Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2021

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
falke

Re: Vize Ani Defteri - 2021

Mesaj gönderen falke » Sal Nis 20, 2021 5:20 pm

Sorular ingilizce ve almanca sorulmuştu. Ben almanca cevaplamayı tercih ettim. İkinci sorun hakkında hiçbir bilgim yok. Verpflichtungserklaerung und Familienunterstützüng yazdım geçtim.
NachDeutsch yazdı: Sal Nis 20, 2021 1:04 pm Yazili sorular almanca miydi ve almanca mi cevap verdin? Ayrica sponsor belgen var. Neden hala gecimini nasil saglayacani sordular?

falke

Mesaj gönderen falke » Sal Nis 20, 2021 5:22 pm

Genelde çoğu şirket aynı çıkıyordu ben baktığımda. Tanıdık acenta varsa 400 tl civarı tasarruf edebiliyorsun komisyondan. Bu arada Allianz'dan yaptırdım 86 Euro'ya 7 aylık.
NachDeutsch yazdı: Sal Nis 20, 2021 1:04 pm Saglik sigortasi ariyorum guvenilir, ucuz. Var mi tavsiyeniz?

NachDeutsch

Mesaj gönderen NachDeutsch » Sal Nis 20, 2021 7:57 pm

falke yazdı: Sal Nis 20, 2021 5:20 pm Sorular ingilizce ve almanca sorulmuştu. Ben almanca cevaplamayı tercih ettim. İkinci sorun hakkında hiçbir bilgim yok. Verpflichtungserklaerung und Familienunterstützüng yazdım geçtim.
Almanca bilmeyen ya da almancasi olmayan kisiler nasil yazacak? Önceden böyle bir sey yoktu sozluydu sorular.

NachDeutsch

Mesaj gönderen NachDeutsch » Sal Nis 20, 2021 8:05 pm

Bir sitemde bulunacagim. Bugun izmir konsoloslukgundan aradilar. Telefonda mulakat yaparcasina soru sordular ve Bir kisi randevusunu iptal etmis ve bana vermek istediler. Randevu gunu yarın ama ben Ankara'dayim. Dolayisiyla gelemezsiniz diye vermediler. Simdi arkadaşlar bazilarimiz belgeleri hazir olmadan randevuya basvuruyor, hadi basvurdun diyelim ya arkadas son gun iptal etme. 1 gunde insanlar nasil hazirlansin konsolosluk calisanlarininda sucu yok. Adamlar en azindan ariyor haber veriyor. Ama kimseyi bulamayinca o gun yaniyor. 1 gunde kimse hazirlanamaz gelemez. Bu nasil bir vicdansizliktir! Insanlarin hakkina giriyorsunuz. O gun hazir olan bir arkadas gidebilirdi. Bunu yapan baya kisi var ve bu yuzden sira gelmiyor bize. 1.5 aydir sadece randevu aciklanmasi icin bekliyorum. 3 aydir bekleyen bile varmis kadinin dedigine gore. Hak yemeyin!

ertuu04

Mesaj gönderen ertuu04 » Sal Nis 20, 2021 8:40 pm

NachDeutsch yazdı: Sal Nis 20, 2021 8:05 pm Bir sitemde bulunacagim. Bugun izmir konsoloslukgundan aradilar. Telefonda mulakat yaparcasina soru sordular ve Bir kisi randevusunu iptal etmis ve bana vermek istediler. Randevu gunu yarın ama ben Ankara'dayim. Dolayisiyla gelemezsiniz diye vermediler. Simdi arkadaşlar bazilarimiz belgeleri hazir olmadan randevuya basvuruyor, hadi basvurdun diyelim ya arkadas son gun iptal etme. 1 gunde insanlar nasil hazirlansin konsolosluk calisanlarininda sucu yok. Adamlar en azindan ariyor haber veriyor. Ama kimseyi bulamayinca o gun yaniyor. 1 gunde kimse hazirlanamaz gelemez. Bu nasil bir vicdansizliktir! Insanlarin hakkina giriyorsunuz. O gun hazir olan bir arkadas gidebilirdi. Bunu yapan baya kisi var ve bu yuzden sira gelmiyor bize. 1.5 aydir sadece randevu aciklanmasi icin bekliyorum. 3 aydir bekleyen bile varmis kadinin dedigine gore. Hak yemeyin!
Hak yiyecek bir durum yok? Elinde bir erteleme durumu varsa ve belgelerin yetişmediyse ertelersin gayet normal bir durum bu.

