Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2021

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
arriettyl

Re: Vize Ani Defteri - 2021

Mesaj gönderen arriettyl » Pzt Tem 12, 2021 10:25 am

mutluay yazdı: Pzt Tem 12, 2021 9:58 am seyahat sağlık sigortası , almanyaya seyahatinizde gerekli olan ve bana göre sadece prosedürden ibaret bir durum. Seyahat sırasında oluşacak sıkıntılardan korunmak için. Almanyaya indiğinizde zaten anmeldung için normal sağlık sigortasını yaptırmak zorundasınız. 6 ay ile 12 ay arasında fiyat farkı çok yok. Ucu ucuna tarih girerseniz , işlemlerin uzaması halinde sigorta iptal olur. O yüzden en baştan %10-15 fiyat farkı ile 1 yıllık yaptırın.

Yatırım tavsiyesi değildir :)
Merhaba, benden ek belge olarak sağlık sigortası istendi, açıklama olarak da "Sigorta, planladığınız giriş ile faaliyetinizin başlangıcı arasındaki süreyi kapsamalıdır." diyor. Gidiş tarihim ve sözleşmenin başlangıç tarihi aynı gün, 23 Ağustos. Sağlık sigortamı da dolayısıyla 23'ünde başlattım. Sizce bu şekilde uygun olmuş mu, bir bilginiz var mı acaba? ^^

Kullanıcı avatarı
mutluay

Mesaj gönderen mutluay » Pzt Tem 12, 2021 10:38 am

arriettyl yazdı: Pzt Tem 12, 2021 10:25 am Merhaba, benden ek belge olarak sağlık sigortası istendi, açıklama olarak da "Sigorta, planladığınız giriş ile faaliyetinizin başlangıcı arasındaki süreyi kapsamalıdır." diyor. Gidiş tarihim ve sözleşmenin başlangıç tarihi aynı gün, 23 Ağustos. Sağlık sigortamı da dolayısıyla 23'ünde başlattım. Sizce bu şekilde uygun olmuş mu, bir bilginiz var mı acaba? ^^
forumda bir daha araştırın isterseniz , bir kaç başlıkta 1 gün öncesinden başlatın gibisinden bir kaç yorum hatırlıyorum. Ben konsolosluğa belirttiğim tarihten 20 gün öncesinden başlattım mesela ve 1 yıllık yaptırdım. Bir sıkıntı çıkmadı sanırım ki eksik veya değişiklik için herhangi bir mail almadım. Beklemede 4. haftanın içerisindeyim.
Meric MUTLUAY
FH-Dortmund
Maschinen-, Energie- und Umwelttechnik (M.Eng)

solow

Mesaj gönderen solow » Pzt Tem 12, 2021 9:52 pm

mutluay yazdı: Pzt Tem 12, 2021 9:58 am seyahat sağlık sigortası , almanyaya seyahatinizde gerekli olan ve bana göre sadece prosedürden ibaret bir durum. Seyahat sırasında oluşacak sıkıntılardan korunmak için. Almanyaya indiğinizde zaten anmeldung için normal sağlık sigortasını yaptırmak zorundasınız. 6 ay ile 12 ay arasında fiyat farkı çok yok. Ucu ucuna tarih girerseniz , işlemlerin uzaması halinde sigorta iptal olur. O yüzden en baştan %10-15 fiyat farkı ile 1 yıllık yaptırın.

Yatırım tavsiyesi değildir :)
Emin olmak adına iDATA'yı da arayıp sordum bu durumu, Almanya'daki sağlık sigortanızın başlangıç tarihine kadar yaptırmanız yeterli olur dediler. Ben de daha kısa süreli bir sigorta yaptırmayı düşündüm, okulum Ekim'de açılıyor, Eylül sonu-Ekim sonu gibi yaptırmayı düşünüyorum.

halime09

Mesaj gönderen halime09 » Sal Tem 13, 2021 8:59 am

İzmir konsolosluğunda dün görüşmem vardı. Eksik evraklarla ilgili mail gönderiyorlar mı? Bir barkodlu kağıt verdiler, bununla süreci takip edebiliyor muyuz?

ozcartman

Mesaj gönderen ozcartman » Sal Tem 13, 2021 11:39 am

halime09 yazdı: Sal Tem 13, 2021 8:59 am İzmir konsolosluğunda dün görüşmem vardı. Eksik evraklarla ilgili mail gönderiyorlar mı? Bir barkodlu kağıt verdiler, bununla süreci takip edebiliyor muyuz?
Barkodlu kağıt dediğiniz ya UPS kargo kağıdıdır ya da 75 Euro ücret için makbuzdur. İkisi ile de süreci takip edemezsiniz. Süreci takip edebilmek gibi bir seçeneğiniz yok maalesef.

