Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Doktora öğrencisi olarak vize başvurusu

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Adp123

Doktora öğrencisi olarak vize başvurusu

Mesaj gönderen Adp123 » Pzr Ara 27, 2020 5:54 pm

Merhabalar,

Mainz'da bireysel doktora için bir supervisor'den kabul mektubu aldım ve geçen sene DAAD'ye danışma için gittiğimde bu mektubun vize başvurusu için yeterli olduğu söylenmişti. Fakat forumlara baktığımda farklı ifadelerle karşılaştım. Kimisi üniversiteden resmi kabul yazısının (Zulassungbescheid) gerekli olduğunu, kimisi ise öğrenci vizesine değil de bir hosting agreement ile araştırmacı vizesine başvurulması gerektiğini söylüyor. İş sözleşmem yok ve dışarıdan aldığım bir bursla öğrenim göreceğim. Üniversiteden Zulassungbescheid alabilmem için de registration için başvurmam gerekiyor. Bu belgeyi şimdi almam da Almanya'ya gidene kadar zaten sadece üç sene olan doktora eğitimimin 2 ayını burada boşuna geçirecek olmam anlamına geliyor. Almanya'ya bireysel doktora için vize alabilmiş arkadaşlar bu konuda yardımcı olabilirler mi lütfen. Hocanın verdiği kabul mektubu yeterli mi?

Şimdiden teşekkürler.

fztrk

Re: Doktora öğrencisi olarak vize başvurusu

Mesaj gönderen fztrk » Pzt Mar 01, 2021 11:56 am

Merhaba,

Sizinle aynı durumdayım. Mesajınızda belirttiğiniz şekilde ulusal vize başvurusunda kararsız kaldım. Araştırmacı vizesi ve öğrenci vizesi arasında kaldım. Başvurunuzu hangisi üzerinden yaptınız acaba? Dönüş yapabilirseniz memnun olurum.

nelis

Mesaj gönderen nelis » Pzt Mar 01, 2021 10:43 pm

Adp123 yazdı: Pzr Ara 27, 2020 5:54 pm Merhabalar,

Mainz'da bireysel doktora için bir supervisor'den kabul mektubu aldım ve geçen sene DAAD'ye danışma için gittiğimde bu mektubun vize başvurusu için yeterli olduğu söylenmişti. Fakat forumlara baktığımda farklı ifadelerle karşılaştım. Kimisi üniversiteden resmi kabul yazısının (Zulassungbescheid) gerekli olduğunu, kimisi ise öğrenci vizesine değil de bir hosting agreement ile araştırmacı vizesine başvurulması gerektiğini söylüyor. İş sözleşmem yok ve dışarıdan aldığım bir bursla öğrenim göreceğim. Üniversiteden Zulassungbescheid alabilmem için de registration için başvurmam gerekiyor. Bu belgeyi şimdi almam da Almanya'ya gidene kadar zaten sadece üç sene olan doktora eğitimimin 2 ayını burada boşuna geçirecek olmam anlamına geliyor. Almanya'ya bireysel doktora için vize alabilmiş arkadaşlar bu konuda yardımcı olabilirler mi lütfen. Hocanın verdiği kabul mektubu yeterli mi?

Şimdiden teşekkürler.
Merhabalar,

Ben de doktora için bir danışmandan kabul aldım. Karşı taraf benim için hosting aggrement hazırlıyor. Bunun neticesinde araştırma vizesi için başvurdum ve vize için evrak topluyorum. Ancak bazı yerlerde araştırma vizesi yerine öğrenci vizesi alınması gerektiğini okudum. Anladığım kadarıyla siz öğrenci vizesi için başvuru yapmışsınız. Son durumda hangi vize türü ile devam ettiniz? Bilgi verebilirseniz memnun olurum.

Teşekkürler

Adp123

Mesaj gönderen Adp123 » Cmt Mar 20, 2021 5:52 pm

nelis yazdı: Pzt Mar 01, 2021 10:43 pm Merhabalar,

Ben de doktora için bir danışmandan kabul aldım. Karşı taraf benim için hosting aggrement hazırlıyor. Bunun neticesinde araştırma vizesi için başvurdum ve vize için evrak topluyorum. Ancak bazı yerlerde araştırma vizesi yerine öğrenci vizesi alınması gerektiğini okudum. Anladığım kadarıyla siz öğrenci vizesi için başvuru yapmışsınız. Son durumda hangi vize türü ile devam ettiniz? Bilgi verebilirseniz memnun olurum.

