Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2020

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
koloo

Re: Vize Ani Defteri - 2020

Mesaj gönderen koloo » Pzt Kas 16, 2020 2:50 pm

gezginefendi yazdı: Pzt Kas 16, 2020 2:36 pm Ben okuldan tekrardan başvurmamam üzerine attığım mailin ertesi günü aradılar beni(Geçen hafta salı). Son postlarımda yazmıştım. İki haftaya size dönerler maile dediler. Ve bugün gönderdiler enteresan bi şekilde.
Hayırlı olsun hocam. Hangi şehirden başvurdunuz

droyeed

Mesaj gönderen droyeed » Pzt Kas 16, 2020 3:26 pm

gezginefendi yazdı: Pzt Kas 16, 2020 2:36 pm Ben okuldan tekrardan başvurmamam üzerine attığım mailin ertesi günü aradılar beni(Geçen hafta salı). Son postlarımda yazmıştım. İki haftaya size dönerler maile dediler. Ve bugün gönderdiler enteresan bi şekilde.
valla umarım aynı hızda aynı şekilde sonuç alabiliriz. bu arada vize çıktığına dair bir haber mi geldi size. şunun için soruyorum ben başvuruda sorduğumda olumlu olumsuz haber almayacaksınız sadece pasaport size ulaşınca vize olup olmadığını öğrenirsiniz demişlerdi.

hanzas

Mesaj gönderen hanzas » Pzt Kas 16, 2020 3:28 pm

droyeed yazdı: Pzt Kas 16, 2020 3:26 pm valla umarım aynı hızda aynı şekilde sonuç alabiliriz. bu arada vize çıktığına dair bir haber mi geldi size. şunun için soruyorum ben başvuruda sorduğumda olumlu olumsuz haber almayacaksınız sadece pasaport size ulaşınca vize olup olmadığını öğrenirsiniz demişlerdi.
Haber gelmiyor bildiğim kadarıyla. O kadar hızlı olacağını sanmıyorum. Onun vize başvurusu beklemedeymiş zaten. 3-4 hafta en mantıklısı. Bir de vizenin geldiği günden başlamayabilir vizenin geçerliliği. Kursa 1 hafta 10 gun kala başlatıyorlar bildiğim kadarıyla.

droyeed

Mesaj gönderen droyeed » Pzt Kas 16, 2020 3:30 pm

hanzas yazdı: Pzt Kas 16, 2020 3:28 pm Haber gelmiyor bildiğim kadarıyla. O kadar hızlı olacağını sanmıyorum. Onun vize başvurusu beklemedeymiş zaten. 3-4 hafta en mantıklısı. Bir de vizenin geldiği günden başlamayabilir vizenin geçerliliği. Kursa 1 hafta 10 gun kala başlatıyorlar bildiğim kadarıyla.
aynen ben de aralık ortasında bekliyorum noel tatili öncesi ama bakalım olumlu olsun da süre sorun değil şu an :)

hanzas

Mesaj gönderen hanzas » Pzt Kas 16, 2020 3:50 pm

droyeed yazdı: Pzt Kas 16, 2020 3:30 pm aynen ben de aralık ortasında bekliyorum noel tatili öncesi ama bakalım olumlu olsun da süre sorun değil şu an :)
Ben tam kapanma olmasından korkuyorum koronadan dolayı. Yani vize alıp uçuşların kapatılması gibi. Sayılar çok yükseliyor.

gezginefendi

Mesaj gönderen gezginefendi » Pzt Kas 16, 2020 4:12 pm

droyeed yazdı: Pzt Kas 16, 2020 3:26 pm valla umarım aynı hızda aynı şekilde sonuç alabiliriz. bu arada vize çıktığına dair bir haber mi geldi size. şunun için soruyorum ben başvuruda sorduğumda olumlu olumsuz haber almayacaksınız sadece pasaport size ulaşınca vize olup olmadığını öğrenirsiniz demişlerdi.
Aynen öyle oldu hiç habersiz bi anda upsden aradılar pasaportunuz geldi diye

droyeed

Mesaj gönderen droyeed » Pzt Kas 16, 2020 4:37 pm

hanzas yazdı: Pzt Kas 16, 2020 3:50 pm Ben tam kapanma olmasından korkuyorum koronadan dolayı. Yani vize alıp uçuşların kapatılması gibi. Sayılar çok yükseliyor.
aşı haberleri de corona haberleri gibi hızla geliyor umuyorum ki tam kapanma olmadan bi şekilde atlatalım bu işi.
gezginefendi yazdı: Pzt Kas 16, 2020 4:12 pm Aynen öyle oldu hiç habersiz bi anda upsden aradılar pasaportunuz geldi diye

anladım. Umarım bizimki de bi an önce olumlu şekilde gerçekleşir.

