Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2021

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
demagorgon

Re: Vize Ani Defteri - 2021

Mesaj gönderen demagorgon » Çrş May 12, 2021 12:56 am

NachDeutsch yazdı: Sal May 11, 2021 8:29 pm Yaklasik 2 aydır randevu icin bekluyorum. Ve bugun aciklandi temmuza vermisler randevuyu. Cok gec degil mi? Nerden baksan 4.5 ay beklemis olacam randevu icin.
İzmir Konsolosluğu için mi başvurdunuz?

zeitfürzeit

Mesaj gönderen zeitfürzeit » Çrş May 12, 2021 1:33 am

Benim de bugün İzmir'de randevum temmuz ayına atanmış. Benim için de çok çok geç bir tarih. Bir çözüm olmazsa mağdur olacağım. Bir yol bilen var mıdır? Daha erkene almak için ne yapmalıyım ?

Ymılra

Mesaj gönderen Ymılra » Çrş May 12, 2021 1:23 pm

hsmayt yazdı: Cmt Nis 24, 2021 12:05 pm Hayırlı uğurlu olsun. Ben de 1 Ay önce Frankfurt Oder’a geldim. Diğer arkadaşların da işine yarayabileceği için özel mesaj yerine. buraya yazıyorum.

Gelmeden önce Frankfurt Oder Belediyesi’nin internet sitesinden ikamet kaydı (Anmeldung) için randevu almanızı tavsiye ederim. Zaman kazandırır. Ayrıca 10 günlük karantinadan 5. Gününde çıkmak isterseniz aynı randevu sitesinde test merkezi randevusu da almanızı da öneririm. Başka sorularınız olursa bildiğim kadarıyla yanıtlamaya çalışırım.

İlgili randevu sitesi: https://www.frankfurt-oder.de/Schnellna ... 616.2074.1

Şimdiden iyi yolculuklar.
Merhaba,
29 Nisan'da Frankfurt (Oder)'e geldim ve bugüne ikamet kaydı için randevu aldım. Bugün gidip kaydımı yaptırdım ama bana verilen kağıtta vergi numarası yazmıyor. Bunu başka bir yerden mi temin ediyoruz anlayamadım. Ayrıca vizem Ekim'e kadar geçerli olduğu için bu kaydın da ekime kadar geçerli olduğunu ve vizemi uzatmak için göçmen bürosundan randevu almam gerektiğini söylediler. Bu randevuyu şimdi alıp vizemi uzatma işlemimi şimdi mi yapmalıyım yoksa daha sonra mı? Sanırım vergi numarası için bu işlemi yapmam gerekiyor ama tam olarak anlayamadım, kafam fazlasıyla karıştı. Bu konuda bilginiz varsa ve yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

turist12

Mesaj gönderen turist12 » Çrş May 12, 2021 10:00 pm

almanco yazdı: Prş May 06, 2021 4:35 pm A1 seviyesi ile sadece dil kursuna başvurdum. Görüşmemin tümü Türkçeydi. Bilgilendirme mailinde başvurudaki belgelerimin tam olduğu ve bundan sonraki süreçle ilgili bilgi vardı
Merhaba, özel dil kursuna mı başvurdunuz ve kaç kur aldınız çünkü en az 6 aylık olmalı diyorlar

