Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2021

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
demagorgon

Re: Vize Ani Defteri - 2021

Mesaj gönderen demagorgon » Pzr May 30, 2021 5:43 pm

Hgunes yazdı: Pzr May 30, 2021 3:03 pm Selamlar şartlı kabul için gelen mektupta hangi ifadeler geçiyor. Bana gelen mektup aynen şöyle " Frau GUNES hat sich auf den Masterstudiengang Politikwissenschaft für das 1. Fachsemester an der Philipps- Universität
Marburg beworben. Der Zulassung ging ein zweiphasiges Auswahlverfahren voraus. Frau GUNES ist sowohl formal als auch
fachlich für geeignet befunden worden, in diesen Masterstudiengang aufgenommen zu werden.
Die Lehrveranstaltungen für das Wintersemester 2021/2022 beginnen Anfang Oktober. Ab Mitte September werden
Einführungsveranstaltungen für ausländische Studierende angeboten.
Daher bitte ich um die rechtzeitige Erteilung des Visums für den Aufenthalt in der Bundesrepublik Deutschland."

Sizce bu şartlı kabul mü yoksa direkt kabul mü yada mektupta fark var mı ?
dostum bence bu belirlenen programa uygun olduğuna dair bir yazı

ozermete

Mesaj gönderen ozermete » Pzr May 30, 2021 6:25 pm

Hgunes yazdı: Pzr May 30, 2021 3:03 pm Selamlar şartlı kabul için gelen mektupta hangi ifadeler geçiyor. Bana gelen mektup aynen şöyle " Frau GUNES hat sich auf den Masterstudiengang Politikwissenschaft für das 1. Fachsemester an der Philipps- Universität
Marburg beworben. Der Zulassung ging ein zweiphasiges Auswahlverfahren voraus. Frau GUNES ist sowohl formal als auch
fachlich für geeignet befunden worden, in diesen Masterstudiengang aufgenommen zu werden.
Die Lehrveranstaltungen für das Wintersemester 2021/2022 beginnen Anfang Oktober. Ab Mitte September werden
Einführungsveranstaltungen für ausländische Studierende angeboten.
Daher bitte ich um die rechtzeitige Erteilung des Visums für den Aufenthalt in der Bundesrepublik Deutschland."

Sizce bu şartlı kabul mü yoksa direkt kabul mü yada mektupta fark var mı ?
Bescheid zur Immatrikulation in einen studienvorbereitenden Sprachkurs
Sommersemester 2021 ben de böyle bir başlık var. Siz en iyi bilgiyi okuldan alırsınız bence.

Hgunes

Mesaj gönderen Hgunes » Pzr May 30, 2021 9:21 pm

ozermete yazdı: Pzr May 30, 2021 6:25 pm Bescheid zur Immatrikulation in einen studienvorbereitenden Sprachkurs
Sommersemester 2021 ben de böyle bir başlık var. Siz en iyi bilgiyi okuldan alırsınız bence.
İkinci PDF de belgenizle direkt kaydolabileceginiz gibi okulun dil kursuna da devam edebilirsiniz diye bir ifade de yer alıyor

demagorgon

Mesaj gönderen demagorgon » Pzt May 31, 2021 3:10 am

Merhabalar 16 Nisan'da Ankara Alman konsololuğunda randevuya girdim. Okulum 10 mayısta başlıyordu aradan bayaa gün geçti. Bir mail attım ve verdikleri cevapta okulumun tarihi geçtiği için yeni bir dil okulu kaydı göndermemi istediler. Ben de okulumla görüşerek kursumu erteledim. Sorum şu; konsolosluğa sunduğum AT11 belgesi 4 ya da 5 aylıktı. Yani ya ağustosun ya da eylülün 16'sında bitiyor. Çünkü 16 Nisan başlangıçlı yapmıştık. Şimdi konsolosluk kendisi bu belgeyi yenilememi ister mi yoksa ben kendim yenileyip mi göndereyim. Bu konularda çok duyarsız olduklarını düşünüyorum. Bana sanki bekleyeceğim Ağustosun 2'sine aldığım yeni okul tarihi de geçecek ve vizemin durumunu sorduğumda yeni sağlık sigortası belgesi istediklerini söyleyecekler gibi geliyor. Bunun böyle yaşanmasını istemiyorum ama iş onlara kalırsa bana böyle yaparlar gibi geliyor. Bu konularda fikri veya deneyimi olan varsa bana yardımcı olabilir mi lütfen. Şimdiden teşekkür ediyorum

