Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2021

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Seravpkdmr

Re: Vize Ani Defteri - 2021

Mesaj gönderen Seravpkdmr » Prş Şub 25, 2021 8:48 am

Seravpkdmr yazdı: Prş Şub 25, 2021 8:29 am Cok kotu bir deneyim yasamissiniz sizin adiniza cok uzuldum. 10521€ toplam gonderdigimiz tutar ve bu tutardan araci kurum kesintileri ve banka masraflari dusulunce 10332€ Kalması yeterli. Keşke gerekli belgeler içindeki bloke hesap açıklamasını göstermek aklınıza gelseydi.
Ama tabii ki orada bu işleri yapan görevlinin bunu hali hazırda biliyor olması gerekirdi.
Ben istanbul idatada görüşme yaptım bir sıkıntı yaşamadım. Sırayla tek tek evraklarımı istediler bir listeden okuyarak. Tek kafamı kurcalayan nokta üni diploması gibi bazı evrakların asıllarını da aldılar konsolosluk asıllarını da istiyor diyerek. Evrakları pasaport ile geri vereceğiz dediler ama umarım bir sıkıntı olmaz
Hocam merhaba,bana o belgeyi söylesedi hrmrn telimde idi 30 sn sürerdi çıkarması aama adam illa 10521 yazacak dedi,bana altta da 861 aylık tutar olmassı gerektiğini söyledi,benim de aklıma gelirdi 10332lik gösterge ama adam 10521 olması gerek dedi, hesaplarımı ds gösterdim bakın hesabımda 10491 var dedim, üzgünüm konsolosluk 10521 tutarını görmesi gerrk dedi bişi yapamıyoruz dedi. Gerçekten krndimi suçlamıştım ama adam bana bunları söyledi bende alla alla acaba farklı bir belge mi istiyorlar diye düşündüm,bana yarına kadar müddet verdi ama ankarada kalamadım msddi açıdam çok zorlandım memlekete döndüm,ben şimdi bugün nasıl gidim uçak bulayım.
[/quote]
Bir de bana ilk gittiğimde şartlı kabuller almıuoruz dedi??? Sonra bi dk deyip birilerine sordu sajırsam,üni kabul yazıma uzun uzun baktı,24-25yaşlarında bir kız araya girip " hayır hayır şartlı kabuulleri almıuoruz,ben baktım belgeye altta ingişizcesinde şartlı kabul yazıyor" arkadaşlar şartlı kabulleri nasıl almıuorlar ? Görüşmeye giden arklara bana söyledikleri gibi birşey demediler mi? Konsolosluğun sade kesin kayıtları aldıklarını söylediler, ben geri de gelebilirdim yine, ya sormasaydı adam? Hayır insiyatif kullanmış gibi söyledi bide, ben boşuna mı kayıt yaptım gürkan hocam da boşuna mı uğraştı? Araya giren kız bide "neye göre alıyooooorlaaaaar ki, dil seviyeniz yetiyor mu diye sordu, adam ona belgrmi gösterdi sustu gitti". Adam evrakları düzenlemiş ve gereksiz olan belgeleri verdi bunlar da gereksiz belgeler dedi,belgelerime baktım bir diploma+transkiript+supplement yok,ama bunları almayı unutmuşsunuz dedim,hayır aldım dedi,hayır bakın 2 fotokopi var ikisini de gereksiz diye vermişsiniz ama orada olması gerek dedim,baktı eksik,o kadar çok belge vardı ki dedi.....eve grldim moral bozukluğuyla yine inceledim evrakları adam makina alanında yaptığım stajları koymamış gereksiz evrsklarda vardı, yani önce şartlı kabıl alamıyoruz dedi,sonra bloke hesabında 10521 yazısı olacak altta da 861lik tutar olacak dedi(net bunu dedi illa konsolosluk o 10521 tutarını görecekmiş) sonra da brlgrmi düzgün kontrol etmemiş ve yüksek lisans yapmak istediğim alanın fotokopisi,çok önrmliydi hani. Ya bunlardsn biri eksik olsaydı ya vize vermeselerdi. Benim başımdan grçen bunlar ve forumdaki arklar ankarada sorun yaşarsa hiç şaşırmam.
-hocam orjinal belgeleriniz ya da pasaportunuz için onlar gönderiyormuş kargoyla.

ertuu04

Mesaj gönderen ertuu04 » Prş Şub 25, 2021 10:06 am

Merhaba. Wuppertal üniversitesinden lisans için şartlı kabulüm var. Vize tarihim 22 Mart fakat en yakın sınav tarihi Goethe Ankarada A1 kuru için var Mart 9-12-15 diye gidiyor en iyi ihtimalle Ayın 9 unda olan sınava girsem bile vizeme yetişmiyor ki zaten goethede şuan inanılmaz bir yoğunluk var. Kayıt yaptırmak için her aradığımda ya lisans sayınız dolmuştur diyor ya da 30. sıraya atıp 40 dakika sonra 1. sıraya geldikten sonra telefonu kapatıyor karşı taraf. Size sorum vize görüşmesine sertifikasız gidip sonrasında sertifikayı vermiş olan var mı? Nasıl bir yol izlemeliyim??

berkechk

Mesaj gönderen berkechk » Prş Şub 25, 2021 4:55 pm

Arkadaşlar benim şartlı kabul ile başvuru yapacağım ama bir dil kursundan kursun yüz yüze olacağına dair belgem yok.Diğer bütün belgelerim hazır.Aylardır bekliyorum.Sizce ne yapmalıyım.Bu belgeyi alabileceğim bir kurs var mı acaba.NRW de.

