Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

6 aylık AT11 ile 1 yıllık Oturum İzni Başvurusu

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
blueclad.

6 aylık AT11 ile 1 yıllık Oturum İzni Başvurusu

Mesaj gönderen blueclad. » Cum Eyl 18, 2020 5:09 pm

Merhaba arkadaşlar,

Yüksek lisans için AT11 belgesi ile vize alarak Almanya'ya geldim. Okula kayıt işlemimi tamamladıktan sonra oturum izni için randevu alacağım. Oturum izni için gerekli olan belgeler arasında bildiğiniz üzere sağlık sigortası var. AOK'dan sorunsuz olarak AT11 belgemle ''Versicherungsbescheinigung'' belgemi devlet kurumlarında kullanılmak üzere aldım. Okulumun sitesinde oturum izninin 1 ya da 2 yıllık olarak verildiği yazılmış. Lakin TR'de SGK'dan AT11 alırken hiçbir şekilde 1 yıllık vermediler. Her sömestr yeni kayıt yapıp öğrenci belgem ile tekrar alabileceğim söylendi. Bu kısımda bir sorun yok çünkü bu herkes için geçerli. Fakat anlamadığım şey şey oturum iznini 1 yıllık alabilmek için 1 yıllık sağlık sigortası sunmam gerekmez mi? benim sağlık sigortam ekim'de başlayıp mart sonunda bitiyor (okullun belirlenen sömestr tarihlerine göre verildi). Zaten hemen ekim ayında oturum iznine başvurmak mümkün değil. Kasım aralık gibi başvurabileceğim çünkü evrak toplama be yabancılar dairesinden randevu oluşturmam lazım. O zamana kadar sağlık sigortamın geçerlilik süresi daha da azalmış olacak. AT11'i düzenli olarak her sömestr yenileme hakkımız var fakat AOK'dan alınan belgede bu belirtilmiş olan bir şey değil. Yani memurlar kısa süreli sağlık sigortasını görüp de oturum iznini de bu süreyi kapsayacak şekilde vermezler mi? at11 ile uzun süreli oturum alanlar duydum. Fakat 6 aylık sağlık sigortası ile nasıl 1 yıllık oturum izni alınır? bir şekilde taahhüt mü vermem lazım -ki bunun mümkün olduğunu sanmıyorum adam benim lafı mı niye kabul etsin-. Uzun süreli at11 ile oturum izni alan arkadaşlar bunu nasıl yaptı? yardımcı olabilirseniz sevinirim.

berkai

Re: 6 aylık AT11 ile 1 yıllık Oturum İzni Başvurusu

Mesaj gönderen berkai » Pzr Eyl 20, 2020 3:18 pm

Güncel.
Bu konu benim de kafamı karıştırıyor, sanıyorum yenileyeceğinize güvenerek veriyorlar ama bilgisi olanlar yazarsa iyi olur.

alpereny

Mesaj gönderen alpereny » Cmt Oca 16, 2021 2:38 pm

Selamlar, aynı soruyla karşı karşıyayım. Bilgisi veya tecrübesi olan aydınlatabilirse sevinirim

nebileyimne

Mesaj gönderen nebileyimne » Cmt Oca 16, 2021 3:51 pm

Aynı soruyla ben de karşı karşıyaydım. Geçtiğimiz ay oturum başvurusuna gittim ve oradaki görevli 1 senelik oturum alacağımı söyledi ancak detaylı olarak incelemedi AT11'i, o yüzden oturum başvurumun değerlendirildiği merciden gelecek sonucu bekliyorum. Oturum iznim çıktı, bununla ilgili posta bana gönderildi ancak ne kadar süreliğine olduğunu henüz bilmiyorum, 1 Mart'ta Auslaenderbehörde'de randevum var. Biraz geç olacak ancak oturum kartını aldığım zaman buraya yazarım, en azından sonradan böyle bir sorusu olacak olanlara yardımcı olmuş olur birinci elden edinilmiş bu bilgi.

deutschland55

Mesaj gönderen deutschland55 » Cmt Oca 16, 2021 4:25 pm

nebileyimne yazdı: Cmt Oca 16, 2021 3:51 pm Aynı soruyla ben de karşı karşıyaydım. Geçtiğimiz ay oturum başvurusuna gittim ve oradaki görevli 1 senelik oturum alacağımı söyledi ancak detaylı olarak incelemedi AT11'i, o yüzden oturum başvurumun değerlendirildiği merciden gelecek sonucu bekliyorum. Oturum iznim çıktı, bununla ilgili posta bana gönderildi ancak ne kadar süreliğine olduğunu henüz bilmiyorum, 1 Mart'ta Auslaenderbehörde'de randevum var. Biraz geç olacak ancak oturum kartını aldığım zaman buraya yazarım, en azından sonradan böyle bir sorusu olacak olanlara yardımcı olmuş olur birinci elden edinilmiş bu bilgi.
Aynı şekilde ben de merak ediyorum bu durumu. Sizden haber bekliyor olacağız hocam teşekkürler...

fatihsayin02

Mesaj gönderen fatihsayin02 » Cmt Oca 16, 2021 5:52 pm

Randevu aldığın görevlinin inisiyatifine bağlı 6 ay da verebilir 1 yıl da . Fakat benim durumumu anlatacak olursam sağlık sigortam 6 aylık olduğu için sadece 6 aylık verebileceğini fakat AOK dan 1,2 senelik sigorta yaptırırsam 1,2 sene de verebileceğini söyledi yabancılar ofisindeki görevli.

