Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2021

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
NachDeutsch

Re: Vize Ani Defteri - 2021

Mesaj gönderen NachDeutsch » Pzr Nis 18, 2021 12:10 pm

Seravpkdmr yazdı: Cmt Nis 17, 2021 3:12 pm Hocam çalışma bilgisi işkurdan almıştım haliyle türkçe idi(staj yaptığım kurumlardan da aldığım belgeler türkçe idi)ben bunları almancaya çevirmiştim,referanslar ingilizce yazılmıştı zaten. Hem referans mektuplarım hemde türkçe olan staj+çalışma bilgisi hepsinin ıslak imzalı ve mühürlü olmasını istrmiştim zaten kurumlardan. Konsoloslukta görüşmeye gidince her belgeden 2şer fotokopi isteniyor,fotokopil3ri veriyorsunuz,onlar orjinallere bakıyor ve orjinelleri geri veriyorlar size(bende orjinal hiçbir belgeme bakmadılar hatta tejrardan beni çağırmasınlar diye orjinal brlgeler bende gösterrbilirim dedim ama sanırsam duymadılar). Almanca çeviri yapacağınız staj+çalıştığınız yer bilgisinde tercümanın ıslak imza ve mührü olması yeterli,zaten o ıslak imzalı mühürlü yine sixde kalacak. Ben bu staj+çalışma belgesinin türkçesi ön sayfada çevirisi arka tarafa gelecek şekilde fotokopi çekmiştim,fazla kalabalık ve karışık olmaması adına.
-Bu belegelerimin de hepsini pdfye çevirmiştim flashımda idi ayrıyeten.
-Hizmet dökümü belgesini de burda forumda görüşmeye giden bikaç kişiden okumuştum sanırsam istediğini(kimisinden de istenmemişti)ben ne olur ne olmaz diye edevletten çıkarmıştım. Zaten cvimde ve de staj+çalışma kağıtlarımda detaylı tarih yazdığı için ben gerek yok diye vermedim. Onlar da istemedi.
Peki biz verdigimiz her belgemizin 2 fotokopisini cekiyoruz. Orjinal olan belgelerin de fotokopilerini cekecek miyiz? Mesela uni diplomam turkce ve almancaya cevirttim ve çoğalmıştım onu. Onu vericem. Turkce olan diplomaninda fotokopisini cekmeye gerek var mi? Sonucta sadece kontrol ediyorlar turkceleri, o yuzden sordum.

NachDeutsch

Mesaj gönderen NachDeutsch » Pzr Nis 18, 2021 12:13 pm

Seravpkdmr yazdı: Cum Nis 16, 2021 8:32 pm Teşekkürler hocsm,vize görüşmesi 17 martta oldu,26 martta mailden benden kalacağım yerin adresini istediler,1nisanda adresi yolladım,işre şimdiye haber geldi.
Vizeye gittigin gün kalacağin yer belli degil miydi? Ben okulun yurdunda kalacagim (yurt sozlesmem oraya gidince olacak) ama ilk 15 gun zorunlu karantina diye ablamda kalmayi dusunuyorum. Farkli sehirlerdeler. simdi hangi adresi yazmam daha dogru olur?

Seravpkdmr

Mesaj gönderen Seravpkdmr » Pzr Nis 18, 2021 2:52 pm

NachDeutsch yazdı: Pzr Nis 18, 2021 12:10 pm Peki biz verdigimiz her belgemizin 2 fotokopisini cekiyoruz. Orjinal olan belgelerin de fotokopilerini cekecek miyiz? Mesela uni diplomam turkce ve almancaya cevirttim ve çoğalmıştım onu. Onu vericem. Turkce olan diplomaninda fotokopisini cekmeye gerek var mi? Sonucta sadece kontrol ediyorlar turkceleri, o yuzden sordum.
Hocam tüm belgelerin 2şer fotokopisi çekmeniz lazım,türkçe dahil,onları da veriyoruz.Yukarda staj+çalışma belgesinin türkçe olan tarafının arkasına almanca çevirisi gelecek,olacak şekilde fotokopi çekmiştim fazla karışıklılık olmaması adına diye yazmıştım,bence siz de öyle yapın. Onlar zaten her belgenin fotokopisini alıyorlar,orjinal olan belgeleri(türkçe diploma olsun,staj+çalışma bilgisi olsun,lise diploması)