Aligür

Mesaj gönderen Aligür » Sal Haz 01, 2021 4:10 pm

Merhaba Arkadaşlar bugün konsolosluk presence letter belgesini götürmeme rağmen bana e-mail yollayıp evrağımın eksik olduğunu söylediler,ben şuan şehir dışındayım en kısa şekilde bu evrağı nasıl iletirim konsolosluğa.

aetokay

Mesaj gönderen aetokay » Sal Haz 01, 2021 4:19 pm

Arkadaslar Vize onaylandiginda pasaportun arasinda herhangi bir kagit kargoluyorlar mi? Yoksa bu durum sadece reddedilme durumlarina mi mahsus?

BatuhanBozkurt

Mesaj gönderen BatuhanBozkurt » Sal Haz 01, 2021 5:19 pm

Aligür yazdı: Sal Haz 01, 2021 4:10 pm Merhaba Arkadaşlar bugün konsolosluk presence letter belgesini götürmeme rağmen bana e-mail yollayıp evrağımın eksik olduğunu söylediler,ben şuan şehir dışındayım en kısa şekilde bu evrağı nasıl iletirim konsolosluğa.
Aynısı bi abimizin başına da geldi. Götürdüğü halde gönderin dediler. Fax ya da mail yoluyla.

Aligür

Mesaj gönderen Aligür » Sal Haz 01, 2021 7:57 pm

BatuhanBozkurt yazdı: Sal Haz 01, 2021 5:19 pm Aynısı bi abimizin başına da geldi. Götürdüğü halde gönderin dediler. Fax ya da mail yoluyla.
Hocam benden 2 adet istemişler belgeyi tek pdf olarak göndersem yeterli olur değil mi?

BatuhanBozkurt

Mesaj gönderen BatuhanBozkurt » Sal Haz 01, 2021 8:26 pm

Aligür yazdı: Sal Haz 01, 2021 7:57 pm Hocam benden 2 adet istemişler belgeyi tek pdf olarak göndersem yeterli olur değil mi?
Evet tabii ki. Onlar çoğaltır zaten göndermeden.

Aligür

Mesaj gönderen Aligür » Çrş Haz 02, 2021 2:50 am

BatuhanBozkurt yazdı: Sal Haz 01, 2021 8:26 pm Evet tabii ki. Onlar çoğaltır zaten göndermeden.
Teşekkürler hocam

falke

Mesaj gönderen falke » Çrş Haz 02, 2021 9:43 pm

22 Mayıs'tan 19 Ağustos'a kadar sürecek 3 aylık bir vize 27 Mayıs'ta elime ulaştı. 6 aylık beklediğim için 3 aylık gelmesi biraz üzdü ve şaşırttı açıkçası. Vizesini bekleyen ve randevuya girecek arkadaşlara bol şanslar dilerim.

falke yazdı: Pzt Nis 19, 2021 1:25 pm Merhabalar,bugün Ankara'da görüşmemi yaptım. TU Clausthal'den kurs daveti ve şartlı kabul belgesiyle başvurumu gerçekleştirdim. 18 yaşındayım. Dokuz Eylül Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünü kazanmıştım. Finansal olarak Garantör Belgesini kullandım. Goethe B1 Sertifikam var.Bu detayları kendi profilinizle karşılaştırmanız için yazıyorum.
Görüşmeye geçecek olursak sıradan bir görüşme oldu. Yaklaşık 15 dakika sürdü. Bunun 10 dakikasını verilen 10 soruluk yazılı mülakatı doldurmakla geçirdim. Kalan 5 dakikada cevapladığım soruları aşağıya yazıyorum:

-Garantör belgesinde bana garantör olan kişi yakınlık derecemizi 'Neffe' yani yeğenim olarak belirtmiş.Ama bu kişi akrabam değil. Samimi bir dille yeğenim olarak yazmış :((( .Öte yandan 10 soruluk mülakatta akrabalar bölümüne yalnızca 2 amcamı yazmıştım. Görevli hanımefendi bu çelişkiyi merak etti. Durumu anlattım,anlayış gösterdiğini düşünüyorum.

