Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2021

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
keinproblem

Re: Vize Ani Defteri - 2021

Mesaj gönderen keinproblem » Cum Haz 18, 2021 3:02 pm

Merhaba arkadaşlar,

Almanyada ingilizce dilinde master bölüme başvuruda, kabul ettiklerini belirtmeleri üzerine "%100 ingilizce lisans eğitimi" belgesini sunmuştum. Onunla direkt kabul aldım.

Vizede dil yeterliliği için aynı belgeyi sunmak yeterli olur mu yoksa mutlak TOEFL veya IELTS'e gir mi dersiniz? Girmek isterdim ama biliyorsunuz ki bu sınavlar da az para değil. Bu nedenle eğer bu ciddi bir risk taşımıyorsa girmemeyi tercih ederim diye sizlerle de konuşayım dedim :d (bu arada almanca belgem de yok :roll: )

Forumda geçmişi de gezdim biraz. kimileri bu ingilizce eğitim dili ile vizede sorun yaşamamışken, bazı arkadaşlarımızın bu konuda olumsuz duyumları da var. Mesela 2018 senesinde Süppp nickli arkadaşın yaşadığı durum beni özellikle şok etti. Ama neyse ki sanırım kendisi sonra yine de kazandığı okula gitmeyi başarmış.

Almanya konsolosluk sitesine baktığımda 41F: Dil Bilgisine Sahip Yüksek Lisans Öğrencileri Bilgi notunda dil belgesi için şöyle yazmışlar - Eğitim diline yeterli derecede hakim olduğunuzu kanıtlayan belge (üniversitenin belirlediği şartlara göre)

Bu yazıda "üniversitenin belirlediği şartlara göre" kısmı bana ingilizce lisans eğitim dili belgesini kabul etmeleri gerektirdiğini düşündürdü. Çünkü başvurduğum üniversitenin şartlarından biri buydu ve beni zaten böyle kabul etti. yani sitelerine bunu yazıp sonra da "toefl falan yok" diye bana red verirlerse bu bilgi notuyla itiraz etmem gayet haklı olur değil mi? Yoksa ben de öyleydim ya da kaynım da böyleydi ve kapı gibi red aldı ya da sonradan Ielts'i de gönder diye tutturdular diyecekler var mıdır? :(

Danke sehr.

dnz1245

Mesaj gönderen dnz1245 » Cum Haz 18, 2021 4:07 pm

keinproblem yazdı: Cum Haz 18, 2021 3:02 pm Merhaba arkadaşlar,

Almanyada ingilizce dilinde master bölüme başvuruda, kabul ettiklerini belirtmeleri üzerine "%100 ingilizce lisans eğitimi" belgesini sunmuştum. Onunla direkt kabul aldım.

Vizede dil yeterliliği için aynı belgeyi sunmak yeterli olur mu yoksa mutlak TOEFL veya IELTS'e gir mi dersiniz? Girmek isterdim ama biliyorsunuz ki bu sınavlar da az para değil. Bu nedenle eğer bu ciddi bir risk taşımıyorsa girmemeyi tercih ederim diye sizlerle de konuşayım dedim :d (bu arada almanca belgem de yok :roll: )

Forumda geçmişi de gezdim biraz. kimileri bu ingilizce eğitim dili ile vizede sorun yaşamamışken, bazı arkadaşlarımızın bu konuda olumsuz duyumları da var. Mesela 2018 senesinde Süppp nickli arkadaşın yaşadığı durum beni özellikle şok etti. Ama neyse ki sanırım kendisi sonra yine de kazandığı okula gitmeyi başarmış.

Almanya konsolosluk sitesine baktığımda 41F: Dil Bilgisine Sahip Yüksek Lisans Öğrencileri Bilgi notunda dil belgesi için şöyle yazmışlar - Eğitim diline yeterli derecede hakim olduğunuzu kanıtlayan belge (üniversitenin belirlediği şartlara göre)

Bu yazıda "üniversitenin belirlediği şartlara göre" kısmı bana ingilizce lisans eğitim dili belgesini kabul etmeleri gerektirdiğini düşündürdü. Çünkü başvurduğum üniversitenin şartlarından biri buydu ve beni zaten böyle kabul etti. yani sitelerine bunu yazıp sonra da "toefl falan yok" diye bana red verirlerse bu bilgi notuyla itiraz etmem gayet haklı olur değil mi? Yoksa ben de öyleydim ya da kaynım da böyleydi ve kapı gibi red aldı ya da sonradan Ielts'i de gönder diye tutturdular diyecekler var mıdır? :(