ozcartman

Mesaj gönderen ozcartman » Sal Nis 20, 2021 8:58 pm

falke yazdı: Sal Nis 20, 2021 5:22 pm Genelde çoğu şirket aynı çıkıyordu ben baktığımda. Tanıdık acenta varsa 400 tl civarı tasarruf edebiliyorsun komisyondan. Bu arada Allianz'dan yaptırdım 86 Euro'ya 7 aylık.
Nereden yaptırdınız acaba? Hangi siteden?

Ymılra

Mesaj gönderen Ymılra » Çrş Nis 21, 2021 11:58 am

Merhaba,
Almanya kesin kabulle master programı için İzmir İdata’dan ulusal vizeye 10 martta başvurdum. Dün İdata’dan mail geldi pasaportunuz kargoya verilmiştir diye ve bugün pasaportum elime ulaştı. Vizem çıkmış çok şükür. Vize bekleyen arkadaşlar için aşağı yukarı ne kadar sürede vizenin geldiğine dair bir fikir olsun diye yazdım.
Herkese bol bol sabır, şans ve akıl sağlığı diliyorum bu süreçte. 🙏🏼

aktasnadir

Mesaj gönderen aktasnadir » Çrş Nis 21, 2021 12:50 pm

Ymılra yazdı: Çrş Nis 21, 2021 11:58 am Merhaba,
Almanya kesin kabulle master programı için İzmir İdata’dan ulusal vizeye 10 martta başvurdum. Dün İdata’dan mail geldi pasaportunuz kargoya verilmiştir diye ve bugün pasaportum elime ulaştı. Vizem çıkmış çok şükür. Vize bekleyen arkadaşlar için aşağı yukarı ne kadar sürede vizenin geldiğine dair bir fikir olsun diye yazdım.
Herkese bol bol sabır, şans ve akıl sağlığı diliyorum bu süreçte. 🙏🏼
tebrik ederim. Hangi şehırde acaba okulunuz ?

Ymılra

Mesaj gönderen Ymılra » Çrş Nis 21, 2021 2:50 pm

aktasnadir yazdı: Çrş Nis 21, 2021 12:50 pm tebrik ederim. Hangi şehırde acaba okulunuz ?
Teşekkürler, Frankfurt (Oder)’de

ertuu04

Mesaj gönderen ertuu04 » Çrş Nis 21, 2021 9:03 pm

İLK OLARAK BU SÜREÇTE BANA YARDIMCI OLAN VE SIKILMADAN HER SORUMU CEVAPLAYAN SİZLERE ÇOK ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

Yer: İstanbul Konsolosluğu
Zaman: 21/04/2021 9:45

1 sene süren maratonumun son kısmı olan vizeye sonunda girdim. Saat 9 da konsolosluğun önünde oldum 9:10'da da kapıdaki polislere söyleyerek içeri girdim. En başta polisler k9 köpeği ile çantanızı sonrasında üstünüz aranıyor. Kimlikle yüz teşhisi yaptıktan sonra içeriye giriyorsunuz. X rayden geçerek çantanızı koydukları dolabın anahtarını size veriyorlar. Artık içeridesiniz. Girişte sağ tarafta size yardımcı olan hanfendi var ve onunla evraklarınızı düzenliyorsunuz. Fazla olan evrakları size tekrardan geri veriyor.

Saat 9:20 Veznelerin önünde sıra numaramı bekliyorum. Önümde tam olarak 3 kişi var onlara sorulan soruları ve verebileceğim cevapları düşünerek önümdeki 3 kişiden sıra gelmesini bekliyorum.

Saat 9:50 Beklenen an geldi. Tüm 1 sen bu geçireceğim yarım saate bağlı. Büyük bir heyecanla sandalyeye oturuyorum ve diyalog başlıyor.

