Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2021

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
NachDeutsch

Re: Vize Ani Defteri - 2021

Mesaj gönderen NachDeutsch » Prş Oca 14, 2021 7:52 pm

Bu mesajim Konsolosluktan yeni randevu almis arkadaslar için. Aldiğiniz randevu tarihi yani atanan tarih ve hangi konsolosluk oldugu yazilabilir misiniz? Ben sponsor belgemi alamadim daha. Burolar subata kadar kapiliymis. Bu yuzden randevu basvurusu icin simdi den basvursam mi anca mi atanir yoksa almasam mi diye plan yapacağım. Teşekkürler.

sertas

Mesaj gönderen sertas » Prş Oca 14, 2021 7:58 pm

einstürzendeneubaten yazdı: Çrş Oca 13, 2021 5:05 pm merhaba,
foruma benim gibi sıkıntılı bir vize süreci geçiren arkadaşlara umut olsun diye kayıt olmaya karar verdim.
Öncelikle 30 yaşımdayım geçmişteki lisans eğitimimi tamamlamadım lise mezunuyum ve 2020 baharında Hamburg'da lisansa kabul oldum.
Konsolosluklar kapalı olduğu için vize görüşmem sonbaharın ortasındaydı ve vizem bugün elime ulaştı.
İlk olarak başvurumu İzmir konsolosluğu reddetti. Evraklarım Auslanderbehörde'ye gönderilmemişti.
Gerekçeleri geçmiş eğitim hayatımdaki başarısızlık ve dil sertifikası sunmamış olmamdı. (okul sertifika istemiyordu katılım belgesi istiyordu. konsolosluk bunu kabul etmedi. Bu nedenle söyleyebileceğim siz dil sertifikası olmadan başvurmayın : )
Ben de geçmiş okulumdan bir hocanın yazdığı tavsiye mektubu ve kabul olduğum okuldan hocanın yazdığı bir nevi telkin eden mektupla itiraz ettim.
Karşılığında konsolosluk benden dil sertifikaları için sınava girmemi talep etti. Süre verdi.
Hamburgdaki hoca "sorun yok" demek için ilk sene derslerin ingilizce yapılacağını aktarmıştı. Konsolosluk ingilizcemi de kanıtlamamı istedi.
Herneyse sınavlardan geçer not aldım ve vize bunun ardından bir buçuk ay sonra elime ulaştı.
Çıkmazda hissettiğimde google'da ararken bu foruma denk geldim. Yazılanları okudum. Söylemek istediğim 30 yaşında da(lisans için) red yesen dahi vize almak mümkün. Denemekden vazgeçmeyin ve akılcı çözümler üretmeye çalışın. Teşekkürler.
Gerçekten de tebrik ederim sizi. Ama 2 farklı konuda. İlki, sizin tablonuzda ortada dolaşan karamsar tabloya rağmen elde ettiğiniz başarı. Diğeri de, bir çok kişi vizeyi alır almaz bu tür forumlara uğramamasına rağmen, sizin bilgilendirme için burada olmanız. Yolunuz açık olsun.

Acima97

Mesaj gönderen Acima97 » Prş Oca 14, 2021 8:16 pm

NachDeutsch yazdı: Prş Oca 14, 2021 7:52 pm Bu mesajim Konsolosluktan yeni randevu almis arkadaslar için. Aldiğiniz randevu tarihi yani atanan tarih ve hangi konsolosluk oldugu yazilabilir misiniz? Ben sponsor belgemi alamadim daha. Burolar subata kadar kapiliymis. Bu yuzden randevu basvurusu icin simdi den basvursam mi anca mi atanir yoksa almasam mi diye plan yapacağım. Teşekkürler.
24 aralık randevu talebinde bulundum. 8 ocakta randevu tarihim atandı. Randevu tarihim 26 ocak İstanbul konsolosluğu

NachDeutsch

Mesaj gönderen NachDeutsch » Prş Oca 14, 2021 10:11 pm

Acima97 yazdı: Prş Oca 14, 2021 8:16 pm 24 aralık randevu talebinde bulundum. 8 ocakta randevu tarihim atandı. Randevu tarihim 26 ocak İstanbul konsolosluğu
Totalde 1 ay sonra. Tesekkürler.

GutenTag

Mesaj gönderen GutenTag » Prş Oca 14, 2021 11:08 pm

Arkadaşlar Merhaba !
13 Ocak Çarşamba günü İstanbul Konsolosluğu'nda "Şartlı Kabul Makine Mühendisliği Master Bölümü" vize mülakatım vardı.