Seravpkdmr

Mesaj gönderen Seravpkdmr » Pzr Nis 18, 2021 2:56 pm

NachDeutsch yazdı: Pzr Nis 18, 2021 12:13 pm Vizeye gittigin gün kalacağin yer belli degil miydi? Ben okulun yurdunda kalacagim (yurt sozlesmem oraya gidince olacak) ama ilk 15 gun zorunlu karantina diye ablamda kalmayi dusunuyorum. Farkli sehirlerdeler. simdi hangi adresi yazmam daha dogru olur?
Hayır hocam belli değildi,orda fark etmediler iki hafta sonra mailden döndüler adresinizi yazar mısınız diye. İnanın hocam size bi öneri ya da görüş veremem bu konuda,hangisi doğru yoldur ya da nedir ne değildir bilmiyorum sizi o yüzden yanlış yönlendirmek istemiyorum.

ertuu04

Mesaj gönderen ertuu04 » Pzr Nis 18, 2021 3:09 pm

Seravpkdmr yazdı: Pzr Nis 18, 2021 2:52 pm Hocam tüm belgelerin 2şer fotokopisi çekmeniz lazım,türkçe dahil,onları da veriyoruz.Yukarda staj+çalışma belgesinin türkçe olan tarafının arkasına almanca çevirisi gelecek,olacak şekilde fotokopi çekmiştim fazla karışıklılık olmaması adına diye yazmıştım,bence siz de öyle yapın. Onlar zaten her belgenin fotokopisini alıyorlar,orjinal olan belgeleri(türkçe diploma olsun,staj+çalışma bilgisi olsun,lise diploması)
Almanca tercümeleri için de mi 2 tane fotokopi lazım? Ben sadece orjinali+2 fotokopisi+1 almanca tercümesi şeklinde diye biliyordum?

Seravpkdmr

Mesaj gönderen Seravpkdmr » Pzr Nis 18, 2021 3:26 pm

ertuu04 yazdı: Pzr Nis 18, 2021 3:09 pm Almanca tercümeleri için de mi 2 tane fotokopi lazım? Ben sadece orjinali+2 fotokopisi+1 almanca tercümesi şeklinde diye biliyordum?
Tercüme edilmesi gereken türkçe belgelerin 2şer fotokopisi gerekiyorsa,almanca tercümeden de 2şer fotokopi lazım. Tercüme belgesi bir tane ıslak imzalı ve mühürlü götürüyorsunuz,onlar sizden fotokopisini alıyor,tercümenin orjinaline de bakıyor ve orjinal tercüme belgesini size geri veriyorlar hocam.

ertuu04

Mesaj gönderen ertuu04 » Pzr Nis 18, 2021 3:56 pm

Seravpkdmr yazdı: Pzr Nis 18, 2021 3:26 pm Tercüme edilmesi gereken türkçe belgelerin 2şer fotokopisi gerekiyorsa,almanca tercümeden de 2şer fotokopi lazım. Tercüme belgesi bir tane ıslak imzalı ve mühürlü götürüyorsunuz,onlar sizden fotokopisini alıyor,tercümenin orjinaline de bakıyor ve orjinal tercüme belgesini size geri veriyorlar hocam.
Bunu ilk defa sizden duydum. Yani orjinal çevirinin de 2 tane fotokopisini götürmem gerek öyle mi?

