Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Yüksek Lisans için vize-garantörlük işlemleri

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
holdenscofiedl

Re: Yüksek Lisans için vize-garantörlük işlemleri

Mesaj gönderen holdenscofiedl » Cum Eki 30, 2020 2:16 pm

1- ulusal vize
2- nachgewiesen isaretli garantor kabul edilir. glaubhaft gemacht isaretli kabul edilmez.
3-belgelerini bir an once topla. en kisa zamanda basvur. islemler 1.5-2 ay kadar surebiliyor. randevuyu da almak 15 gun falan. en temizi 3 ay once basvurmak.
4- bulursan pozitif olur. kontratin gitcegin zaman baslasin simdiden odemeye baslama yani. yurtlara simdiden basvur waiting list uzun suruyo.
5- idatanin sitesinde ulusal vize evraklari pdf i var. yuksek lisans icin olani 58noti olmasi lazim siteden bul.

holdenscofiedl

Mesaj gönderen holdenscofiedl » Cum Eki 30, 2020 2:28 pm

egehandr yazdı: Cum Eki 30, 2020 2:23 pm 2.maddede bahsettiginiz terimlerin farklari nedir, kisaca anlama imkanim var midir?

3- vizeye basvurmak icin belgeleri toparlamaya baslayacagim. Sadece okuldan gelecek olan kabul mektubunu bekleyecegim sonra da.

4- yurtlarla alakali bilgi ve basvuru islemlerini nereden halledebiliyorum? Özel bir websitesi mi var?

2- glaubhaft gemacht: geliri inandiricidir( ama yeterli degil)
nachgeweisen: geliri kanitlanmis, ispatlanmistir.(yeterlidir.)
garantor belgesi(verpflichtungserklarung) nin arka sayfasinda yer alir. internetten orneklerini bulabilirsin. sitedeki basligi da okuyabilirsin detayli aciklama icin

3- fiziksel mektubu postalayacaklar mi? bana postalanmamisti pdf olarak ciktisini goturdum.

4-okulun sitesinde accomadation sekmesinde vardir sitesi. genelde studentenwerk ismiyle geciyor. bizim kyk gibi ama daha insancili. her okulun kendi studentenwerk leri var.

holdenscofiedl

Mesaj gönderen holdenscofiedl » Cum Eki 30, 2020 2:44 pm

egehandr yazdı: Cum Eki 30, 2020 2:39 pm 2- garantorluk isleminde bilgiler icin tesekkur ederim. Almanya’da tanidigimiz insanlar var, onlarla gorusecegiz. Mesela bi tanidigimiz evli, eşi calismiyor, 1 bebekleri var. Bu kisinin net maasi 3000€. Acaba bu tanidigimiz bana garantor olabilir mi emin degiliz. Arastirmam gerek sanirim.

3- fiziksel mektup gonderilmez sanirim bana da. PDF olusturuldu cunku. Aslinda ben bu donem icin TUM’dan kabul aldim ama yetisemeyecegim icin sonraki doneme erteliyorum su an. Bu vakitte de vize ve diger islemleri halledecegim.

4- studentenwerk adli siteyi bir kez daha gormustum, henuz inceleyemedim. En iyisi oraya bir bakayim. Sag olun.

Bu arada siz de Almanya’da misiniz, TUM’da mi okuyorsunuz?

sitede garantor belgesi basliginda net rakamlar var. ve detayli aciklamasi da. yeterli olup olmadigi hakkinda fikir edinebilirsin.

yakin zamanda almanyada olmayi umit ediyorum diyelim. haber bekliyorum konsolosluktan 1 ay oldu. tum da degilim malesef. basvuracaktim ama vpd istedikleri icin ugrasmadim.
munih biraz pahali. para konusunda kendini hazirlamani tavsiye ederim.