Burada anlatacaklarım ve vereceğim bilgiler diğer arkadaşlara umarım yardımcı olur. Çünkü bu sitede geçirdiğim süre ve okuduğum her yazı bana çok şey kattı ve mülakata hazır ve nazır bir şekilde girebildim. Hemen en baştan anlatıyorum;

Öncelikle 17 Aralık'ta iData platformundan vize randevu başvurumu 75 TL ödeyerek aldım. 24 Aralık'ta randevu atandı ve 13 Ocak Çarşamba günü saat 14:15'e.. O gün geldi ve çattı... Konsolosluk binasına geldim aramalardan geçtim ve girişte soldaki kağıtları önden hazır eden ablamız çağırdı beni. Kopyaları istedi, orjinal belgelerimden sadece garantör belgemi aldı diğer tüm orjinallerim bende kaldı. Tüm belgelerimi düzenleyip 75 Euro istedi, elime numara verdi ve oturup beklemeye geçtim. Götürdüğüm ve sadece benden aldıkları belgeleri (gereksizleri yazmıyorum) sırasıyla yazıyorum;

1-Motivasyon yazısı (Almanca)
2-CV (Almanca)
3-10 yıl geçerli pasaport
4-4 adet fotoğraf
5-Lisans Diploması (İngilizce ve Türkçe Orjinal)
6-Transkript Orjinali ve Almanca (Noter onaysız) tercümesi (Arya Tercüme, çok yardımcı oldular bu süreçte)
7-Wuppertal Üniversitesi Ön Kabul Belgesi (Mail çıktısı, orjinal sunmadım)
8-Özel bir dil kursunun adıma gönderilmiş sözleşmesi (İmzaladım verdim, haftalık 18 saat ders)
9-Dil kursu presence letter belgesi (Birebir ders göreceğimi yazan ve kanıtlayan belge)
10-Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği (Edevlet tam vukuatlı 1 dakikada alabileceğiniz belge)
11-30.000 Euro teminatlı Koç Allianz yurtdışı seyahat sağlık sigortası (45 Euro bayıldım ve internetten 2 dakikada yaptım)
12-Garantör Belgesi Orjinali (Arkasında Studium yazıyordu sadece, Sprachkurs und Studium değildi yani)
13-Goethe Zertifikat A1 belgesi (03.09.2020 tarihinde kazanıldı)
14-Üniversite staj belgem 1 adet (Hema Endüstri A.Ş.) ve Almanca tercümesi
15-Önceki işyeri ve şimdiki iş yeri çalışma belgem ve Almanca tercümeleri (Ek olarak mevcut maaşımın bordro çıktısı, Türkçe)

-Hanımefendi önce evrakları alayım dedi çekmeceye koydum. İlk sorusu Almanca seviyeniz nedir? oldu. A1 olarak yanıtladım. 10 saniye geçtikten sonra "Neden A2 belgesini almadınız burada 28 Mart gideceğiniz tarihi yazmışsınız daha süreniz var A2 ile başvursaydınız" dedi. Bende "A1 belgesini alırsam yeterli olacağını düşündüğümü söyledim, pek memnun olmadı. Sonrasında İngilizce seviyemi sordu, B1 olarak yanıtladım, kanıt istemedi. Mesleğimi sordu, Makina Bakım Mühendisi olduğumu söyledim. Almanya'da 1. derecede akrabanız var mı dedi, amcam var babamın kardeşi ama 1. derece sayılmaz dedim, evet sayılmaz dedi...(Mülakat kötü gidiyor şu anda biliyorum...) 1. dönem göreceğiniz derslerden 4 tanesini sayar mısınız dedi, güzel telaffuz ile takılmadan saydım. (Yavaştan toparladık, bu soruya hazırlanmıştım). Özel bir Almanca kursunda (Dilko Kadıköy) hazırlanarak Goethe A1 belgesini aldığımı söylemiştim hanımefendiye, "Kursunuz ne zaman bitti?" diye sordu 10 Eylül 2020'de dedim, "Neden bıraktınız A2 belgesini alabilirdiniz, 3 ay geçmiş vakit vardı" diye beni sıkıştırdı. Bende başladım saydırmaya, "Bir önceki çalışma yerimde Cumartesi günleri çalışma yoktu ama şimdi neredeyse pazar günleri bile çalışıyorum. Beton işi çok yoğun o yüzden kursa devam edemedim, ya burada işime devam edecektim ya da Almanya'da dil kursuna başlayacaktım. İkisini bir arada yürütemediğim için Almanya'ya gitmeye karar verdim. Vizeye de en azından A1 belgesi ile başvurursam yeterli olacağını düşündüm ve sınava girerek belgeyi almaya hak kazandım." dedim. (Az çok tatmin oldu, biraz duraksayıp düşündü ve bilgisayara bir şeyler yazdı, muhtemelen yanıtlarımı çeviriyordu) Sonrasında kağıtları toparlayarak "Eren Bey 3,5-4 haftada sonuç açıklanır, garantör belgenizi alıyoruz, pasaportunuzla size gelecektir" dedi veeee.... "Evet Eren Bey Almanca seviyenizi ölçmek için kendinizden bahseder misiniz biraz, "Kimsiniz, Neden Almanya, Neden bu bölüm, Nerede kalacaksınız..." Okey, Mein Name ist Eren.... Ich fahre nach Deutschland weil ich möchte mich in meinem Beruf weiterbilden........... diyerek artı 2 cümle daha kurdum. Sonrasında Almanca olarak hangi bölümü okumak istediğimi, adres olarak nerede ve nasıl kalacağımı sordu. (Bildiğiniz Almanca sınavına girdim ben yanıtladıkça o zorladı.) Bende Almanca cevaplarımı başarılı bir şekilde verdim (uzatmıyorum) "Vaay" dermişcesine kaşlarını kaldırdı (hangi bölümü okuyacaksınız sorusunu anlayarak cevapladığım için). Teşekkür etti bilgisayara yine ufak not aldı ben cevaplayınca. Sonrasında bittiğini söyledi ve Gidebilirim dimi? diye sordum, Evet evet dedi ve kalktım gittim elim ayağım titreye titreye... Şaka bi yana sonunda dedim ki tamam Eren toparladın biraz da olsa... Gerisi ya herro ya merro....

