Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Erasmus+ Staj

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
mertyiyitt

Re: Erasmus+ Staj

Mesaj gönderen mertyiyitt » Prş Ara 09, 2021 4:37 pm

Merveve yazdı: Çrş Ara 08, 2021 4:41 pm Merhaba, bende sizinle benzer bir durum yaşıyorum. Şimdi alacağım maaş 3 aydan fazla olan gönüllü stajlarda hibe + maaş = asgari ücret, olmak zorunda mı? Eğer öyle olursa bloke hesaba ya da sponsora gerek kalmaz değil mi? Şuan almanyada olduğum için idatayı arayamıyorum. Bu yüzden size sormak istedim. Hala 3 ay dan uzun mu olmak zorunda stajlar? Bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi?
Şu an Almanya'ya erasmus stajı vizenizi mi alıp geldiniz bilmiyorum ama durumu açıklığa kavuşturmak için olan durumu yazayım. Eğer staj 3 aylıktan uzun ise ve gönüllü staj ise, konsolosluk asgari ücret belgesi istiyor. Yani hibe+ücret = asgari ücret tutarı ya da hibe+bloke+ücret = asgari ücret tutarı vs gösterseniz de olmuyor. Hibe de umurlarında değil, istedikleri şey gideceğiniz kurumdan asgari ücret belgesi ve asgari maaş almanız. Bu durumda, diyelim ki şirketler asgari ücret verse bile üniversiteye research için lablara giden insanlar için durum sıkıntılı. Çoğu hocanın bunu vermek isteyeceğini sanmıyorum ki arkadaşımın başına da bu geldi. Hoca asgari ücret veremedi, okuldan böyle bir belge alamayız dedi ve vize alamadı. Asgari ücretiniz yoksa gönüllü staj için gereken durum 3 ay ve daha kısa süre gitmek yani.
Bildiğim kadarıyla 3 aydan uzun olmak zorunda şartı kalktı şu anda.

mertyiyitt

Mesaj gönderen mertyiyitt » Prş Ara 09, 2021 4:39 pm

mertyiyitt yazdı: Prş Ara 09, 2021 4:37 pm Şu an Almanya'ya erasmus stajı vizenizi mi alıp geldiniz bilmiyorum ama durumu açıklığa kavuşturmak için olan durumu yazayım. Eğer staj 3 aylıktan uzun ise ve gönüllü staj ise, konsolosluk asgari ücret belgesi istiyor. Yani hibe+ücret = asgari ücret tutarı ya da hibe+bloke+ücret = asgari ücret tutarı vs gösterseniz de olmuyor. Hibe de umurlarında değil, istedikleri şey gideceğiniz kurumdan asgari ücret belgesi ve asgari maaş almanız. Bu durumda, diyelim ki şirketler asgari ücret verse bile üniversiteye research için lablara giden insanlar için durum sıkıntılı. Çoğu hocanın bunu vermek isteyeceğini sanmıyorum ki arkadaşımın başına da bu geldi. Hoca asgari ücret veremedi, okuldan böyle bir belge alamayız dedi ve vize alamadı. Asgari ücretiniz yoksa gönüllü staj için gereken durum 3 ay ve daha kısa süre gitmek yani. Bu arada bu yazdığım durum İzmir konsolosluğunda yaşandı. İstanbul'dan vs nasıl olur bilmiyorum ya da asgari ücret almadan vize alan oldu mu?
Bildiğim kadarıyla 3 aydan uzun olmak zorunda şartı kalktı şu anda.

basakemir

Mesaj gönderen basakemir » Pzr Ara 26, 2021 6:55 pm

Arkadaşlar merhaba, ben Mart ayında Almanya'da gönüllü staj yapacağım. Staj günlerim toplamda asgari ücret yasasına takılmamak için stajımı 2 ay 28 olarak ayarladım.
Şu an vize için hazırlanıyorum;
6 ay kuralı kalktı galiba çünkü hiçbir yerde böyle bir ibareye rastlamadım.

Bunun dışında daha önce staj vizesi almış arkadaşlara sorum belgelerle alakalı
LAfT belgenizin orijinali mi teslim ettiniz yani 3 taraf tarafından da imzalanması gerek ( Almanyadaki kurum imzalayıp size yolladı mı?) ya da dijital imzayla kabul aldınız mı?
Ve kabul mektubunuzu Almanyadan ıslak imzalı bir şekilde gönderdiler mi?

