Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Motivasyon Mektubu

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
kayragns.7

Motivasyon Mektubu

Mesaj gönderen kayragns.7 » Cmt Oca 18, 2020 2:48 am

Arkadaşlar merhaba.
Motivasyon mektubu ile ilgili söylemek istedikleriniz ya da önerileriniz var ise bekliyorum. Özellikle bu konuda tecrübe edinmişlerin fikirlerini merak ediyorum.
Teşekkür ederim.

Rigwald

Re: Motivasyon Mektubu

Mesaj gönderen Rigwald » Cmt Oca 18, 2020 7:13 pm

Plan yap önce, akademik kısa bir essay yazar gibi. Ben şu tarzda bir şey yazmıştım:
1- Eğitim ve mesleki geçmişim, akademiye yönelme sebebim
2- Bu yönelimin sonucunda neden Almanya'yı ve başvurduğum üniversiteyi seçtiğim (burada övücü cümleler kullan)
3- Göreceğim eğitim sonrası geleceğe dair öngördüğüm hedeflerim

Giriş gelişme sonuç gibi yani. Kendini uzun uzadıya tanıtma girişte (kişisel girme), çünkü seni CV den tanıyacaklar zaten. Bu mektubun amacı daha çok Almanya'ya niye gitmek istediğinle alakalı, bu da geçmiş tecrübelerinin yönlendirmesi, şuanki bulunduğun girişimlerin özeti, ve de geleceğe dair planlarının bir birleşimi :)

Başarılar bol şanslar hocam. Stres yapacak bir konu yok başvurunda her küçük element birbirini tamamlayan ayrıntılardır, bu mektup da onlardan bir tanesi.

kayragns.7

Mesaj gönderen kayragns.7 » Pzr Oca 19, 2020 11:30 am

Rigwald yazdı: Cmt Oca 18, 2020 7:13 pm Plan yap önce, akademik kısa bir essay yazar gibi. Ben şu tarzda bir şey yazmıştım:
1- Eğitim ve mesleki geçmişim, akademiye yönelme sebebim
2- Bu yönelimin sonucunda neden Almanya'yı ve başvurduğum üniversiteyi seçtiğim (burada övücü cümleler kullan)
3- Göreceğim eğitim sonrası geleceğe dair öngördüğüm hedeflerim

Giriş gelişme sonuç gibi yani. Kendini uzun uzadıya tanıtma girişte (kişisel girme), çünkü seni CV den tanıyacaklar zaten. Bu mektubun amacı daha çok Almanya'ya niye gitmek istediğinle alakalı, bu da geçmiş tecrübelerinin yönlendirmesi, şuanki bulunduğun girişimlerin özeti, ve de geleceğe dair planlarının bir birleşimi :)

Başarılar bol şanslar hocam. Stres yapacak bir konu yok başvurunda her küçük element birbirini tamamlayan ayrıntılardır, bu mektup da onlardan bir tanesi.
Çok çok teşekkür ediyorum, zaman ayırıp yazdığınız için. Dikkate alacağım, sağ olun 🙏😊

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Tem 13, 2020 9:02 am

Bizden danismanlik alan arkadaslarin motivasyon mektubunu biz yaziyoruz. Basvurulara baslamadan önce illaki kendi basina motivasyon mektubu yazip, ordaki bilgilerden mutlaka faydalanmamiz gerektigini belirtenler oluyor. Yolladiklari motivasyon mektubuna bakinca da bir cogunun mektubunda bir alman üniversitesinde calisan birinin okuyunca gülecegi ve belki sadece sirf bu motivasyon mektubu yüzünden red verebilecegi kanisina varirsiniz. Bilhassa cocuklarinin her isine kosturan anne babalar varsa eger isin icinde kesinlikle onlar bir motivasyon mektubu yazarlar ve cocugunun hedeflerinden, neden o üniversite basvuru yaptigindan degil de kendini överek baslarlar cümleye ve yine kendini överek bitirirler. Zaten ögretmen cocugu, doktor cocugu gibi kavramlar sadece bizimde maalesef icinde oldugumuz ortadogu kültüründe var. Kac kiz kardesi olduguna, o kiz kardeslerin ne is yaptigina kadar yazanlari gördüm. Anneniz babaniz ne is yapiyor, zenginlermi vs onlarla ilgili birsey yazmayin, burda kimsenin umrunda degil, sadece kendinizi kücük duruma düsürürsünüz.

Motivasyon mektubunda uzun uzun hikayeler anlatmayin. Bazi bölümlere 1000 e yakin basvuru geliyor, sakin orda basvurulari inceleyenlerin tek tek motivasyon mektubunun her cümlesini en ince ayrintisina kadar okudugunu düsünmeyin. Örnegin 50 kisi aliniyorsa o bölüme ve 50 ve 55. ögrenci puanlari ayniysa sadece o 5-6 kisinin motivasyon mektubu ciddi bir sekilde okunur, digerleri belki hic okunmaz bile. Yani 50 kisilik kontenjanda siz 200. siralardaysaniz motivasyon mektubunuza bayilip 50. siraya atmazlar sizi. Motivasyon mektubunu tek sayfa tutun, kisaca kendinizi tanitin. "Cocukluk hayalimdi, babam annem de bu isi yapiyordu, üniversitenize bayiliyorum bu konudaki en iyi üniversite sizsiniz, Türkiye de hayat cok kötü, burda baski görüyorum" vs gibi ülkenizi karalayan yazilar da yazmayin yine sadece komik duruma düsersiniz. Bizi yanlislikla üniversite sanip da (türkce site, mail adresinin yarisi da türkce nasil bir zekaysa artik) bozuk ingilizcesiyle Türkiye yi karalayip kabul alacagini sanarak bize mail atanlara da sahit olduk.

Iki sey cok önemli, gerisi önemsiz:

1- O üniversitede o bölümü okumak icin ne tür bir cabaniz oldu? (Aldiginiz dersler, tez olabilir, staj olabilir vs).
2- Neden özellikle o üniversitede o bölüme basvuru yapiyorsunuz?
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com