Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2020

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
hanzas

Re: Vize Ani Defteri - 2020

Mesaj gönderen hanzas » Çrş Kas 11, 2020 6:27 pm

gezginefendi yazdı: Çrş Kas 11, 2020 1:58 pm Bugün sabah aradılar beni şartlı kabulünüzün üzerinde dil kursu yazıyo dediler Attığınız maili anlıyorum ama sonuçta önce dil kursuna gidicekmişsiniz dediler. Dedim benim sizlerle mailleşmelerimde okuldan gelen bu mailin gerektiğini söylediniz sadece ki telefonla aradığımda da teyit edildi dedim. Görüyorum evet ancak ne kadar süre dil kursuna gideceğiniz de önemli okulun onu da yazması lazım uzun süre gidemezsiniz dediler. Dedim bu şekilde bi şey söylenmedi hanımefendi de dedi böyle falan biraz ben ısrar edince tamam o zaman ben vize yetkililerine gönderiyorum 2 hafta içinde onlar size dönüş yaparlar dedi. Ama sesi siz çok da beklemeyin der gibiydi :( En azından vize yetkililerinin önüne gidicek belgelerimiz. Bu da bi şeydir.
Arayan iData görevlileri miydi? Umarım bir sorun çıkmaz. Ne kadar süre dil kursuna gideceğiniz önemli demesi, diğer kısımda bir sorun olmadığı anlamına da gelebilir. Canını sıkma bence. Sorun olacağını düşünmüyorum. Aşağıda 1 sene geçerli yazıyor ama ben 2 sene diye biliyordum.

hanzas

Mesaj gönderen hanzas » Çrş Kas 11, 2020 6:29 pm

AE34 yazdı: Çrş Kas 11, 2020 6:24 pm DUE şartlı kabulun de ne kadar süre tanınıyor orada yazıyor zaten ? Neden söylemediniz ? + belgeyi okuyan ne kadar süre geçerli olduğunu anlayabilir orda kolayca çünkü hem almanca hem ingilizce
O belge bir sene geçerli ama okula dil öğrencisi olarak kayıt olunca 2 sene hakkın var diye biliyordum.

gezginefendi

Mesaj gönderen gezginefendi » Çrş Kas 11, 2020 6:47 pm

hanzas yazdı: Çrş Kas 11, 2020 6:27 pm Arayan iData görevlileri miydi? Umarım bir sorun çıkmaz. Ne kadar süre dil kursuna gideceğiniz önemli demesi, diğer kısımda bir sorun olmadığı anlamına da gelebilir. Canını sıkma bence. Sorun olacağını düşünmüyorum. Aşağıda 1 sene geçerli yazıyor ama ben 2 sene diye biliyordum.
Bizim kabuller 2 sene evet ben geçtiğimiz sene 1 sene erasmus yaptım orda sonradan kalan arkadaşlarım var direkt. Direkt konsolosluktan aradılar Şubattan beri bekleyenlerdenim ben de. Dedim zaten siz iletin yetkililere yeterli

sinemcetinkaya

Mesaj gönderen sinemcetinkaya » Prş Kas 12, 2020 12:46 pm

redwayyy yazdı: Cum Eki 30, 2020 3:04 pm Okulla da görüştüm ama sanırım 15 Kasım'dan sonrasına geçerli değil kabulüm uzatamıyorum onu tekrar bi konuşcam son ana kalırsa. Benim gidip gitmemem önemli değil de vizesiz kayıt yaptıramıyorum o sıkıntı olacak :( ulaşabilmenize sevindim umarım en yakın zamanda elimize ulaşır.
Ne yaptınız var mı bir haber?

redwayyy

Mesaj gönderen redwayyy » Prş Kas 12, 2020 1:06 pm

sinemcetinkaya yazdı: Prş Kas 12, 2020 12:46 pm Ne yaptınız var mı bir haber?
Benim vizem 2 gün önce geldi, buraya da yazmıştım ama yukarda kalmış sanırım biraz. Biraz uğraştırıcı oldu okul kaydımın onaylanmasını bekliyorum şuanda da :( siz alabildiniz mi?