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Prş Şub 25, 2021 5:12 pm

berkechk yazdı: Prş Şub 25, 2021 4:55 pm Arkadaşlar benim şartlı kabul ile başvuru yapacağım ama bir dil kursundan kursun yüz yüze olacağına dair belgem yok.Diğer bütün belgelerim hazır.Aylardır bekliyorum.Sizce ne yapmalıyım.Bu belgeyi alabileceğim bir kurs var mı acaba.NRW de.
NRW'de özel kurslar 1 marttan itibaren yuz yuze olacakmis.
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

berkechk

Mesaj gönderen berkechk » Prş Şub 25, 2021 5:13 pm

teşekkür ederim...

studentalmanya

Mesaj gönderen studentalmanya » Cum Şub 26, 2021 6:51 pm

Merhabalar,
NRW hangi dil okullarının yüz yüze eğitim vereceğini nasıl öğrenebilirim ?

yagmurozdemir

Mesaj gönderen yagmurozdemir » Cum Şub 26, 2021 11:18 pm

Herkese merhaba. Başlık anı defterinden başka her şeye döndü ama ben yine de süreci paylaşmak istedim. Vize görüşmem 16 Şubatta Ankara konsolosluğundaydı. Yüksek lisans şartlı kabul. Bir süre beklemek istedim eksik evrak için ararlar mı diye ama 10 gün oldu aranmadım. 40F koduyla çıkan evrak listesi haricinde götürdüğüm belgeler:
-lise diploması+almanca çevirisi
-ösys belgesi+almanca çevirisi
-tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği (e devletten nüfus aileyi seçtim ve türkçe çıkardım. Düşünceler kısmı da vardı.)
-presence letter (wuppertale ön kayıt yaptırdım kurs için ve vize için presence letter gerekiyorsa mail atın demişlerdi ve sonra gönderdiler. Dersler sadece online yürütülemez yazıyordu.).

onun dışında yurt kira sözleşmemi götürmüştüm ama almadılar gerek görmediler. Bütün okul kabullerimi götürmüştüm ama sadece dil kursu kabulümü (wuppertal) ve bonn üni kabulünü aldı. çok evrak götürdüm diye kızdı bir de evrakları kontrol eden kişi. vize memurunun yanına gittim. kurstan sonra okula direkt kayıt mı yapacaksınız dedi ben de hayır dsh sınavını geçtikten sonra tekrar başvuracağım dedim tamam dedi (bu bir sorun mu emin değilim). daha sonra bana 2 tane form verdi onları baya bir yazarak doldurdum. iki formda da sorular aynıydı sadece sırası farklıydı. Formda memurun size yönelteceği muhtemel sorular yazıyordu (almanca seviyeniz ingilizce seviyeniz? neden almanyada okumak istiyorsunuz? mezun olduktan sonra ne yapmayı düşünüyorsunuz? geçiminizi nasıl sağlayacaksınız? vs.). Almanca, ingilizce veya her iki dilde de doldurabiliyorsunuz. formları doldurmam baya bir zaman aldı o yüzden 1 saate yakın kaldım içeride. İşlemlerim bittiğinde vize memuru eksik evrak olursa sizi arayacağız eğer eksik evrak yoksa işleminiz direkt başlatılır, şu an için işlemler 4 haftaya kadar sürebiliyor daha önce de gelebilir dedi.

Aklıma gelenler şimdilik bu kadar. Çok kişisel sorular gelmesin diye detaylı anlatmaya çalıştım umarım faydalı olmuştur. Herkese başarılar ve bol şans diliyorum bu süreçte.

