Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2020

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Daisy07

Re: Vize Ani Defteri - 2020

Mesaj gönderen Daisy07 » Çrş Tem 22, 2020 9:58 pm

Merhabalar,
Birkaç sorum olacaktı?
1)Öncelikle aranızda bu dönemde Almanya'ya gidebilmiş olanınız var mı? Varsa uygulanması zorunlu olan Covid-19 testini nerede yaptırdınız? Türkiye'de yaptırılmış olan testler ( Alman hastaneleri veya sonuçları Almanya tarafından kabul gören hastanelerde yapılan testler) kabul görülüyor mu? Kabul edilen varsa Almanca olması zorunlu mu yoksa ingilizce olan sonuçlar da olur mu? Yoksa Almanya girişinde zorunlu olarak tekrar test yaptırmak zorunda mıyız?
2)Araştırdığıma göre Frankfurt Airport ve Munichen Airport'da Covid-19 testleri yapılmaya başlanmış. İki seçenek bulunuyormuş. Standar test denilen 6-8 saat içerisinde sonuç veren test 59 Euro iken hızlı test ise 3 saat içerisinde sonuç verip 139 Euro. Eğer böyleyse standart test yaptırdığım takdirde yine havalimanında beklemem mi gerekiyor ya da havalimanı otelinde konaklama yapmak zorunda mıyım? Öyleyse bu masraflar benim tarafımdan mı karşılanıyor?
3)Hızlı test yaptırdığımız takdirde sonuç negatif çıkması halinde herhangi bir karantinaya tabi tutulmadan rahatlıkla aktarmalı uçuşa ya da başka bir ulaşım yoluyla yolculuğa devam edebilir miyiz? Kabul gördüğüm okulun yurduna yerleşebilir miyiz? Yoksa 14 günlük karantina gibi bir zorunluluk mevcut mu? Öyleyse tekrar soruyorum masrafları biz mi karşılıyoruz?
4) Bunun yanında da benim gibi üniversiteden master kabulünü Covid-19 zamanında almış fakat bundan dolayı vize başvurusunda bulunamamış arkadaşlarımın şuanki durumu nedir? Bir bilgilendirmeye sahip misiniz? iDATA Call Center'ına ulaşabilmiş veya Şubelere gidip herhangi bir işlem yapabilmiş kişiler var mı? Ya da iDATA ve konsolosluk haricinde başka mail atabileceğimiz bir adres bilen var mı? Arkadaşlar süre kısıtlı ve benim gibi randevu başvurusunda dahi bulunamamış arkadaşlar birlik olmamız gerek. Hangi yöntemleri denediğimizi birbirimiz ile paylaşırsak daha hızlı sonuç alabiliriz.

merve94_

Mesaj gönderen merve94_ » Cum Tem 24, 2020 11:18 am

Arkadaşlar merhaba,

Yüksek lisans için kabul aldım ve 1 Ekim'de dersler başlıyor. Okul belge de hazırladı derse tam katılım zorunlu, dersler hem online hem kampüste gerçekleşecek diye. Konsolosluk'a mail attım ama web sitedeki duyuru linkine yönlendirdiler, iData'ya da ulaşamıyorum ulusal vize başvurusu kabul edilmiyor uyarısı alıyorum çağrı merkezinden... iData'ya ulaşmak için başka önerisi olan var mıdır?

runesia

Mesaj gönderen runesia » Cum Tem 24, 2020 5:03 pm

merve94_ yazdı: Cum Tem 24, 2020 11:18 am Arkadaşlar merhaba,

Yüksek lisans için kabul aldım ve 1 Ekim'de dersler başlıyor. Okul belge de hazırladı derse tam katılım zorunlu, dersler hem online hem kampüste gerçekleşecek diye. Konsolosluk'a mail attım ama web sitedeki duyuru linkine yönlendirdiler, iData'ya da ulaşamıyorum ulusal vize başvurusu kabul edilmiyor uyarısı alıyorum çağrı merkezinden... iData'ya ulaşmak için başka önerisi olan var mıdır?
Suanda onceden alinmis ve korona sebebiyle basvuru yapilamadan iptal edilen randevulari tekrardan olusturuyor idata sanirim. Siz daha once basvuru yapmadiginiz icin bu surec uzayabilir. Isterseniz visa@ista.auswaertiges-amt.de ye durumunuzu anlatan mail atin.