exectus

Mesaj gönderen exectus » Pzt Kas 16, 2020 4:58 pm

Daisy07 yazdı: Pzt Kas 16, 2020 1:40 am Duisburg-Essen Üniversitesi’nde bir yıllık %100 İngilizce bir master programından kabul aldım. 7 ekim de visam çıktı. Ekim sonunda Almanya’ya geldim. Fakat hâlihazırda master öğrencisi olmama rağmen ve Ankara’dan visaya başvururken de master öğrencisi olarak başvurmuş olmama rağmen visa türüm 16B olarak basılmıştır. Elbette ben bunun anlamını bilmediğim için buna çok takılmadım. Birkaç gün önce bir iş yerinden iş teklifi aldım ve çalışma iznim olup olmadığını sordular(part time) (bu arada henüz daha oturum kartım elime ulaşmadı) ben de iş yerine gönderdiğim başvuru evraklarının arasında visamın fotoğrafını gönderdim ve bana dediler ki 16B dil kursu veya hazırlık eğitimi kapsamında olan öğrencilerine verilen bir visa türüdür. Dolayısıyla bu visa ile burada part-time haftada 20 saatlik çalışma hakkınız yok dediler. Ankara’dan visasını alan (biri benimle aynı bölümd,birisi ise başka bir şehirde başka bir iki yıllık master programında olan) arkadaşıma da 16B visa’nın basılmış olduğunu öğrendim. Bu kişilerde benimle aynı dönemde Ankara’dan başvurmuşlardı. Birkaç gündür oldukça endişeliyim part-time olarak çalışarak burada gündelik ihtiyaçlarımı gidermek istiyordum fakat bu beni endişelendirdi. Ausländerbehörde’ye gittim (randevu hiçbir şey almadan sadece konuşmak için). Fakat oradaki tercüman da (Türk) bana bu visa türü ile çalışmamın mümkün olmadığını söyledi. Ben de master öğrencisi olduğumu söyledim ve öğrenci belgemi gösterdim. Oradaki tercüman bunu görünce şaşırdı ve içerideki memura göstermeye gitti. Ve öğrenci belgelerimin hem İngilizce hem almanca belgelerini aldı. Biz okul vasıtasıyla Ausländerbehörde ‘ye belgelerimizi mail olarak göndermiştik, sürecimizi master programı yöneticileri koordine ediyordu. Dolayısıyla böyle bir sonuç ortaya çıkınca çok şaşırdım. Bölüme bilgi verdim. Bölüm de Ausländerbehörde ile iletişime geçeceğini söyledi fakat oldukça endişeliyim.
NOT: Meldebescheinigung, sigorta kartım,Tax ID dahil tüm belge ve evraklarım elime ulaştı banka hesabı bile açabiliyorum. !!
Bu duruma ilişkin aşağıdaki sorularıma yanıt verirseniz çok mutlu olurum:
1. Şuanda oturum kartını beklemeli miyim? Oturum kartım geldiği zaman bu statü değişecek mii? Galiba 16C kapsamında olmalıyım master öğrencisi olduğum için.
2. Bu durumda hangi kurum ile bağlantıya geçmeliyim sorun için? Ankara’daki büyükelçilik ve okulun uluslar arası ofis ya da Ausländerbehörde ile mi iletişime geçmeliyim?
3. Benimle aynı durumda olan aynı tarihlerde visa almış kişilerinde 16B olarak mı gözüküyor? (Visa için Ankara’ya başvuran iki yıllık bir master programından tam kabul almış kişiler mesela)
4. Bu durum benim mezuniyet sonrası 18 aylık iş arama visa başvuruma etki eder mi?(ASIL ÖNEMLİ SORU BU !!!)
5. Oldukça zor bir durumda olduğumu hissediyorum vereceğiniz tüm tavsiyelere açığım.
Bende ki de 16B-3 nasıl oluyor bu anlamadım. Master öğrencisiyim.
16B-3'e internetten baktığımda 120 tam gün, 240 yarım gün çalışma hakkı olduğu yazıyor.