Tarique

Mesaj gönderen Tarique » Cmt Şub 27, 2021 1:34 am

Merhabalar bu yazı dün sabah (26/02/2021) tarihinde İstanbul Almanya Konsolosluğumdaki D tipi vize randevumu oldukça ayrıntılı br şekilde inceleyen bir yazı olacaktır. Yazının içerisinde soru/cevap diyalogları da bulunmaktadır. Uzun bir yazı olması sebebi ile okumak isteyenlerin sabır göstermesi gerekmektedir

26/02/2021 tarihinde İstanbul Konsolosluğu'nda saat 9.45'de olan randevuma saat 9.05 gibi kapının önünde olmam sebebi ile alınabileceğim dışarıdaki polis memurları tarafından belirtildi. Benden pasaportumu istediler daha sonrasında ise biraz geriye giderek yüzümdeki maskeyi çıkarmam söyledi. Fotoğraf ve resim eşleşmesi memur tarafından sağlandıktan sonra evraklarımı alabileceğim ancak evrak çantamı da almak istemem dahilinde K-9 köpeği ile aranacağım söylendi. Elimde oldukça fazla evrak olsa da çantamı geride bırakarak tarif ettikleri şekilde sol aşağı yöne doğru yürüdüm. Burada beni bu defa camın arkasında başka bir memur karşıladı. Hoparlör aracılığı ile geliş amacımı sordu.

Memur- Geliş amacınız nedir?
X- Üniversite eğitmim için vize randevusu almıştım, bu nedenle geldim.
Memur- Peki, lütfen pasaportunuzu açıp ilk sayfasını cama tutar mısınız?
X- Elbette.

Yaklaşık 5-6 saniye sonra konsolosluğa giriş yapabileceğim ilk kapıyı açtı. Ardından bir adet X-ray ve 2 adet güvenlik memuru elimdeki evrakları masaya bırakmam gerektiğini, X-ray'den geçtikten sonra da kollarımı açıp beklemem gerektiğini belirttiler. İşlem sona erdiğinde bu defa da arkamı dönmem istendi. Bu arama sonrasında ise evraklarımı alıp içeriye geçebileceğim belirtildi.

İçeri ilk girdiğiniz anda hafif sol tarafınızda sizi bir beyaz masa karşılayacak. Bu beyaz masa sizin temel giriş işlemlerinizi yapacağınız yer. Burada o anda bir hanımefendi vardı. Diyaloğu aktarıyorum:

Hanımefendi- Almanya'ya ne amaçla gitmek istiyorsunuz?

X- Üniversite eğitimi amacı ile gitmek istiyorum.

Hanımefendi- Tamam, lütfen vermek istediğiniz evrakları naylon ambalajlarından çıkarıp bana verebilir misiniz?

X- Elbette, ancak bu dosyanın içindeki tüm evrakları vereceğim.

Hanımefendi- Şeffaf dosya içinde evrak kabul etmiyoruz, dosyalarında çıkarmalısınız.

X- Tamamdır (hızlı bir şekilde yaklaşık 40 sayfa kadar evrağı dosyada çıkardım), buradakiler orijinal evrakların, yan tarafa koyduklarım ise 2'şer tane fotokopileri.

Hanımefendi- Tamam, o da tamam... 3 adet vesikalık fotoğraf eksik.

(Aslında evrak dosyamın içinde 3 adet vesikalık fotoğrafım vardı ancak o an aklımdan çıkmış, cüzdanımda 3 adet vesikalık taşıyordum bir şey olursa diye, bir anda aklıma o geldi, baştan dışarı çıkıp çıkamayacağımı sordum, aynı anda da ödeme için cüzdanımı da dışarıda bıraktığımı fark ettim).

X- Kusura bakmayın, babamın yanında bırakmıştım, hızlıca dışarı çıkabilir miyim?

Hanımefendi- Tamam, izin veriyorum, lütfen hızlı olun ama...

----Hızlıca dışarı çıktım, aynı prosedür uygulandı, 3 defa aramadan geçtikten sonra da tekrar geldim, foroğraflarımı verdim, hanımefendiye 75 Euro tutarında vize harcımı ödedim. Kargo için adres bilgilerimi içeren gerekli kağıdı doldurdum. Kargoya bir ücret ödemedim, sanırsam pasaportum geldiğinde ödeyeceğim veyahut iDATA'dan randevu alırken ödemiştim, hatırlayamıyorum...

Hanımefendi, bana içerisinde birkaç belge, pasaport, ve hepsinini üzverine zımbalanmış 75 Euro ve sıra numarsı olan bir döküman verdi. Bunları aldıktan sonra beyaz masanın hemen ilerisi zaten oturabileceğiniz yerler barındıran yaklaşık 20-25 metre -belki de daha kısa- uzunluğunda bir oda, hall.

Oturabileceğiniz masalar yuvarlağımsı bir şekilde, karşıda ise aynen bir banka şubesi var. Yukarıda sıranızı takip ediyorsunuz. galiba 4 veyahut 5 tane bölme. Bunlar camlarla bölünmüş kare çerçeveli pencerecikler.

