Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Dil Sertifikasi ve Diger Yabanci Dildeki Evraklarin Noter Onayi

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
hazarulas

Dil Sertifikasi ve Diger Yabanci Dildeki Evraklarin Noter Onayi

Mesaj gönderen hazarulas » Sal Haz 02, 2020 1:00 pm

Merhabalar herkese,

Evraklarımı Antalya'daki Alman konsolosluğundan onaylatmayı planlıyordum. Bugün konsolosluğa mail attığım da aldığım cevap sadece diplomaları tasdik ediyoruz biz diğer belgelerinizi onaylayamayız oldu (geçen sene aynı konsolosluk onaylamıştı). Şimdi noterden parasını vererek onaylatmaktan başka şansım kalmadı sanırım. Ancak sıkıntı şu: Noter yabancı dildeki evrakları onaylatmadığını söylüyor. Yani dil sertifikamı onaylamıyorlar. Dil sertifikamı birden fazla üniversiteye göndereceğim için fotokopilerine ihtiyacım var. Bunu nasıl halledebilirim? Daha önce böyle bir sorunla karşılaşan var mı?

irmak_alp

Re: Dil Sertifikasi ve Diger Yabanci Dildeki Evraklarin Noter Onayi

Mesaj gönderen irmak_alp » Sal Haz 02, 2020 4:00 pm

Merhaba, ben de dil belgelerimi başta nasıl onaylatacağımı bilemedim, fakat gittiğim bir noterden aldığım bilgi ile hareket ettim. Dil belgelerimi onaylatmam gerekiyordu ve bana onları Türkçe çevirileri ile onaylayabileceklerini söylediler. Bu durumda onlar için de çeviri ücreti vermem gerekti ama bu şekilde sorunum çözülmüştü. Umarım size de yardımı olur :)

noble

Mesaj gönderen noble » Sal Haz 02, 2020 4:56 pm

Ben Antalya'da Goethe sertifilami onaylattım 5-6 ay önce. Her evrağı onaylamıyorlar, sadece diploma, goethe-osd onaylıyorlar. Hem ingilizce hem de türkçe olarak transkriptim vardı, çok ısrar ettim ama onu onaylayamayız dediler

ege123

Mesaj gönderen ege123 » Sal Eki 27, 2020 4:07 pm

irmak_alp yazdı: Sal Haz 02, 2020 4:00 pm Merhaba, ben de dil belgelerimi başta nasıl onaylatacağımı bilemedim, fakat gittiğim bir noterden aldığım bilgi ile hareket ettim. Dil belgelerimi onaylatmam gerekiyordu ve bana onları Türkçe çevirileri ile onaylayabileceklerini söylediler. Bu durumda onlar için de çeviri ücreti vermem gerekti ama bu şekilde sorunum çözülmüştü. Umarım size de yardımı olur :)
Yani goethe sertifikasını kendileri türkçeye çevirip tekrar mı ingilizceye çeviriyorlar ? Bu işi yapan/çözen biri yardım edebilir mi ? Goethe seritifikasının kopyasını almam lazım.

bawbaw

Mesaj gönderen bawbaw » Sal Eki 27, 2020 4:25 pm

Neden Almanca olan bir belgeyi noterde onaylatiyorsunuz? Goethenin kendi resmi evrakı oysa. Ben okullara başvururkende vizeye giderken de direkt goethenin belgesinin saf haliyle gittim sorun olmadı

ege123

Mesaj gönderen ege123 » Sal Eki 27, 2020 4:30 pm

bawbaw yazdı: Sal Eki 27, 2020 4:25 pm Neden Almanca olan bir belgeyi noterde onaylatiyorsunuz? Goethenin kendi resmi evrakı oysa. Ben okullara başvururkende vizeye giderken de direkt goethenin belgesinin saf haliyle gittim sorun olmadı
Birden çok yere başvuracağım. Orjinalini gönderemem. Noter onaysız olur mu diyorsunuz anlamadım ?

bawbaw

Mesaj gönderen bawbaw » Sal Eki 27, 2020 5:44 pm

ege123 yazdı: Sal Eki 27, 2020 4:30 pm Birden çok yere başvuracağım. Orjinalini gönderemem. Noter onaysız olur mu diyorsunuz anlamadım ?
Konsolosluğa vize başvurusunda bulunurken bile sertifikanin sadece kopyasini götürmüştüm ben. Goethe kendi kurumları ve zaten bilgilerde Almanca da yaziyor. Farkli bir şey varsa bilen arkadaşlar yazabilir ama ben bu şekilde yaptım

ege123

Mesaj gönderen ege123 » Sal Eki 27, 2020 6:39 pm

bawbaw yazdı: Sal Eki 27, 2020 5:44 pm Konsolosluğa vize başvurusunda bulunurken bile sertifikanin sadece kopyasini götürmüştüm ben. Goethe kendi kurumları ve zaten bilgilerde Almanca da yaziyor. Farkli bir şey varsa bilen arkadaşlar yazabilir ama ben bu şekilde yaptım
Konsoloslukta istenmiyormuş zaten noter onayı. Yani sen goethe sertifikasının noter onaysız kopyasıyla üniversiteye başvurdum diyorsun. Uni assistle başvurmuş muydun ? Sertifikanın üzerinde numara var zaten ama bilmiyorum işte.