Daisy07

Mesaj gönderen Daisy07 » Pzt Kas 16, 2020 6:51 pm

exectus yazdı: Pzt Kas 16, 2020 4:58 pm Bende ki de 16B-3 nasıl oluyor bu anlamadım. Master öğrencisiyim.
16B-3'e internetten baktığımda 120 tam gün, 240 yarım gün çalışma hakkı olduğu yazıyor.
Merhaba exectus. Bu yıl Ankara’dan başvuru yapan ve master için kabul alan (şartlı veya değil, iki yıl veya bir yıl fark etmeksizin) kiminle konuştuysam aynı senin söylediğin şekilde “§ 16B ABS. 3” şeklinde yazıyor. Bu ciddi bir problem gibi geldi, endişeliyim ben de. Arkadaşım üniversitenin uluslararası ofisine sordu ama sadece 16B çalışabilir mi şeklinde sormuş. Onlar da evet çalışabilir deyip bu link’i göndermişler: https://www.gesetze-im-internet.de/aufe ... __16b.html Ama Almanca olmadığı için, biz de Deepl v Google Translate yardımı ile çevirince “§ 16b ABS. 3” için 120 gün veya 240 yarım gün şeklinde çalışabildiğini ama sadece tatil günlerinde çalışılabildiğini anladık. Fakat hazırlık kursu vb bir kursun tamamlanması sonrasında bunun geçerli olacağına dair de bir ifade var eğer doğru anlıyorsak. Bana da işyeri aynen bu şekilde söyledi bugün aradığımda. Evet, 16B’nin bazı kategorileri çalışabilir (hatta söyledi ama şu anda hatırlamıyorum) ama 16B-3 sadece tatil günlerinde çalışabileceği için biz sözleşme imzalayamıyoruz sizinle dedi. Anladığım kadarıyla bu durumu yaşayan birçok kişi var. Bu part time çalışma meselesinin de dışında bu durumun graduate sonrası 18 aylık iş arama sürecini etkileyip etkilemeyeceğini de düşünmeye başladık. Bu noktada ne yapılması gerekiyor tam bilemiyorum. O sebeple bu durumda olup bilgisi olan veya doğru bilgi alabileceği bir merci/kurum/avukat olan birileri varsa paylaşırlarsa çok seviniriz.

Bu arada geçen yıl master programından kabul almış olan arkadaşımın visasında “§ 16 III" yazıyor bu konu hakkında bilgisi olan var mı? 16C kategorisi mi demek? (Visasının çıkış tarihi 2019.)

ismettirpan

Mesaj gönderen ismettirpan » Pzt Kas 16, 2020 10:33 pm

erenahmet95 yazdı: Sal Şub 04, 2020 1:30 pm Arkadaşlar 6 aylık vizemi almış bulunmaktayım. Kısaca özetliyeyim belki başvurmak isteyenlere yardımcı olurum.
- İnşaat Mühendisliği Yüksek lisans eğitimi için başvurdum. TU Dortmund'dan şartlı kabul aldım. Dil okuluna, Hannover'da gitmeye karar verdim. Dil kursunu Hannover'dan ayarladım. Bloke hesap açmıştım Expatrio'dan ve sağlık sigortası olarakta 1 yıllık ALLIANZ eğitim sigortası yaptırdım. 60 € idi tutarı.

-Ankara'da vize başvurusunda bulundum.

-Belge onaylatma sürecini konsolosluktan halletim, Notere mecburiyetten dolayı sadece ÖSYM giriş belgemi onaylattım. Onun yerine ÖSYM merkezinden de onaylatsam oluyordu. Apostil işine de girmedim. Fakat üni başvurularında APOSTİL şart sanırım.

2 ocakta vize görüşmem vardı. Tam 33 gün sonra vizem çıkmış buluyor. Şuan ki sorunum vizemi kurs başlangıç tarihinden 1 gün öncesine basmışlar. Bu birazcık sıkıntı yaratabilir benim için :) Bekleyen herkesin inşallah vizeleri çıkar. Sormak istediğiniz soru olursa yazabilirsiniz :)
Hocam merhaba;
TU Dortmund üniye başvururken ne gerekti yazabilme imkanın varmı ?

erenahmet95

Mesaj gönderen erenahmet95 » Pzt Kas 16, 2020 10:52 pm

ismettirpan yazdı: Pzt Kas 16, 2020 10:33 pm Hocam merhaba;
TU Dortmund üniye başvururken ne gerekti yazabilme imkanın varmı ?
Merhaba hocam, onaylı üni ve lise diplomasi Almanca çevirileri ile birlikte , a2 dil belgesi, transkript , sanirim ekstra olarak cv , mot. mektubu ve sertifikalrimi da ekledim şuan tam hatırlayamadım. Ama zaten orada her belge için bir sekme bulunuyor. Son belgeleri tek bir PDF halinde eklemiş olabilirim. Teker teker yüklüyorsunuz hepsini.