bompaow

Mesaj gönderen bompaow » Sal Tem 13, 2021 3:28 pm

Merhaba arkadaşlar
Bugün idata Istanbul ofisinde şartlı kabul ve dil okumu kaydımla 39f için başvurum vardı.
Görüşme başladığı sırada ordaki görevli randevuyu talebi oluştururken yanlış cevaplar verdiğimi bundan dolayısıyla 39f geldiğini söyledi ve benim evraklarımın 39f olmaması gerektiğini söyledi.
39f lerin genelde Konsolosluk ta girdiğini ve burda başvuruma devam etmem halinde soruları yanlış cevapladığıma dair bir kağıt imzalayıp bu kağıtla beraber belgelerimin konsolosluğa gönderilceni dedi ayrıca tekrardan konsolosluk tarafımdan çağırılabilceğimi söyledi.

Daha önce 39f ile Idata da başvuru yapanları bildiğim için başvuruma devam etmek istedim ve tamamladım.

Böyle birşey başına gelen oldu mu, daha önce forumda hiç görmemiştim böyle bir durumu ve ne yapacağımı bilmiyorum.

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Sal Tem 13, 2021 3:34 pm

bompaow yazdı: Sal Tem 13, 2021 3:28 pm Merhaba arkadaşlar
Bugün idata Istanbul ofisinde şartlı kabul ve dil okumu kaydımla 39f için başvurum vardı.
Görüşme başladığı sırada ordaki görevli randevuyu talebi oluştururken yanlış cevaplar verdiğimi bundan dolayısıyla 39f geldiğini söyledi ve benim evraklarımın 39f olmaması gerektiğini söyledi.
39f lerin genelde Konsolosluk ta girdiğini ve burda başvuruma devam etmem halinde soruları yanlış cevapladığıma dair bir kağıt imzalayıp bu kağıtla beraber belgelerimin konsolosluğa gönderilceni dedi ayrıca tekrardan konsolosluk tarafımdan çağırılabilceğimi söyledi.

Daha önce 39f ile Idata da başvuru yapanları bildiğim için başvuruma devam etmek istedim ve tamamladım.

Böyle birşey başına gelen oldu mu, daha önce forumda hiç görmemiştim böyle bir durumu ve ne yapacağımı bilmiyorum.
Ben 39f ile randevu aldım yer olarak konsolosluğa atadı buyuk ihtimal bazı soruları yanlış cevaplamışsınız.
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

bompaow

Mesaj gönderen bompaow » Sal Tem 13, 2021 3:42 pm

Computer_Berkay yazdı: Sal Tem 13, 2021 3:34 pm Ben 39f ile randevu aldım yer olarak konsolosluğa atadı buyuk ihtimal bazı soruları yanlış cevaplamışsınız.
Soruları yanlış cevaplasam başka bilgi notu gelmezmiydi?

Başvuru lokasyonuyla soruların alakasını anlayamadım.

Kullanıcı avatarı
KEINEBEGRENZUNG

Mesaj gönderen KEINEBEGRENZUNG » Sal Tem 13, 2021 4:04 pm

Computer_Berkay yazdı: Sal Tem 13, 2021 3:34 pm Ben 39f ile randevu aldım yer olarak konsolosluğa atadı buyuk ihtimal bazı soruları yanlış cevaplamışsınız.
Öyle bir şey yok ben de 39F ile aldım tüm soruları da doğru cevapladığıma da eminim hatta 39F ile aynı şekilde benim gibi iData'ya giden tanıdıklarım var ben dahil hiçbiri sorun yaşamadı ne randevuda ne de sonradan konsoloslukla.
"Insubordination may only be the evidence of a strong mind"

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Sal Tem 13, 2021 4:09 pm

Bende ilk defa gordum 39f ile Idata ofisinden başvuru alındığını. Eğer öyleyse dediğiniz gibi sorun çıkmaması lazım anlayamadım neden konsolosluğun arkadaşa sorun çıkarttığını 🤔
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

Juraine

Mesaj gönderen Juraine » Sal Tem 13, 2021 4:17 pm

Arkadaşlar merhaba,

6 Temmuzda 41F için idata üzerinden vize başvurusu yaptım. Herhangi bir eksik evrağım yoktu. Bugün İstanbul Konsolosluğundan aşağıdaki gibi bir mail aldım. Böyle bir mail alan oldu mu aranızda hiç acaba? Teşekkürler.