sinemcetinkaya

Mesaj gönderen sinemcetinkaya » Prş Kas 12, 2020 1:51 pm

Çok sevindim adınıza 😊 tebrik ederim. Ben bekliyorum maalesef hala. Konsolosluk mail atmış. Biraz daha beklemeniz gerekmektedir diye. Bilmiyorum artık olumlu mu olumsuz mu 🙄

redwayyy

Mesaj gönderen redwayyy » Prş Kas 12, 2020 2:42 pm

sinemcetinkaya yazdı: Prş Kas 12, 2020 1:51 pm Çok sevindim adınıza 😊 tebrik ederim. Ben bekliyorum maalesef hala. Konsolosluk mail atmış. Biraz daha beklemeniz gerekmektedir diye. Bilmiyorum artık olumlu mu olumsuz mu 🙄
Çok teşekkür ederim. En azından mailinize dönüş yapmaları iyi olmuş olumsuz olacağını sanmıyorum ama işlem süreleri biraz uzun o can sıkıcı oluyor, umarım sizin de bir an önce elinize ulaşır :)

mfurkan66

Mesaj gönderen mfurkan66 » Cmt Kas 14, 2020 7:57 pm

17.09.2020 de Ankara idatadan yüksek lisans direkt kabul için yaptığım ulusal vize başvurum 09.11.2020 den itibaren 6 aylık verildi. Yaklaşık 2 ay beklemiş oldum vize sonucumu.

hanzas

Mesaj gönderen hanzas » Cmt Kas 14, 2020 8:10 pm

droyeed yazdı: Çrş Kas 11, 2020 1:54 pm Bugün şartlı kabul ile tüm belgeleri teslim edip başvurumu yaptım Ankara Konsolosluğundan. Dil kursu ve hatta sağlık sigortasını da yaptırdığım için okul kaydımı da gerçekleştirmiştim onu da gösterdim. Neden bu bölüm neden bu şehir okuduktan sonra ne yapacaksın gibi soruları bir form olarak verdiler ve almanca doldurdum. İngilizce ya da almanca doldurma seçeneğim vardı. O heyecan ve gerginlikle çok iyi olmasa da almanca yazdım belki avantaj getirir diye. Onun dışında ekstrem bir durum olmadı. Umarım sonucu da iyi olur. Olumlu veya olumsuz yanıt vermeyeceklerini her şekilde pasaport elime geldiğinde öğreneceğimi söylediler. Sadece eksik belge durumunda telefonla arayıp ulaşıyorlarmış.
droyeed sana sonucun çıkmasının ne kadar süreceği konusunda bir şey dediler mi? 5 Ocak tarihinde kursum başlıyor. Umarım yetişir...

droyeed

Mesaj gönderen droyeed » Cmt Kas 14, 2020 9:51 pm

hanzas yazdı: Cmt Kas 14, 2020 8:10 pm droyeed sana sonucun çıkmasının ne kadar süreceği konusunda bir şey dediler mi? 5 Ocak tarihinde kursum başlıyor. Umarım yetişir...
Benim de kurs tarihim tam o aralar. Ama bir süre vermediler açıkçası ben de heyecandan sormayı unuttum çıkarken. Olumlu-olumsuz dönüş olup olmayacağını sordum. Eksik belge olursa ararız yoksa pasaport her halükarada size gelecek o zaman vizeyi alıp almadığınızı öğrenirsiniz dediler. Açıkçası tahminim aralık 20'lerden önce elimizde olur pasaport normal şartlarda. Çünkü zaten noel tatiline giriyolar bi uzun süre ve o ara her şey duruyor. En son orada yaşayanlardan duyduğuma göre de noel tatilini corona dolayısıyla biraz erken alıp hani karantina gibi tatili uzatmayı planlıyolarmış. 1 ay gibi bi süre var önümüzde umarım gelir.