electronics.ege

Mesaj gönderen electronics.ege » Cum May 14, 2021 7:49 am

germanur yazdı: Çrş May 05, 2021 6:18 pm Merhaba
12 Nisanda voze gorusmem vardi, sundugum belgeler arasinda dil kursumun odemesini online olarak yaptigim icin bir belge verdiler bu belgede online olarak kosullari kabul ettigimin beyaniydi ikinci belge ise dil egitimimin yuzyuze olduguydu evraklarimi inceleyen bayan online yazili kisma takildi dedim ki o odemeyi yaptigima online olarak yaptigima dair belge digeri de egitimin yuz yuze olacagi belgesi neyse dedi bunda sorun olabilir seyahat saglik sigortami haziranda gidecek olmama ragmen nisan ayindan itibaren baslatip 1 yillik anadolu sigortadan 430 tlye yaptirmistim ekstra covid ve tedaviyi de pakete ekledim bugun konsolosluktan mail geldi eksik evraklarimla ilgili ben istedikleri evraklar arasinda egitimin yuz yuze olacagina dair belge ve seyahat saglik sigortasi vardi inanin ki hic bir sey anlamadim neyi sunacagimi bilmiyorum kursuma da durumu anlattim kursa biz bu belgeyi veriyoruz konsolosluk isterse bizimle iletisime gecebilir diye bu arada sartli kabulum var universiten yaklasik 3 yildir muhendis olrak calisiyorum universiteden onur derecesiyle mezun oldum gibi tabi bunlarin hicbir onemi yok cunku gozumun ustunde kasim var ve ben bir turkum.
Benzer işler.. Benim de başıma geldi. Eğitimin yüz yüze olacağına dair belgeyi elden teslim ettim. Sonra tekrar belge istendi. Tekrar pdf ini yolladım. Ses seda yok beklemedeyim.

hsmayt

Mesaj gönderen hsmayt » Cmt May 15, 2021 2:35 am

Ymılra yazdı: Çrş May 12, 2021 1:23 pm Merhaba,
29 Nisan'da Frankfurt (Oder)'e geldim ve bugüne ikamet kaydı için randevu aldım. Bugün gidip kaydımı yaptırdım ama bana verilen kağıtta vergi numarası yazmıyor. Bunu başka bir yerden mi temin ediyoruz anlayamadım. Ayrıca vizem Ekim'e kadar geçerli olduğu için bu kaydın da ekime kadar geçerli olduğunu ve vizemi uzatmak için göçmen bürosundan randevu almam gerektiğini söylediler. Bu randevuyu şimdi alıp vizemi uzatma işlemimi şimdi mi yapmalıyım yoksa daha sonra mı? Sanırım vergi numarası için bu işlemi yapmam gerekiyor ama tam olarak anlayamadım, kafam fazlasıyla karıştı. Bu konuda bilginiz varsa ve yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Buraya pek sık bakamıyorum. E-posta yoluyla ulaşabilirsen daha iyi olur:

viewtopic.php?f=3&t=16500

Aligür

Mesaj gönderen Aligür » Cmt May 15, 2021 11:51 pm

electronics.ege yazdı: Cum May 14, 2021 7:49 am Benzer işler.. Benim de başıma geldi. Eğitimin yüz yüze olacağına dair belgeyi elden teslim ettim. Sonra tekrar belge istendi. Tekrar pdf ini yolladım. Ses seda yok beklemedeyim.
Merhaba hocam merak ettiğim bir soru var, konsoloslukta bizimle iletişim kuracak memur türk mü alman mı ? Daha önce vize görüşmesine giden arkadaşlar yanıtlaya bilir mi?

electronics.ege

Mesaj gönderen electronics.ege » Pzr May 16, 2021 1:28 am

Aligür yazdı: Cmt May 15, 2021 11:51 pm Merhaba hocam merak ettiğim bir soru var, konsoloslukta bizimle iletişim kuracak memur türk mü alman mı ? Daha önce vize görüşmesine giden arkadaşlar yanıtlayabilir mi?
Türkçe konuşurken en ufak bir aksan hissetmedim. Ama tüm belgeler Almanca ve o memur belgeleri kontrol ettiğine göre Almanca'sı da mükemmel. Bildiğim kadarıyla konsolosluklar o ülkenin toprağı sayılıyor. Dolayısıyla Türk kökenli bir Alman olabilir. Bu soruyu sırf yanıtlamış olmak için yanıtladım ama cevabın bir sonucu değiştirmez. Kurallar belli. Evrakların yetersizse yetersizdir. Ayrıntılı evrak incelemeleri de Almanya'da yabancılar şubesinde yapılıyor. Orda da Alman memurlar var. Al başına belayı : )