runesia

Mesaj gönderen runesia » Cum Tem 24, 2020 5:05 pm

kinryua yazdı: Pzt Tem 20, 2020 7:10 pm Merhaba, hayır daha almadım. Vize durumları netleşmediği için hala çalışmaya devam ediyorum, durum netleşip işten ayrılınca firmadan şu tarihler arasında firmamızda şu görevde çalışmıştır tarzında İngilizce bir yazı almayı düşünüyorum, herhalde yeterli olacaktır.
Selamlar, ben basvurumu yaptim. Idata daki gorevli bana calisma /faaliyet belgesi sormadi. Bilginiz olsun

merve94_

Mesaj gönderen merve94_ » Cum Tem 24, 2020 7:53 pm

runesia yazdı: Cum Tem 24, 2020 5:03 pm Suanda onceden alinmis ve korona sebebiyle basvuru yapilamadan iptal edilen randevulari tekrardan olusturuyor idata sanirim. Siz daha once basvuru yapmadiginiz icin bu surec uzayabilir. Isterseniz visa@ista.auswaertiges-amt.de ye durumunuzu anlatan mail atin.
teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için.

kinryua

Mesaj gönderen kinryua » Cum Tem 24, 2020 10:10 pm

runesia yazdı: Cum Tem 24, 2020 5:05 pm Selamlar, ben basvurumu yaptim. Idata daki gorevli bana calisma /faaliyet belgesi sormadi. Bilginiz olsun
Merhaba, bilgilendirme için teşekkür ederim, ben de çok uğraşmam o zaman o belge için. Konuyla alakasız ancak başka bir konuda vize başvurusu için Almanca istenen belgeleri (CV, motivasyon yazısı vs.) İngilizce olarak vereceğinizi yazmıştınız, bu herhangi bir sorun yaratmadı sanırım?

runesia

Mesaj gönderen runesia » Cmt Tem 25, 2020 2:21 pm

kinryua yazdı: Cum Tem 24, 2020 10:10 pm Merhaba, bilgilendirme için teşekkür ederim, ben de çok uğraşmam o zaman o belge için. Konuyla alakasız ancak başka bir konuda vize başvurusu için Almanca istenen belgeleri (CV, motivasyon yazısı vs.) İngilizce olarak vereceğinizi yazmıştınız, bu herhangi bir sorun yaratmadı sanırım?
Merhaba, siz yine de en azindan edevletten sgk ise giris/isten ayrilis belgesi falan cikarip goturun de garanti olsun, idataya belli olmaz :/
Evet ingilizce verdim bahsettiginiz dokumanlari, yeterli oldu. Ingilizce belgeler icin almanca ceviri gerekmiyor

yellowstar

Mesaj gönderen yellowstar » Pzr Tem 26, 2020 4:27 pm

Pandemi sürecinde kabul alıp randevu almayı başaran oldu mu aranızda? Okullar Ekimde açılıyor bu konuda ne yapmayı düşünüyorlar. Yabancı bir arkadaşımla konuştum Kolombiyalı olmasına rağmen ABDdeki konsolosluktan almış vizesini orada Covid vakaları daha yüksek değil mi neden bize açmıyorlar?

ciruhr

Mesaj gönderen ciruhr » Pzr Tem 26, 2020 5:45 pm

yellowstar yazdı: Pzr Tem 26, 2020 4:27 pm Pandemi sürecinde kabul alıp randevu almayı başaran oldu mu aranızda? Okullar Ekimde açılıyor bu konuda ne yapmayı düşünüyorlar. Yabancı bir arkadaşımla konuştum Kolombiyalı olmasına rağmen ABDdeki konsolosluktan almış vizesini orada Covid vakaları daha yüksek değil mi neden bize açmıyorlar?
Bende sizinle aynı durumdayım.Kabul var vize almamız gerek fakat şuanda randevu bile alabimiş değilim.Sonu ne olacak hiç bilemiyorum

bbtummun

Mesaj gönderen bbtummun » Pzt Tem 27, 2020 12:00 pm

yellowstar yazdı: Pzr Tem 26, 2020 4:27 pm Pandemi sürecinde kabul alıp randevu almayı başaran oldu mu aranızda? Okullar Ekimde açılıyor bu konuda ne yapmayı düşünüyorlar. Yabancı bir arkadaşımla konuştum Kolombiyalı olmasına rağmen ABDdeki konsolosluktan almış vizesini orada Covid vakaları daha yüksek değil mi neden bize açmıyorlar?
Bu sabah İstanbul konsolosluğu aradım kendi başvurum ile ilgili bilgi almak için pandemi nedeniyle çok az sayıda kişi çalıştıklarını ve yoğunluğun çok yüksek olduğunu söylediler. Geç de olsa vize verilecektir diye düşünüyorum.

iremc.