Sıramı beklerken bir de fark ettim ki bekleme kağıdımın üzerinde -AİLE BİRLEŞİMİ" yazıyor. Derhal beyaz masadaki hanımefendiye gidip bunu sordum. Kendisi bunun önemli olmadığını, bir sorun teşkil etmeyeceğini söyledi. Nitekim de öyle oldu. Sıra bana geldiğinde ilerledim, 1 numaralı pencereye oturdum. Koltuğunuzun sol tarafında bir parmak izi tarayıcısı var. Sağ tarafında ise bir mikrofon var. Unutmayın! Bu mikrofon her daim açık, kazara sesli düşünüp yanlış bir şey söylemeyin :D
Orta kısmınızda ise 2 tarafa açılan bir çekmece var, buraya beyaz masaki hanımefendinin size verdiği evrakları koyuyorsunuz, zira yanınızda ek evrak varsa pencerenin önündeki masada tutabilirsiniz veyahut çok sıcakladıysanız montunuzu hemen arkadaki oturma yerlerine bırakabilirsiniz. Pencere ve oturma yerleri arasında mesafe 3-4 metre kadar. Buraya ek belgelerinizi de aynı şekilde bırakabilirsiniz. Neyse ben diyaloglara geçiyorum...

X- Guten Morgen!
Konsolosluk Görevlisi- Günaydın!
.....
Konsolosluk Görevlisi- X Bey, Almanya'ya neden gidiyorsunuz?
X-Üniversite eğitimi amacıyla gideceğim.

Konsolosluk Görevlisi- Hangi seviyede okuyacaksınız?
X- *Bom boş bakışlar*
Konsolosluk Görevlisi- Yani master mi, doktora mı...?
X-Bak-he-lor
(O an malesef "Lisans" kelimesinin Türkçesi aklıma gelmedi, yapacak bir şeyim yoktu.
Konsolosluk Görevlisi- Ha, lisans yani?
X- Evet, lisans amaçlı gidiyorum.

Konsolosluk Görevlisi-Peki, evrakalrınızı lütfen aşağıdaki kutuya koyar mısınız?
X- Buyrun.

Konsolosluk Görevlisi- Peki X Bey, orada bir dil kursuna katılacak mısınız?
X-Evet, Mariaspring Sprachschule'de B1 kuruna katılacağım.

Konsolosluk Görevlisi- Şuanki dil yeterliliğiniz ne düzeyde?
X- B1 seviyesindeyim ancak yalnızca 2 kurununun sertifikasını alabildim. Goethe'de pandemi dolayısı ile sınavları iptal ettiği için ancak 3 Mart tarihinde beni kendi davetiyeleri ile sınavlarına kabul ettiler.
Konsolosluk Görevlisi- Siz şuan B1 seviyesinde konuşabiliyorsunuz yani?
X-Evet.

Konsolosluk Görevlisi- Peki X Bey, lütfen parmakalarınızı yan tarafta bulunun cihazda taratır mısınız? Parmak izinizi alacağız.
X-Tamamdır....
Konsolosluk Görevlisi- Tamamdır parmak iziniz alındı.
.......
Konsolosluk Görevlisi- Almanya'da yaşayan bir akrabanız var mı?
X-Hayır, kimsem yok.

Konsolosluk Görevlisi- Neden Almanya'ya gitmek istiyorsunuz?
X- Yüksek eğitim standartları ve eğitimde multikültürel bir ortama sahip oluşu seçimimdeki en temel 2 neden.

Konsolosluk Görevlisi- Peki X Bey, diyelim dil kursunuz tamamladınız, okula başladınız. Hangi dersleri göreceksiniz? Bana lütfen Almanca sayar mısınız?
X- Allgemeine Volkswirtschaftslehre, Mathematik für BWL und Chemie, Einführung in das Recht....
(Adınızı sormazlar belki ama bu soruyu sorarlar, adeta allahın emridir. Yaklaşık 15 tane ders ezberlemiştim gitmeden.)
Konsolosluk Görevlisi- Tamam tamam, bu kadarı yeterli.

Konsolosluk Görevlisi- X Bey, yaşadığınız şehirde ne işle meşgulsünüz?
X- Öğrenciyim, ancak üniversitemi dondurdum, hiçbir derse veyahut sınava katılmadım. Yanımda orijinal dondurma belgem var.
Konsolosluk Görevlisi- 2 adet fotokopisi de var değil mi?
X-ıhhhhhh, maalesef. Yan taraftaki beyaz masadan hızlıca çektirip gelsem olur mu?
Konsolosluk Görevlisi- Tabii, tabii buyrun.
(İşlem 30 saniye kadar sürdü. 2 sayfa fotokopi için 4 TL verdim. Cüzdan burada işe yaradı işte.)
X-Kusura bakmayın, düşününememişim.
Konsolosluk Görevlisi- Estafurullah, ne demek. (Cidden böyle söyledi, alay etmiyorum anlatım tamamen 1e1 aktarımdır.)
(Galiba oldukça ender bir olay yaşadım, yaşattım. Verdiğim orijinal belge Türkçe idi. Herhangi bir çevirisi de doğal olarak o an elimde mevcut değildi. Normalde olsa, "Belgenin noter onaylı, kaymakamdan apostilli, yeminli tercüman onaylı çevirisi vs vs... diye giden uzun bir talepte bulunurlardı. Sağolsunlar görevli belgemi aldı, dikkatlice altını çizerek okudu, bilgisayarına işledi.)