ezgbkr

Mesaj gönderen ezgbkr » Pzr Kas 15, 2020 12:17 am

droyeed yazdı: Çrş Kas 11, 2020 1:54 pm Bugün şartlı kabul ile tüm belgeleri teslim edip başvurumu yaptım Ankara Konsolosluğundan. Dil kursu ve hatta sağlık sigortasını da yaptırdığım için okul kaydımı da gerçekleştirmiştim onu da gösterdim. Neden bu bölüm neden bu şehir okuduktan sonra ne yapacaksın gibi soruları bir form olarak verdiler ve almanca doldurdum. İngilizce ya da almanca doldurma seçeneğim vardı. O heyecan ve gerginlikle çok iyi olmasa da almanca yazdım belki avantaj getirir diye. Onun dışında ekstrem bir durum olmadı. Umarım sonucu da iyi olur. Olumlu veya olumsuz yanıt vermeyeceklerini her şekilde pasaport elime geldiğinde öğreneceğimi söylediler. Sadece eksik belge durumunda telefonla arayıp ulaşıyorlarmış.
Bir sorum olucak.Okul kayıdından kastın ne?

droyeed

Mesaj gönderen droyeed » Pzr Kas 15, 2020 12:32 am

ezgbkr yazdı: Pzr Kas 15, 2020 12:17 am Bir sorum olucak.Okul kayıdından kastın ne?
Okula şartlı kabul ile "hazırlık dil kursu" öğrencisi olarak kayıt olup okul maili, ve harç karşılığı kullanabileceğim toplu taşıma bileti vs. haklarımı kazandım. Okul öğrencisi oldum yani numaram, portala giriş hakkım vs var. Önceden bu kayıt yüz yüze okul ofisinde gerçekleşiyordu ama şu an corona nedeniyle mail üzerinden yapıyorlar ben de vizeme belki etki eder avantaj olur diye mail ile kayıt oldum.

hanzas

Mesaj gönderen hanzas » Pzr Kas 15, 2020 1:20 pm

droyeed yazdı: Cmt Kas 14, 2020 9:51 pm Benim de kurs tarihim tam o aralar. Ama bir süre vermediler açıkçası ben de heyecandan sormayı unuttum çıkarken. Olumlu-olumsuz dönüş olup olmayacağını sordum. Eksik belge olursa ararız yoksa pasaport her halükarada size gelecek o zaman vizeyi alıp almadığınızı öğrenirsiniz dediler. Açıkçası tahminim aralık 20'lerden önce elimizde olur pasaport normal şartlarda. Çünkü zaten noel tatiline giriyolar bi uzun süre ve o ara her şey duruyor. En son orada yaşayanlardan duyduğuma göre de noel tatilini corona dolayısıyla biraz erken alıp hani karantina gibi tatili uzatmayı planlıyolarmış. 1 ay gibi bi süre var önümüzde umarım gelir.
Ben ülkeye giriş tarihine 25 Aralık yazdım. Bilseydim biraz daha erken bir tarih yazardım. Umarım sorun olmaz.

droyeed

Mesaj gönderen droyeed » Pzr Kas 15, 2020 3:38 pm

hanzas yazdı: Pzr Kas 15, 2020 1:20 pm Ben ülkeye giriş tarihine 25 Aralık yazdım. Bilseydim biraz daha erken bir tarih yazardım. Umarım sorun olmaz.
Ben ülkeye giriş tarihi belirtmedim dil kursu kaydım vardı sadece ocak başı onu gördüler sigorta ile beraber tarih olarak.