exectus

Mesaj gönderen exectus » Sal Kas 17, 2020 1:22 am

Daisy07 yazdı: Pzt Kas 16, 2020 6:51 pm Merhaba exectus. Bu yıl Ankara’dan başvuru yapan ve master için kabul alan (şartlı veya değil, iki yıl veya bir yıl fark etmeksizin) kiminle konuştuysam aynı senin söylediğin şekilde “§ 16B ABS. 3” şeklinde yazıyor. Bu ciddi bir problem gibi geldi, endişeliyim ben de. Arkadaşım üniversitenin uluslararası ofisine sordu ama sadece 16B çalışabilir mi şeklinde sormuş. Onlar da evet çalışabilir deyip bu link’i göndermişler: https://www.gesetze-im-internet.de/aufe ... __16b.html Ama Almanca olmadığı için, biz de Deepl v Google Translate yardımı ile çevirince “§ 16b ABS. 3” için 120 gün veya 240 yarım gün şeklinde çalışabildiğini ama sadece tatil günlerinde çalışılabildiğini anladık. Fakat hazırlık kursu vb bir kursun tamamlanması sonrasında bunun geçerli olacağına dair de bir ifade var eğer doğru anlıyorsak. Bana da işyeri aynen bu şekilde söyledi bugün aradığımda. Evet, 16B’nin bazı kategorileri çalışabilir (hatta söyledi ama şu anda hatırlamıyorum) ama 16B-3 sadece tatil günlerinde çalışabileceği için biz sözleşme imzalayamıyoruz sizinle dedi. Anladığım kadarıyla bu durumu yaşayan birçok kişi var. Bu part time çalışma meselesinin de dışında bu durumun graduate sonrası 18 aylık iş arama sürecini etkileyip etkilemeyeceğini de düşünmeye başladık. Bu noktada ne yapılması gerekiyor tam bilemiyorum. O sebeple bu durumda olup bilgisi olan veya doğru bilgi alabileceği bir merci/kurum/avukat olan birileri varsa paylaşırlarsa çok seviniriz.

Bu arada geçen yıl master programından kabul almış olan arkadaşımın visasında “§ 16 III" yazıyor bu konu hakkında bilgisi olan var mı? 16C kategorisi mi demek? (Visasının çıkış tarihi 2019.)
Benim anladığım da eğer hazırlık varsa sadece tatil günlerinde çalışılabilir ama direkt olarak lisans veya mastera başlanıyorsa 120 tam gün veya 240 yarım gün çalışma hakkına sahip oluyoruz. Size neden öyle dediler anlamadım biraz karışık bi durum. 16B-3 ile işe girenler varsa bilgilendirirseler iyi olur.

koloo

Mesaj gönderen koloo » Çrş Kas 18, 2020 5:41 pm

Einreisen sind auch möglich für Au Pairs, Praktikanten, Freiwilligendienstleistende, zur Teilnahme an Weiterbildungen und zur Teilnahme am Sprachunterricht. Der geplante Aufenthalt muss dabei mindestens sechs Monate betragen. Der entsprechende Einreisegrund ist glaubhaft zu belegen. Bei Weiterbildungen und Sprachkursen hat der Ausbildungsträger bzw. Veranstalter zusätzlich zu bestätigen, dass die Anwesenheit trotz der derzeitigen Pandemiesituation (Präsenz und nicht nur online) erforderlich ist.

yeni güncellemeler var

reall

Mesaj gönderen reall » Çrş Kas 18, 2020 6:00 pm

koloo yazdı: Çrş Kas 18, 2020 5:41 pm Einreisen sind auch möglich für Au Pairs, Praktikanten, Freiwilligendienstleistende, zur Teilnahme an Weiterbildungen und zur Teilnahme am Sprachunterricht. Der geplante Aufenthalt muss dabei mindestens sechs Monate betragen. Der entsprechende Einreisegrund ist glaubhaft zu belegen. Bei Weiterbildungen und Sprachkursen hat der Ausbildungsträger bzw. Veranstalter zusätzlich zu bestätigen, dass die Anwesenheit trotz der derzeitigen Pandemiesituation (Präsenz und nicht nur online) erforderlich ist.

yeni güncellemeler var
Yani anladığım kadarıyla fiziksel olarak bulunmak için belgeye ihtiyacımız var ve 6 aydan az bir süre kalmış olması gerekiyor ? Doğru mu anlamışım almancam iyi değilde.