Arkadaşlar benim mülakatım bu şekildeydi. Umutlu musun diye sorarsanız, evet umutluyum. A1 belgesi ile direkt vizem kabul edilirse çok şaşıracağım sizde çok şaşıracaksınız biliyorum fakat imkansız değil. Dediğim gibi umutluyum...

Sizin de mülakatınızın güzel geçmesi dileğiyle... Gelişmeleri buradan takip edebilirsiniz... Mülakatım ile alakalı sorularınız olursa zevkle cevaplarım... Sağlıcakla kalın...
En son GutenTag tarafından Prş Oca 14, 2021 11:15 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

sertas

Mesaj gönderen sertas » Prş Oca 14, 2021 11:14 pm

Vizeniz hayırlı olsun. Gayet iyi geçmiş görüşmeniz, tüm manevraları geçmişsiniz. Bol şans.

NachDeutsch

Mesaj gönderen NachDeutsch » Prş Oca 14, 2021 11:34 pm

GutenTag yazdı: Prş Oca 14, 2021 11:08 pm Arkadaşlar Merhaba !
13 Ocak Çarşamba günü İstanbul Konsolosluğu'nda "Şartlı Kabul Makine Mühendisliği Master Bölümü" vize mülakatım vardı.

Burada anlatacaklarım ve vereceğim bilgiler diğer arkadaşlara umarım yardımcı olur. Çünkü bu sitede geçirdiğim süre ve okuduğum her yazı bana çok şey kattı ve mülakata hazır ve nazır bir şekilde girebildim. Hemen en baştan anlatıyorum;

Öncelikle 17 Aralık'ta iData platformundan vize randevu başvurumu 75 TL ödeyerek aldım. 24 Aralık'ta randevu atandı ve 13 Ocak Çarşamba günü saat 14:15'e.. O gün geldi ve çattı... Konsolosluk binasına geldim aramalardan geçtim ve girişte soldaki kağıtları önden hazır eden ablamız çağırdı beni. Kopyaları istedi, orjinal belgelerimden sadece garantör belgemi aldı diğer tüm orjinallerim bende kaldı. Tüm belgelerimi düzenleyip 75 Euro istedi, elime numara verdi ve oturup beklemeye geçtim. Götürdüğüm ve sadece benden aldıkları belgeleri (gereksizleri yazmıyorum) sırasıyla yazıyorum;

2-CV (Almanca)
4-4 adet fotoğraf
6-Transkript Orjinali ve Almanca (Noter onaysız) tercümesi (Arya Tercüme, çok yardımcı oldular bu süreçte)
8-Özel bir dil kursunun adıma gönderilmiş sözleşmesi (İmzaladım verdim, haftalık 18 saat ders)
9-Dil kursu presence letter belgesi (Birebir ders göreceğimi yazan ve kanıtlayan belge)
10-Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği (Edevlet tam vukuatlı 1 dakikada alabileceğiniz belge)
11-30.000 Euro teminatlı Koç Allianz yurtdışı seyahat sağlık sigortası (45 Euro bayıldım ve internetten 2 dakikada yaptım)
12-Garantör Belgesi Orjinali (Arkasında Studium yazıyordu sadece, Sprachkurs und Studium değildi yani)
15-Önceki işyeri ve şimdiki iş yeri çalışma belgem ve Almanca tercümeleri (Ek olarak mevcut maaşımın bordro çıktısı, Türkçe)

