Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Özel Sağlık Sigorta Seçenekleri ve Deneyimleriniz

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
electronics.ege

Özel Sağlık Sigorta Seçenekleri ve Deneyimleriniz

Mesaj gönderen electronics.ege » Çrş Mar 24, 2021 1:35 am

Merhaba arkadaşlar, bugünlerde kendime bir sağlık sigortası yapmak üzereyim. Üniversiteme bir mail attım. Hem onların önerdikleri, hem de kendi bulduğum bazı özel sağlık sigorta şirketlerini ve duyduğum tecrübeleri yazıcam. Sizin de tecrübeleriniz varsa bu başlığa yazarsanız memnun olurum.

Öncelikle özel(privat) sağlık sigortasını at11 belgesi alamayan ve 29 yaşını aşmış öğrenciler genelde alıyorlar(not:1). 29 yaş altı öğrenciler kendi okullarının yardımıyla son derece kapsamlı olan devlet(gezetslich) sigortalarından birini (AOK, TK, DAK) cüzzi bir miktar karşılığı yapıyorlar (not:2). Özel sigorta yapmak isteyen 29 yaş üstü kişiler için ise çeşitli firmalar mevcut. Bu firmalardan üniversitemin bana gönderdikleri:

"The following private health insurances are known to us as suitable for a residence permit. The list is probably not exhaustive. Take a close look at the conditions and especially the coverage for any pre-existing conditions, psychological treatment and any other health topics important for you:

VELA Optimal (the coverage is closest to a public health insurance): https://www.vela.insure/en/products/health-insurance/

Other options:
Educare L or XL: https://www.educare24.com/premiums
Care College Comfort/Premium: https://www.care-concept.de/sprachschue ... vilang=eng
Mawista Students Classic Plus/Comfort: https://www.mawista.com/en/health-insur ... -students/

You can change between the private insurances according to the rules of your contract. This is irrelevant to your enrollment as long as you stay properly insured. (This is different for students under 30.)
"

Tek tek sitelere girip bilgilerinizi (yaş hariç), sallamasyon doldurup hangi paket ne kadar ücret genelde görüyorsunuz. Buna ek olarak ben internette araştırma yaparken mawista ile ilgili iyi şeyler duymadım. Siz de arayıp bu olumsuz yorumları okuyabilirsiniz. Ama Almanya da okuyan bir arkadaşıma sorduğum da onun da mawista yaptığını, bir sıkıntı olmadığını, özel sigortaların hepsiyle ilgili tek sıkıntının önce cebinden para ödeyip, sonra firmaya fatura göndererek parayı geri aldığı yönünde. Tüm özel sigortalar böyleymiş. Devlet sigortalarında ise para ödemeden tedavi olup çıkıyormuşsunuz. Yani net bir bilgi bulamadım. Expatrio'dan bloke hesap açarken farkettim sağlık sigortası da sunuyorlar ek olarak. Sigorta şirketinin adı: "DR WALTER Comfort" https://www.dr-walter.com/ . Bu sigortayı hiç bir yerde duymadım görmedim. Saçma sapan bir şeye benziyor. Tek seferde ödeme yapayım kurtulayım istiyorum. Bunun içinde seyahat sigortası + personal liability insurance + kaza sigortası + Deportation costs insurance + Monthly premium insurance = 41 Euro yazıyor. Şimdi dr-walter sitesine girip inceledim de, bunların da educare24 sigortasını yaptığını gördüm. Ben expatriodan bloke hesap açarken seçeceğim galiba bu paketi. Lütfen sigorta şirketleriyle yaşadığınız iyi kötü tecrübelerinizi siz de buraya yazınız. Yeni kayıt yapacaklar için faydalı bir kaynak olabilir.

---------

not1: 29 yaşını aşmış kişiler isterlerse devlet(gezetslich) sigortalarını yapabiliyorlar ama aylık 200 euro gibi yüksek bir ücret ödemek zorundalar. 29 yaşını aşan öğrenciler genelde privat sağlık sigortalarını yapıyorlar.

not2: 29 yaş altı öğrencilerin privat yapması yasak, ama at11 belgesini ilk zamanlar alamayan öğrenciler at11 im yok diyip alabiliyorlar. İlk önce privat yapıp 3-5 ay sonra benim at11 belgem var diyip tekrar devlet(gezetslich) sigortalarından birine geçebiliyorlar. Bu istisnai durum dışında privat sigorta yapan bir kişi tekrar devlet(gezetslich) e geçişi yasak(not 3).

not3: gezetslich tüm hastane masraflarınızı kapsarken privat hepsini kapsamıyor. privat yapan birisi ilerde çok ciddi bir durumla karşılaşırsa cebinden para çıkıyor. bu yüzden bir kez sigorta seçimi hakkınız var. 29 yaşını aşmış kişiler bunu düşünerek sigortalarını seçmeli.