+Ben
-Görevli

+Merhaba
-Merhaba. Gidiş amacınız neydi? Dil kursu mu ?
+Lisans eğitimim için gidiyorum.

(evraklarıma bakıyor)

-Dil sertifikanızın A1 olduğunu görüyorum nasıl lisans için gidiyorsunuz?
+Şartlı kabul aldım. Dil kursundan sonra lisans için gideceğim.
-Dil seviyeniz daha en başta neden ilerletmediniz?

(bu sorunun geleceğine adım gibi emindim)

+Liseden bu sene mezun olduğumdan dolayı almanya kararını vermem biraz geç oldu. Aslında 4 aylık eğitim aldım ve A2 kursunu da bitirdim fakat pandemiden dolayı goethe sınavları ertelediği ve sınava geç girdiğim için vizeye yetişmeme durumundan dolayı garanti olsun diye A1 sınavına girdim.
-Sonuç olarak hangi seviyede dillere hakimsiniz?
+A2 almancam B1 seviyesinde ingilizceye sahibim fakat ingilizce için herhangi bir sertifikam yok.
-Hali hazırda aynı bölümü burada kazanmışsınız ve okulda kaydınız var. Neden burada okumak yerine almanyaya gidiyorsunuz?
+(Cevabını verdim kendimce)
-Akrabanız var mı?
+1. dereceden yok
-1. dönem alacağınız dersleri sayar mısınız
+ (Saydım)
-Bloke hesap mı yapmıştınız?
+Garantörüm var fakat pandemiden dolayı yabancılar polisinin işleyişi yavaş gerçekleştiğinden eksik evrak olarak vermeyi planlıyorum.

(Sorular arasında hep bir sessizlik oluşuyor evraklara bakma cevapları bilgisayara işleme olaylarından dolayı.)

-Size vereceğim şu kağıtlara gerekli bilgilerinizi yazıp imza atabilir misiniz?

(Vize süresince iletişim bilgelerinizi alıyor ve bütün bilgilendirmeler bu bilgilerinizle oluyor. E posta adresinizi doğru vermeniz ve sürekli olarak kontrol etmeniz çok önemli bu yüzden. Kağıtta sürecin 5-6 hafta sürebileceği ve ilk 5 gün içerisinde bir mail alacağınız yazıyor.)

-Son olarak Ertuğrul Bey Almanca bilginizi kanıtlamak amacıyla size bir kaç soru sormam gerekiyor.

(Tam olarak burada benim gibi Almancanıza güvenmiyorsanız Almanya serüvenizin noktalandığını düşünebiliyorsunuz ama asla panik yapmayın ben bile cevapladıysam siz de yaparsınız :)

-Neden almanyaya gitmek istiyorsunuz?
-Nerede kalıcaksınız?
-Hangi bölümü okuyacaksınız?
-Hangi üniversitede okuyacaksınız? sorularını almanca şekilde sordu gerekli cevaplarını verdim.

(Sadece ilk soruya cümle kurdum diğer sorulara tek tek cevap verdim çünkü dil seviyeniz A1-A2 olduğu için önemli olan soruları anlayıp anlayamadığınızı görmesi)

Cevaplarımdan tatmin olduktan sonra işlemin bittiğini ve gidebileceğimi söyledi. Teşekkür ederek 9:10'da girdiğim konsolosluktan 10:30'da çıktım.

fıratbozkurt

Mesaj gönderen fıratbozkurt » Prş Nis 22, 2021 3:22 pm

falke yazdı: Pzt Nis 19, 2021 1:25 pm Merhabalar,bugün Ankara'da görüşmemi yaptım. TU Clausthal'den kurs daveti ve şartlı kabul belgesiyle başvurumu gerçekleştirdim. 18 yaşındayım. Dokuz Eylül Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünü kazanmıştım. Finansal olarak Garantör Belgesini kullandım. Goethe B1 Sertifikam var.Bu detayları kendi profilinizle karşılaştırmanız için yazıyorum.
Görüşmeye geçecek olursak sıradan bir görüşme oldu. Yaklaşık 15 dakika sürdü. Bunun 10 dakikasını verilen 10 soruluk yazılı mülakatı doldurmakla geçirdim. Kalan 5 dakikada cevapladığım soruları aşağıya yazıyorum:

-Garantör belgesinde bana garantör olan kişi yakınlık derecemizi 'Neffe' yani yeğenim olarak belirtmiş.Ama bu kişi akrabam değil. Samimi bir dille yeğenim olarak yazmış :((( .Öte yandan 10 soruluk mülakatta akrabalar bölümüne yalnızca 2 amcamı yazmıştım. Görevli hanımefendi bu çelişkiyi merak etti. Durumu anlattım,anlayış gösterdiğini düşünüyorum.