Yaklaşık 2 dakika kadar süren sessizliği ben bozdum. Elimdeki dil sertifikalarımı da isterseniz verebilirim. Şuan 2 tanesi burada dedim. Tabii dedi, çekmeceyi açtı, koydum ve aldı. Bu belgeler zaten diğer tüm belgelerim gibi 2'şer tane fotokopili idi.

Konsolosluk Görevlisi- Tamamdır X Bey, burada ödeme barkodunuz mevcut. Bu altındaki çizdiğim kod ise sizin kodunuz. Bu alttaki mail adrsinden istediğiniz zaman bize ulaşabilirsiniz. İşleminiz yaklaşık 4 ila 5 hafta kadar sürebilir. Lütfen bu süreçte bize vermiş olduğunuz mail adresinizi düzenli, takip edin, spam kutusuna da arada bakın. Sizin sormak istediğiniz bir soru var mı?

X-Barkodu mail atarken konu kısmına yazacağım, değil mi?
Konsolosluk Görevlisi- Evet.
X-Çok teşekkür eder iyi günler dilerim.
Konsolosluk Görevlisi- İyi günler.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Buradan sonra sol tarafta dönen bir beyaz kapıdan dışarı çıkıyorsunuz, giriş ile çıkış yaptığınız yer arasında cam var. Çıkış yaparken 2. kapıya gelmeden sağınızda kutular var. İçeri girerken yanınızda telefen vs. getirmediyseniz sanırsam buraya konuluyor. Çıkarken alıyorsunuz.

Dışarı çıktğımda asaat 9.41 idi. Yani randevuma esasen 4 dakia vardı ve benim tüm işlemlerim bitmişti. Yazım şimdilik bu kadar. Sonuç gelince bildiririm.
Vizeye girecek tüm arkadaşlara fikir vermesi amacı ile yazılmış bir yazıdır. Standart değildir. Şimdiden herkese bol şanslar.

özgürbeyin

Mesaj gönderen özgürbeyin » Cmt Şub 27, 2021 9:25 am

Tarique yazdı: Cmt Şub 27, 2021 1:34 am Merhabalar bu yazı dün sabah (26/02/2021) tarihinde İstanbul Almanya Konsolosluğumdaki D tipi vize randevumu oldukça ayrıntılı br şekilde inceleyen bir yazı olacaktır. Yazının içerisinde soru/cevap diyalogları da bulunmaktadır. Uzun bir yazı olması sebebi ile okumak isteyenlerin sabır göstermesi gerekmektedir

26/02/2021 tarihinde İstanbul Konsolosluğu'nda saat 9.45'de olan randevuma saat 9.05 gibi kapının önünde olmam sebebi ile alınabileceğim dışarıdaki polis memurları tarafından belirtildi. Benden pasaportumu istediler daha sonrasında ise biraz geriye giderek yüzümdeki maskeyi çıkarmam söyledi. Fotoğraf ve resim eşleşmesi memur tarafından sağlandıktan sonra evraklarımı alabileceğim ancak evrak çantamı da almak istemem dahilinde K-9 köpeği ile aranacağım söylendi. Elimde oldukça fazla evrak olsa da çantamı geride bırakarak tarif ettikleri şekilde sol aşağı yöne doğru yürüdüm. Burada beni bu defa camın arkasında başka bir memur karşıladı. Hoparlör aracılığı ile geliş amacımı sordu.

X- Elbette.

Yaklaşık 5-6 saniye sonra konsolosluğa giriş yapabileceğim ilk kapıyı açtı. Ardından bir adet X-ray ve 2 adet güvenlik memuru elimdeki evrakları masaya bırakmam gerektiğini, X-ray'den geçtikten sonra da kollarımı açıp beklemem gerektiğini belirttiler. İşlem sona erdiğinde bu defa da arkamı dönmem istendi. Bu arama sonrasında ise evraklarımı alıp içeriye geçebileceğim belirtildi.

İçeri ilk girdiğiniz anda hafif sol tarafınızda sizi bir beyaz masa karşılayacak. Bu beyaz masa sizin temel giriş işlemlerinizi yapacağınız yer. Burada o anda bir hanımefendi vardı. Diyaloğu aktarıyorum:

Hanımefendi- Tamam, lütfen vermek istediğiniz evrakları naylon ambalajlarından çıkarıp bana verebilir misiniz?

Hanımefendi- Şeffaf dosya içinde evrak kabul etmiyoruz, dosyalarında çıkarmalısınız.

X- Tamamdır (hızlı bir şekilde yaklaşık 40 sayfa kadar evrağı dosyada çıkardım), buradakiler orijinal evrakların, yan tarafa koyduklarım ise 2'şer tane fotokopileri.