Vize sürecinin detaylıca açıklanmasına ihtiyacım var ve az bir sürem kaldı yardımcı olabilirseniz sevinirim.

melli

Mesaj gönderen melli » Prş Tem 14, 2022 3:51 pm

Umarım işleri yoluna koymuşsundur. Şu an ben de erasmus stajı için uğraşmaktayım. 5 aylık kabul aldı ama asgari ücret olduğunu öğrendim. Fakat zorunlu staj maddesini anlamadım okulumdan mezun oldum hala zorunlu staj olarak yapabilir olarak gösterebilir miyim. Yoksa tek yapmama gereken 90 günlük staj yapmak mı

miaebru

Mesaj gönderen miaebru » Pzt Ağu 29, 2022 2:58 pm

Herkese merhaba 3 aylık stajlar içinde bloke hesap açılması gerekiyor mu ?

cchem

Mesaj gönderen cchem » Pzt Ağu 29, 2022 3:27 pm

miaebru yazdı: Pzt Ağu 29, 2022 2:58 pm Herkese merhaba 3 aylık stajlar içinde bloke hesap açılması gerekiyor mu ?
hayir acmana gerek yok, eger burs aliyorsn bunu gostermen gerekiyor normalde ogrencilerden beklenen tutarin altindaysa bankada para gosterip bu kisinin size sponsor olacagini bildiren bir mektup yazmanizi oneririm

melli

Mesaj gönderen melli » Prş Eyl 01, 2022 5:45 am

Arkadaşlar ben 3 aylık staj yapacağım şu an bloke hesap açma noktasındayım ve hibem yok. Şimdi konsoloslukta Erasmus için 46F ve 35F diye belgeler var ve bunun yanında maddi kanıt olarak istenilen tutar farklı. Galiba 35 F öğrenime ve 46 F staja gidenler için diye düşündüm ama emin değilim. 46F olan kısımda (752 Aylık net ödeme miktarı yoksa (örn. eğitim staj), asgari ücret) yazıyor 35F de ise (861 Aylık ödeme miktarı) yazıyor şimdi bloke hesaba aylık 861 mi yoksa 752 mi yüklemeliyim bilmiyorum.

dennycoo

Mesaj gönderen dennycoo » Prş Ağu 17, 2023 3:32 pm

aetokay yazdı: Cmt Haz 12, 2021 11:11 am Dostum o ibare sadece zorunlu stajı ilgilendiriyor. Çünkü asgari ücret kanunu pandemiyle ilgili olan bir şey değil. Alman Asgari Ücret Kanunu (MiLoG) derki: 3 ayı geçen gönüllü stajlarda, (Kendi vatandaşı veya göçmen farketmez) asgari ücret kazanılması zorunludur.

Not: En az 20 saat çalışmaya denk gelen asgari ücret. (Temmuz başında saatlik 9.60 Euro olacak.)

Not: Hesaplama için Federal Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı sitesini kullanabilirsiniz: https://www.bmas.de/DE/Arbeit/Arbeitsre ... chner.html

Not: Ben Haziran 2021 başında 25 saat çalışma 1040 Euro staj sözleşmesiyle vize aldım.
Merhaba, bu konuyla ilgili birkaç sorum olacak size. Ben de almanyadan 6 aylık kabul mektubu aldım ancak işverenin bu asgari ücreti 6 ay boyunca mı vermesi gerekiyor yoksa 3. aydan itibaren mi?
LA belgesinde ve işveren tarafından imzalı asgari ücret vereceğini doğrulayan imzalı kaşeli kağıt yeterli mi yoksa ayrı bir sözleşme mi var? Varsa bu sözleşmenin detaylarına nereden ulaşabilirim?

Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

kurdeela

Mesaj gönderen kurdeela » Cum Ağu 18, 2023 8:55 pm

melli yazdı: Prş Tem 14, 2022 3:51 pm Umarım işleri yoluna koymuşsundur. Şu an ben de erasmus stajı için uğraşmaktayım. 5 aylık kabul aldı ama asgari ücret olduğunu öğrendim. Fakat zorunlu staj maddesini anlamadım okulumdan mezun oldum hala zorunlu staj olarak yapabilir olarak gösterebilir miyim. Yoksa tek yapmama gereken 90 günlük staj yapmak mı
merhaba ben de mezunum ve 2 aylık staj kabulü aldım almanya'dan. Bu asgari ücret meselesini anlayamadım. Gideceğim enstitü kalacağım yeri karşılıyor fakat bana maaş vermiyor. ben yeni mezun olduğum için stajım yükseköğrenimim ile birlikte olmayacak. Bu durumda red mi verdiler direkt sana ?
Umarım cevap alabilirim :roll:

oxygen

Mesaj gönderen oxygen » Sal Eyl 12, 2023 12:34 am

dennycoo yazdı: Prş Ağu 17, 2023 3:32 pm Merhaba, bu konuyla ilgili birkaç sorum olacak size. Ben de almanyadan 6 aylık kabul mektubu aldım ancak işverenin bu asgari ücreti 6 ay boyunca mı vermesi gerekiyor yoksa 3. aydan itibaren mi?
LA belgesinde ve işveren tarafından imzalı asgari ücret vereceğini doğrulayan imzalı kaşeli kağıt yeterli mi yoksa ayrı bir sözleşme mi var? Varsa bu sözleşmenin detaylarına nereden ulaşabilirim?

Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
merhaba ulusal vizeye başvurdum benimde 4 ay kabulüm var fakat asgari ücret meselesini çözemedim.Siz ne yaptınız,yeni bir bilgi öğrenebildiniz mi?
Teşekkürler.

explorer

Mesaj gönderen explorer » Sal Şub 20, 2024 11:51 am

Merhaba arkadaşlar ben de Almanya'da bir üniversiteden 6 aylık staj kabulu aldım. Fakat okulumun erasmus ofisi gideceğim kurum sigorta ve asgari ücret sağlamayacaksa 6 aylık stajıma red gelebileceğini söyledi.

Benim de gönderen veya alıcı okulum stajım 6 aylık olacağı için sigorta yapamayacak. Stajım boyunca da herhangi bir ücret almayacağım. Bu durumda ben A/T 11 belgesi ile sigorta yapsam ve hibe + bloke hesap + garantör ile maddi yeterliliğimi ispatlasam yine de red alır mıyım?

Ulusal vize randevusu için aklıma takılan iki madde var. Birinci madde maddi yeterliliğini ispatlamak ile ilgili ve hibe + bloke hesap/garantör bularak bu koşulu sağlayabileceğimi düşünüyorum. İkinci madde ise zorunlu stajlar ve 3 aydan az gönüllü stajlar haricinde staj boyunca asgari ücret almak. Benim de bölümümden tamamlamam gereken 20 günlük zorunlu stajım var ve LA belgemde zorunlu stajı işaretleyeceğim. Peki ben bu durumda zorunlu stajlar istisnasına dahil olabilir miyim? Yoksa orada aradıkları daha uzun zorunlu stajı olan bölümler mi? Yardımcı olabilecek var mı?

explorer

Mesaj gönderen explorer » Sal Şub 20, 2024 11:54 am

Merhaba arkadaşlar ulusal vize için kabul alan var mı?

Ben de Almanya'da bir üniversiteden 6 aylık staj kabulu aldım. Fakat okulumun erasmus ofisi gideceğim kurum sigorta ve asgari ücret sağlamayacaksa 6 aylık stajıma red gelebileceğini söyledi.

Benim de gönderen veya alıcı okulum stajım 6 aylık olacağı için sigorta yapamayacak. Stajım boyunca da herhangi bir ücret almayacağım. Bu durumda ben A/T 11 belgesi ile sigorta yapsam ve hibe + bloke hesap + garantör ile maddi yeterliliğimi ispatlasam yine de red alır mıyım?

Ulusal vize randevusu için aklıma takılan iki madde var. Birinci madde maddi yeterliliğini ispatlamak ile ilgili ve hibe + bloke hesap/garantör bularak bu koşulu sağlayabileceğimi düşünüyorum. İkinci madde ise zorunlu stajlar ve 3 aydan az gönüllü stajlar haricinde staj boyunca asgari ücret almak. Benim de bölümümden tamamlamam gereken 20 günlük zorunlu stajım var ve LA belgemde zorunlu stajı işaretleyeceğim. Peki ben bu durumda zorunlu stajlar istisnasına dahil olabilir miyim? Yoksa orada aradıkları daha uzun zorunlu stajı olan bölümler mi? Yardımcı olabilecek var mı?

explorer

Mesaj gönderen explorer » Sal Şub 20, 2024 2:29 pm

Kendi sorumu benden sonraki merak edenler için cevaplayayım. Konsolosluk beni kültüre yönelendirdi. 0312 455 5170 ve 5171 numaralarını verdi. İlk numarayı aradığımda asgari ücret almadan 4 5 6 ay staj yapabilmek için, zorunlu stajınızın benimki gibi 20 veya 30 işgünü değil 1 semester olduğunu göstermenizi istiyorlar yoksa red ediyorlarmış. Daha fazla belge sunmak da işe yaramıyormuş.( bloke hesap, garantör vs. ) Ya da asgari ücret almadan ikinci istisna olarak 3 aydan az gönüllü staj yapabilirsiniz.

Promenade21

Mesaj gönderen Promenade21 » Sal Mar 05, 2024 7:57 pm

Bahakoltan yazdı: Cum Haz 11, 2021 7:06 am Arkadaşlar merhaba tekrar.
Vizemi aldım bir güncelleme yapmak istedim.
Şu an Almanya girişleri en az 6 ay. 3 aylık başvurular alınmıyor. Ne zaman değişir bilmiyorum. Erasmus stajınız zorunlu değilse toplam aylık geliriniz 1647 Euro olmak zorunda. Ben 1047 Euro bloke hesap + 600 Euro hibe şartlarıyla başvurdum. Kabul edildi.
Sorunuz olursa cevaplamaya çalışırım.
Şimdi benim de 3 aydan birkaç gün fazla süren zorunlu bir Erasmus stajım var. Uniklinikte bunun için bir ücret ödüyorlar mı internlere bir bilginiz var mı ?