umutonbasilar

Re: Özel Sağlık Sigorta Seçenekleri ve Deneyimleriniz

Mesaj gönderen umutonbasilar » Prş May 27, 2021 5:49 pm

Dr-Walter’dan ben de sigorta yaptırmayı düşünüyorum. Siz hangisini tercih ettiniz?

fıratbozkurt

Mesaj gönderen fıratbozkurt » Cum May 28, 2021 9:12 am

özel sağlık sigortası yapanlar werkstudent veya staj yaparken sorunla karşılaşıyorlar mı, bu konuda bilginiz var mı? İş verenin ekstra bir şeyler yapması veya ödemesi gerekiyor mu?

electronics.ege

Mesaj gönderen electronics.ege » Cum May 28, 2021 1:55 pm

umutonbasilar yazdı: Prş May 27, 2021 5:49 pm Dr-Walter’dan ben de sigorta yaptırmayı düşünüyorum. Siz hangisini tercih ettiniz?
Alıntılamadığınız için mesajımı bildirim gelmemiş yeni görüyorum. Ben Dr Walter dan yaptırdım.

electronics.ege

Mesaj gönderen electronics.ege » Cum May 28, 2021 1:59 pm

fıratbozkurt yazdı: Cum May 28, 2021 9:12 am özel sağlık sigortası yapanlar werkstudent veya staj yaparken sorunla karşılaşıyorlar mı, bu konuda bilginiz var mı? İş verenin ekstra bir şeyler yapması veya ödemesi gerekiyor mu?
Bu sitede okuduklarım sonucunda genel durum şu: Staj veya werkstudent olarak çalıştığında patron senin sigortanı yatırmak istiyor ama privat olduğunu için yatıramıyor. Bu parayı elden de sana vermiyor. Sen cebinden sigorta ücretini ödemeye devam ediyorsun. Bu ilerde Almanya'da yaşar ve emekli olursanız emeklilik primlerinize de etki ediyormuş. Bu kısmı tam bilmiyorum biraz araştırmak lazım. Ama Almanya'da çoğu öğrencinin privat sigorta yaptırdığını biliyorum. Çok kötü bir şey değil demek ki. Ya da 3-5 yıl sonra bir şekilde telafi edilebilir bir şey. Bilemedim.

umutonbasilar

Mesaj gönderen umutonbasilar » Cum May 28, 2021 5:36 pm

electronics.ege yazdı: Cum May 28, 2021 1:55 pm Alıntılamadığınız için mesajımı bildirim gelmemiş yeni görüyorum. Ben Dr Walter dan yaptırdım.
Hangi paketini yaptırmıştınız? Hemen ödeme mi yapmak gerekiyor? Vize veya karşı kurumda herhangi ekstra bir işlem yapmanız gerekti mi?

electronics.ege

Mesaj gönderen electronics.ege » Cum May 28, 2021 11:40 pm

umutonbasilar yazdı: Cum May 28, 2021 5:36 pm Hangi paketini yaptırmıştınız? Hemen ödeme mi yapmak gerekiyor? Vize veya karşı kurumda herhangi ekstra bir işlem yapmanız gerekti mi?
41 Euroluk olan. Baktım şimdi ismi Plus.

Plus= "Comfort Package +Deportation cost insurance +Dental prophylaxis" olarak geçiyor.
Comfort Package ise : Liability insurance+Accident insurance+Deportation cost insurance+Best value for money olarak geçiyor(artı sağlık sisteminde genel geçer şeyler var.)

41 Euroluk olan dedim çünkü Expatrio'da bloke hesap açınca birlikte bu paketleri de alınca biraz indirim oluyor galiba. Sadece Dr Walter seçersem ne kadar tutar bilmiyorum. Dediğim gibi seçtiğim paketin adı Plus.

Benim paket bloke hesaba bağlı olduğundan ödemeyi ordan yapacağım. Expatrio arayüzünden. Siz Almanya'ya gideceğiniz tarihi yazıyorsunuz. O tarihten başlayacak şekilde sigorta düzenliyorlar size. Belgeyi aldım. Ama para filan yatırmadım henüz. Almanya'ya giriş yaptıktan sonra bloke hesabı aktif edip Dr.Walter a ilk ödemeyi gerçekleştireceğim. Ara yüzde yazan bu. Sadece Dr.Walter sitesinden nasıl yapılır ilk para ne zaman alınır hiç bir fikrim yok.

Sağlık sigortasında kayıt oluşturuken yaşınızı ne için Almanya'ya geldiğinizi filan giriyorsunuz. Hatırlamıyorum ama pasaport bilgilerini de girdim galiba. Extra bir işlem yok. E-posta hesabı açmak gibi bir şey. Kolay açtım. Açtıktan sonra da onaylandı hemen. Belgelerimin PDF i arayüz de belirdi. Seyahat Sigortası + Sağlık Sigortası şeklinde. PDF leri indirdim.

umutonbasilar

Mesaj gönderen umutonbasilar » Sal Haz 01, 2021 10:35 pm

electronics.ege yazdı: Cum May 28, 2021 11:40 pm 41 Euroluk olan. Baktım şimdi ismi Plus.