-Hanımefendi önce evrakları alayım dedi çekmeceye koydum. İlk sorusu Almanca seviyeniz nedir? oldu. A1 olarak yanıtladım. 10 saniye geçtikten sonra "Neden A2 belgesini almadınız burada 28 Mart gideceğiniz tarihi yazmışsınız daha süreniz var A2 ile başvursaydınız" dedi. Bende "A1 belgesini alırsam yeterli olacağını düşündüğümü söyledim, pek memnun olmadı. Sonrasında İngilizce seviyemi sordu, B1 olarak yanıtladım, kanıt istemedi. Mesleğimi sordu, Makina Bakım Mühendisi olduğumu söyledim. Almanya'da 1. derecede akrabanız var mı dedi, amcam var babamın kardeşi ama 1. derece sayılmaz dedim, evet sayılmaz dedi...(Mülakat kötü gidiyor şu anda biliyorum...) 1. dönem göreceğiniz derslerden 4 tanesini sayar mısınız dedi, güzel telaffuz ile takılmadan saydım. (Yavaştan toparladık, bu soruya hazırlanmıştım). Özel bir Almanca kursunda (Dilko Kadıköy) hazırlanarak Goethe A1 belgesini aldığımı söylemiştim hanımefendiye, "Kursunuz ne zaman bitti?" diye sordu 10 Eylül 2020'de dedim, "Neden bıraktınız A2 belgesini alabilirdiniz, 3 ay geçmiş vakit vardı" diye beni sıkıştırdı. Bende başladım saydırmaya, "Bir önceki çalışma yerimde Cumartesi günleri çalışma yoktu ama şimdi neredeyse pazar günleri bile çalışıyorum. Beton işi çok yoğun o yüzden kursa devam edemedim, ya burada işime devam edecektim ya da Almanya'da dil kursuna başlayacaktım. İkisini bir arada yürütemediğim için Almanya'ya gitmeye karar verdim. Vizeye de en azından A1 belgesi ile başvurursam yeterli olacağını düşündüm ve sınava girerek belgeyi almaya hak kazandım." dedim. (Az çok tatmin oldu, biraz duraksayıp düşündü ve bilgisayara bir şeyler yazdı, muhtemelen yanıtlarımı çeviriyordu) Sonrasında kağıtları toparlayarak "Eren Bey 3,5-4 haftada sonuç açıklanır, garantör belgenizi alıyoruz, pasaportunuzla size gelecektir" dedi veeee.... "Evet Eren Bey Almanca seviyenizi ölçmek için kendinizden bahseder misiniz biraz, "Kimsiniz, Neden Almanya, Neden bu bölüm, Nerede kalacaksınız..." Okey, Mein Name ist Eren.... Ich fahre nach Deutschland weil ich möchte mich in meinem Beruf weiterbilden........... diyerek artı 2 cümle daha kurdum. Sonrasında Almanca olarak hangi bölümü okumak istediğimi, adres olarak nerede ve nasıl kalacağımı sordu. (Bildiğiniz Almanca sınavına girdim ben yanıtladıkça o zorladı.) Bende Almanca cevaplarımı başarılı bir şekilde verdim (uzatmıyorum) "Vaay" dermişcesine kaşlarını kaldırdı (hangi bölümü okuyacaksınız sorusunu anlayarak cevapladığım için). Teşekkür etti bilgisayara yine ufak not aldı ben cevaplayınca. Sonrasında bittiğini söyledi ve Gidebilirim dimi? diye sordum, Evet evet dedi ve kalktım gittim elim ayağım titreye titreye... Şaka bi yana sonunda dedim ki tamam Eren toparladın biraz da olsa... Gerisi ya herro ya merro....

Arkadaşlar benim mülakatım bu şekildeydi. Umutlu musun diye sorarsanız, evet umutluyum. A1 belgesi ile direkt vizem kabul edilirse çok şaşıracağım sizde çok şaşıracaksınız biliyorum fakat imkansız değil. Dediğim gibi umutluyum...

Sizin de mülakatınızın güzel geçmesi dileğiyle... Gelişmeleri buradan takip edebilirsiniz... Mülakatım ile alakalı sorularınız olursa zevkle cevaplarım... Sağlıcakla kalın...
Hocam degil a1 zertifika a1.1 katilim belgesi ile kabul alan bile gordum. Arkadasimdir kendisi, tabi gecmis yillarda oldu. Acikcasi kendimi mulakatta gibi hissettim. Tesekkur ederim bunun icin 😂 bence iyi sonuclanacak. Sana hic bu sorulari sormayabilirdi. öyle düşün. 2 sorum var. 1.si sana sorulari almanca mi turkce mi sordu? 2.si 1.dereceden akrabayi neden soruyor, neden bu kadar onemli?