-Nerede kalacağımı söyledi. Ben de henüz ayarlayamadığımı çünkü okulun yurtlarının tarihlerime uymadığını, okulun da bunun üzerine Facebook grubunu önerdiğini ve oradan da birkaç öğrenci arkadaşla, ev sahipleriyle iletişim halinde olduğumu ancak hem tarihin belli olmaması hem de beni yüz yüze görmek istemeleri sebebiyle şu an için ayarlayamadığımı söyledim. Gider gitmez görüşüp ayarlayacağım dedim. Bu noktada da anlayış gösterdiğini düşünüyorum.

-Güncel öğrenci belgemi yanımda götürmedim. Sebebini sordu. Şu an Dokuz Eylül'de öğrencisin sanırım dedi. Ben de birkaç ay önce dondurma talebimi Almanya'dan bir kurstan alınmış faturam olmadığı için reddettiklerini söyledim.Pandemiden dolayı bir kursa başvuramamıştım o zaman dedim. Burada bu yanıttan hanımefendinin pek memnun olduğunu hissedemedim.Umarım sorun olmaz.

İlerleyen günlerde sonuç geldiği zaman buraya ekleme yaparım. Tecrübeli arkadaşlar da görüşmem hakkında ne düşündüğünü yazarsa çok memnun olurum. Vize başvurusuna gidecek veya sonuç bekleyen arkadaşlara da bol şans dilerim.

CarbonBey

Mesaj gönderen CarbonBey » Çrş Haz 02, 2021 9:51 pm

falke yazdı: Çrş Haz 02, 2021 9:43 pm 22 Mayıs'tan 19 Ağustos'a kadar sürecek 3 aylık bir vize 27 Mayıs'ta elime ulaştı. 6 aylık beklediğim için 3 aylık gelmesi biraz üzdü ve şaşırttı açıkçası. Vizesini bekleyen ve randevuya girecek arkadaşlara bol şanslar dilerim.
başvuru formuna gidiş tarihini ne zaman için yazmıştınız ? Hayırlısı olsun :)

electronics.ege

Mesaj gönderen electronics.ege » Prş Haz 03, 2021 6:18 am

EMRE.TEO yazdı: Çrş Haz 02, 2021 10:08 pm Merhaba, ben Emre. Engellilerle ilgili bir gönüllülük projesine başvurdum ve kabul aldım daha sonra vize başvurumu yaptım ve vize başvurum reddedildi. Sebep olarak ise Almanya'ya gittikten sonra Türkiye'ye geri dönmeyeceğimi düşünmeleri ayrıca şu ana kadar aldığım eğitimlerin(lise, üniversite) engellerilerle ilgili bir gönüllülük projesi ile alakasnın olmadığını söylediler. Ayrıca engellilerle ilgili bir gönüllülük projesi yapmamın ilerideki hayatımda bana bir katkısının olmayacağını söylediler. Şimdi ne yapmalıyım? Vize reddinin tekrar incelenmesini istersem ücret isteyecekler mi? Vize reddi incelenditen sonra sonucun olumlu olmasının ihtimali nedir? Yardımcı olursanız çok memnun olurum.
Hocam ücreti filan net bilmemekle birlikte itiraz dilekçesinde ücret ödenmediğini biliyorum. Ama siz yine de emin olun. Anladığım kadarıyla avrupa gönüllü hizmeti vb bir başvuru yaptınız bunun üzerine vizeye başvurdunuz. Motivasyon mektubu istediler mi bilmiyorum ama motivasyonunuzu ve gerekçelerinizi yeterli bulmamışlar demek. Bir belge sonucu red gelse o belgeyi alın gidin derdim ama bu durumda itiraz etseniz bile sonucun değişeceğini sanmam.