(Aslında evrak dosyamın içinde 3 adet vesikalık fotoğrafım vardı ancak o an aklımdan çıkmış, cüzdanımda 3 adet vesikalık taşıyordum bir şey olursa diye, bir anda aklıma o geldi, baştan dışarı çıkıp çıkamayacağımı sordum, aynı anda da ödeme için cüzdanımı da dışarıda bıraktığımı fark ettim).

X- Kusura bakmayın, babamın yanında bırakmıştım, hızlıca dışarı çıkabilir miyim?

----Hızlıca dışarı çıktım, aynı prosedür uygulandı, 3 defa aramadan geçtikten sonra da tekrar geldim, foroğraflarımı verdim, hanımefendiye 75 Euro tutarında vize harcımı ödedim. Kargo için adres bilgilerimi içeren gerekli kağıdı doldurdum. Kargoya bir ücret ödemedim, sanırsam pasaportum geldiğinde ödeyeceğim veyahut iDATA'dan randevu alırken ödemiştim, hatırlayamıyorum...

Hanımefendi, bana içerisinde birkaç belge, pasaport, ve hepsinini üzverine zımbalanmış 75 Euro ve sıra numarsı olan bir döküman verdi. Bunları aldıktan sonra beyaz masanın hemen ilerisi zaten oturabileceğiniz yerler barındıran yaklaşık 20-25 metre -belki de daha kısa- uzunluğunda bir oda, hall.

Oturabileceğiniz masalar yuvarlağımsı bir şekilde, karşıda ise aynen bir banka şubesi var. Yukarıda sıranızı takip ediyorsunuz. galiba 4 veyahut 5 tane bölme. Bunlar camlarla bölünmüş kare çerçeveli pencerecikler.

Sıramı beklerken bir de fark ettim ki bekleme kağıdımın üzerinde -AİLE BİRLEŞİMİ" yazıyor. Derhal beyaz masadaki hanımefendiye gidip bunu sordum. Kendisi bunun önemli olmadığını, bir sorun teşkil etmeyeceğini söyledi. Nitekim de öyle oldu. Sıra bana geldiğinde ilerledim, 1 numaralı pencereye oturdum. Koltuğunuzun sol tarafında bir parmak izi tarayıcısı var. Sağ tarafında ise bir mikrofon var. Unutmayın! Bu mikrofon her daim açık, kazara sesli düşünüp yanlış bir şey söylemeyin :D
Orta kısmınızda ise 2 tarafa açılan bir çekmece var, buraya beyaz masaki hanımefendinin size verdiği evrakları koyuyorsunuz, zira yanınızda ek evrak varsa pencerenin önündeki masada tutabilirsiniz veyahut çok sıcakladıysanız montunuzu hemen arkadaki oturma yerlerine bırakabilirsiniz. Pencere ve oturma yerleri arasında mesafe 3-4 metre kadar. Buraya ek belgelerinizi de aynı şekilde bırakabilirsiniz. Neyse ben diyaloglara geçiyorum...

X- Guten Morgen!
.....

X- *Bom boş bakışlar*
X-Bak-he-lor
(O an malesef "Lisans" kelimesinin Türkçesi aklıma gelmedi, yapacak bir şeyim yoktu.

Konsolosluk Görevlisi-Peki, evrakalrınızı lütfen aşağıdaki kutuya koyar mısınız?
X- Buyrun.

X- B1 seviyesindeyim ancak yalnızca 2 kurununun sertifikasını alabildim. Goethe'de pandemi dolayısı ile sınavları iptal ettiği için ancak 3 Mart tarihinde beni kendi davetiyeleri ile sınavlarına kabul ettiler.
X-Evet.

Konsolosluk Görevlisi- Peki X Bey, lütfen parmakalarınızı yan tarafta bulunun cihazda taratır mısınız? Parmak izinizi alacağız.
X-Tamamdır....
.......
X-Hayır, kimsem yok.

X- Yüksek eğitim standartları ve eğitimde multikültürel bir ortama sahip oluşu seçimimdeki en temel 2 neden.

Konsolosluk Görevlisi- Peki X Bey, diyelim dil kursunuz tamamladınız, okula başladınız. Hangi dersleri göreceksiniz? Bana lütfen Almanca sayar mısınız?
X- Allgemeine Volkswirtschaftslehre, Mathematik für BWL und Chemie, Einführung in das Recht....
(Adınızı sormazlar belki ama bu soruyu sorarlar, adeta allahın emridir. Yaklaşık 15 tane ders ezberlemiştim gitmeden.)

