Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

mezun olduktan sonra gelen 18 ay iş arama vizesi

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
pdrpdrpdr

mezun olduktan sonra gelen 18 ay iş arama vizesi

Mesaj gönderen pdrpdrpdr » Cmt May 08, 2021 6:29 pm

Merhaba,
Almanya da üniversite okuduktan sonra 18 ay iş aramak için vize veriliyor bu zaten çoğu kişi tarafından biliniyor ancak, şöyle bir şey duydum mühendislik yada bilgisayar bilimi dışındaki bölümlerde iş bulmak imkansıza yakınmış. Nedeni de, iş verenin başvuranın vize işlemleri ile uğraşmak istememesi. Ben bu 18 ay içinde bulunan iş te, iş verenin göçmenlik bürosuna avrupa vatandaşı birini bulamadığını kanıtlaması şartı yok diye biliyordum. Hep yanlış mı biliyormuşum? o 18 ay sadece almanya da 18 ay ikamet iznimi veriyor? herhangi artı bir yönü yok mu? ben o 18 ay içinde iş bulursan iş verenin normal şartlarda kanıtlaması gereken avrupa vatandaşı bulamadık o yüzden yurtdışında getirdik şartına gerek duymadığını sanıyordum.
teşekkürler

Rigwald

Re: mezun olduktan sonra gelen 18 ay iş arama vizesi

Mesaj gönderen Rigwald » Cmt May 08, 2021 6:32 pm

Aslinda doğru biliyorsunuz, tam tersi. İşverenin legal olarak dahil olmasıni gerektiren bir mevzu yok burada. Siz mavi kart ile karıştırmıssiniz. Bahsettiğiniz mevzu Mavi Kart - Mangelberuf (iş gücü bulunması zor nitelikli meslekler). Bunda maaş şarti felan aranır yıllık 55 bin brüt gibi. Öğrencilerin aldigi 18 aylık oturum uzatması ise farkli bir mevzu, alakası yok onunla.

pdrpdrpdr

Mesaj gönderen pdrpdrpdr » Pzr May 09, 2021 6:01 pm

Rigwald yazdı: Cmt May 08, 2021 6:32 pm Aslinda doğru biliyorsunuz, tam tersi. İşverenin legal olarak dahil olmasıni gerektiren bir mevzu yok burada. Siz mavi kart ile karıştırmıssiniz. Bahsettiğiniz mevzu Mavi Kart - Mangelberuf (iş gücü bulunması zor nitelikli meslekler). Bunda maaş şarti felan aranır yıllık 55 bin brüt gibi. Öğrencilerin aldigi 18 aylık oturum uzatması ise farkli bir mevzu, alakası yok onunla.
yani şu kısmı doğru mu anlamışım 18 aylık oturum uzamasında bir işe başvurduğunda iş verenin devlete bir EU vatandaşı bulamadığını kanıtlaması gerekmiyecek ve bir almanla (iş arama ve çalışma konusunda) aynı haklara sahip olunacak?
iş bulunduğunda ise vize çalışma vizesine çevirilecek. Bu çalışma vizesinin süresi kaç yıllık oluyor peki? verilen iş için yıl kontratı yoksa?

Kullanıcı avatarı
mutluay

Mesaj gönderen mutluay » Prş May 13, 2021 10:52 am

İsverenin , avrupa bolgesinde eleman bulamadigini kanitlamasi zorunlulugu yeni goc yasasi ile ortadan kalkti. Geni goc yasasini biraz arastirmanizi tavsiye ederim. Vize suresi ise sozlesmenizle alakali bir durum.
Meric MUTLUAY
FH-Dortmund
Maschinen-, Energie- und Umwelttechnik (M.Eng)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum May 14, 2021 12:11 pm

pdrpdrpdr yazdı: Cmt May 08, 2021 6:29 pm Merhaba,
Almanya da üniversite okuduktan sonra 18 ay iş aramak için vize veriliyor bu zaten çoğu kişi tarafından biliniyor ancak, şöyle bir şey duydum mühendislik yada bilgisayar bilimi dışındaki bölümlerde iş bulmak imkansıza yakınmış. Nedeni de, iş verenin başvuranın vize işlemleri ile uğraşmak istememesi. Ben bu 18 ay içinde bulunan iş te, iş verenin göçmenlik bürosuna avrupa vatandaşı birini bulamadığını kanıtlaması şartı yok diye biliyordum. Hep yanlış mı biliyormuşum? o 18 ay sadece almanya da 18 ay ikamet iznimi veriyor? herhangi artı bir yönü yok mu? ben o 18 ay içinde iş bulursan iş verenin normal şartlarda kanıtlaması gereken avrupa vatandaşı bulamadık o yüzden yurtdışında getirdik şartına gerek duymadığını sanıyordum.
teşekkürler
Is veren zaten oturum islemleriyle ilgilenmezki. Yanlis bir bilgi almissiniz. Is sözlesmesiyle gidip yabancilar dairesine basvuru yaparsiniz. Sonra 2-3 aya randevu verirler genelde ve ilk aylarin hesap dökümanlari, maas bordrolari (Lohnabrechnung) ve sigorta kaydi ile gittiginiz zaman oturum uzattirirsiniz. O kadar karisik veya surdan is bitirenler hemen is buluyor digerleri bulmuyor diye bir durum yok ayrica.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Teacherrr

Mesaj gönderen Teacherrr » Cmt May 15, 2021 5:45 pm

Merak ettiğim bir konuydu teşekkürler. İş bulamayınca geri dönmek çok kötü bir durum olur. ☹️