-Nerede kalacağımı söyledi. Ben de henüz ayarlayamadığımı çünkü okulun yurtlarının tarihlerime uymadığını, okulun da bunun üzerine Facebook grubunu önerdiğini ve oradan da birkaç öğrenci arkadaşla, ev sahipleriyle iletişim halinde olduğumu ancak hem tarihin belli olmaması hem de beni yüz yüze görmek istemeleri sebebiyle şu an için ayarlayamadığımı söyledim. Gider gitmez görüşüp ayarlayacağım dedim. Bu noktada da anlayış gösterdiğini düşünüyorum.

-Güncel öğrenci belgemi yanımda götürmedim. Sebebini sordu. Şu an Dokuz Eylül'de öğrencisin sanırım dedi. Ben de birkaç ay önce dondurma talebimi Almanya'dan bir kurstan alınmış faturam olmadığı için reddettiklerini söyledim.Pandemiden dolayı bir kursa başvuramamıştım o zaman dedim. Burada bu yanıttan hanımefendinin pek memnun olduğunu hissedemedim.Umarım sorun olmaz.

İlerleyen günlerde sonuç geldiği zaman buraya ekleme yaparım. Tecrübeli arkadaşlar da görüşmem hakkında ne düşündüğünü yazarsa çok memnun olurum. Vize başvurusuna gidecek veya sonuç bekleyen arkadaşlara da bol şans dilerim.
öğrenci belgeni götürmemene rağmen Dokuz Eylülde öğrenci olduğunu nasıl bildi, başka bir belgede mi yazıyordu?

Aligür

Mesaj gönderen Aligür » Prş Nis 22, 2021 4:13 pm

fıratbozkurt yazdı: Prş Nis 22, 2021 3:22 pm öğrenci belgeni götürmemene rağmen Dokuz Eylülde öğrenci olduğunu nasıl bildi, başka bir belgede mi yazıyordu?
Ösym sonuç belgende nereyi kazandığın yazıyor zaten

demagorgon

Mesaj gönderen demagorgon » Cum Nis 23, 2021 2:55 am

cerenem yazdı: Cum Nis 16, 2021 12:57 am Arkadaşlar, ben şartlı kabul ile dilkursu için vizeye başvuracağım. Aklıma sağlık sigortası durumu takıldı. Ben at11 veya sgknın sağladığı yurtdışı sağlık sigortasını yapmaya çalışacağım ancak şartlı kabul ile yapabilir miyim bunu sizlere sormak istedim. Babamın da benim de sgl girişimiz var ayrıca. Çok acele bir durum sağlık sigorta durumumu en uygun ve hızlı nasıl çözebilirim yardımcı olursanız çok sevinirim gerçekten
Merhaba dostum. Yaşadığım yerdeki SGK'ya giderek Vize randevu tarihinden itibaren 4 veya 5 aylık geçerli bir AT11 belgesi çıkartabilirsin. Ben babamın üzerine çıkardım. Bu belgeyi çıkartmak için okul tanıma belgesi, gideceğin üniversitenin sömestr tarihlerini gösteren bir belge(türkçe çevirisi olmalı) ve üniversiteden aldığın şartlı kabulu yanında götürmelisin. Okul tanıma belgesini googleda aratırsan kendi adına eğer yanlış hatırlamıyorsam e devletten çıkartabilirsin. Babanın adına çıkartacaksak prim borcu vs. olmaması lazım. İşlemler yalnızca 15 20 dakika sürer.