Kuzey

Mesaj gönderen Kuzey » Cum Oca 15, 2021 1:59 am

Aşağıdaki mesajımı Vize Ani Defteri - 2020’den kopyaladım buraya aktaramadığım için.

14 Ocakta bir anda postayla pasaportumu yollamış konsolosluk. Ben ne olduğunu anlamadım ve direkt pasaportumu kurcaladığımda 6 aylık D tipi Ulusal Vizeyi pasaportuma bastıklarını gördüm. Yani vizem çıktı. En son mesajımdan sonra konsoloslukla hiç bir iletişimim olmadı bu arada. Ben hâlâ başvurum bekletiliyor zannediyordum. Vizem 1 Mart’tan itibaren geçerli olacak. Nisan gibi her şey yolunda giderse Almanya’ya gitmeyi planlıyorum. Hepinize bol şans!

Herkese merhaba arkadaşlar,

LİSANS eğitimi ŞARTLI KABUL ile 16 EYLÜL sabah 7:15’te İstanbul Konsolosluğunda randevum vardı. Özetle tüm işlemlerimi gerçekleştirip saat 8:30’da konsolosluktan ayrıldım. Aşağıda biraz detay vericem.

Öncelikle klasik istenilen belgelerin dışında ben aşağıdaki belgeleri teslim ettim;

-Lise diploması İngilizce yeminli çeviri ve noter tastikli
-ÖSYM sonuç belgesi yine çevirili ve tastikli
-A/T 11 Belgesi
-Garantör Belgesi
-Nüfus Müdürlüğünden ıslak imzalı ve apostil yapılmış tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
-Şartlı Kabul belgesi
-Prasenzpflichtigen (Presence Letter)
-Bescheinigung (Çok önemli.! Haftada kaç saat ders alacağınızın okul tarafından belgelenmiş olması gerek, bana özellikle görüşme esnasında soruldu. Min 18 ders saati olmalı.)
-A1 Goethe Sertifikası
-A1/A2 Goethe-Institut Katılım Belgeleri
-Lise Transkripti
-Motivasyon/Niyet Mektubu
-Uni-Assist Prüfbericht ve yine Uni-Assist’in bana yolladığı okula başvuru belgem

Öncelikle Wuppertal Üniversitesi Maschinenbau bölümü için şartlı kabul aldım. 28 Mayısta Uni-Assist üzerinden başvurumu yapmıştım ve 29 Temmuz’da şartlı kabul aldığımı okul bana mail yolu ile bildirmişti. Dersler Online olarak 1 Ekim’de başlıyor. Şubat/Mart ayında üniversite hazırlık sınavları var ve bunlar yüz yüze/sınıf ortamında olacakmış. 16 Eylül için İData’dan randevumu almıştım.

Görüşme sırasında vize formunda boş bıraktığım iki kısmı konsolosluk memur ile birlikte doldurdum ve bunlar “Kalmayı planladığım yer ve Almanya’da kalmak istediğiniz süre” idi. Yurtta yada paylaşımlı evde kalmak istediğim için Wuppertal şehrinin yurt işlerine bakan sitesine başvurumu yapmıştım ama vize fotokopisi olduktan sonra işlemlerin biteceğini bana söylemişlerdi 3 hafta önce. Bunu memura söylediğimde kalacak yere okulun adresini yazmamı söyledi. Ayrıca kalmak istediğim süreye de okulun açılış tarihi olan “tarihinden 01.10.2020, tarihine kadar 2021” yazdım. Daha sonra bana “Almanya’da akraban var mı?” diye sordu ve var cevabını alınca hangi şehirde olduğunu sordu. Ayrıca bana “İlk sene hangi dersleri işleyeceğimi, bunlardan bana 4 tanesini Almanca söyler misin?” ve “Neden Maschinenbau bölümünü istediğini bana Almanca açıklar mısın?” sorularını sordu.

Ayrıca görüşmede belgelerin 2 adet fotokopilerini aldılar ve bana tüm belgelerimin orijinallerini geri verdiler (Garantör Belgesi hariç. Pasaportum ile beraber kargoyla gelecekmiş).

Son olarakta şartlı kabul ile ilgili hiç bir sıkıntı, olumsuz bir tepki vermedi. O yüzden şartlı kabul alan arkadaşlar işlemlerinize en kısa sürede başlamanızı öneriyorum.