“ Sayın XXX,

Başvurunuzu, “Sessizlik Süresi Prosedürü” kapsamında Almanya’da ikamet etmeyi planladığınız yerin Yabancılar Dairesi’ne ileteceğimizi tarafınıza bildirmiştik.

XXX Yabancılar Dairesi, sessizlik süresini bozarak başvurunuzun halihazırda incelendiğini bildirdi. Yabancılar Dairesi, incelemesini tamamladığında neticeyi tarafımıza bildirecektir. Bunun akabinde başvurunuz hakkında bir karara varmamız mümkün olacaktır.

Lütfen biraz daha sabırlı olunuz ve bize vizenizin durumu ile ilgili sorular yöneltmeyiniz.

Yabancılar Dairesi’nin görüşü elimize ulaşmadığı takdirde, önceden belirlenmiş müddet dolduğunda, sizin müdahalenize gerek kalmadan Yabancılar Dairesi’ne gerekli hatırlatmada bulunacağız. Bunun için sizin ayrıca bir girişimde bulunmanıza gerek yoktur.

İlave bilgilere ihtiyaç duymamız halinde, sizinle iletişime geçeceğiz.

Saygılarımızla,”

Aligür

Mesaj gönderen Aligür » Sal Tem 13, 2021 4:27 pm

Juraine yazdı: Sal Tem 13, 2021 4:17 pm Arkadaşlar merhaba,

6 Temmuzda 41F için idata üzerinden vize başvurusu yaptım. Herhangi bir eksik evrağım yoktu. Bugün İstanbul Konsolosluğundan aşağıdaki gibi bir mail aldım. Böyle bir mail alan oldu mu aranızda hiç acaba? Teşekkürler.

“ Sayın XXX,

Başvurunuzu, “Sessizlik Süresi Prosedürü” kapsamında Almanya’da ikamet etmeyi planladığınız yerin Yabancılar Dairesi’ne ileteceğimizi tarafınıza bildirmiştik.

XXX Yabancılar Dairesi, sessizlik süresini bozarak başvurunuzun halihazırda incelendiğini bildirdi. Yabancılar Dairesi, incelemesini tamamladığında neticeyi tarafımıza bildirecektir. Bunun akabinde başvurunuz hakkında bir karara varmamız mümkün olacaktır.

Lütfen biraz daha sabırlı olunuz ve bize vizenizin durumu ile ilgili sorular yöneltmeyiniz.

Yabancılar Dairesi’nin görüşü elimize ulaşmadığı takdirde, önceden belirlenmiş müddet dolduğunda, sizin müdahalenize gerek kalmadan Yabancılar Dairesi’ne gerekli hatırlatmada bulunacağız. Bunun için sizin ayrıca bir girişimde bulunmanıza gerek yoktur.

İlave bilgilere ihtiyaç duymamız halinde, sizinle iletişime geçeceğiz.

Saygılarımızla,”
Hocam bana bu mesaj değilde benzeri geldi, yabancılar dairesine iletilecektir diye 3 hafta 2 günlük sesizlik süresi var diye geldi aradan 22 gün geçmesine rağmen hala bir mesaj almadım acaba siz hangi şehirde ikametgah edeceksiniz ?

Juraine

Mesaj gönderen Juraine » Sal Tem 13, 2021 4:32 pm

Aligür yazdı: Sal Tem 13, 2021 4:27 pm Hocam bana bu mesaj değilde benzeri geldi, yabancılar dairesine iletilecektir diye 3 hafta 2 günlük sesizlik süresi var diye geldi aradan 22 gün geçmesine rağmen hala bir mesaj almadım acaba siz hangi şehirde ikametgah edeceksiniz ?
Evet, o mail sanırım geliyor genellikle. Cevap gelmezse de benim anladığım onaylanmış sayılıyor. Burada sessizliğin bozulduğuna dair bir mail geldi ve böyle bi mail forumda da bulamadım. O yüzden merak ettim açıkcası. Stuttgart’ta ikamet edeceğim bu arada.

Aligür

Mesaj gönderen Aligür » Sal Tem 13, 2021 4:38 pm

Juraine yazdı: Sal Tem 13, 2021 4:32 pm Evet, o mail sanırım geliyor genellikle. Cevap gelmezse de benim anladığım onaylanmış sayılıyor. Burada sessizliğin bozulduğuna dair bir mail geldi ve böyle bi mail forumda da bulamadım. O yüzden merak ettim açıkcası. Stuttgart’ta ikamet edeceğim bu arada.
Stuttgart yabancılar dairesinin hızlı çalıştığını duymuştum, bence dil sertifikanızda var ise size vize verirler umarım en kısa sürede vize alırsınız.