bochumer

Mesaj gönderen bochumer » Çrş Kas 18, 2020 6:10 pm

koloo yazdı: Çrş Kas 18, 2020 5:41 pm Einreisen sind auch möglich für Au Pairs, Praktikanten, Freiwilligendienstleistende, zur Teilnahme an Weiterbildungen und zur Teilnahme am Sprachunterricht. Der geplante Aufenthalt muss dabei mindestens sechs Monate betragen. Der entsprechende Einreisegrund ist glaubhaft zu belegen. Bei Weiterbildungen und Sprachkursen hat der Ausbildungsträger bzw. Veranstalter zusätzlich zu bestätigen, dass die Anwesenheit trotz der derzeitigen Pandemiesituation (Präsenz und nicht nur online) erforderlich ist.

yeni güncellemeler var
kaynak atabilir misin?

koloo

Mesaj gönderen koloo » Çrş Kas 18, 2020 6:19 pm

reall yazdı: Çrş Kas 18, 2020 6:00 pm Yani anladığım kadarıyla fiziksel olarak bulunmak için belgeye ihtiyacımız var ve 6 aydan az bir süre kalmış olması gerekiyor ? Doğru mu anlamışım almancam iyi değilde.
Almanya'da kalacağın sürenin en az 6 ay olması gerekiyor ve fiziksel olarak orda bulunman gerektiğini kanıtlaman

koloo

Mesaj gönderen koloo » Çrş Kas 18, 2020 6:20 pm

bochumer yazdı: Çrş Kas 18, 2020 6:10 pm kaynak atabilir misin?
https://www.bundespolizei.de/Web/DE/04A ... 2bodyText6

reall

Mesaj gönderen reall » Çrş Kas 18, 2020 6:25 pm

koloo yazdı: Çrş Kas 18, 2020 6:19 pm Almanya'da kalacağın sürenin en az 6 ay olması gerekiyor ve fiziksel olarak orda bulunman gerektiğini kanıtlaman
Anladım çok teşekkürler :)

chosen

Mesaj gönderen chosen » Çrş Kas 18, 2020 6:26 pm

Hocam anladığım kadarıyla şuanki durumda değişen bir şey yok çünkü en sonunun cümlede eğitimin dil kursundan hemen sonra başlayacağının kanıtlanması yazıyor. Bizim durumdaki şartlı kabullerde bazı üniversiteler tekrar başvuru istemiyor bazıları istiyor.

Die Einreise zum Zweck der Aufnahme einer qualifizierten Berufsausbildung nach Deutschland ist möglich, wenn folgende Voraussetzungen erfüllt sind:
Visum zum Zweck der Ausbildung (ggf. mit vorgeschaltetem Sprachkurs) liegt vor.
Vorlage einer Bestätigung des Ausbildungsträgers, dass die Anwesenheit trotz der derzeitigen coronabedingten Situation (Präsenz und nicht nur online) erforderlich ist.
Möglich ist auch die Einreise zu einem ausbildungsvorbereitenden Sprachkurs, sofern bei der Einreise nachgewiesen wird, dass die Ausbildung direkt im Anschluss an den Sprachkurs aufgenommen wird (keine Heimreise mit anschließender erneuter Einreise für den eigentlichen Ausbildungsbeginn).

chosen

Mesaj gönderen chosen » Çrş Kas 18, 2020 6:29 pm

chosen yazdı: Çrş Kas 18, 2020 6:26 pm Hocam anladığım kadarıyla şuanki durumda değişen bir şey yok çünkü en sonunun cümlede eğitimin dil kursundan hemen sonra başlayacağının kanıtlanması yazıyor. Bizim durumdaki şartlı kabullerde bazı üniversiteler tekrar başvuru istemiyor bazıları istiyor.

Die Einreise zum Zweck der Aufnahme einer qualifizierten Berufsausbildung nach Deutschland ist möglich, wenn folgende Voraussetzungen erfüllt sind:
Visum zum Zweck der Ausbildung (ggf. mit vorgeschaltetem Sprachkurs) liegt vor.
Vorlage einer Bestätigung des Ausbildungsträgers, dass die Anwesenheit trotz der derzeitigen coronabedingten Situation (Präsenz und nicht nur online) erforderlich ist.
Möglich ist auch die Einreise zu einem ausbildungsvorbereitenden Sprachkurs, sofern bei der Einreise nachgewiesen wird, dass die Ausbildung direkt im Anschluss an den Sprachkurs aufgenommen wird (keine Heimreise mit anschließender erneuter Einreise für den eigentlichen Ausbildungsbeginn).
Pardon burda Ausbildung için yazıyormuş. Bu yazı kafamı baya karıştırdı :D sizce bu yazı şartlı kabul bekleyenleri etkiler mi?

Kilitli