3 Hafta Sonra
Sonunda bugün arandım konsolosluktan, zaten bekliyordum. İşlemimi seyahat kısıtlamaları yüzünden askıya almışlar. İstersem başvurumu geri çekebilirmişim yada bekletebilirmişim. Ben bekletmeye karar verdim çünkü yasaklar kalkarsa işleme devam ediliyormuş. Konuştuğum hanımefendi de bana dil işini Türkiye’de halledip direkt kabulle yaz dönemi için başvurunu değerlendiririz dedi. Ben de yoluma böyle devam edeceğim.

NachDeutsch

Mesaj gönderen NachDeutsch » Cum Oca 15, 2021 12:15 pm

Kuzey yazdı: Cum Oca 15, 2021 1:59 am Aşağıdaki mesajımı Vize Ani Defteri - 2020’den kopyaladım buraya aktaramadığım için.

14 Ocakta bir anda postayla pasaportumu yollamış konsolosluk. Ben ne olduğunu anlamadım ve direkt pasaportumu kurcaladığımda 6 aylık D tipi Ulusal Vizeyi pasaportuma bastıklarını gördüm. Yani vizem çıktı. En son mesajımdan sonra konsoloslukla hiç bir iletişimim olmadı bu arada. Ben hâlâ başvurum bekletiliyor zannediyordum. Vizem 1 Mart’tan itibaren geçerli olacak. Nisan gibi her şey yolunda giderse Almanya’ya gitmeyi planlıyorum. Hepinize bol şans!

LİSANS eğitimi ŞARTLI KABUL ile 16 EYLÜL sabah 7:15’te İstanbul Konsolosluğunda randevum vardı. Özetle tüm işlemlerimi gerçekleştirip saat 8:30’da konsolosluktan ayrıldım. Aşağıda biraz detay vericem.

Öncelikle klasik istenilen belgelerin dışında ben aşağıdaki belgeleri teslim ettim;

-A/T 11 Belgesi
-Garantör Belgesi
-Nüfus Müdürlüğünden ıslak imzalı ve apostil yapılmış tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
-Şartlı Kabul belgesi
-Bescheinigung (Çok önemli.! Haftada kaç saat ders alacağınızın okul tarafından belgelenmiş olması gerek, bana özellikle görüşme esnasında soruldu. Min 18 ders saati olmalı.)
-A1 Goethe Sertifikası
-Lise Transkripti
-Uni-Assist Prüfbericht ve yine Uni-Assist’in bana yolladığı okula başvuru belgem

Öncelikle Wuppertal Üniversitesi Maschinenbau bölümü için şartlı kabul aldım. 28 Mayısta Uni-Assist üzerinden başvurumu yapmıştım ve 29 Temmuz’da şartlı kabul aldığımı okul bana mail yolu ile bildirmişti. Dersler Online olarak 1 Ekim’de başlıyor. Şubat/Mart ayında üniversite hazırlık sınavları var ve bunlar yüz yüze/sınıf ortamında olacakmış. 16 Eylül için İData’dan randevumu almıştım.

Görüşme sırasında vize formunda boş bıraktığım iki kısmı konsolosluk memur ile birlikte doldurdum ve bunlar “Kalmayı planladığım yer ve Almanya’da kalmak istediğiniz süre” idi. Yurtta yada paylaşımlı evde kalmak istediğim için Wuppertal şehrinin yurt işlerine bakan sitesine başvurumu yapmıştım ama vize fotokopisi olduktan sonra işlemlerin biteceğini bana söylemişlerdi 3 hafta önce. Bunu memura söylediğimde kalacak yere okulun adresini yazmamı söyledi. Ayrıca kalmak istediğim süreye de okulun açılış tarihi olan “tarihinden 01.10.2020, tarihine kadar 2021” yazdım. Daha sonra bana “Almanya’da akraban var mı?” diye sordu ve var cevabını alınca hangi şehirde olduğunu sordu. Ayrıca bana “İlk sene hangi dersleri işleyeceğimi, bunlardan bana 4 tanesini Almanca söyler misin?” ve “Neden Maschinenbau bölümünü istediğini bana Almanca açıklar mısın?” sorularını sordu.

Ayrıca görüşmede belgelerin 2 adet fotokopilerini aldılar ve bana tüm belgelerimin orijinallerini geri verdiler (Garantör Belgesi hariç. Pasaportum ile beraber kargoyla gelecekmiş).

Son olarakta şartlı kabul ile ilgili hiç bir sıkıntı, olumsuz bir tepki vermedi. O yüzden şartlı kabul alan arkadaşlar işlemlerinize en kısa sürede başlamanızı öneriyorum.