Aligür

Mesaj gönderen Aligür » Pzr May 16, 2021 1:29 am

electronics.ege yazdı: Pzr May 16, 2021 1:28 am Türkçe konuşurken en ufak bir aksan hissetmedim. Ama tüm belgeler Almanca ve o memur belgeleri kontrol ettiğine göre Almanca'sı da mükemmel. Bildiğim kadarıyla konsolosluklar o ülkenin toprağı sayılıyor. Dolayısıyla Türk kökenli bir Alman olabilir. Bu soruyu sırf yanıtlamış olmak için yanıtladım ama cevabın bir sonucu değiştirmez. Kurallar belli. Evrakların yetersizse yetersizdir. Ayrıntılı evrak incelemeleri de Almanya'da yabancılar şubesinde yapılıyor. Orda da Alman memurlar var. Al başına belayı : )
Hocam benim içinde hiçbir önemi yok ,sadece merak teşekkürler

ozgeyesilot

Mesaj gönderen ozgeyesilot » Pzt May 17, 2021 4:09 pm

Merhabalar,

Ben de 29 Mart'ta görüşmeye girdim İstanbul'da. Okulum eylül ayında başlıyor ancak ses seda yok..

demagorgon

Mesaj gönderen demagorgon » Pzt May 17, 2021 7:19 pm

Merhabalarr sizlerle paylaşmak istediğim bir endişem var. Vize başvurusunda bulunurken sunduğum belgelerden birinde ufak bir pürüz var. Lise transkriptimin orjinal türkçesi apostilli ve burada bir sıkıntı yok. Ama çeviri olarak sunduğum belgede transkript sayfasının çevirisinde tarihte hata var ancak apostillerin çevirileri orijinal belge ile aynı tarihli. Bu sebepten dolayı red yer miyim? Belgede sahtecilik olarak algılanır mı? Sıkıntı sadece çeviride ufak bir tarih onun dışında belge tamamen birebir doğru çevrilmiş. Apostillerin çevirileri de doğru. Üstelik konsolosluk apostil istememiş olmasına rağmen lise transkriptimi apostillettim. Vize belgelerim arasında bu durum dışında herhangi bir sıkıntı veya eksik yok. Bu konu hakkında bir yorumu olan benimle paylaşabilirse çok sevinirim.

BatuhanBozkurt

Mesaj gönderen BatuhanBozkurt » Pzt May 17, 2021 8:30 pm

demagorgon yazdı: Pzt May 17, 2021 7:19 pm Merhabalarr sizlerle paylaşmak istediğim bir endişem var. Vize başvurusunda bulunurken sunduğum belgelerden birinde ufak bir pürüz var. Lise transkriptimin orjinal türkçesi apostilli ve burada bir sıkıntı yok. Ama çeviri olarak sunduğum belgede transkript sayfasının çevirisinde tarihte hata var ancak apostillerin çevirileri orijinal belge ile aynı tarihli. Bu sebepten dolayı red yer miyim? Belgede sahtecilik olarak algılanır mı? Sıkıntı sadece çeviride ufak bir tarih onun dışında belge tamamen birebir doğru çevrilmiş. Apostillerin çevirileri de doğru. Üstelik konsolosluk apostil istememiş olmasına rağmen lise transkriptimi apostillettim. Vize belgelerim arasında bu durum dışında herhangi bir sıkıntı veya eksik yok. Bu konu hakkında bir yorumu olan benimle paylaşabilirse çok sevinirim.
Sorun yaşamazsınız. İçinizi ferah tutun. Bir şeyden şüphelenirlerse doğrusunu sizden isterler zaten. Yargısız infaz yapıp " belgede sahtecilik " damgası yapıştıracaklarına ihtimal bile vermiyorum, bir eksiklik olursa ulaşırlar size.

demagorgon

Mesaj gönderen demagorgon » Sal May 18, 2021 6:10 am

BatuhanBozkurt yazdı: Pzt May 17, 2021 8:30 pm Sorun yaşamazsınız. İçinizi ferah tutun. Bir şeyden şüphelenirlerse doğrusunu sizden isterler zaten. Yargısız infaz yapıp " belgede sahtecilik " damgası yapıştıracaklarına ihtimal bile vermiyorum, bir eksiklik olursa ulaşırlar size.
Böyle düşününce yazdıklarınız çok mantıklı geldi. Teşekkür ederim cevabınız için :D

