Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Pandemi Nedeniyle Başvuru-Kayıt Sıkıntısı

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
hazarulas

Pandemi Nedeniyle Başvuru-Kayıt Sıkıntısı

Mesaj gönderen hazarulas » Cmt May 30, 2020 3:22 pm

Merhabalar,
Ben Deutschstudent a geçen seneden beri üyeyim. Geçen sene türlü sebeplerden dolayı kabul aldığım halde kayıt sırasında Almanya' ya gidememiştim. Bu sene tekrar deniyorum fakat şimdi de COVID-19 belası var. Şu an herkesin panik olduğunun farkındayım fakat bazı aklıma takılan sorular için buraya yazıyorum (geçen sene bu mevzuları çokça araştırmış olduğum halde şimdi durum değişik biliyorsunuz).

Sorum: Üniversitelere B2 Sertifikamla başvurup kayıt sırasında C1 vermek istiyorum. Normal planlarıma göre Nisan'da TELC C1 Hochschule sınavına girecektim. Şimdi pandemi nedeniyle temmuza ertelendi. Sonuçların açıklanma süresine de 10-12 hafta diyorlar-ki bu da en iyi ihtimalle 2 Ekim. Başvurduğum üniversitelerin sitelerine baktığımda COVID-19 nedeniyle Wi-Se 2020 için herhangi bir regülasyon göremedim. Kayıt evraklarını aynı tarihlerde istiyorlar. Sonucum ekimde gelirse yetişmeyeceği için DSH a girmeyi düşünüyorum. Bu sizce mantıklı mı? Pandemi nedeniyle Vize işlemleri uzar da DSH sınavının olduğu tarihte Almanya' ya gidememe ihtimalim de var. Alternatif bir yol önerebilir misiniz? (Yeşil pasaportum var. Vizesiz Almanya'ya giriş yapıp öğrenci vize işlemlerini orada yaptırabilir miyim?)

Not: Başvurduğum okullar Leibniz Universität Hannover, TU Braunschweig, LMU, Universität Leipzig ve TU Dresden. Bu üniversiteler hakkında özel olarak bilgi sahibi olan birisi varsa sorularımı cevaplaması daha kolay olur diye düşündüm.

Aklımda daha bir sürü soru var (Vize, Ev/Yurt vs) ama en önemlisinin bu olduğunu düşünüyorum. Bu konuda bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

muhammet88

Re: Pandemi Nedeniyle Başvuru-Kayıt Sıkıntısı

Mesaj gönderen muhammet88 » Cmt May 30, 2020 11:01 pm

Malesef olaganüstü bir dönem icerisindeyiz hayat yeni yeni normale dönmeye basliyor. Eger ki yesil pass ile giris cikis yapmakta sorun yasamiyorsaniz en azindan ön islemler icin önceden Termin alarak süreci hizlandirabilirsiniz. Corona Pandemie `den dolayi yazmayi hedeflediginiz Dsh veya TestDaf sinavlari ertelenmis veya online yapilmasi kararlastirilmis olabilir. Üniversiteler Türkiye`de oldugu gibi online egitim platformlari ile süreci tamamlamaya cabaliyor. Ögrenim görmek istediginiz üniversitelerin Immatrikulationsamt departmanlariyla kontakt kurmanizda fayda var. En dogru bilgiyi onlardan edinebilirsiniz. Beklemenizi ve stres yapmamanizi tavsiye ederim.