3 Hafta Sonra
Sonunda bugün arandım konsolosluktan, zaten bekliyordum. İşlemimi seyahat kısıtlamaları yüzünden askıya almışlar. İstersem başvurumu geri çekebilirmişim yada bekletebilirmişim. Ben bekletmeye karar verdim çünkü yasaklar kalkarsa işleme devam ediliyormuş. Konuştuğum hanımefendi de bana dil işini Türkiye’de halledip direkt kabulle yaz dönemi için başvurunu değerlendiririz dedi. Ben de yoluma böyle devam edeceğim.
Oncelikle hayirli olsun hocam. Neden marta verdiler. Kursun acaba o zaman basliyor diye mi? Bana cok uzun geldi. Ve hangi konsolosluk? teşekkurler.

Seravpkdmr

Mesaj gönderen Seravpkdmr » Cum Oca 15, 2021 1:54 pm

GutenTag yazdı: Prş Oca 14, 2021 11:08 pm Arkadaşlar Merhaba !

2-CV (Almanca)
4-4 adet fotoğraf

Hocam öncelikle hayırlı olsun🙏🏼Size bişi soracam
1-) SGK’dan hizmet dökümü aksak olur mu acaba,hem staj bende çalışma belgelerini veriyorlar,onları çevirip götürebilirim. Staj yaptığım yerlerden ve çalıştığım yerlerden mi yoksa direk çalışma belgesi almalıyım(14-15.madde)
2-) hocam ben bloke hesap açacam,bloke hesap dışında sağlık sigortası mı yaptırmam gerek?(11.madde)
3-) hocam ıdata başvuru formunda dil kursu ile yükseköğrenim(sanırsam buydu,ya da master yazıyordu)siz hangisini işaretlediniz?(şartlı kabul olduğu için ilk başta dil kursuna gidecez,o yüzden tereddüte düştüm)
NOT: umarım hemen vizeniz gelir ☺️🙏🏼

GutenTag

Mesaj gönderen GutenTag » Cum Oca 15, 2021 8:26 pm

Seravpkdmr yazdı: Cum Oca 15, 2021 1:54 pm Hocam öncelikle hayırlı olsun🙏🏼Size bişi soracam
1-) SGK’dan hizmet dökümü aksak olur mu acaba,hem staj bende çalışma belgelerini veriyorlar,onları çevirip götürebilirim. Staj yaptığım yerlerden ve çalıştığım yerlerden mi yoksa direk çalışma belgesi almalıyım(14-15.madde)
2-) hocam ben bloke hesap açacam,bloke hesap dışında sağlık sigortası mı yaptırmam gerek?(11.madde)
3-) hocam ıdata başvuru formunda dil kursu ile yükseköğrenim(sanırsam buydu,ya da master yazıyordu)siz hangisini işaretlediniz?(şartlı kabul olduğu için ilk başta dil kursuna gidecez,o yüzden tereddüte düştüm)
NOT: umarım hemen vizeniz gelir ☺️🙏🏼
Teşekkür ettim.
1) Benim hali hazırda staj belgelerim mevcut olduğu için varken vereyim dedim.(Olsa da olur olmasa da olur) Ama çalışıyorsanız kesinlikle firmadan çalışma belgenizi alınız (Eğerki mesleğiniz ile alakalı ise)
2)Tabiki, bloke hesap senin Almanya'da nasıl geçineceğini kanıtladığın belge. Sağlık sigortası yaptırmak zorundasın ama Almanya'da ki değil, buradan giderken yurtdışı seyahat sağlık sigortan (30.000 Euro teminatlı)
3)Ben studium ve sprach kurs (öğrenim ve dil kursu) kutucuklarının ikisinide işaretledim.

Umarım :roll:

Seravpkdmr

Mesaj gönderen Seravpkdmr » Cmt Oca 16, 2021 12:20 pm

GutenTag yazdı: Cum Oca 15, 2021 8:26 pm Teşekkür ettim.
1) Benim hali hazırda staj belgelerim mevcut olduğu için varken vereyim dedim.(Olsa da olur olmasa da olur) Ama çalışıyorsanız kesinlikle firmadan çalışma belgenizi alınız (Eğerki mesleğiniz ile alakalı ise)
2)Tabiki, bloke hesap senin Almanya'da nasıl geçineceğini kanıtladığın belge. Sağlık sigortası yaptırmak zorundasın ama Almanya'da ki değil, buradan giderken yurtdışı seyahat sağlık sigortan (30.000 Euro teminatlı)
3)Ben studium ve sprach kurs (öğrenim ve dil kursu) kutucuklarının ikisinide işaretledim.