X- Öğrenciyim, ancak üniversitemi dondurdum, hiçbir derse veyahut sınava katılmadım. Yanımda orijinal dondurma belgem var.
X-ıhhhhhh, maalesef. Yan taraftaki beyaz masadan hızlıca çektirip gelsem olur mu?
(İşlem 30 saniye kadar sürdü. 2 sayfa fotokopi için 4 TL verdim. Cüzdan burada işe yaradı işte.)
Konsolosluk Görevlisi- Estafurullah, ne demek. (Cidden böyle söyledi, alay etmiyorum anlatım tamamen 1e1 aktarımdır.)
(Galiba oldukça ender bir olay yaşadım, yaşattım. Verdiğim orijinal belge Türkçe idi. Herhangi bir çevirisi de doğal olarak o an elimde mevcut değildi. Normalde olsa, "Belgenin noter onaylı, kaymakamdan apostilli, yeminli tercüman onaylı çevirisi vs vs... diye giden uzun bir talepte bulunurlardı. Sağolsunlar görevli belgemi aldı, dikkatlice altını çizerek okudu, bilgisayarına işledi.)

Yaklaşık 2 dakika kadar süren sessizliği ben bozdum. Elimdeki dil sertifikalarımı da isterseniz verebilirim. Şuan 2 tanesi burada dedim. Tabii dedi, çekmeceyi açtı, koydum ve aldı. Bu belgeler zaten diğer tüm belgelerim gibi 2'şer tane fotokopili idi.

Konsolosluk Görevlisi- Tamamdır X Bey, burada ödeme barkodunuz mevcut. Bu altındaki çizdiğim kod ise sizin kodunuz. Bu alttaki mail adrsinden istediğiniz zaman bize ulaşabilirsiniz. İşleminiz yaklaşık 4 ila 5 hafta kadar sürebilir. Lütfen bu süreçte bize vermiş olduğunuz mail adresinizi düzenli, takip edin, spam kutusuna da arada bakın. Sizin sormak istediğiniz bir soru var mı?

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Buradan sonra sol tarafta dönen bir beyaz kapıdan dışarı çıkıyorsunuz, giriş ile çıkış yaptığınız yer arasında cam var. Çıkış yaparken 2. kapıya gelmeden sağınızda kutular var. İçeri girerken yanınızda telefen vs. getirmediyseniz sanırsam buraya konuluyor. Çıkarken alıyorsunuz.

Dışarı çıktğımda asaat 9.41 idi. Yani randevuma esasen 4 dakia vardı ve benim tüm işlemlerim bitmişti. Yazım şimdilik bu kadar. Sonuç gelince bildiririm.
Vizeye girecek tüm arkadaşlara fikir vermesi amacı ile yazılmış bir yazıdır. Standart değildir. Şimdiden herkese bol şanslar.

Çok aydınlatıcı bir yazı olmuş ,paylaşımınız için teşekkürler.

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Cmt Şub 27, 2021 1:19 pm

Sonunda vize ani defterine vize gorusmeleri yazilmaya başlandı. Cok teşekkürler değerli tecrübelerinizi paylaştığınız için:)
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

luzzu

Mesaj gönderen luzzu » Cmt Şub 27, 2021 1:41 pm

Tarique yazdı: Cmt Şub 27, 2021 1:34 am Merhabalar bu yazı dün sabah (26/02/2021) tarihinde İstanbul Almanya Konsolosluğumdaki D tipi vize randevumu oldukça ayrıntılı br şekilde inceleyen bir yazı olacaktır. Yazının içerisinde soru/cevap diyalogları da bulunmaktadır. Uzun bir yazı olması sebebi ile okumak isteyenlerin sabır göstermesi gerekmektedir

X- Elbette.

X- Guten Morgen!
.....

X- *Bom boş bakışlar*
X-Bak-he-lor

X- Buyrun.

X-Evet.

X-Tamamdır....
.......
X-Hayır, kimsem yok.

Merhaba vizeniz en kısa sürede çıkar umarım. Ben bir şey sormak istiyorum idata dan başvuru yaptım ben konsolosluğa gitmedim , daha sonra konsolosluk arayıp benden ekstra evrak istedi e-mail atabilir siniz dediler ,fakat idatanın verdiği kağıtta konsolosluğun e-mail adresi yazmıyor size verilen dokümandaki e-mail adresi nedir acaba.

Tarique

Mesaj gönderen Tarique » Cmt Şub 27, 2021 2:25 pm

luzzu yazdı: Cmt Şub 27, 2021 1:41 pm Merhaba vizeniz en kısa sürede çıkar umarım. Ben bir şey sormak istiyorum idata dan başvuru yaptım ben konsolosluğa gitmedim , daha sonra konsolosluk arayıp benden ekstra evrak istedi e-mail atabilir siniz dediler ,fakat idatanın verdiği kağıtta konsolosluğun e-mail adresi yazmıyor size verilen dokümandaki e-mail adresi nedir acaba.
Konsolosluğa gitmediyseniz iData'ya hangi mail adresine mail atılmasını istediklerini sormalısınız. Mailiniz ile de başvurunuzun eşleşmesi için de barkod numaranızın olması gerekiyor. Bana verilen mail adresi ise; visa-national@ista.auswaertiges-amt.de