Danke sehr.
Eğer kabul aldığınız üniversite; lisansı ingilizce okuduğunuz takdirde IELTSe vs. girmeyi şart koymamışsa vizede sizden istenmemesi lazım diye düşünüyorum. Meraktan Süppp'ün hesabına baktım ve o bu duruma itiraz edip vizesini alabilmiş

ertuu04

Mesaj gönderen ertuu04 » Cum Haz 18, 2021 8:28 pm

CarbonBey yazdı: Prş Haz 17, 2021 12:31 pm Konsolosluğu arıyordum bayadır. Bugün ulaşabildim iyi ki de ulaşabildim. İçime doğuyordu bi terslik olduğu. 07.06 da eksik belgemi maille gönderdiğim için belgeleriniz sorumlu kişiye ulaşmıştır maili geldi fakat bugün aradığımda hala eksik belgemi beklediklerini ve elden belgeyi vermemin daha iyi olduğunu söylediler. Bende hemen ist konsolosluğuna belgemi verdim. Şimdi de kafam karıştı. Konsolosluğu aradığım kişi eksik belge gelince işleme alınır dedi, eksik belgeyi elden teslim ettiğim kişi ise randevuya geldiğim günden itibaren süreç başlar ilerler dedi. Sizce kimin dediği geçerli ? 🤔 Yoksa 18 gün boşuna mı beklemiş oldum...

Merhaba ben de nisan 17 de girdiğim eksik evrağımı 2 ay sonra haftaya vereceğim. Sence boşa mı bekledim? Vizen eline ulaşırsa yazabilir misin erken gelirse ilk geldiği günden işleme konulmuş demektir. Bana da yardımcı olursun

CarbonBey

Mesaj gönderen CarbonBey » Cum Haz 18, 2021 9:00 pm

ertuu04 yazdı: Cum Haz 18, 2021 8:28 pm Merhaba ben de nisan 17 de girdiğim eksik evrağımı 2 ay sonra haftaya vereceğim. Sence boşa mı bekledim? Vizen eline ulaşırsa yazabilir misin erken gelirse ilk geldiği günden işleme konulmuş demektir. Bana da yardımcı olursun
tabii ki haber veririm. inanın bende o sorunun cevabını arıyorum. umarım hepimizin erken süreçte olumlu sonuçlanır. bende buradan bilgilendirme yaparım .tabii erken çıkarsa ama şu an pek zannetmiyorum :(.

BatuhanBozkurt

Mesaj gönderen BatuhanBozkurt » Cum Haz 18, 2021 9:51 pm

CarbonBey yazdı: Cum Haz 18, 2021 9:00 pm tabii ki haber veririm. inanın bende o sorunun cevabını arıyorum. umarım hepimizin erken süreçte olumlu sonuçlanır. bende buradan bilgilendirme yaparım .tabii erken çıkarsa ama şu an pek zannetmiyorum :(.
Evraklarınız tamamlanıp almanyaya gittikten sonraki tarihten itibaren işleme alınır. Başvuru yaptığınız tarih değil.

Kesin bilgidir.

CarbonBey

Mesaj gönderen CarbonBey » Cum Haz 18, 2021 9:57 pm

BatuhanBozkurt yazdı: Cum Haz 18, 2021 9:51 pm Evraklarınız tamamlanıp almanyaya gittikten sonraki tarihten itibaren işleme alınır. Başvuru yaptığınız tarih değil.

Kesin bilgidir.
nereden aldınız bilgiyi ? çünkü konsoloslukta görevli olan bir kaç kişi de farklı söylüyor. yanlış anlamayın size atıfta bulunmuyorum.

BatuhanBozkurt

Mesaj gönderen BatuhanBozkurt » Cmt Haz 19, 2021 12:46 am

CarbonBey yazdı: Cum Haz 18, 2021 9:57 pm nereden aldınız bilgiyi ? çünkü konsoloslukta görevli olan bir kaç kişi de farklı söylüyor. yanlış anlamayın size atıfta bulunmuyorum.
Vize bölümüyle görüştüm. Adımı soyadımı söyledikten sonra bana evraklarımın gittiği tarihi yani eksik evrağımın tamamlandığına dair mail geldiği tarihi söyledi. Hayır başvuru tarihim bu diyince de eksik evraklarının tamamlanıp yabancılar subesine gidiş tarihi şu dedi. Sonuç olarak o tarih kabul ediliyor. Konsoloslukta her şeyi duyabilirsin. Belki de dediğin gibi benim konuştuğum kisi yanlıs biliyodur