GeekJarl

Mesaj gönderen GeekJarl » Sal May 18, 2021 8:24 am

elam herkese, RWTH Aachen'da Elektrotechnik bölümüne başvuruyorum lisans için ancak başvuru portalında bir şey aklımı karıştırdı. Higher Education Entrance Qualification belgesinin orijinal ismini ve General-Entrance mı yoksa Subject-Specific Entrance mı olduğunu soruyor. GPA notumuzu da istiyor altında. Aklıma takılanlar şunlar:

1. Buraya Lise diplomasını mı yazacağım yoksa ÖSYM Yerleştirme Belgesini mi (daha sonra belge yükleme kısmında 2 tane belge yükleme şansım var ikisini de yükleyeceğim ancak burada birini seçmem gerekiyor)
2. GPA olarak Lise ortalamamı mı çevirip yazacağım YKS puanımı mı
3. General mı yoksa Subject-Specified Entrance mı seçmem gerekiyor? Belge olarak hangisini yazacağıma bağlı diye tahmin ediyorum, zira lise diploması general yerleştirme belgesi subject specific sanırım.

Bilgisi olan yardımcı olursa çok memnun olurum, teşekkürler şimdiden.

AhsenBGoode

Mesaj gönderen AhsenBGoode » Sal May 18, 2021 1:35 pm

Merhabalar herkese.
Umarım doğru yere yazıyorumdur. Vize başvurum 90/180 kuralıyla reddedildi. Almanya'dan çıkış yaptıktan kaç ay sonra tekrar Schengen vizesine başvurabilirim? 28.02.21 çıkışım ve 30.04.21 vize geçerlilik süresi bitimi. Konsolosluğu aradım açmıyor, maile cevap gelmiyor, İngilizce kaynaklara baktım ama kimseden bir kesin cevap alamadım :(

omerkaya

Mesaj gönderen omerkaya » Sal May 18, 2021 2:05 pm

Merhaba,
Ben ve eşim TU Clausthal Üniversitesi'nden şartlı kabul aldık. Dil kursuna Berlin'de kayıt olacağız. Berlin'deki bir tanıdığım garantör olacak. Garantör olacak kişinin maddi açıdan sorunu yok. İkimize birden garantör olabilir mi?
Cevap için şimdiden teşekkürler.

Eren Wue

Mesaj gönderen Eren Wue » Sal May 18, 2021 3:20 pm

omerkaya yazdı: Sal May 18, 2021 2:05 pm Merhaba,
Ben ve eşim TU Clausthal Üniversitesi'nden şartlı kabul aldık. Dil kursuna Berlin'de kayıt olacağız. Berlin'deki bir tanıdığım garantör olacak. Garantör olacak kişinin maddi açıdan sorunu yok. İkimize birden garantör olabilir mi?
Cevap için şimdiden teşekkürler.
Ikisine birden yetecek kadar varsa olabilir

ozzan

Mesaj gönderen ozzan » Sal May 18, 2021 4:46 pm

İSTANBUL konsolosluğu 13.15 tarihli randevum için . 12.45 ciavarı konsolosluk kapısındaydım.Girişte çantama polis köpeği konrtolü ve üst aramadan sonra vizre giriş kapısına geldim.öncelikle pasaport resim kontrolü ve elimi dezenfe ettikten sonra içeri giriş yaptım. İçerde çanta içi kontrolü yapıldıktan sonra çantamdaki gereksiz evraklar dışındakş eşyaları girişteki anahtarı takılı olan dolaba koymamı cıkısta alabileceğimi söylediler eşyalarımı koyduktan sonra dolabı kitleyip anahtarımı aldım. X ray cihazının ardından içeri girdim. Evrakları düzenleyip sıra numarası almak için memurun yanına gittim ve evraklarımı hazırladıktan sonra sıramı beklemeye başladım. Bu sırada mülakatta olan kişilerin mülakatlarını kulak misafirimi oldum. ve sıram geldi evraklarımla gittim.