Seravpkdmr

Mesaj gönderen Seravpkdmr » Pzr Nis 18, 2021 5:24 pm

ertuu04 yazdı: Pzr Nis 18, 2021 3:56 pm Bunu ilk defa sizden duydum. Yani orjinal çevirinin de 2 tane fotokopisini götürmem gerek öyle mi?
Hocam bende böyle biliyorum,yukarda söylediğim gibi fotokopi çektirdim. Belki siznki doğrudur.

NachDeutsch

Mesaj gönderen NachDeutsch » Pzr Nis 18, 2021 7:12 pm

Seravpkdmr yazdı: Pzr Nis 18, 2021 2:52 pm Hocam tüm belgelerin 2şer fotokopisi çekmeniz lazım,türkçe dahil,onları da veriyoruz.Yukarda staj+çalışma belgesinin türkçe olan tarafının arkasına almanca çevirisi gelecek,olacak şekilde fotokopi çekmiştim fazla karışıklılık olmaması adına diye yazmıştım,bence siz de öyle yapın. Onlar zaten her belgenin fotokopisini alıyorlar,orjinal olan belgeleri(türkçe diploma olsun,staj+çalışma bilgisi olsun,lise diploması)
40f notunda lise diplomasi istemiyor (yüksek lisans için). Siz verdiniz mi lise diplomasi ve transkripti?

Seravpkdmr

Mesaj gönderen Seravpkdmr » Pzr Nis 18, 2021 7:40 pm

NachDeutsch yazdı: Pzr Nis 18, 2021 7:12 pm 40f notunda lise diplomasi istemiyor (yüksek lisans için). Siz verdiniz mi lise diplomasi ve transkripti?
Evet hocam götürdüm,tüm eğitim+staj+kurs+çalışma krolonojik sıralamaya göre.

berkechk

Mesaj gönderen berkechk » Pzr Nis 18, 2021 11:54 pm

Vize ortalama kaç günde geliyor?

falke

Mesaj gönderen falke » Pzt Nis 19, 2021 1:25 pm

Merhabalar,bugün Ankara'da görüşmemi yaptım. TU Clausthal'den kurs daveti ve şartlı kabul belgesiyle başvurumu gerçekleştirdim. 18 yaşındayım. Dokuz Eylül Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünü kazanmıştım. Finansal olarak Garantör Belgesini kullandım. Goethe B1 Sertifikam var.Bu detayları kendi profilinizle karşılaştırmanız için yazıyorum.
Görüşmeye geçecek olursak sıradan bir görüşme oldu. Yaklaşık 15 dakika sürdü. Bunun 10 dakikasını verilen 10 soruluk yazılı mülakatı doldurmakla geçirdim. Kalan 5 dakikada cevapladığım soruları aşağıya yazıyorum:

-Garantör belgesinde bana garantör olan kişi yakınlık derecemizi 'Neffe' yani yeğenim olarak belirtmiş.Ama bu kişi akrabam değil. Samimi bir dille yeğenim olarak yazmış :((( .Öte yandan 10 soruluk mülakatta akrabalar bölümüne yalnızca 2 amcamı yazmıştım. Görevli hanımefendi bu çelişkiyi merak etti. Durumu anlattım,anlayış gösterdiğini düşünüyorum.

-Nerede kalacağımı söyledi. Ben de henüz ayarlayamadığımı çünkü okulun yurtlarının tarihlerime uymadığını, okulun da bunun üzerine Facebook grubunu önerdiğini ve oradan da birkaç öğrenci arkadaşla, ev sahipleriyle iletişim halinde olduğumu ancak hem tarihin belli olmaması hem de beni yüz yüze görmek istemeleri sebebiyle şu an için ayarlayamadığımı söyledim. Gider gitmez görüşüp ayarlayacağım dedim. Bu noktada da anlayış gösterdiğini düşünüyorum.