almanco

Mesaj gönderen almanco » Cmt Haz 19, 2021 2:10 am

İdata da randevu sistemi hep açıktı dil kursu vizesi için. Ben randevu sisteminden Mart ayında başvuru yaptım 1 hafta sonra da vize randevusunu atadığı tarihi bana email olarak attılar. 1 ay sonrasına randevu vermişlerdi konsoloslukta. 29 nisanda da dediğim gibi konsolosluğa görüşmeye gittim. Vize görüşmemden sonra konsolosluk 5 gün içinde bana evraklarımın tam olduğuyla ilgili bilgilendirici bir email gönderdi. 44F olarak başvuru yaptım ben sadece dil vizesi. Çoğu kişi açık değil diyor ama dediğim gibi martta randevu tarihi istedim iadatadan atama yaptılar 29 nisan da ise İstanbul Alman konsolosluğunda vize görüşmesine gittim 12 haziranda da vizem geldi. Ben zaten başvurmadan öncede gerek konsolosluk olsun gerek idata olsun 44f için dil vizesi verildiğinin teyidini aldım. Marttan beri randevu veriliyor yani. Ben tüm süreçleri geçtim ve şuan almanyadayım eğer verilmeseydi zaten gelemezdim. Vakit kaybetmeden başvurun

rammsteinLBR

Mesaj gönderen rammsteinLBR » Cmt Haz 19, 2021 9:40 am

almanco yazdı: Cmt Haz 19, 2021 2:10 am İdata da randevu sistemi hep açıktı dil kursu vizesi için. Ben randevu sisteminden Mart ayında başvuru yaptım 1 hafta sonra da vize randevusunu atadığı tarihi bana email olarak attılar. 1 ay sonrasına randevu vermişlerdi konsoloslukta. 29 nisanda da dediğim gibi konsolosluğa görüşmeye gittim. Vize görüşmemden sonra konsolosluk 5 gün içinde bana evraklarımın tam olduğuyla ilgili bilgilendirici bir email gönderdi. 44F olarak başvuru yaptım ben sadece dil vizesi. Çoğu kişi açık değil diyor ama dediğim gibi martta randevu tarihi istedim iadatadan atama yaptılar 29 nisan da ise İstanbul Alman konsolosluğunda vize görüşmesine gittim 12 haziranda da vizem geldi. Ben zaten başvurmadan öncede gerek konsolosluk olsun gerek idata olsun 44f için dil vizesi verildiğinin teyidini aldım. Marttan beri randevu veriliyor yani. Ben tüm süreçleri geçtim ve şuan almanyadayım eğer verilmeseydi zaten gelemezdim. Vakit kaybetmeden başvurun
Hocam idata da soruları cevaplarken böyle bir yazı çıkıyor:
"ÖSYM sonuç belgem ve bir Alman üniversitesinden seçtiğim bölüm için kabul belgem veya üniversiteden bir yazım var, örneğin başvuru onayı veya Uni Assist onayı.(1) (?)" hayıra da bassam evete de bassam 36fye yönlendiriyor
Siz sorulara hangi cevabı verdiniz acaba?
Dosya ekleri
20210619_093644.jpg

CarbonBey

Mesaj gönderen CarbonBey » Cmt Haz 19, 2021 10:25 am

BatuhanBozkurt yazdı: Cmt Haz 19, 2021 12:46 am Vize bölümüyle görüştüm. Adımı soyadımı söyledikten sonra bana evraklarımın gittiği tarihi yani eksik evrağımın tamamlandığına dair mail geldiği tarihi söyledi. Hayır başvuru tarihim bu diyince de eksik evraklarının tamamlanıp yabancılar subesine gidiş tarihi şu dedi. Sonuç olarak o tarih kabul ediliyor. Konsoloslukta her şeyi duyabilirsin. Belki de dediğin gibi benim konuştuğum kisi yanlıs biliyodur
evet zaten yukarıda da yazdığım gibi telefonda vize bölümü sizin dediğiniz gibi evrak tamamlanınca diyor ama konsoloslukta evrak teslim ettiğim kişi de ilk günden itibaren diyor. neyse hayırlısı.

özgürbeyin

Mesaj gönderen özgürbeyin » Cmt Haz 19, 2021 11:14 am

İstanbul konsolosluğu vize görüşmesinden sonra "evraklarınız tam" diye herkese bilgi veriyor mu? Bilgi verilmeyen arkadaşlar var mı acaba ,vizelerini almadan önce?