Teşekkürler

Merhabalar. Uzun zamandır foruma bakmıyorum o yüzden güncelleme yaomadım. Ben 25 Ocak'ta İstanbul Konsolosluğunda vize randevusuna girdim ve tam bir ay sonra 25 Şubat'ta vizem çıktı. Öğrenci vizesine başvurdum. Hosting agreement yalnızca bir akademik pozisyon (research/teaching assistantship gibi) dahilindeki doktora öğrencileri ve araştırmacılar için gerekiyor. Sizin böyle bir durumunuz yoksa araştırmacı vizesine değil, öğrenci vizesine başvurmalısınız.

cenko

Mesaj gönderen cenko » Prş Nis 15, 2021 11:10 pm

Adp123 yazdı: Cmt Mar 20, 2021 5:52 pm Merhabalar. Uzun zamandır foruma bakmıyorum o yüzden güncelleme yaomadım. Ben 25 Ocak'ta İstanbul Konsolosluğunda vize randevusuna girdim ve tam bir ay sonra 25 Şubat'ta vizem çıktı. Öğrenci vizesine başvurdum. Hosting agreement yalnızca bir akademik pozisyon (research/teaching assistantship gibi) dahilindeki doktora öğrencileri ve araştırmacılar için gerekiyor. Sizin böyle bir durumunuz yoksa araştırmacı vizesine değil, öğrenci vizesine başvurmalısınız.
Merhaba,

Tebrik ederim ve çok geçmiş olsun. İki sorum olacak size.

1. Sonuç olarak yalnızca supervision agreement ile mi başvurdunuz yoksa üniversiteden kesin kabul belgesi sundunuz mu ?
2. IELTS'e girecektiniz yanlış hatırlamıyorsam. Dil sınav sonucu sundunuz mı başvurunuzda ve kaç puandı? IELTS 6 yeterli olur mu anlamaya çalışıyorum da.

Şimdiden teşekkürler.

Adp123

Mesaj gönderen Adp123 » Prş Nis 22, 2021 11:46 am

cenko yazdı: Prş Nis 15, 2021 11:10 pm Merhaba,

Tebrik ederim ve çok geçmiş olsun. İki sorum olacak size.

1. Sonuç olarak yalnızca supervision agreement ile mi başvurdunuz yoksa üniversiteden kesin kabul belgesi sundunuz mu ?
2. IELTS'e girecektiniz yanlış hatırlamıyorsam. Dil sınav sonucu sundunuz mı başvurunuzda ve kaç puandı? IELTS 6 yeterli olur mu anlamaya çalışıyorum da.

Şimdiden teşekkürler.
Merhabalar,

Çok teşekkürler.
1. Evet, supervision agreement'la başvurdum ve danışmanımın konsolosluğa hitaben yazdığı ve Mart ayında enstitüye bizzat gelip çalışmalarıma başlamam gerektiğine dair kısa bir "presence letter" dedikleri şeye benzer bir notu da sundum. Üniversiteden kesin kabul mektubum bu sırada henüz elime geçmemişti ama sormadılar bile. Danışman kabulünüz ve burs kontratınız veya başka bir finansal dayanağınız olduğunda üniversiteden doktora için kabul almamak gözlemlediğim kadarıyla pek gerçekleşmeyen bir durum. Hiç duymadım.
2. IELTS'e sadece vize başvurum için girdim çünkü üniversite benden bunu talep etmedi. Ben 8 aldım ama 6 üzeri yeterli oluyor diye biliyorum

nelis

Mesaj gönderen nelis » Cum Nis 23, 2021 7:53 pm

Adp123 yazdı: Cmt Mar 20, 2021 5:52 pm Merhabalar. Uzun zamandır foruma bakmıyorum o yüzden güncelleme yaomadım. Ben 25 Ocak'ta İstanbul Konsolosluğunda vize randevusuna girdim ve tam bir ay sonra 25 Şubat'ta vizem çıktı. Öğrenci vizesine başvurdum. Hosting agreement yalnızca bir akademik pozisyon (research/teaching assistantship gibi) dahilindeki doktora öğrencileri ve araştırmacılar için gerekiyor. Sizin böyle bir durumunuz yoksa araştırmacı vizesine değil, öğrenci vizesine başvurmalısınız.
Merhabalar tekrardan,

Doctoral researcher pozisyonu olduğu için hosting agreement ile araştırmacı vizesi aldım. Cevabınız için de çok teşekkür ederim.