Plus= "Comfort Package +Deportation cost insurance +Dental prophylaxis" olarak geçiyor.
Comfort Package ise : Liability insurance+Accident insurance+Deportation cost insurance+Best value for money olarak geçiyor(artı sağlık sisteminde genel geçer şeyler var.)

41 Euroluk olan dedim çünkü Expatrio'da bloke hesap açınca birlikte bu paketleri de alınca biraz indirim oluyor galiba. Sadece Dr Walter seçersem ne kadar tutar bilmiyorum. Dediğim gibi seçtiğim paketin adı Plus.

Benim paket bloke hesaba bağlı olduğundan ödemeyi ordan yapacağım. Expatrio arayüzünden. Siz Almanya'ya gideceğiniz tarihi yazıyorsunuz. O tarihten başlayacak şekilde sigorta düzenliyorlar size. Belgeyi aldım. Ama para filan yatırmadım henüz. Almanya'ya giriş yaptıktan sonra bloke hesabı aktif edip Dr.Walter a ilk ödemeyi gerçekleştireceğim. Ara yüzde yazan bu. Sadece Dr.Walter sitesinden nasıl yapılır ilk para ne zaman alınır hiç bir fikrim yok.

Sağlık sigortasında kayıt oluşturuken yaşınızı ne için Almanya'ya geldiğinizi filan giriyorsunuz. Hatırlamıyorum ama pasaport bilgilerini de girdim galiba. Extra bir işlem yok. E-posta hesabı açmak gibi bir şey. Kolay açtım. Açtıktan sonra da onaylandı hemen. Belgelerimin PDF i arayüz de belirdi. Seyahat Sigortası + Sağlık Sigortası şeklinde. PDF leri indirdim.
Hocam detaylı açıklama ve zamanınız için çok teşekkür ederim!
Bir şekilde AT/11 aldım (ben alamayacağımı varsayıyordum), bu nedenle özel sigortaya gerek kalmadı. Ama bundan sonra ihtiyacı olanlar için harika bir yazı olmuş. Dr-Walter ile ilgili pek fazla bilgi yok çünkü internet üzerinde ve genelde daha uygun fiyatlı olduğundan biraz çekimser yaklaşılan bir firma.
Eminim ki bir çok kişi yararlanacaktır, teşekkürler!

electronics.ege

Mesaj gönderen electronics.ege » Prş Haz 03, 2021 5:54 am

Bir konuya açıklık getirmek isterim. Dr Walter diğerlerine göre daha uygun değil. Özel sağlık sigortalarının geneli zaten ucuz. Çünkü kaza sonucu vefat sonucu vs de emekli aylığı bağlamıyorlar. Genel sağlık sigortasının tamamını kapsadığı alanlarda özeller bir noktaya kadar karşılıyor. Özellerde de pahalı seçenekler var. Ama özel yapan biri kendi seçimini yapıp ucuzlardan yapıyor.

Mesela mawista, careconsept ve dr walter(educare) fiyatları birbirlerine çok yakındı hatırladığım kadarıyla.

meltemszg

Mesaj gönderen meltemszg » Sal Haz 22, 2021 4:21 pm

Dr. Walterin onermis oldugu paketlerin kiyaslamalarina da alttaki linkten ulasabilirsiniz.

https://www.expatrio.com/xp/#/value-pac ... /insurance

ozcartman

Mesaj gönderen ozcartman » Sal Haz 22, 2021 4:52 pm

Ben care concept kullanmıştım. Herhangi olumsuz bir durum yaşamadım. Ben kullanırken ve benim kullandığım pakette 50 Euro’ya kadar doktora ben ödüyordum. Üzerine çıkan faturayı ise hiç ödemiyordum. Doktor direkt sigorta şirketine faturayı gönderip alıyordu parayı ancak aradan geçen zamanda değişmiş ise bilemiyorum.

hereluin

Mesaj gönderen hereluin » Pzt Eki 25, 2021 4:04 pm

Merhaba ben Dr Walter privat insurance aldım, application approved gözüküyor bana bir mail attılar cevap verdim. Bir ID numarası var expatrioda sadece bir de vize için sunduğum belgeler. Home doctora gitmek için neyi kullanmalıyım?

besimtoker
İletişim:

Mesaj gönderen besimtoker » Pzt Eki 25, 2021 4:52 pm

Türkiye'ye dönmek gibi bir niyetiniz yoksa. Almanya'da kalıcı olacaksanız asla ama asla özel sağlık sigortasına bulaşmayın.
20li 30lu yaşlarda tatlı geliyor ama ileride siz yaşlanınca primleri tüm emekli maaşınızı yutar ve şişe toplamak zorunda kalırsınız. Bir kere Gesetzlich'den çıkarsanız da öyle geri almıyorlar.

Gesetzlich'den alamadığınız hizmeti zaten tatillerde vs. yok pahasına Türkiye'de özel hastanelerden alabilirsiniz.