Mesaj gönderen iremc. » Pzt Tem 27, 2020 9:02 pm

bbtummun yazdı: Pzt Tem 27, 2020 12:00 pm Bu sabah İstanbul konsolosluğu aradım kendi başvurum ile ilgili bilgi almak için pandemi nedeniyle çok az sayıda kişi çalıştıklarını ve yoğunluğun çok yüksek olduğunu söylediler. Geç de olsa vize verilecektir diye düşünüyorum.
Sorun şu ki geç olduğu zaman okul kaydını kaçırmış oluyoruz. Benim okulum belirlediği tarihin dışında kayıt kabul etmiyor ve herhangi bir esneklik de göstermiyor bu konuda. Keşke bunun için de bir önlem alsalar vize başvurusu ardından 3-6 hafta arası bir sonuç süresini de göz önünde bulundurarak.

Daisy07

Mesaj gönderen Daisy07 » Sal Tem 28, 2020 10:04 am

runesia yazdı: Cum Tem 24, 2020 5:03 pm Suanda onceden alinmis ve korona sebebiyle basvuru yapilamadan iptal edilen randevulari tekrardan olusturuyor idata sanirim. Siz daha once basvuru yapmadiginiz icin bu surec uzayabilir. Isterseniz visa@ista.auswaertiges-amt.de ye durumunuzu anlatan mail atin.
dediğiniz adrese attım mail vize konusu covid testi konusu tek bir cümle ile cevap verdiler vize bölümü kapalı bize yazmamanızı öneririz.

doga

Mesaj gönderen doga » Sal Tem 28, 2020 11:08 am

Merhaba, ben de mail attım eylül-ekim gibi eğitime başlayacaklar ne yapmalı en geç ağustos sonu randevu almalıyız diye ve daha hala corona dolayısıyla iptal edilen randevuları tekrar vermekteyiz, okuldan alınan kabul belgesi ve dersler için bulunma zorunluluğunun kanıtı (nachgewiesene Präzenspflicht) olduğu takdirde vizeye başvurular alınacaktır, vizeye başvurmanın mümkün olduğu tarih hakkında ise internet sitemizde size haber verilecektir şeklinde geri dönüş aldım. Kesin tarihi onlar da bilmiyor sanırım...

kinryua

Mesaj gönderen kinryua » Sal Tem 28, 2020 4:44 pm

iremc. yazdı: Pzt Tem 27, 2020 9:02 pm Sorun şu ki geç olduğu zaman okul kaydını kaçırmış oluyoruz. Benim okulum belirlediği tarihin dışında kayıt kabul etmiyor ve herhangi bir esneklik de göstermiyor bu konuda. Keşke bunun için de bir önlem alsalar vize başvurusu ardından 3-6 hafta arası bir sonuç süresini de göz önünde bulundurarak.
Merhaba, hangi okuldan kabul almıştınız? Okulun kayıt için hala okula gitme zorunluluğu var demesi biraz şanssızlık olmuş sizin açınızdan. Bana kabul aldığım okul mail attı 2 gün önce, kayıt tamamen online olacak hatta pandemiden dolayı belgelerin tasdikli olmasına bile gerek yok demişler, belgeleri e-mail yoluyla gönderip okula kayıt yapabiliyorum. Bu konuda esneklik göstermek tamamen okullara bağlı sanırım.

kinryua

Mesaj gönderen kinryua » Sal Tem 28, 2020 4:54 pm

Merhaba, vize başvurusu ile ilgili bir sorum var, daha önceden vize başvurusu yapan arkadaşlar yardımcı olurlarsa çok sevinirim.
Yüksek lisans için kabul aldığım okulun dili İngilizce ve benim de sadece IELTS belgem var, herhangi bir Almanca dil bilgisi belgem bulunmamakta zaten okulun böyle bir isteği de yok. Kabul mektubunda bölümün dili ile ilgili bir noktaya değinilmemiş sadece gerekli dil belgesinin kayıt olurken ulaştırılması gerekliliği belirtilmiş. Vize başvurusu yaparken bir sıkıntı yaşamamak adına okulumdan eğitim dilinin İngilizce olduğunu belirten bir yazı almalı mıyım yoksa vize verecek olan kurum bunu zaten biliyor mu olacak? Şimdiden teşekkürler.