luzzu

Mesaj gönderen luzzu » Cmt Şub 27, 2021 2:44 pm

Tarique yazdı: Cmt Şub 27, 2021 2:25 pm Konsolosluğa gitmediyseniz iData'ya hangi mail adresine mail atılmasını istediklerini sormalısınız. Mailiniz ile de başvurunuzun eşleşmesi için de barkod numaranızın olması gerekiyor. Bana verilen mail adresi ise; visa-national@ista.auswaertiges-amt.de
verdikleri evrakta bardod no yazıyor Aradım aramaz olur muyum visa@izmi.diplo.de adresini verdi ayrıca ben bide sayfalarında bulduğum visa@izmi.auswaerties-amt.de e yolladım ama 1 ayı geçti ses seda yok başvurduğum vize türü direk kabul ayrıca bloke hesap ile başvurdum konsolosluğuda aradım açan yok bilemedim valla gidişide 1 mart yazmıştım . teşekkür ederim cevap verdiğiniz için.

Tarique

Mesaj gönderen Tarique » Cmt Şub 27, 2021 2:47 pm

luzzu yazdı: Cmt Şub 27, 2021 2:44 pm verdikleri evrakta bardod no yazıyor Aradım aramaz olur muyum visa@izmi.diplo.de adresini verdi ayrıca ben bide sayfalarında bulduğum visa@izmi.auswaerties-amt.de e yolladım ama 1 ayı geçti ses seda yok başvurduğum vize türü direk kabul ayrıca bloke hesap ile başvurdum konsolosluğuda aradım açan yok bilemedim valla gidişide 1 mart yazmıştım . teşekkür ederim cevap verdiğiniz için.
Rica ederim. Keşke daha fazla yardım edebilsem.

elifa

Mesaj gönderen elifa » Cmt Şub 27, 2021 7:34 pm

luzzu yazdı: Cmt Şub 27, 2021 2:44 pm verdikleri evrakta bardod no yazıyor Aradım aramaz olur muyum visa@izmi.diplo.de adresini verdi ayrıca ben bide sayfalarında bulduğum visa@izmi.auswaerties-amt.de e yolladım ama 1 ayı geçti ses seda yok başvurduğum vize türü direk kabul ayrıca bloke hesap ile başvurdum konsolosluğuda aradım açan yok bilemedim valla gidişide 1 mart yazmıştım . teşekkür ederim cevap verdiğiniz için.
merhaba, acaba eksik evraginizin konusu neydi?

luzzu

Mesaj gönderen luzzu » Cmt Şub 27, 2021 8:46 pm

elifa yazdı: Cmt Şub 27, 2021 7:34 pm merhaba, acaba eksik evraginizin konusu neydi?
Merhaba Ben kış dönemi kayıt evraklarını verdim korona yüzünden anca ocak ayında başvuru yapabildim. Benden bahar dönemine devam edeceğime dair belge istediler bende bahar ödemi öğrenci belgesi ,ödeme dekontu ve orda olmam gerektiğine dair belgeleri gönderdim. Aynı bölümden bir arkadaşımdan da istemediler tamamen keyfi sanırım ondan da başka evrak istediler.

Cevarsiyonal

Mesaj gönderen Cevarsiyonal » Cmt Şub 27, 2021 9:02 pm

Tarique yazdı: Cmt Şub 27, 2021 2:47 pm Rica ederim. Keşke daha fazla yardım edebilsem.
Kursunuz yüz yüze veya direk kabul ile miydi? Yoksa bu şartlar artık aranmıyor mu vize için.

Tarique

Mesaj gönderen Tarique » Cmt Şub 27, 2021 9:14 pm

Cevarsiyonal yazdı: Cmt Şub 27, 2021 9:02 pm Kursunuz yüz yüze veya direk kabul ile miydi? Yoksa bu şartlar artık aranmıyor mu vize için.
Tam olarak emin değilim ancak galiba 3 ders online, 2 ders yüz yüze kalan 2 gün de tatil diye biliyorum.

elifa

Mesaj gönderen elifa » Cmt Şub 27, 2021 11:05 pm

luzzu yazdı: Cmt Şub 27, 2021 8:46 pm Merhaba Ben kış dönemi kayıt evraklarını verdim korona yüzünden anca ocak ayında başvuru yapabildim. Benden bahar dönemine devam edeceğime dair belge istediler bende bahar ödemi öğrenci belgesi ,ödeme dekontu ve orda olmam gerektiğine dair belgeleri gönderdim. Aynı bölümden bir arkadaşımdan da istemediler tamamen keyfi sanırım ondan da başka evrak istediler.
anladim cok tesekkurler. ben de ingilizce bolumden direkt kabul almama ragmen okuldan kabul almak icin sartlari nasil yerine getireceksiniz gibi sacma bir eksik evrak maili aldim:s

Selahattinkocaaa

Mesaj gönderen Selahattinkocaaa » Pzr Şub 28, 2021 4:07 pm

Merhaba arkadaşlar , Şuan da sadece Dil kursu vizesi alan veya randevu alan var mı aramızda ?

Kilitli