alpereny

Mesaj gönderen alpereny » Pzt Şub 08, 2021 1:52 am

alpereny yazdı: Cmt Oca 16, 2021 2:38 pm Selamlar, aynı soruyla karşı karşıyayım. Bilgisi veya tecrübesi olan aydınlatabilirse sevinirim
Merhabalar, 25 yaşımı doldurmama ve dolayısıyla AT11 belgemin son tarihine 3 ay kalmış iken, Versicherungsbescheinigung ve AT11 belgeleriyle oturum izni randevuma gittim. Hiçbir sorun yaşamadan 2 senelik oturum izni (oturum izni posta ile elime ulaşana kadar geçerli olan belgeyi) aldım. Ayrıca werkstudent kontratımı ek olarak sundum, belki faydası dokunmuştur. Görevli çok kibar ve yardımseverdi

nebileyimne

Mesaj gönderen nebileyimne » Pzt Mar 01, 2021 4:17 pm

nebileyimne yazdı: Cmt Oca 16, 2021 3:51 pm Aynı soruyla ben de karşı karşıyaydım. Geçtiğimiz ay oturum başvurusuna gittim ve oradaki görevli 1 senelik oturum alacağımı söyledi ancak detaylı olarak incelemedi AT11'i, o yüzden oturum başvurumun değerlendirildiği merciden gelecek sonucu bekliyorum. Oturum iznim çıktı, bununla ilgili posta bana gönderildi ancak ne kadar süreliğine olduğunu henüz bilmiyorum, 1 Mart'ta Auslaenderbehörde'de randevum var. Biraz geç olacak ancak oturum kartını aldığım zaman buraya yazarım, en azından sonradan böyle bir sorusu olacak olanlara yardımcı olmuş olur birinci elden edinilmiş bu bilgi.
Tekrardan merhabalar. Konuyla ilgili başka arkadaşlar da zaten kendi durumlarını anlatmış ancak ben yine de birinci elden kendi oturum başvurumu paylaşmak istedim. 1 Mart'ta yazarım demiştim zaten, oturum kartımı da aldım bugün itibariyle. A/T 11 belgem 31 Mart 2021'de sona eriyor, bana verilen oturum 30 Eylül 2021'e kadar. Yani diğer arkadaşların da dediği gibi bir problem teşkil etmiyor A/T 11 belgesinin kısa süreli olması, ne kadar oturum alacağınız hususunda maddi durumunuzu gösteren belge daha belirleyici oluyor.

deutschland55

Mesaj gönderen deutschland55 » Sal Mar 02, 2021 1:14 pm

Hocam cevabınız için çok teşekkürler. Ben ekstra bir şey danışmak istiyorum. Ben şu anda bir Untermiete'de kalıyorum ve oturum iznine başvurduktan sonra Türkiye'ye dönmeyi düşünüyorum. Bu durumda oturum kartı postayla Meldung adresim olan bu Untermiete'ye gider acaba ? Öyleyse benim için sorun oluşturacağı için Türkiye'den döndükten sonra mı başvurmalıyım ?

Başvuru sürecini açıkçası tam olarak anlayamadım. Randevu alıp belgelerinizle gidiyorsunuz daha sonra kartı adresinize mi gönderiyorlar yoksa o gün mü veriliyor acaba ?

deutschland55

Mesaj gönderen deutschland55 » Sal Mar 02, 2021 8:57 pm

nebileyimne yazdı: Pzt Mar 01, 2021 4:17 pm Tekrardan merhabalar. Konuyla ilgili başka arkadaşlar da zaten kendi durumlarını anlatmış ancak ben yine de birinci elden kendi oturum başvurumu paylaşmak istedim. 1 Mart'ta yazarım demiştim zaten, oturum kartımı da aldım bugün itibariyle. A/T 11 belgem 31 Mart 2021'de sona eriyor, bana verilen oturum 30 Eylül 2021'e kadar. Yani diğer arkadaşların da dediği gibi bir problem teşkil etmiyor A/T 11 belgesinin kısa süreli olması, ne kadar oturum alacağınız hususunda maddi durumunuzu gösteren belge daha belirleyici oluyor.
*Bir üst mesajda alıntı yapmayı unutmuşum.

nebileyimne

Mesaj gönderen nebileyimne » Sal Mar 02, 2021 9:53 pm

deutschland55 yazdı: Sal Mar 02, 2021 1:14 pm Hocam cevabınız için çok teşekkürler. Ben ekstra bir şey danışmak istiyorum. Ben şu anda bir Untermiete'de kalıyorum ve oturum iznine başvurduktan sonra Türkiye'ye dönmeyi düşünüyorum. Bu durumda oturum kartı postayla Meldung adresim olan bu Untermiete'ye gider acaba ? Öyleyse benim için sorun oluşturacağı için Türkiye'den döndükten sonra mı başvurmalıyım ?

Başvuru sürecini açıkçası tam olarak anlayamadım. Randevu alıp belgelerinizle gidiyorsunuz daha sonra kartı adresinize mi gönderiyorlar yoksa o gün mü veriliyor acaba ?
Oturum kartı yine Auslaenderbehörde'den teslim ediliyor, kargoyla eve gitmiyor. Ben Aralık ayında randevuya gittiğim zaman Şubat ayına randevu vermişti görevli görüşme sırasında. Randevu günümde sınavım olduğu için mail göndermiştim ve 1 Mart'a yeni randevu vermişlerdi. Randevuya gidip bazı belgeleri imzalayıp oturum kartımı teslim aldım. Benim için süreç böyle işlemişti yani.