demagorgon

Mesaj gönderen demagorgon » Prş Haz 03, 2021 7:28 pm

Merhaba arkadaşlar bilgisi olan varsa lütfen beni bilgilendirsin. 16 Nisan'da konsolosluğu başvurdum. Başvururken sunduğum okul kaydıma göre okulum 10 Mayıs'ta başlıyordu. 25 Mayıs tarihinde konsoloslukla mailleştim ve bana daha önce okul tarihimi ileri almamı istediklerini söylediklerini söylediler. Neyse daha önce bana öyle bir bilgi ulaşmamıştı ama okulumu 2 Ağustos'a erteleyip yeni kayıt belgemi gönderdim. Bu pazartesi günü yani 31 Mayıs'ta bi konsolosluk memuru beni arayıp 20 mayısta bana bir mail gönderdiklerini o mailde bazı sorular olduğunu işlemimin tamamlanması için o soruları yanıtlamamı beklediklerini söylediler. Öyle bir mail almadım dedim tamam tekrar gönderelim dediler. Maildeki sorular "B1 tamamladıysa neden Almanya'da tekrarlamak istiyor?", "Türkiye'de okumaktan gerçekten neden vazgeçiyor?" , "Daha önce Almanya'da bulunmadıysa neden Almanya'da okumak istiyor?" , "Türkiye'deki üniversite kaydı neden halen duruyor?" bu tarz sorular. Almanyadaki eğitimin kalitesinden türkiyedeki kalitesiz üniversitelerden bahsettim. B1 için, orada tekrar B1 görerek hem daha sağlam bir altyapım olacak hem de adaptasyon sürecimi daha rahat atlatıcam dedim. Türkiye'deki üniversite kaydım için de ülkemde öğrenci statüsünde bulunmak istedim, bu aldığım Almanca eğitim sürecini de kolaylaştırdı yazdım. Bir de en altta yine okulun başlamış ertele falan yazıyordu. Cevaplarım daha detaylı ve uzundu, yeni kayıt belgemle beraber Salı günü yani 1 Haziran'da konsolosluğa mail attım cevaplarımı. Bugün akşam saatlerinde UPS kargodan sms geldi, pasaportum kargoya verilmiş. Sizce verdiğim cevaplar yerinde mi ve sizce okulum 2 Ağustos'ta başlayacak olmasına rağmen pasaportumun şimdi kargoya verilmesinden ne anlamalıyım? Okula daha 2 ay varken vize verirler mi? Sizce red mi gelecek? Lütfen bilgisi ya da yorumu olan varsa beni aydınlatsın

Aligür

Mesaj gönderen Aligür » Prş Haz 03, 2021 9:08 pm

demagorgon yazdı: Prş Haz 03, 2021 7:28 pm Merhaba arkadaşlar bilgisi olan varsa lütfen beni bilgilendirsin. 16 Nisan'da konsolosluğu başvurdum. Başvururken sunduğum okul kaydıma göre okulum 10 Mayıs'ta başlıyordu. 25 Mayıs tarihinde konsoloslukla mailleştim ve bana daha önce okul tarihimi ileri almamı istediklerini söylediklerini söylediler. Neyse daha önce bana öyle bir bilgi ulaşmamıştı ama okulumu 2 Ağustos'a erteleyip yeni kayıt belgemi gönderdim. Bu pazartesi günü yani 31 Mayıs'ta bi konsolosluk memuru beni arayıp 20 mayısta bana bir mail gönderdiklerini o mailde bazı sorular olduğunu işlemimin tamamlanması için o soruları yanıtlamamı beklediklerini söylediler. Öyle bir mail almadım dedim tamam tekrar gönderelim dediler. Maildeki sorular "B1 tamamladıysa neden Almanya'da tekrarlamak istiyor?", "Türkiye'de okumaktan gerçekten neden vazgeçiyor?" , "Daha önce Almanya'da bulunmadıysa neden Almanya'da okumak istiyor?" , "Türkiye'deki üniversite kaydı neden halen duruyor?" bu tarz sorular. Almanyadaki eğitimin kalitesinden türkiyedeki kalitesiz üniversitelerden bahsettim. B1 için, orada tekrar B1 görerek hem daha sağlam bir altyapım olacak hem de adaptasyon sürecimi daha rahat atlatıcam dedim. Türkiye'deki üniversite kaydım için de ülkemde öğrenci statüsünde bulunmak istedim, bu aldığım Almanca eğitim sürecini de kolaylaştırdı yazdım. Bir de en altta yine okulun başlamış ertele falan yazıyordu. Cevaplarım daha detaylı ve uzundu, yeni kayıt belgemle beraber Salı günü yani 1 Haziran'da konsolosluğa mail attım cevaplarımı. Bugün akşam saatlerinde UPS kargodan sms geldi, pasaportum kargoya verilmiş. Sizce verdiğim cevaplar yerinde mi ve sizce okulum 2 Ağustos'ta başlayacak olmasına rağmen pasaportumun şimdi kargoya verilmesinden ne anlamalıyım? Okula daha 2 ay varken vize verirler mi? Sizce red mi gelecek? Lütfen bilgisi ya da yorumu olan varsa beni aydınlatsın
Hocam kesinlikle net bir şey söylemek mümkün değil ama,geçenlerde forumda bir arkadaş 2 ay öncesinden gitmek istediğini konsoloslukta belirtmiş konsolsoluk ise vizeyi en iyi ihtimalle dil kursunun başlama tarihinden 2 hafta önce alabileceğini söylemişler ve vize form belgesinde tahmini uçuş tarihini değiştirmesini istemiş yetkililer ama siz baya uzun süredir bekliyorsunuz bence size vizeyi verirler umarım sonuç istediğiz gibi olur

