Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Oturum izni ve boşta kalacağım (?) dönem hakkında

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
dexu

Oturum izni ve boşta kalacağım (?) dönem hakkında

Mesaj gönderen dexu » Pzr Oca 12, 2020 8:44 pm

Herkese merhaba, arama yaptım ama daha önce konuşulmuş bir konu ise kusura bakmayın. Bu yaz döneminde bir sorun yaşamazsam başvurduğum üniversitenin kendi DSH kursuna gideceğim. En son B1 sertifikası aldım ve bu yüzden DSH-2 seviyesine 4-5 ayda gelemeyeceğimi tahmin ediyorum, aklımda şöyle bir soru oluştu: Bu yaz dönemi ve önümüzdeki kış dönemi dil eğitmi görüp sınavı geçtiğimi düşünürsek 2021'in yaz döneminde boşta kalacağım, çünkü okuyacağım bölüm kış döneminde başlıyor olacak. Böyle bir durumda oturma iznim ne olacak, üniversitem başlayana kadar Türkiye'ye dönüp sonra tekrardan baştan vize başvurusu yapmam mı gerekir acaba? Uzun vadeli planımı kafama oturtamadım...

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Re: Oturum izni ve boşta kalacağım (?) dönem hakkında

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Oca 13, 2020 12:57 pm

Ögrenci vizesiyle geldiysen sorun olmaz, oturumunu uzatirlar, calisma izni de alirsin B2 seviyenden sonra.
Sadece dil kursu vizesi ile geldiysen sIkIntI cikar.

Sinavi gectikten sonra zaten tekrar üniversiteye basvuracaksin DSH2 belgen ile. O yüzden yazin bir müddet buradan olursun basvuru tarihlerinden sonra.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

dexu

Mesaj gönderen dexu » Sal Oca 14, 2020 4:12 pm

Staatsmann yazdı: Pzt Oca 13, 2020 12:57 pm O yüzden yazin bir müddet buradan olursun basvuru tarihlerinden sonra.
Teşekkür ederim cevabınız için, biraz karışık anlatmışım. Üniversiteye başvurmayı bekliyorum deyince 6 aylık bütün bir dönem için uzatabilirler mi öğrenci vizesini?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Oca 15, 2020 3:10 am

Aslinda cevabi verdim yukarida. Alacagin vize türü dil kursu + üniversite egitim (Studienvorbereitung) ise sorun olmaz uzatirlar. Benim de ayni durumdu ve uzatmislardi 6 aydan da fazlaydi süre.
Sadece dil kursu vizesi ile Almanya'ya gelirsen uzatmazlar.

erenahmet95

Mesaj gönderen erenahmet95 » Çrş Oca 15, 2020 1:00 pm

Staatsmann yazdı: Çrş Oca 15, 2020 3:10 am Aslinda cevabi verdim yukarida. Alacagin vize türü dil kursu + üniversite egitim (Studienvorbereitung) ise sorun olmaz uzatirlar. Benim de ayni durumdu ve uzatmislardi 6 aydan da fazlaydi süre.
Sadece dil kursu vizesi ile Almanya'ya gelirsen uzatmazlar.
Hocam merhaba, oturum uzatırken her seferinde 6 aylik bloke hesabı göstermemiz gerekiyor degol mi ? Göstermeden uzatma işlemi oluyor mu ?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Oca 15, 2020 3:37 pm

Neden her seferinde alti aylik olsun ki ? Yabancilar dairesine göre degisiyor bu uygulama, son dönemlerde cogu sehir ögrencilerden bloke hesap ister oldu..

zeynepdzk

Mesaj gönderen zeynepdzk » Prş Oca 16, 2020 10:17 pm

merhabalar benim bir sorum olacakti bochum universitesinin dil kursundayim su an dil seviyem b2 tesdaf vorbereitung alacagim b2 seviyesi bittikten sonra ama tesdaf vorbereitung kisminda okulun ögrencisi sayilmamis olacagim dah benim noralde vizem doldu bna anca hazirana randevu verdiler. bir okulun ogrencisi degilken vizeyi nasil uzatacagim ben bir bilgisi olan var mi bunu daha once yasamis olan var mi ?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cmt Oca 18, 2020 5:54 pm

Noktalama isaretlerine hic dikkat etmiyor musunuz ?...