-Güncel öğrenci belgemi yanımda götürmedim. Sebebini sordu. Şu an Dokuz Eylül'de öğrencisin sanırım dedi. Ben de birkaç ay önce dondurma talebimi Almanya'dan bir kurstan alınmış faturam olmadığı için reddettiklerini söyledim.Pandemiden dolayı bir kursa başvuramamıştım o zaman dedim. Burada bu yanıttan hanımefendinin pek memnun olduğunu hissedemedim.Umarım sorun olmaz.

İlerleyen günlerde sonuç geldiği zaman buraya ekleme yaparım. Tecrübeli arkadaşlar da görüşmem hakkında ne düşündüğünü yazarsa çok memnun olurum. Vize başvurusuna gidecek veya sonuç bekleyen arkadaşlara da bol şans dilerim.

NachDeutsch

Mesaj gönderen NachDeutsch » Pzt Nis 19, 2021 1:54 pm

Arkadaslar ben lisans diplomamin vs almanca cevirileri alirken 10'ar tane almistim ceviri yapan yerden. Adamlarda hem almanca hem turkcesini muhurleriyle beraber zimbalamislar. Simdi ben o sekilde 2 tane vermek istiyordum ama yukarda okudugum kadariyla bunlarin fotokopisini istiyorlar ve uzerinde mühür olmamasi gerek sanirim. Benim gibi konsolosluga veren oldu mu?

electronics.ege

Mesaj gönderen electronics.ege » Pzt Nis 19, 2021 4:09 pm

NachDeutsch yazdı: Pzr Nis 18, 2021 7:12 pm 40f notunda lise diplomasi istemiyor (yüksek lisans için). Siz verdiniz mi lise diplomasi ve transkripti?
Ben verdim almadılar hocam.

Aynı şekil vukuatlı nufus kayıt örneğini de almadılar.

Sabıka kaydını da almadılar.

Belge listesi net. Ne eksik ne fazla götür.

Galiba yukardaki belgelerden bazıları eskiden isteniyordu. Sen de fazla belge verince pasaport memurunun kafası eskiye gidip dalgınlığına gelip aliyor bazıları. Benim anladığım bu.

NachDeutsch

Mesaj gönderen NachDeutsch » Pzt Nis 19, 2021 4:15 pm

electronics.ege yazdı: Pzt Nis 19, 2021 4:09 pm Ben verdim almadılar hocam.

Aynı şekil vukuatlı nufus kayıt örneğini de almadılar.

Sabıka kaydını da almadılar.

Belge listesi net. Ne eksik ne fazla götür.

Galiba yukardaki belgelerden bazıları eskiden isteniyordu. Sen de fazla belge verince pasaport memurunun kafası eskiye gidip dalgınlığına gelip aliyor bazıları. Benim anladığım bu.
Banada öyle geliyor ya da bazilari lisans icin basvuruyor lisans olunca lise diplomasi vsde istiyorlar

ertuu04

Mesaj gönderen ertuu04 » Pzt Nis 19, 2021 6:29 pm

falke yazdı: Pzt Nis 19, 2021 1:25 pm Merhabalar,bugün Ankara'da görüşmemi yaptım. TU Clausthal'den kurs daveti ve şartlı kabul belgesiyle başvurumu gerçekleştirdim. 18 yaşındayım. Dokuz Eylül Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünü kazanmıştım. Finansal olarak Garantör Belgesini kullandım. Goethe B1 Sertifikam var.Bu detayları kendi profilinizle karşılaştırmanız için yazıyorum.
Görüşmeye geçecek olursak sıradan bir görüşme oldu. Yaklaşık 15 dakika sürdü. Bunun 10 dakikasını verilen 10 soruluk yazılı mülakatı doldurmakla geçirdim. Kalan 5 dakikada cevapladığım soruları aşağıya yazıyorum:

-Garantör belgesinde bana garantör olan kişi yakınlık derecemizi 'Neffe' yani yeğenim olarak belirtmiş.Ama bu kişi akrabam değil. Samimi bir dille yeğenim olarak yazmış :((( .Öte yandan 10 soruluk mülakatta akrabalar bölümüne yalnızca 2 amcamı yazmıştım. Görevli hanımefendi bu çelişkiyi merak etti. Durumu anlattım,anlayış gösterdiğini düşünüyorum.

