 10:54 am

Merhaba TransferGo için Country of Payment Initiation kısmını ve gönderen adını nasıl girmemiz gerektiğini tam anlamadım tam olarak siz hangi ülkeyi seçmiştiniz ve gönderen ismi ne seçmiştiniz