demagorgon

Mesaj gönderen demagorgon » Prş Haz 03, 2021 9:28 pm

Aligür yazdı: Prş Haz 03, 2021 9:08 pm Hocam kesinlikle net bir şey söylemek mümkün değil ama,geçenlerde forumda bir arkadaş 2 ay öncesinden gitmek istediğini konsoloslukta belirtmiş konsolsoluk ise vizeyi en iyi ihtimalle dil kursunun başlama tarihinden 2 hafta önce alabileceğini söylemişler ve vize form belgesinde tahmini uçuş tarihini değiştirmesini istemiş yetkililer ama siz baya uzun süredir bekliyorsunuz bence size vizeyi verirler umarım sonuç istediğiz gibi olur
Umarım vize alabilirim. Peki sorular ve sorulara verdiğim yanıtlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

electronics.ege

Mesaj gönderen electronics.ege » Cum Haz 04, 2021 12:23 am

EMRE.TEO yazdı: Prş Haz 03, 2021 8:05 pm Hocam ben kendimi motivasyon mektubumda yeterince ifade edemedim. Sadece okulumu devam ettirmek için Türkiye'ye döneceğimi söyledim. Sanırım bitirince ne yapacağımıda anlatmam gerekiyordu. Ayrıca bölümümü daha önce değiştirdiğim için şimdi ki başlayacağım bölüme devam edeceğimi düşünmediklerini söylediler. Ayrıca şu an da bölümümün Kimya olduğunu söyledim ve onlarda bana kimya ile almanca geliştirmenin ayrıca engellilerle yapacağın bir gönüllülük projesinin ne alakası olduğunu sordular. Sizce bunları güzel bir şekilde açıklarsam ne olur? Amacım gerçekten Almanca öğrenmek ve eğitimime Türkiye'ye dönüp devam etmek sonrasında da bir bilim insanı olmak istiyorum. Böyle bir cevabın gelmesi beni açıkçası çok üzdü :(
Hocam zamanınız varsa itiraz edip yanına bir motivasyon mektubu sıkıştırabilirsiniz. Olay siz de bitiyor. Yazacağınız şeyler önceki yazdıklarınızla çelişmesin. Size bağlı. Motivasyon mektubu gibi sizi onların gözünde tek ifade eden şeyi açıkca yazmazsanız onlar da sizi anlayamaz doğal olarak. Kendinizi yanlış ifade ettiğinizi gerçekten düşünüyorsanız bunu açıklayın. Sebepleriniz gerçekten onlara rasyonel gelmemiş de olabilir. Buna da tamam eyvallah demelisiniz. Üniversiteyi bitirine kadar almancanızı geliştirip ilerde tekrar başvurursunuz. Belli sürede sahip olduğunuz almanca sertifika da onların gözünde sizin ciddi olduğunuzun ispatı olacaktır. Bu olmazsa ilerisi için onlara ciddi olduğunuzu gösteren adımlar atmaya başlayın.