demagorgon

Mesaj gönderen demagorgon » Cum Nis 23, 2021 3:00 am

ertuu04 yazdı: Çrş Nis 21, 2021 9:03 pm İLK OLARAK BU SÜREÇTE BANA YARDIMCI OLAN VE SIKILMADAN HER SORUMU CEVAPLAYAN SİZLERE ÇOK ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

Yer: İstanbul Konsolosluğu
Zaman: 21/04/2021 9:45

1 sene süren maratonumun son kısmı olan vizeye sonunda girdim. Saat 9 da konsolosluğun önünde oldum 9:10'da da kapıdaki polislere söyleyerek içeri girdim. En başta polisler k9 köpeği ile çantanızı sonrasında üstünüz aranıyor. Kimlikle yüz teşhisi yaptıktan sonra içeriye giriyorsunuz. X rayden geçerek çantanızı koydukları dolabın anahtarını size veriyorlar. Artık içeridesiniz. Girişte sağ tarafta size yardımcı olan hanfendi var ve onunla evraklarınızı düzenliyorsunuz. Fazla olan evrakları size tekrardan geri veriyor.

Saat 9:20 Veznelerin önünde sıra numaramı bekliyorum. Önümde tam olarak 3 kişi var onlara sorulan soruları ve verebileceğim cevapları düşünerek önümdeki 3 kişiden sıra gelmesini bekliyorum.

Saat 9:50 Beklenen an geldi. Tüm 1 sen bu geçireceğim yarım saate bağlı. Büyük bir heyecanla sandalyeye oturuyorum ve diyalog başlıyor.

+Ben
-Görevli

+Merhaba
-Merhaba. Gidiş amacınız neydi? Dil kursu mu ?
+Lisans eğitimim için gidiyorum.

(evraklarıma bakıyor)

-Dil sertifikanızın A1 olduğunu görüyorum nasıl lisans için gidiyorsunuz?
+Şartlı kabul aldım. Dil kursundan sonra lisans için gideceğim.
-Dil seviyeniz daha en başta neden ilerletmediniz?

(bu sorunun geleceğine adım gibi emindim)

+Liseden bu sene mezun olduğumdan dolayı almanya kararını vermem biraz geç oldu. Aslında 4 aylık eğitim aldım ve A2 kursunu da bitirdim fakat pandemiden dolayı goethe sınavları ertelediği ve sınava geç girdiğim için vizeye yetişmeme durumundan dolayı garanti olsun diye A1 sınavına girdim.
-Sonuç olarak hangi seviyede dillere hakimsiniz?
+A2 almancam B1 seviyesinde ingilizceye sahibim fakat ingilizce için herhangi bir sertifikam yok.
-Hali hazırda aynı bölümü burada kazanmışsınız ve okulda kaydınız var. Neden burada okumak yerine almanyaya gidiyorsunuz?
+(Cevabını verdim kendimce)
-Akrabanız var mı?
+1. dereceden yok
-1. dönem alacağınız dersleri sayar mısınız
+ (Saydım)
-Bloke hesap mı yapmıştınız?
+Garantörüm var fakat pandemiden dolayı yabancılar polisinin işleyişi yavaş gerçekleştiğinden eksik evrak olarak vermeyi planlıyorum.

(Sorular arasında hep bir sessizlik oluşuyor evraklara bakma cevapları bilgisayara işleme olaylarından dolayı.)

-Size vereceğim şu kağıtlara gerekli bilgilerinizi yazıp imza atabilir misiniz?

(Vize süresince iletişim bilgelerinizi alıyor ve bütün bilgilendirmeler bu bilgilerinizle oluyor. E posta adresinizi doğru vermeniz ve sürekli olarak kontrol etmeniz çok önemli bu yüzden. Kağıtta sürecin 5-6 hafta sürebileceği ve ilk 5 gün içerisinde bir mail alacağınız yazıyor.)

-Son olarak Ertuğrul Bey Almanca bilginizi kanıtlamak amacıyla size bir kaç soru sormam gerekiyor.

(Tam olarak burada benim gibi Almancanıza güvenmiyorsanız Almanya serüvenizin noktalandığını düşünebiliyorsunuz ama asla panik yapmayın ben bile cevapladıysam siz de yaparsınız :)

-Neden almanyaya gitmek istiyorsunuz?
-Nerede kalıcaksınız?
-Hangi bölümü okuyacaksınız?
-Hangi üniversitede okuyacaksınız? sorularını almanca şekilde sordu gerekli cevaplarını verdim.

