Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Askerlik Tecil

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
alperen

Askerlik Tecil

Mesaj gönderen alperen » Prş Oca 14, 2021 12:11 pm

Arkadaşlar ben Türkiyede yükseklisans tamamladım ve ikinci Yükseklisans için Almanyaya gitmek istiyorum. Tecilimse Haziran ayında bitiyor ve Eylül aynıdan askere gitmem gerekiyor. Ama başvurular 15 Temmuzda bitiyor. Askerlik dönemine kadar üniversite başvurularım sonuçlanmış olur mu ve ikinci yüksek lisans için Almanyaya gidiyor olmak tecilimi etkiler mi yani tecil edebiir miyim?

Kullanıcı avatarı
Alarech

Re: Askerlik Tecil

Mesaj gönderen Alarech » Prş Oca 14, 2021 7:26 pm

alperen yazdı: Prş Oca 14, 2021 12:11 pm Arkadaşlar ben Türkiyede yükseklisans tamamladım ve ikinci Yükseklisans için Almanyaya gitmek istiyorum. Tecilimse Haziran ayında bitiyor ve Eylül aynıdan askere gitmem gerekiyor. Ama başvurular 15 Temmuzda bitiyor. Askerlik dönemine kadar üniversite başvurularım sonuçlanmış olur mu ve ikinci yüksek lisans için Almanyaya gidiyor olmak tecilimi etkiler mi yani tecil edebiir miyim?
Selam dostum.Yüksek lisans bitirip mezun olan kişiler başvuru yapması halinde 1 yıl süre ile tecil ettirebiliyorlar.

alperen

Mesaj gönderen alperen » Pzr Oca 17, 2021 5:27 pm

Dostum cevabın için çok teşekkür ederim, eğer vaktini ayırabilirsen bir hususta da fikrini danışmak isterim: Askerlik büroya gittim ve öğrendim ki ikinci yl için yurtdışına gitmede tecil hakkım olmuyormuş, ancak doktora için oluyormuş. Bugün de Telc B1 sınav sonucum açıklanmış ve başarılı olmuşum. Sınavın geçerliliği 3 Yıl diyor. Ben de hem askerliği aradan çıkarmak hem de maaş alıp kyk borcumu kapamak için yedek subaylığa başvurdum. Başvurumun çıkması halinde 1 yıl askerlik yağacağım ve almanya üni.leri için başvuru sürecim en az 1-1,5 yıl sarkmış olacak. Sorum şu: bu kadar sürenin ardından sence şartlı kabullerde ve vizede hala bu dil belgesi işe yarar mı ve kabul edilir mi ve bir de o süre zarfında 27 yaşımı tamamlamış ve 28'den gün almış olacağım bu yaş başvurularımda sorun çıkarır mı, gerek vize gerek üniversitede? Cevap verirsen çok memnun olacağım, selamlar.

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Pzr Oca 17, 2021 5:59 pm

alperen yazdı: Pzr Oca 17, 2021 5:27 pm Dostum cevabın için çok teşekkür ederim, eğer vaktini ayırabilirsen bir hususta da fikrini danışmak isterim: Askerlik büroya gittim ve öğrendim ki ikinci yl için yurtdışına gitmede tecil hakkım olmuyormuş, ancak doktora için oluyormuş. Bugün de Telc B1 sınav sonucum açıklanmış ve başarılı olmuşum. Sınavın geçerliliği 3 Yıl diyor. Ben de hem askerliği aradan çıkarmak hem de maaş alıp kyk borcumu kapamak için yedek subaylığa başvurdum. Başvurumun çıkması halinde 1 yıl askerlik yağacağım ve almanya üni.leri için başvuru sürecim en az 1-1,5 yıl sarkmış olacak. Sorum şu: bu kadar sürenin ardından sence şartlı kabullerde ve vizede hala bu dil belgesi işe yarar mı ve kabul edilir mi ve bir de o süre zarfında 27 yaşımı tamamlamış ve 28'den gün almış olacağım bu yaş başvurularımda sorun çıkarır mı, gerek vize gerek üniversitede? Cevap verirsen çok memnun olacağım, selamlar.
Rica ederim hocam.O yaşlarda Almanya'da ikinci lisansını okumaya gidenler var sen hayli hayli gidersin.Sadece vize görüşmesinde neden doktora değil de 2.kere yüksek lisans yapacağını sorabilir.Sen de buna mantıklı bir cevap verirsin.

alperen

Mesaj gönderen alperen » Pzr Oca 17, 2021 6:04 pm

Dostum soğol cevabın için, bir de benim şimdi aldığım Telc B1 belgesi bunda bir sene sonraki şartlı kabul başvurularımda ve vize görüşmemde geçerliliğini korur mu bu konuda da fikrini almayı isterim doğrusu.

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Pzr Oca 17, 2021 6:09 pm

alperen yazdı: Pzr Oca 17, 2021 6:04 pm Dostum soğol cevabın için, bir de benim şimdi aldığım Telc B1 belgesi bunda bir sene sonraki şartlı kabul başvurularımda ve vize görüşmemde geçerliliğini korur mu bu konuda da fikrini almayı isterim doğrusu.
Senin de dediğin gibi hocam zaten geçerlilik süresi 3 sene.Geçerlilik bakımından sorun olmaz.

alperen

Mesaj gönderen alperen » Pzr Oca 17, 2021 6:12 pm

Tamamdır dostum çok sağol

iyanas

Mesaj gönderen iyanas » Sal Kas 23, 2021 1:19 pm

Arkadaşlar merhaba, askerlik teciliyle alakalı sorum olacaktı. Ben şuan Almanya da Yüksek Lisans öğrencisiyim ve ikinci yılım fakat sınavlar dersler online olduğu için Türkiye den devam etmekteyim. 12. ayın sonunda Tecil sürem doluyor. Lisans eğitimimi tamamladıktan sonra tecil ettirmiştim askerliği. Bu durumda ne yapmam gerekiyor. İkametgahım Türkiye de ve öğrenci belgem var. Belki şubat gibi gidebilirim Almanya ya. MEB öğrenci tanıma gibi şeyler okudum fakat kafam çok karıştı bilen bi arkadaş cevaplayabilirse çok sevinirim.