+Merhaba
-merhaba ne için vize başvurusu yapmıştınız ?
+lisan eğitimi için şartlı kabul aldım dil kursunun ardından lisans eğitimime başlayacağım
- (parmak izi alma işlemi)
dil kursu başlangıç tarihi 19.07.2021 idi ben ise 16.05.2021 vize başlangıc tarihi olarak vize formuna yazmısım .

-burda vize tarihinizin mayıs ayında başlayacağı yazıyor sebebi nedir ayrıca dil kursu başlangıc tarihinden en erken 2 hafta öncesine vize veriliyor böyle size veremeyiz.
+(başımdan aşağı kaynar sular döküldü :) ) o zaman ben formdaki tarihi düzelteyim bir yanlışlık olmuş
-düzeltmeniz gerekiyor zaten böyle vize veremeyiz.

formu alıp tarihin üstünü karalayıp yeni tarihi yazdım yanına imza attım geri verdim formu

- hangi üniversiteden kabul almıştınız?
+ Tu Dortmund
-Bana ilk dönem alacağanız derslerden 4-5 tanesini sayar mısınız ?
+ (telaffuzlara çalışmama rağmen bir dersi anlatamadım biraz anlaması vakit aldı not aldı ben söyledikçe bilgisayara) saydım
- A1 belgesi ile başvurmuşsunuz bunun sebebi nedir neden daha ilerletmediniz ?
+ almanyada okuma kararının biraz geç verdim aslında a2 kuruna kadar özel bir kurumda eğitim aldım ancak pandemi sürecinde kapanan kurunlardan dolayı sıkıntı yaşadım.A2 eğitimim online aldım vizeye gireceğimden riske atmak istemedim.
- (not aldı) Gideceğeniz dil kursunun ismini söyler misiniz ?
+söyledim
-dil kursunun adresini söyler misiniz?
+sokağın adını söyledim hayır şehir olarak dedi
-söyledim
-haftada kaç saat ders alacaksınız ?
+söyledim
-dil kursunun ücretininin hepsini ödediniz mi?
+evet
-nerde kalacaksınız gidince?
+adını vererek özel yurtta ancak vize sürecinin ardından parasını vereceğim riske atmak istemedim ?
-almanca bölümünüzün neydi ?
+informatik
-bana informatik bölümünü neden tercih ettiğinizi almanca bahseder misiniz ?
+ teknolojiyi ve bilgisayaları sevdiğimi söyledim.
-bu yeterli değil biraz daha açar mısınız ?
+(bir kaç cümle kurmayı denedim ancak saçmaladım boş boş bakışma ve gözlerimi kapattım )kusura bakmayın böyle anlarda kitleniyorum aklıma hiçbir şey gelmiyor ?
- tamam türkçe anlatır mısın neden istediğini.
+ güzelce açıkladım.(bilgisayara yazdı ne dediysem)
-a2 olduğunuzu düşünmüyorum heyecan yaptınız olabilir dedi. e posta mı söyledi onayladım.işleminiz bitmiştir.bu takip numaranız .
+iyi çalışmalar iyi günler

Kullanıcı avatarı
mutluay

Mesaj gönderen mutluay » Sal May 18, 2021 4:59 pm

bu konuşma bildiğiniz mülakat gibi olmuş =)

Geçmiş olsun , umarım hayırlı haberler alırsınız.
Meric MUTLUAY
FH-Dortmund
Maschinen-, Energie- und Umwelttechnik (M.Eng)

BatuhanBozkurt

Mesaj gönderen BatuhanBozkurt » Sal May 18, 2021 5:29 pm

6 Nisan tarihinde girdiğim vize görüşmesi 45 gündür sonuçlanmadı. Endişelenmeli miyim? Bu gecikmenin sebebi ne olabilir?

Kilitli