(Sadece ilk soruya cümle kurdum diğer sorulara tek tek cevap verdim çünkü dil seviyeniz A1-A2 olduğu için önemli olan soruları anlayıp anlayamadığınızı görmesi)

Cevaplarımdan tatmin olduktan sonra işlemin bittiğini ve gidebileceğimi söyledi. Teşekkür ederek 9:10'da girdiğim konsolosluktan 10:30'da çıktım.
dostum merhaba umarım vize talebin kabul edilir. Ben de geçen hafta ankara konsolsoluğunda randevuya girdim. Kontrolden geçtikten sonra bana kargo bilgileri için bir kağıt verdiler. _ _ _ şeklinde ilerleyen boşluklara bilgilerimi girdim. E postam sığmadığı için son üç harfi tek çizgiye yazdım. Buraya yazdığım bilgiler tamamen herhangi bir kargolama işleminde kullanılmak üzere mi alınıyor yoksa konsolosluk benimle iletişime geçmek için bu kağıdı mı kullanıyor. Eğer bu kağıt kullanılıyorsa benim e postamı algılamak konusunda bir sıkıntı yaşamışlar mıdır? 1 haftadır bunun stresini yaşıyorum uykularım haram oldu :oops:

demagorgon

Mesaj gönderen demagorgon » Cum Nis 23, 2021 3:11 am

Merhaba arkadaşlar ben de kendi vize deneyimimi aktarmak istiyorum.
19 yaşındayım liseden henüz mezun oldum ve hemen Muğla Sıtkı Koçman Üni'de Bilgisayar Mühendisliği'ni tercih ettim. Ardından bir özel hocayla Almanca öğrenmeye başladım. Kaydımı dondurdum. Almanya'da Bremen Üni'ye başvurdum ve kabul edildim. Şartlı kabul belgemin ismi Bewerberbestatigung. Ardından bir dil okuluna 6 aylık kayıt yaparak ilk 2 ayını ödedim. Dil okulu kayıt belgemi de aldım. Hazırladığım diğer belgelerin yanı sıra vize randevumdan bir iki hafta önce birer hafta arayla A2 ve B1 sınavlarına girerek ikisini de geçtim.

Vize randevusu aşırı sıradan geçti. Sanki SGK'da ya da atıyorum bi bankada bir işimi halletmeye gitmiş gibiydim. Fotokopi işleriyle uğraşan kadın, fotokopileriyle beraber sunduğum orjinal belgeleri aldı gereksizleri ayırdı bir sürü kağıt israfı olmuş dedi. Başvuru formlarıma birer vesikalığımı zımbalayarak vize memuruna sunacağım belgeleri bi tarafa, sunmama gerek olmayanları da bi tarafa koydu. Ben her şeyi ayarladım sonra sıramı bekledim
Sıram geldiğinde vize memuru tek tek belgelerime bakarak belgeleri teyit edecek sorular sordu. Ben her doğru cevap verdiğimde belgelerimde bi yerlere tik attı. Sadece dil okulumun ne zaman bittiğini sorduğunda afalladım çünkü hiç bakmamıştım :D. Nerede kalacağımı falan da sordu. Bir arkadaşımda kalacağım zaten bloke hesabım var gittikten sonra ev tutacağım dedim. Adres falan istemedi. Bana bir tanecik bile Almanca soru sormadı. 6 7 sayfa verdi. Bu sayfalarda vize talebim ile alakalı sorular vardı. Sorular Almanca ve İngilizce yazılmıştı. Neden Almanya, neden bu üni, liseden sonra ne yaptın, hangi dilleri biliyorsun vs. vs. En son belgelerin en üstünde vize başvuru formumun ilk sayfasında sol kısımdaki boşluğa benimle alakalı notlar tuttuğunu gördüm. Paramı da ödedim çıktım başka bir şey olmadı.