-Nerede kalacağımı söyledi. Ben de henüz ayarlayamadığımı çünkü okulun yurtlarının tarihlerime uymadığını, okulun da bunun üzerine Facebook grubunu önerdiğini ve oradan da birkaç öğrenci arkadaşla, ev sahipleriyle iletişim halinde olduğumu ancak hem tarihin belli olmaması hem de beni yüz yüze görmek istemeleri sebebiyle şu an için ayarlayamadığımı söyledim. Gider gitmez görüşüp ayarlayacağım dedim. Bu noktada da anlayış gösterdiğini düşünüyorum.

-Güncel öğrenci belgemi yanımda götürmedim. Sebebini sordu. Şu an Dokuz Eylül'de öğrencisin sanırım dedi. Ben de birkaç ay önce dondurma talebimi Almanya'dan bir kurstan alınmış faturam olmadığı için reddettiklerini söyledim.Pandemiden dolayı bir kursa başvuramamıştım o zaman dedim. Burada bu yanıttan hanımefendinin pek memnun olduğunu hissedemedim.Umarım sorun olmaz.

İlerleyen günlerde sonuç geldiği zaman buraya ekleme yaparım. Tecrübeli arkadaşlar da görüşmem hakkında ne düşündüğünü yazarsa çok memnun olurum. Vize başvurusuna gidecek veya sonuç bekleyen arkadaşlara da bol şans dilerim.
yazılı sorular neydi öğrenebilme şansımız var mı?

serhads65

Mesaj gönderen serhads65 » Pzt Nis 19, 2021 11:54 pm

Gri pasaport olayından sonra Almanya Türkiye'den gelen bütün pasaportları şüpheli kategorisine alacak gibi bir haber var ortada. Bu olaylardan eğitim için giden kişiler etkilenecek mı acaba?

falke

Mesaj gönderen falke » Sal Nis 20, 2021 12:26 pm

Almanca ve Ingilizce seviyeni aciklama,
Almanca ögrenme sürecin,
Neden kabul aldigin bölümü sectin,
Almanya'da hedeflerin ve egitimden sonraki hedeflerin,
Almanya'daki akrabalarinin isimleri ve yasadigi sehirler,
Gecimini nasil saglayacagin,

Sorular böyle. Hatirlamadigim da olabilir. Ama yazili olmasi kendini tam olarak anlatamadigin icin sinir bozucu.

ertuu04 yazdı: Pzt Nis 19, 2021 6:29 pm yazılı sorular neydi öğrenebilme şansımız var mı?

NachDeutsch

Mesaj gönderen NachDeutsch » Sal Nis 20, 2021 1:04 pm

falke yazdı: Sal Nis 20, 2021 12:26 pm Almanca ve Ingilizce seviyeni aciklama,
Almanca ögrenme sürecin,
Neden kabul aldigin bölümü sectin,
Almanya'da hedeflerin ve egitimden sonraki hedeflerin,
Almanya'daki akrabalarinin isimleri ve yasadigi sehirler,
Gecimini nasil saglayacagin,

Sorular böyle. Hatirlamadigim da olabilir. Ama yazili olmasi kendini tam olarak anlatamadigin icin sinir bozucu.
Yazili sorular almanca miydi ve almanca mi cevap verdin? Ayrica sponsor belgen var. Neden hala gecimini nasil saglayacani sordular?
En son NachDeutsch tarafından Sal Nis 20, 2021 1:10 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

NachDeutsch

Mesaj gönderen NachDeutsch » Sal Nis 20, 2021 1:04 pm

Saglik sigortasi ariyorum guvenilir, ucuz. Var mi tavsiyeniz?

Kilitli