Kişisel fikrim: 3 ayda almanca adına ciddi bir şey öğreneceğinizi düşünmüyorum(dil kursuna da gitmeyeceğiniz için). Bu red, gelecek için sizi perçinleyebilir de. Mesela red gelirse bu yaz tr de bir almanca kursuna gidin. Ilerde de beni reddettiniz zaman bir kursa yazıldım der belgenizi eklersiniz. Gerçek motivasyon budur.

electronics.ege

Mesaj gönderen electronics.ege » Cum Haz 04, 2021 12:40 am

demagorgon yazdı: Prş Haz 03, 2021 7:28 pm Merhaba arkadaşlar bilgisi olan varsa lütfen beni bilgilendirsin. 16 Nisan'da konsolosluğu başvurdum. Başvururken sunduğum okul kaydıma göre okulum 10 Mayıs'ta başlıyordu. 25 Mayıs tarihinde konsoloslukla mailleştim ve bana daha önce okul tarihimi ileri almamı istediklerini söylediklerini söylediler. Neyse daha önce bana öyle bir bilgi ulaşmamıştı ama okulumu 2 Ağustos'a erteleyip yeni kayıt belgemi gönderdim. Bu pazartesi günü yani 31 Mayıs'ta bi konsolosluk memuru beni arayıp 20 mayısta bana bir mail gönderdiklerini o mailde bazı sorular olduğunu işlemimin tamamlanması için o soruları yanıtlamamı beklediklerini söylediler. Öyle bir mail almadım dedim tamam tekrar gönderelim dediler. Maildeki sorular "B1 tamamladıysa neden Almanya'da tekrarlamak istiyor?", "Türkiye'de okumaktan gerçekten neden vazgeçiyor?" , "Daha önce Almanya'da bulunmadıysa neden Almanya'da okumak istiyor?" , "Türkiye'deki üniversite kaydı neden halen duruyor?" bu tarz sorular. Almanyadaki eğitimin kalitesinden türkiyedeki kalitesiz üniversitelerden bahsettim. B1 için, orada tekrar B1 görerek hem daha sağlam bir altyapım olacak hem de adaptasyon sürecimi daha rahat atlatıcam dedim. Türkiye'deki üniversite kaydım için de ülkemde öğrenci statüsünde bulunmak istedim, bu aldığım Almanca eğitim sürecini de kolaylaştırdı yazdım. Bir de en altta yine okulun başlamış ertele falan yazıyordu. Cevaplarım daha detaylı ve uzundu, yeni kayıt belgemle beraber Salı günü yani 1 Haziran'da konsolosluğa mail attım cevaplarımı. Bugün akşam saatlerinde UPS kargodan sms geldi, pasaportum kargoya verilmiş. Sizce verdiğim cevaplar yerinde mi ve sizce okulum 2 Ağustos'ta başlayacak olmasına rağmen pasaportumun şimdi kargoya verilmesinden ne anlamalıyım? Okula daha 2 ay varken vize verirler mi? Sizce red mi gelecek? Lütfen bilgisi ya da yorumu olan varsa beni aydınlatsın
Bir aralar dunya kupasını tahmin eden ahtapot vardı ya. Ben de vize tahminlerinde bulunmaya basladım. Bence sizinki olumlu gelecek : ) şimdiden hayırlı olsun

demagorgon

Mesaj gönderen demagorgon » Cum Haz 04, 2021 7:40 am

electronics.ege yazdı: Cum Haz 04, 2021 12:40 am Bir aralar dunya kupasını tahmin eden ahtapot vardı ya. Ben de vize tahminlerinde bulunmaya basladım. Bence sizinki olumlu gelecek : ) şimdiden hayırlı olsun
İnşallah hocam ya sabah sabah mutlu oldum biraz :D

Bumm

Mesaj gönderen Bumm » Cum Haz 04, 2021 3:36 pm

Merhaba Vize başvurusunda apostil zorunlu mu?

Kilitli