Tecrübelerimin yanı sıra endişe ettiğim bir konuda beni aydınlatabilecek birilerini arıyorum. Konsolosluk benimle iletişime geçmek istese bilgilerime nereden bakacak. O girişte doldurduğum kargolama için verilen kağıda mı bakacak. _ _ _ şeklinde boşluklara bilgilerimizi girdiğimiz kağıttan bahsediyorum. Ben orada emailimi sığdıramadım. O sondaki ".com"u tek çizgiye yazdım. Eğer buradan ulaşmaya çalışırlarsa sıkıntı çıkar mı yoksa benim başvuru belgemdeki emaile mi bakarlar. Gerçekten kafayı yiyeceğim bunun endişesiyle. Biri beni aydınlatabilirse sevinirim. Çünkü birebir aynı belgeleri sunduğum bir arkadaşıma o çıktıktan hemen sonra şu belgeniz eksiktir diye bir mesaj geldi ancak bana böyle bir mesaj gelmedi. (randevuya girdiğimiz günler peşpeşe idi, bir de arkadaşım sadece A2 sundu.)

ertuu04

Mesaj gönderen ertuu04 » Cum Nis 23, 2021 11:39 am

demagorgon yazdı: Cum Nis 23, 2021 3:00 am dostum merhaba umarım vize talebin kabul edilir. Ben de geçen hafta ankara konsolsoluğunda randevuya girdim. Kontrolden geçtikten sonra bana kargo bilgileri için bir kağıt verdiler. _ _ _ şeklinde ilerleyen boşluklara bilgilerimi girdim. E postam sığmadığı için son üç harfi tek çizgiye yazdım. Buraya yazdığım bilgiler tamamen herhangi bir kargolama işleminde kullanılmak üzere mi alınıyor yoksa konsolosluk benimle iletişime geçmek için bu kağıdı mı kullanıyor. Eğer bu kağıt kullanılıyorsa benim e postamı algılamak konusunda bir sıkıntı yaşamışlar mıdır? 1 haftadır bunun stresini yaşıyorum uykularım haram oldu :oops:
Kontrolden geçtikten sonra bana da bir kargo kağıdı verildi bu kağıt pasaportunun geri gönderilmesi için kullanılıyor. Benim görüşmemden yola çıkarak şunu söyleyebilirim. İletişim için mülakat esnasında bir kağıt veriyorlar e posta tel no imza atıyorsun. Burası önemli

demagorgon

Mesaj gönderen demagorgon » Cum Nis 23, 2021 1:41 pm

ertuu04 yazdı: Cum Nis 23, 2021 11:39 am Kontrolden geçtikten sonra bana da bir kargo kağıdı verildi bu kağıt pasaportunun geri gönderilmesi için kullanılıyor. Benim görüşmemden yola çıkarak şunu söyleyebilirim. İletişim için mülakat esnasında bir kağıt veriyorlar e posta tel no imza atıyorsun. Burası önemli
Dostum mülakat esnasında bana kesinlikle böyle bir kağıt verilmedi. Çok stres oluyorum

aktasnadir

Mesaj gönderen aktasnadir » Cum Nis 23, 2021 6:02 pm

demagorgon yazdı: Cum Nis 23, 2021 1:41 pm Dostum mülakat esnasında bana kesinlikle böyle bir kağıt verilmedi. Çok stres oluyorum
ben de ankarada gırdım mülakata sorun olacağını zannetmiyorum hatta ben ödeme makbuzunu aldıktan sonra bana işleminiz bitti bile demeden kalktı karşımdaki memur ben de kalktım onun ardından 1 1.5 ayda geliyormui cevaplar benim 5 hafta oldu bu sıralar gelecek heralde senin için de sorun olmaz diğer arkadaş istanbulda girmiş oradan kaynaklanan bi işlem farklılığı oluyor heralde yani onlar farklı bi prosedür uygulayabiliyor olabilirler endişelenme tek yapabileceğin şey beklemek.