type

Mesaj gönderen type » Sal Eki 27, 2020 7:05 pm

ege123 yazdı: Sal Eki 27, 2020 6:39 pm Konsoloslukta istenmiyormuş zaten noter onayı. Yani sen goethe sertifikasının noter onaysız kopyasıyla üniversiteye başvurdum diyorsun. Uni assistle başvurmuş muydun ? Sertifikanın üzerinde numara var zaten ama bilmiyorum işte.
Ben notere sorduğumda goethe sertifikasını onaylayamayız dediler. Direkt apostil belgesi almaya çalıştım ama onu da vermediler. Ben de hem üniversiteye hem de konsolosluğa sadece fotokopisini gönderdim. Herhangi bir noter mührü falan da vurdurmadım.

ege123

Mesaj gönderen ege123 » Sal Eki 27, 2020 7:10 pm

type yazdı: Sal Eki 27, 2020 7:05 pm Ben notere sorduğumda goethe sertifikasını onaylayamayız dediler. Direkt apostil belgesi almaya çalıştım ama onu da vermediler. Ben de hem üniversiteye hem de konsolosluğa sadece fotokopisini gönderdim. Herhangi bir noter mührü falan da vurdurmadım.
Kabul aldınız mı peki ? Ve uni assiste gönderdiniz mi ?

type

Mesaj gönderen type » Sal Eki 27, 2020 7:13 pm

ege123 yazdı: Sal Eki 27, 2020 7:10 pm Kabul aldınız mı peki ? Ve uni assiste gönderdiniz mi ?
Yok uni assiste göndermedim ama üniversiteden kabul aldım. Vizeyi de aldım. Herkes kabul etmiş demek ki.

ege123

Mesaj gönderen ege123 » Sal Eki 27, 2020 7:19 pm

type yazdı: Sal Eki 27, 2020 7:13 pm Yok uni assiste göndermedim ama üniversiteden kabul aldım. Vizeyi de aldım. Herkes kabul etmiş demek ki.
Uni assiste göndermiş birini bulursam rahatlayacağım. İşin garibi bu başlık dışında bu konu pek de tartışılmamış forumda.

type

Mesaj gönderen type » Sal Eki 27, 2020 7:24 pm

ege123 yazdı: Sal Eki 27, 2020 7:19 pm Uni assiste göndermiş birini bulursam rahatlayacağım. İşin garibi bu başlık dışında bu konu pek de tartışılmamış forumda.
Uni-assist de kabul eder bence ya. Çünkü noter onaylayamıyor dil sertifikasını. Sonuçta yapacak bi şey yok. Zaten almanların verdiği bi sertifika olduğu için hiç problem olacağını sanmam. Konsolosluk bile kabul ettiyse bence sıkıntı çıkartmazlar.

ege123

Mesaj gönderen ege123 » Cum Eki 30, 2020 4:24 pm

irmak_alp yazdı: Sal Haz 02, 2020 4:00 pm Merhaba, ben de dil belgelerimi başta nasıl onaylatacağımı bilemedim, fakat gittiğim bir noterden aldığım bilgi ile hareket ettim. Dil belgelerimi onaylatmam gerekiyordu ve bana onları Türkçe çevirileri ile onaylayabileceklerini söylediler. Bu durumda onlar için de çeviri ücreti vermem gerekti ama bu şekilde sorunum çözülmüştü. Umarım size de yardımı olur :)
Hocam tercüman çevirdi türkceye sonra tekrar ingilizceye mi çevirdi ? Yani iki kere ?

irmak_alp

Mesaj gönderen irmak_alp » Cum Eki 30, 2020 6:10 pm

Goethe sertifikasi zaten Almanca ve Ingilizceydi. Başvurduğum okul belgeleri tastikli istediği için ve o zaman elçilikte zakın tarihte tasdik randevusu olmadığı için notere gittim. Belge Türkçe olmadığı için noterler işlem yapamıyordu ve bu nedenle Türkçeye çevirttim. Sonrasında noterde işlem yapılırken Türkçe çeviriyi zımbalatmadım ama yine de mühürleri bastılar. Ben de bu sayede noter tasdikli dil belgesi fotokopisi elde etmiş oldum ve okula gönderdim. Bu dediğim işlemler vize başvurusu için gerekmiyor tabi. Okul belki tasdiksiz fotokopiyi de kabul ederdi bilemiyorum, ben riske atmak istemedim.