Aligür

Mesaj gönderen Aligür » Cmt Haz 19, 2021 11:35 am

özgürbeyin yazdı: Cmt Haz 19, 2021 11:14 am İstanbul konsolosluğu vize görüşmesinden sonra "evraklarınız tam" diye herkese bilgi veriyor mu? Bilgi verilmeyen arkadaşlar var mı acaba ,vizelerini almadan önce?
özgürbeyin yazdı: Cmt Haz 19, 2021 11:14 am İstanbul konsolosluğu vize görüşmesinden sonra "evraklarınız tam" diye herkese bilgi veriyor mu? Bilgi verilmeyen arkadaşlar var mı acaba ,vizelerini almadan önce?
Benim mayis 28 inde vize görüşmem vardı haziran 1 de eksik evrak istediler bende ayın 2 sinde yolladim 3 ünde ise eksik belgeniz gerekli yere iletildi diye mesaj aldım,sonrasında evraklarınız tam gibi bir mail almadım, geçenlerde bir arkadaş bu tarz bir mail almasına rağmen belgesinin ulaşmadığını yazdı bende dün konsolosluğa e-mail yolladim belgerim tam mı? Diye onlar ise belgerimin tam olduğunu gerekli bir durum olursa seninle iletisime geçeriz diye mail attılar, eğer için rahat değilse mail atmanı öneririm, arasan ulaşamazsın

CarbonBey

Mesaj gönderen CarbonBey » Cmt Haz 19, 2021 11:37 am

Aligür yazdı: Cmt Haz 19, 2021 11:35 am Benim mayis 28 inde vize görüşmem vardı haziran 1 de eksik evrak istediler bende ayın 2 sinde yolladim 3 ünde ise eksik belgeniz gerekli yere iletildi diye mesaj aldım,sonrasında evraklarınız tam gibi bir mail almadım, geçenlerde bir arkadaş bu tarz bir mail almasına rağmen belgesinin ulaşmadığını yazdı bende dün konsolosluğa e-mail yolladim belgerim tam mı? Diye onlar ise belgerimin tam olduğunu gerekli bir durum olursa seninle iletisime geçeriz diye mail attılar, eğer için rahat değilse mail atmanı öneririm, arasan ulaşamazsın
hangi e-mail adresine yollamıştınız maili ? belgeleriniz ilgili yere iletildi e-maili gelen maile mi ? bir de ne kadar hızlı cevap vermişler hemen öyle şaşırdım :)

Aligür

Mesaj gönderen Aligür » Cmt Haz 19, 2021 11:52 am

CarbonBey yazdı: Cmt Haz 19, 2021 11:37 am hangi e-mail adresine yollamıştınız maili ? belgeleriniz ilgili yere iletildi e-maili gelen maile mi ? bir de ne kadar hızlı cevap vermişler hemen öyle şaşırdım :)
Hocam şu adresse yolladim :visa-national@ista.auswaertiges-amt.de
Sabah 9 da yolladim 11 gibi cevap geldi. Aynen iletildi diyen yere.

CarbonBey

Mesaj gönderen CarbonBey » Cmt Haz 19, 2021 11:55 am

Aligür yazdı: Cmt Haz 19, 2021 11:52 am Hocam şu adresse yolladim :visa-national@ista.auswaertiges-amt.de
Sabah 9 da yolladim 11 gibi cevap geldi. Aynen iletildi diyen yere.
teşekkürler sağ olun.

özgürbeyin

Mesaj gönderen özgürbeyin » Cmt Haz 19, 2021 12:48 pm

Aligür yazdı: Cmt Haz 19, 2021 11:35 am Benim mayis 28 inde vize görüşmem vardı haziran 1 de eksik evrak istediler bende ayın 2 sinde yolladim 3 ünde ise eksik belgeniz gerekli yere iletildi diye mesaj aldım,sonrasında evraklarınız tam gibi bir mail almadım, geçenlerde bir arkadaş bu tarz bir mail almasına rağmen belgesinin ulaşmadığını yazdı bende dün konsolosluğa e-mail yolladim belgerim tam mı? Diye onlar ise belgerimin tam olduğunu gerekli bir durum olursa seninle iletisime geçeriz diye mail attılar, eğer için rahat değilse mail atmanı öneririm, arasan ulaşamazsın
Aydınlattığın için çok teşekkürler hocam! Umarım yakın zamanda vizeni alırsın)

Aligür

Mesaj gönderen Aligür » Cmt Haz 19, 2021 12:58 pm

özgürbeyin yazdı: Cmt Haz 19, 2021 12:48 pm Aydınlattığın için çok teşekkürler hocam! Umarım yakın zamanda vizeni alırsın)
Hep birlikte hocam ✌🏻

Hgunes

Mesaj gönderen Hgunes » Cmt Haz 19, 2021 7:58 pm

Arkadaşlar bir sorum var yardımcı olursanız sevinirim.