bbtummun

Mesaj gönderen bbtummun » Sal Tem 28, 2020 6:38 pm

kinryua yazdı: Sal Tem 28, 2020 4:54 pm Merhaba, vize başvurusu ile ilgili bir sorum var, daha önceden vize başvurusu yapan arkadaşlar yardımcı olurlarsa çok sevinirim.
Yüksek lisans için kabul aldığım okulun dili İngilizce ve benim de sadece IELTS belgem var, herhangi bir Almanca dil bilgisi belgem bulunmamakta zaten okulun böyle bir isteği de yok. Kabul mektubunda bölümün dili ile ilgili bir noktaya değinilmemiş sadece gerekli dil belgesinin kayıt olurken ulaştırılması gerekliliği belirtilmiş. Vize başvurusu yaparken bir sıkıntı yaşamamak adına okulumdan eğitim dilinin İngilizce olduğunu belirten bir yazı almalı mıyım yoksa vize verecek olan kurum bunu zaten biliyor mu olacak? Şimdiden teşekkürler.

Merhaba,

Benim başvurduğum okul da lisans eğitimim ingilizce olduğu için yeterli buluyordu ve bir belgem yoktu. Okula mail atıp dil yeterliliğim olduğuna dair bir yazı göndermelerini vize için gerekli diye istedim. Vize randevusunda bu belgeyi incelediler ve imzalayan kişiyi not aldılar. Okul yazıyı mail üzerinden göndermişti ve başvurduğum fakültenin admission departmanı imzalamıştı. Yazının içeriği de xxx kişisinin bu program için engilizce yeterliliği bulduğu okulumuzca onaylanmıştır şeklinde. Pandemi nedeniyle henüz vizem çıkmadı ama istedikleri ek belgeler arasında yoktu. Bu arada görüşme sırasında ingilizce mülakat yapıldı.

iremc.

Mesaj gönderen iremc. » Sal Tem 28, 2020 8:47 pm

kinryua yazdı: Sal Tem 28, 2020 4:44 pm Merhaba, hangi okuldan kabul almıştınız? Okulun kayıt için hala okula gitme zorunluluğu var demesi biraz şanssızlık olmuş sizin açınızdan. Bana kabul aldığım okul mail attı 2 gün önce, kayıt tamamen online olacak hatta pandemiden dolayı belgelerin tasdikli olmasına bile gerek yok demişler, belgeleri e-mail yoluyla gönderip okula kayıt yapabiliyorum. Bu konuda esneklik göstermek tamamen okullara bağlı sanırım.
Merhaba,

Bauhaus-Universität Weimar'dan kabul aldım. Dersler 1 Ekim'de başlıyor ve orada olmak zorundaymışım. Zaten kaydı online yapsam bile dersler için orada olmam gerekiyor. Malesef hiçbir esneklik yok bu konuda okulda. Sizin okulunuzda ders başlangıçları ne zamandı?

gzdeko

Mesaj gönderen gzdeko » Sal Tem 28, 2020 9:02 pm

Merhaba,

Ben de Dessau International Architecture programıyla Hochschule Anhalt'dan kabul aldım. Fakat sizin de burada konuştuğunuz gibi ben de konsolosluğa ya da idataya ulaşamıyorum ve eğer benimle aynı okula gidecek olan varsa bu süreçte herhangi bir şeyi kaçırmamak veya yanlış yapmamak adına iletişime geçebilir miyiz ? Teşekkürler.

kinryua

Mesaj gönderen kinryua » Çrş Tem 29, 2020 10:14 am

iremc. yazdı: Sal Tem 28, 2020 8:47 pm Merhaba,

Bauhaus-Universität Weimar'dan kabul aldım. Dersler 1 Ekim'de başlıyor ve orada olmak zorundaymışım. Zaten kaydı online yapsam bile dersler için orada olmam gerekiyor. Malesef hiçbir esneklik yok bu konuda okulda. Sizin okulunuzda ders başlangıçları ne zamandı?
Dersler 1 Kasım'da başlıyor.

merve94_

Mesaj gönderen merve94_ » Çrş Tem 29, 2020 11:36 am

Arkadaşlar kabul belgesinin çıktısı yeterli oluyor mu vize görüşmesinde? Yoksa ıslak imzalı orjinalini mi götürmek gerek?

Kilitli