egearslan

Mesaj gönderen egearslan » Cum Nis 23, 2021 6:43 pm

demagorgon yazdı: Cum Nis 23, 2021 3:11 am Merhaba arkadaşlar ben de kendi vize deneyimimi aktarmak istiyorum.
19 yaşındayım liseden henüz mezun oldum ve hemen Muğla Sıtkı Koçman Üni'de Bilgisayar Mühendisliği'ni tercih ettim. Ardından bir özel hocayla Almanca öğrenmeye başladım. Kaydımı dondurdum. Almanya'da Bremen Üni'ye başvurdum ve kabul edildim. Şartlı kabul belgemin ismi Bewerberbestatigung. Ardından bir dil okuluna 6 aylık kayıt yaparak ilk 2 ayını ödedim. Dil okulu kayıt belgemi de aldım. Hazırladığım diğer belgelerin yanı sıra vize randevumdan bir iki hafta önce birer hafta arayla A2 ve B1 sınavlarına girerek ikisini de geçtim.

Vize randevusu aşırı sıradan geçti. Sanki SGK'da ya da atıyorum bi bankada bir işimi halletmeye gitmiş gibiydim. Fotokopi işleriyle uğraşan kadın, fotokopileriyle beraber sunduğum orjinal belgeleri aldı gereksizleri ayırdı bir sürü kağıt israfı olmuş dedi. Başvuru formlarıma birer vesikalığımı zımbalayarak vize memuruna sunacağım belgeleri bi tarafa, sunmama gerek olmayanları da bi tarafa koydu. Ben her şeyi ayarladım sonra sıramı bekledim
Sıram geldiğinde vize memuru tek tek belgelerime bakarak belgeleri teyit edecek sorular sordu. Ben her doğru cevap verdiğimde belgelerimde bi yerlere tik attı. Sadece dil okulumun ne zaman bittiğini sorduğunda afalladım çünkü hiç bakmamıştım :D. Nerede kalacağımı falan da sordu. Bir arkadaşımda kalacağım zaten bloke hesabım var gittikten sonra ev tutacağım dedim. Adres falan istemedi. Bana bir tanecik bile Almanca soru sormadı. 6 7 sayfa verdi. Bu sayfalarda vize talebim ile alakalı sorular vardı. Sorular Almanca ve İngilizce yazılmıştı. Neden Almanya, neden bu üni, liseden sonra ne yaptın, hangi dilleri biliyorsun vs. vs. En son belgelerin en üstünde vize başvuru formumun ilk sayfasında sol kısımdaki boşluğa benimle alakalı notlar tuttuğunu gördüm. Paramı da ödedim çıktım başka bir şey olmadı.

Tecrübelerimin yanı sıra endişe ettiğim bir konuda beni aydınlatabilecek birilerini arıyorum. Konsolosluk benimle iletişime geçmek istese bilgilerime nereden bakacak. O girişte doldurduğum kargolama için verilen kağıda mı bakacak. _ _ _ şeklinde boşluklara bilgilerimizi girdiğimiz kağıttan bahsediyorum. Ben orada emailimi sığdıramadım. O sondaki ".com"u tek çizgiye yazdım. Eğer buradan ulaşmaya çalışırlarsa sıkıntı çıkar mı yoksa benim başvuru belgemdeki emaile mi bakarlar. Gerçekten kafayı yiyeceğim bunun endişesiyle. Biri beni aydınlatabilirse sevinirim. Çünkü birebir aynı belgeleri sunduğum bir arkadaşıma o çıktıktan hemen sonra şu belgeniz eksiktir diye bir mesaj geldi ancak bana böyle bir mesaj gelmedi. (randevuya girdiğimiz günler peşpeşe idi, bir de arkadaşım sadece A2 sundu.)
hocam b1 belgesı sunup nasıl aynı zamanda 6 aylık dil kursu belgesi gösterdiniz? hangi kurdan hangi kura kayıtlı gözüküyordunuz dil kursunda

demagorgon

Mesaj gönderen demagorgon » Cum Nis 23, 2021 11:36 pm

egearslan yazdı: Cum Nis 23, 2021 6:43 pm hocam b1 belgesı sunup nasıl aynı zamanda 6 aylık dil kursu belgesi gösterdiniz? hangi kurdan hangi kura kayıtlı gözüküyordunuz dil kursunda
Daa bremen kursunda b2 kuru ikiye ayrılmış biçimde b2.1 b2.2 c1 kurslarına yazıldım

Kilitli