Diyelim ki x ve y üniversitelerinden kabul aldım. X üniversitesi dil belgem ile kayıt yapabileceğimi söylüyor Y üniversitesi ise doğrudan kabul veriyor. Dil sınavına gireceğim önümüzde ki ay sonucun çıkması derken 2 ayı bulacak. Ben y üniversitesinin kabulü ile vizeye başvurup vize aldıktan sonra x üniversitesine kaydolmak istersem problem olur mu? İki şehirden aslında x in olduğu şehirde yaşamak istiyorum ama şartlı kabul de almak istemiyorum yani dil sınavı sonucuna göre bakacağım eğer almancadan c1 alırsam x üniversitesi alamazsam y üniversitesini tercih edeceğim.

Özetle vizeye başvurduğum üniversite ile kayıt olduğum üniversite farklı olabilir mi?

Şimdiden teşekkür ediyorum...

NachDeutsch

Mesaj gönderen NachDeutsch » Cmt Haz 19, 2021 8:18 pm

almanco yazdı: Cum Haz 18, 2021 9:49 am Merhaba arkadaşlar
Ben 29 nisanda sadece dil kursu vizesi için başvuru yapmıştım konsolosluğa. Yüksek lisans veya üniversite değil sadece dil kursu. Vizem haziranın 12 sinde elime ulaştı. Aslında 12 si için gidiş tarihi olarak belirtmiştim ama vizem o gün geldiği için gidemedim. Vizemi de zaten 14 Haziran olarak başlatmışlar. Dil kursumda 14 haziranda başlayacaktı ama ben vize gelmeyince 14 haziranı 21 hazirana erteledim. Dün ise Almanya’ya geldim. Bu forumdan defalarca tartıştığım insanlar oldu dil kursu vizesiyle ilgili ama defalarca dediğim gibi dil kursu vizesi şuan açık gönül rahatlığıyla gidip başvurunuzu yapabilirsiniz. Benim kursum yaklaşık 8 ay sürecek vizeyi de tam dil kursunun başlangıç ve bitiş tarihine göre vermişler. Sorularınız olursa seve seve yardımcı olurum.
Acıkçası cok saşirdım. Sadece dil kursu icin vize verilmesi cok zordu normalde kaldı ki pandemi doneminde daha da zor hatta dil kursuna vize basvurusu bile yapilmiyordu. Ben yuksek lisans icin gidecegim acaba vize verirler mi diye dusunuyorum. Sanirim biz gencler cok kasiyoruz kendimizi. Hayirli olsun hocam 😊

Bumbum

Mesaj gönderen Bumbum » Cmt Haz 19, 2021 8:48 pm

almanco yazdı: Cmt Haz 19, 2021 2:10 am İdata da randevu sistemi hep açıktı dil kursu vizesi için. Ben randevu sisteminden Mart ayında başvuru yaptım 1 hafta sonra da vize randevusunu atadığı tarihi bana email olarak attılar. 1 ay sonrasına randevu vermişlerdi konsoloslukta. 29 nisanda da dediğim gibi konsolosluğa görüşmeye gittim. Vize görüşmemden sonra konsolosluk 5 gün içinde bana evraklarımın tam olduğuyla ilgili bilgilendirici bir email gönderdi. 44F olarak başvuru yaptım ben sadece dil vizesi. Çoğu kişi açık değil diyor ama dediğim gibi martta randevu tarihi istedim iadatadan atama yaptılar 29 nisan da ise İstanbul Alman konsolosluğunda vize görüşmesine gittim 12 haziranda da vizem geldi. Ben zaten başvurmadan öncede gerek konsolosluk olsun gerek idata olsun 44f için dil vizesi verildiğinin teyidini aldım. Marttan beri randevu veriliyor yani. Ben tüm süreçleri geçtim ve şuan almanyadayım eğer verilmeseydi zaten gelemezdim. Vakit kaybetmeden başvurun
Almanco selam, hangi dil seviyesiyle gittiniz vizeye?

Kilitli