Juraine

Mesaj gönderen Juraine » Sal Tem 13, 2021 5:08 pm

Aligür yazdı: Sal Tem 13, 2021 4:38 pm Stuttgart yabancılar dairesinin hızlı çalıştığını duymuştum, bence dil sertifikanızda var ise size vize verirler umarım en kısa sürede vize alırsınız.
Teşekkür ediyorum. Hem ingilizce hem almanca için belgelerim mevcut, umarım sıkıntı çıkmaz bakalım. Size de bu vize sürecinde başarılar diliyorum:)

Yine de üstte gönderdiğim mail’i alan biri varsa yazarsa çok sevinirim.

bompaow

Mesaj gönderen bompaow » Sal Tem 13, 2021 5:29 pm

KEINEBEGRENZUNG yazdı: Sal Tem 13, 2021 4:04 pm Öyle bir şey yok ben de 39F ile aldım tüm soruları da doğru cevapladığıma da eminim hatta 39F ile aynı şekilde benim gibi iData'ya giden tanıdıklarım var ben dahil hiçbiri sorun yaşamadı ne randevuda ne de sonradan konsoloslukla.
Hocam kafayı yedirttiler valla, o belgeyi imzalamamında sonradan yanlış olduğunu farkettim, geri dönüp başvurumu iptal ettim bütün belgelerimide geri aldım.

Bidaha randevuda talebinde bulunucağım.

gesundheit

Mesaj gönderen gesundheit » Sal Tem 13, 2021 8:21 pm

Arkadaşlar merhaba.
Expatrio'dan Bloke Hesabı açtım, parayı gönderdim ama 5 gündür hala ulaşmadı param. Yarın vize randevum var. Dekont ve bloke hesap açılış belgesini sunabilir miyim? Eksik belgeyle başvuru kabul oluyor mu? Süreç nasıl işliyor?

Aligür

Mesaj gönderen Aligür » Sal Tem 13, 2021 9:56 pm

gesundheit yazdı: Sal Tem 13, 2021 8:21 pm Arkadaşlar merhaba.
Expatrio'dan Bloke Hesabı açtım, parayı gönderdim ama 5 gündür hala ulaşmadı param. Yarın vize randevum var. Dekont ve bloke hesap açılış belgesini sunabilir miyim? Eksik belgeyle başvuru kabul oluyor mu? Süreç nasıl işliyor?
Hocam isterseniz dekontu götürün ,eğer isterlerse 5 gün içerisinde eksik evrak maili alırsınız size eksik evrakınızın iletilmesi için 30 gün süre veriyorlar

bompaow

Mesaj gönderen bompaow » Çrş Tem 14, 2021 10:53 am

KEINEBEGRENZUNG yazdı: Sal Tem 13, 2021 4:04 pm Öyle bir şey yok ben de 39F ile aldım tüm soruları da doğru cevapladığıma da eminim hatta 39F ile aynı şekilde benim gibi iData'ya giden tanıdıklarım var ben dahil hiçbiri sorun yaşamadı ne randevuda ne de sonradan konsoloslukla.
Hocam sizin evrakları teslim ettiğiniz kişi İdata da, kıvırcık turuncu saçlı gözlüklü olan biri miydi?

Lownchaser

Mesaj gönderen Lownchaser » Çrş Tem 14, 2021 11:33 am

Merhaba;
Bana 41F için randevu tarihi verilmişti. 41F'de de ya bloke hesap ya da Almanya'dan garantör isteniyor. Bunların yerine başka seçenek yazmıyor. Türkiye'den bir ebeveynimi ve maddi durumu iyi birini bloke hesapsız garantör olarak göstersem bir sorun olur mu? iDATA görevlisi evrak listemde yazan seçeneklere göre belgelerimi hazırlamam gerektiğini söyledi. Yani böyle bir şeyle başvursam kabul alınmaz mı? Hiç örnekleri var mı?

Soru ağacında tekrar denediğim Almanyadan veya Avrupadan bir burs alıyorsanız seçeneğine evet deyince 34f belgesini sunuyor. Bu 34f'de de ebeveyn ve güçlü kişi gösterebiliriz seçeneği var. Fransadan bir tanıdığımı gösterebilirim. Yoksa bir kurum mu olması gerekir? Benim randevum 41f olmasına rağmen 34fdeki seçenekle gitmem orada sorun teşkil eder mi?

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim!

Kilitli