ege123

Mesaj gönderen ege123 » Cum Eki 30, 2020 9:06 pm

irmak_alp yazdı: Cum Eki 30, 2020 6:10 pm Goethe sertifikasi zaten Almanca ve Ingilizceydi. Başvurduğum okul belgeleri tastikli istediği için ve o zaman elçilikte zakın tarihte tasdik randevusu olmadığı için notere gittim. Belge Türkçe olmadığı için noterler işlem yapamıyordu ve bu nedenle Türkçeye çevirttim. Sonrasında noterde işlem yapılırken Türkçe çeviriyi zımbalatmadım ama yine de mühürleri bastılar. Ben de bu sayede noter tasdikli dil belgesi fotokopisi elde etmiş oldum ve okula gönderdim. Bu dediğim işlemler vize başvurusu için gerekmiyor tabi. Okul belki tasdiksiz fotokopiyi de kabul ederdi bilemiyorum, ben riske atmak istemedim.
Hocam ben de notere gittim yapamayız dedi. Ama dediğini tam anlamadım. Önce türkçeye çevirttin sonra notere götürüp türkcesini onaylattın ve ? Orjinal dilinde nasıl onaylattın tekrar ? Tercümana ikinci kez tekrar mı çevirttin ? Orjinal hali yabancı dil olduğundan türkçesini görseler de onaylamıyorlar. Belge türkce olmalı.

ege123

Mesaj gönderen ege123 » Cmt Eki 31, 2020 3:27 pm

irmak_alp yazdı: Cum Eki 30, 2020 6:10 pm Goethe sertifikasi zaten Almanca ve Ingilizceydi. Başvurduğum okul belgeleri tastikli istediği için ve o zaman elçilikte zakın tarihte tasdik randevusu olmadığı için notere gittim. Belge Türkçe olmadığı için noterler işlem yapamıyordu ve bu nedenle Türkçeye çevirttim. Sonrasında noterde işlem yapılırken Türkçe çeviriyi zımbalatmadım ama yine de mühürleri bastılar. Ben de bu sayede noter tasdikli dil belgesi fotokopisi elde etmiş oldum ve okula gönderdim. Bu dediğim işlemler vize başvurusu için gerekmiyor tabi. Okul belki tasdiksiz fotokopiyi de kabul ederdi bilemiyorum, ben riske atmak istemedim.
Hocam şu meseleyi adım adım anlatabilir misin ? Benim de bu şekilde yapmak dışında bir seçeneğim yok. Türkçeye çevirttikten sonra ne yaptın ? İngilizce ve almanca birlikte yazan orjinal belgenin fotokopisine yine onay vermiyor ki noter ?

irmak_alp

Mesaj gönderen irmak_alp » Cmt Eki 31, 2020 5:30 pm

Daha ne kadar adim adim anlatabiirim bilemiyorum. Belgenin fotokopisi ve cevirisine tercüman kase basti ve onunla birlikte notere gittik, orada da rica ettik ceviri ve fotokpiyi zimbalamamalarini. Tabi kendilerinde kalacak nüshayi zimbaladilar ama bende kalacak nüshayi zimbalatmadik. Biraz da noterin insiyatifinde olan bir durum benim anladigim kadariyla.

ege123

Mesaj gönderen ege123 » Cmt Eki 31, 2020 7:24 pm

irmak_alp yazdı: Cmt Eki 31, 2020 5:30 pm Daha ne kadar adim adim anlatabiirim bilemiyorum. Belgenin fotokopisi ve cevirisine tercüman kase basti ve onunla birlikte notere gittik, orada da rica ettik ceviri ve fotokpiyi zimbalamamalarini. Tabi kendilerinde kalacak nüshayi zimbaladilar ama bende kalacak nüshayi zimbalatmadik. Biraz da noterin insiyatifinde olan bir durum benim anladigim kadariyla.
Teşekkürler. Zımbalamanın ne alaka olduğunu anlayamadım kusura bakmayın. Sanırım mührü vurduktan sonra bildiğimiz zımba.
Benim gittiğim noter hiçbir şekilde yabancı dil olan belgeyi(türkçesini görse bile) onaylayamayacağını söyledi ama neyse bakalım artık.

irmak_alp

Mesaj gönderen irmak_alp » Cmt Eki 31, 2020 8:12 pm

Ceviri yapilan belgeler cevirileri ile köseleri katlanarak zimbalanir sonrasinda da tercüme bürosunun yeminli oldugu noterden islem yapilabilir. Tabi noter yabanci dildeki bir belgeyi tasdikleyemez, benim durumumda yaptirdigim tercümenin tasdiki oluyor ama zaten ona da asli gibidir yazan kase basmislardi. Sizin gittiginiz noter biraz ters cikmis. Ama evet normalde Türkçe çevirisi olmayan belgelere islem yapamiyorlarmis ne yazdigini bilemeyecekleri icin.