cenko

Mesaj gönderen cenko » Cmt Nis 24, 2021 5:17 pm

Adp123 yazdı: Prş Nis 22, 2021 11:46 am Merhabalar,

Çok teşekkürler.
1. Evet, supervision agreement'la başvurdum ve danışmanımın konsolosluğa hitaben yazdığı ve Mart ayında enstitüye bizzat gelip çalışmalarıma başlamam gerektiğine dair kısa bir "presence letter" dedikleri şeye benzer bir notu da sundum. Üniversiteden kesin kabul mektubum bu sırada henüz elime geçmemişti ama sormadılar bile. Danışman kabulünüz ve burs kontratınız veya başka bir finansal dayanağınız olduğunda üniversiteden doktora için kabul almamak gözlemlediğim kadarıyla pek gerçekleşmeyen bir durum. Hiç duymadım.
2. IELTS'e sadece vize başvurum için girdim çünkü üniversite benden bunu talep etmedi. Ben 8 aldım ama 6 üzeri yeterli oluyor diye biliyorum
Çok teşekkürler, çok faydalı oldu bu bilgiler. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

cenko

Mesaj gönderen cenko » Prş May 06, 2021 12:00 am

Tekrar merhaba,

Doktora icin kabul ve vize alan arkadaslara iki sorum olacak. Nihayet supervision agreementimi aldim. Fakat okula resmi kabul sureci icin belgelerimi gondermem gerekiyor. Okulla iletisimde sikinti yasiyorum. Okul Lise diplomasini da istemismiydi sizden?

Bir de okuldan ingilizce olarak aldigim evraklara da apostil vurdurmali miyim? Konsoloslik onay randevusu vermiyor pandemi yuzunden. Ama orjinalo ing olan evraka apostil gerekir mi kestiremedim

Cok tesekkurler tekrar

Rigwald

Mesaj gönderen Rigwald » Prş May 06, 2021 7:33 am

cenko yazdı: Prş May 06, 2021 12:00 am Tekrar merhaba,

Doktora icin kabul ve vize alan arkadaslara iki sorum olacak. Nihayet supervision agreementimi aldim. Fakat okula resmi kabul sureci icin belgelerimi gondermem gerekiyor. Okulla iletisimde sikinti yasiyorum. Okul Lise diplomasini da istemismiydi sizden?

Bir de okuldan ingilizce olarak aldigim evraklara da apostil vurdurmali miyim? Konsoloslik onay randevusu vermiyor pandemi yuzunden. Ama orjinalo ing olan evraka apostil gerekir mi kestiremedim

Cok tesekkurler tekrar
Eğer Türk kurumuysa, bu belgeleri veren kurum, evet. Yabancı bir kurumsa hayır.

jeremiekhan

Mesaj gönderen jeremiekhan » Pzt Haz 07, 2021 12:45 pm

Adp123 yazdı: Pzr Ara 27, 2020 5:54 pm Merhabalar,

Şimdiden teşekkürler.
arkadaş selam.ben radyo sinema tv y.lisans mezunuyum 3.0 ortalamam var senin gibi bireysel doktora yapmak istiyorum.nasıl bir süreçle kabul aldın merak ediyorum.corona dan dolayı 1 senedir başvuru yapmayı askıya aldım.hocayı kendini bulup mail mi attın ve birebir kendi bölümünde mi eğitim göreceksin yoksa farklı bir bölüm mü? aslında soracak çok sorum var iletişime geçersek sevinirim

roseangouleme

Mesaj gönderen roseangouleme » Pzt Tem 31, 2023 4:03 pm

nelis yazdı: Cum Nis 23, 2021 7:53 pm Merhabalar tekrardan,

Doctoral researcher pozisyonu olduğu için hosting agreement ile araştırmacı vizesi aldım. Cevabınız için de çok teşekkür ederim.
Merhaba. Vize ve randevularla ilgili araştırma yaptıkça kafam çok karışmaya başladı, bu nedenle size bir konuda danışmak istedim. Vizeye 23F kategorisinden başvuruda bulunmuştum. Almanya’da bir üniversiteden 3 yıllık doctoral researcher pozisyonu kazandım (TV-L E13 (65%)) ve bu vesileyle structured Ph.D. programından da ayrıca kabul aldım. Bu portalda ve başka yerlerde aynı statüdeki birçok kişinin konsolosluğun vs. yönlendirmesiyle araştırmacı vizesine başvurduğunu gördüm ve ben de bu kategoride başvuru yaptım. Üniversite bana letter of employment gönderdi ve international office bir hosting agreement hazırlayabileceğini söyledi. Buna rağmen kuşkularım var, acaba 38F kategorisinden mi başvuru yapmalıydım? Benzer durumda olanlar var mı? Veya belgelerimi teslim ettikten sonra konsolosluğun (eğer uygun görürse) öğrenci vizesi verme gibi bir durumu olur mu? Bu kadar beklemişken bir değişiklik yapmak istemiyorum, diğer türlü iş sözleşmesi başlangıç tarihime yetişemeyebilirim, bu durumda bile yetişebileceğim meçhul…Üniversiteye araştırmacı vizesine başvurduğumu söylediğimde herhangi bir olumsuz yorumda bulunmadılar, tebrik ettiler. Bir hata yapsam uyarırlardı diye umuyorum…Yardımlarınız için teşekkür ederim.