Umarım :roll:
Hocam ıdata randevumu iptal ettim de ilerki tarihe almak istiyorum,nette şunlar vardı:
1-)dil kursuna katılmak istiyorum
2-)meslek eğitimi almak istiyorum
3-) üniversitede okumak istiyorum.
Birden fazla seçenek işaretlenmiyor. Siz hangisini yaptınız

Egemen13

Mesaj gönderen Egemen13 » Cmt Oca 16, 2021 9:28 pm

Seravpkdmr yazdı: Cmt Oca 16, 2021 12:20 pm Hocam ıdata randevumu iptal ettim de ilerki tarihe almak istiyorum,nette şunlar vardı:
1-)dil kursuna katılmak istiyorum
2-)meslek eğitimi almak istiyorum
3-) üniversitede okumak istiyorum.
Birden fazla seçenek işaretlenmiyor. Siz hangisini yaptınız
Hocam eğer dil kursuna katılmak istiyoruma tıklarsanız bir seçenek çıkıyor "Almanya'da bir dil kursuna katılıp akabinde üniversitede okumak istiyorum" diye. Şartlı kabul için sanırım buna evet diyoruz.

Sunazo

Mesaj gönderen Sunazo » Pzr Oca 17, 2021 2:26 pm

lali02 yazdı: Cum Oca 01, 2021 4:50 pm Herkese mutlu seneler dilerim öncelikle. :) Umarım sağlıklı mutlu ve dileklerimizin gerçekleştiği bir sene olur. Arkadaşlar acaba aranızda 28 Aralık’ın olduğu hafta idatadan randevu oluşturup randevusu atanan var mı? Bilgilendirirsek birbirimizi çok sevinirim :)
Merhaba.atama tarihiniz belli oldumu.donus oldumu size

Seravpkdmr

Mesaj gönderen Seravpkdmr » Pzr Oca 17, 2021 10:39 pm

Egemen13 yazdı: Cmt Oca 16, 2021 9:28 pm Hocam eğer dil kursuna katılmak istiyoruma tıklarsanız bir seçenek çıkıyor "Almanya'da bir dil kursuna katılıp akabinde üniversitede okumak istiyorum" diye. Şartlı kabul için sanırım buna evet diyoruz.
Hocam teşekkürler,evet👍🏼

Melisktl

Mesaj gönderen Melisktl » Pzr Oca 17, 2021 10:57 pm

Merhaba, ben de 2021 Mart ayında Almanya'ya eramsus için gideceğim ve aylık 500 euro hibem var, fintibadan hesap açtım ve benim dönem 4 ay sürecek. Acaba bloke hesap miktarını 361 euoro mu yapmalıyım hesapta, 361x4 yeterli mi ? (sorduğum biri geçen sene benden aylık 500 euro göstermem istemişlerdi dedi). Bir de direkt iban çıkar çıkmaz hesaba 361x4 yolladım ama hala pending diyor ve next stepte transfer your blocked amount çıkıyor. Sitedeki 861 euro yu 361 olarak girsem, hesabım tamamlanır mı acaba? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

NachDeutsch

Mesaj gönderen NachDeutsch » Pzt Oca 18, 2021 6:48 am

Kuzey yazdı: Cum Oca 15, 2021 1:59 am Aşağıdaki mesajımı Vize Ani Defteri - 2020’den kopyaladım buraya aktaramadığım için.

-A/T 11 Belgesi
-Garantör Belgesi
-Şartlı Kabul belgesi
-A1 Goethe Sertifikası
-Lise Transkripti

3 Hafta Sonra
Vizeyi alırsan ya da alamazsan burdan haber verir misin?

NachDeutsch

Mesaj gönderen NachDeutsch » Pzt Oca 18, 2021 2:04 pm

arkadaşlar yakın zamandaTelc A2 sınavına giren ve sorularını hatırlayan var mı?

GutenTag

Mesaj gönderen GutenTag » Pzt Oca 18, 2021 8:06 pm

NachDeutsch yazdı: Pzt Oca 18, 2021 6:48 am Vizeyi alırsan ya da alamazsan burdan haber verir misin?
Yazının ilk bölümünü okursan vizeyi aldığını anlayabilirsin dostum. Okumak ve anlamak o kadar da zor şeyler değil zanlımca?

Heyt

Mesaj gönderen Heyt » Pzt Oca 18, 2021 8:38 pm

Daha önce başka başlıklarda sordum ancak cevap alamadım. Bir de burada deneyeyim şansımı.
Şartlı kabulüm var. Nisan ayında okul başlasa da almanca kursu bundan ayrı olduğundan nisanda gitmek zorunda değilim. Bundan dolayı sorum. Bu belge ile örneğin mayıs ayında vize başvurusu yapabilir miyim ? (Kurs haziranda) (Bu arada zaten okula kayıt "immatrikulation" yapmış olacağım)

Kilitli