Daisy07

Mesaj gönderen Daisy07 » Pzt Kas 16, 2020 1:40 am

Duisburg-Essen Üniversitesi’nde bir yıllık %100 İngilizce bir master programından kabul aldım. 7 ekim de visam çıktı. Ekim sonunda Almanya’ya geldim. Fakat hâlihazırda master öğrencisi olmama rağmen ve Ankara’dan visaya başvururken de master öğrencisi olarak başvurmuş olmama rağmen visa türüm 16B olarak basılmıştır. Elbette ben bunun anlamını bilmediğim için buna çok takılmadım. Birkaç gün önce bir iş yerinden iş teklifi aldım ve çalışma iznim olup olmadığını sordular(part time) (bu arada henüz daha oturum kartım elime ulaşmadı) ben de iş yerine gönderdiğim başvuru evraklarının arasında visamın fotoğrafını gönderdim ve bana dediler ki 16B dil kursu veya hazırlık eğitimi kapsamında olan öğrencilerine verilen bir visa türüdür. Dolayısıyla bu visa ile burada part-time haftada 20 saatlik çalışma hakkınız yok dediler. Ankara’dan visasını alan (biri benimle aynı bölümd,birisi ise başka bir şehirde başka bir iki yıllık master programında olan) arkadaşıma da 16B visa’nın basılmış olduğunu öğrendim. Bu kişilerde benimle aynı dönemde Ankara’dan başvurmuşlardı. Birkaç gündür oldukça endişeliyim part-time olarak çalışarak burada gündelik ihtiyaçlarımı gidermek istiyordum fakat bu beni endişelendirdi. Ausländerbehörde’ye gittim (randevu hiçbir şey almadan sadece konuşmak için). Fakat oradaki tercüman da (Türk) bana bu visa türü ile çalışmamın mümkün olmadığını söyledi. Ben de master öğrencisi olduğumu söyledim ve öğrenci belgemi gösterdim. Oradaki tercüman bunu görünce şaşırdı ve içerideki memura göstermeye gitti. Ve öğrenci belgelerimin hem İngilizce hem almanca belgelerini aldı. Biz okul vasıtasıyla Ausländerbehörde ‘ye belgelerimizi mail olarak göndermiştik, sürecimizi master programı yöneticileri koordine ediyordu. Dolayısıyla böyle bir sonuç ortaya çıkınca çok şaşırdım. Bölüme bilgi verdim. Bölüm de Ausländerbehörde ile iletişime geçeceğini söyledi fakat oldukça endişeliyim.
NOT: Meldebescheinigung, sigorta kartım,Tax ID dahil tüm belge ve evraklarım elime ulaştı banka hesabı bile açabiliyorum. !!
Bu duruma ilişkin aşağıdaki sorularıma yanıt verirseniz çok mutlu olurum:
1. Şuanda oturum kartını beklemeli miyim? Oturum kartım geldiği zaman bu statü değişecek mii? Galiba 16C kapsamında olmalıyım master öğrencisi olduğum için.
2. Bu durumda hangi kurum ile bağlantıya geçmeliyim sorun için? Ankara’daki büyükelçilik ve okulun uluslar arası ofis ya da Ausländerbehörde ile mi iletişime geçmeliyim?
3. Benimle aynı durumda olan aynı tarihlerde visa almış kişilerinde 16B olarak mı gözüküyor? (Visa için Ankara’ya başvuran iki yıllık bir master programından tam kabul almış kişiler mesela)
4. Bu durum benim mezuniyet sonrası 18 aylık iş arama visa başvuruma etki eder mi?(ASIL ÖNEMLİ SORU BU !!!)
5. Oldukça zor bir durumda olduğumu hissediyorum vereceğiniz tüm tavsiyelere açığım.

redwayyy

Mesaj gönderen redwayyy » Pzt Kas 16, 2020 11:51 am

Daisy07 yazdı: Pzt Kas 16, 2020 1:40 am Duisburg-Essen Üniversitesi’nde bir yıllık %100 İngilizce bir master programından kabul aldım. 7 ekim de visam çıktı. Ekim sonunda Almanya’ya geldim. Fakat hâlihazırda master öğrencisi olmama rağmen ve Ankara’dan visaya başvururken de master öğrencisi olarak başvurmuş olmama rağmen visa türüm 16B olarak basılmıştır. Elbette ben bunun anlamını bilmediğim için buna çok takılmadım. Birkaç gün önce bir iş yerinden iş teklifi aldım ve çalışma iznim olup olmadığını sordular(part time) (bu arada henüz daha oturum kartım elime ulaşmadı) ben de iş yerine gönderdiğim başvuru evraklarının arasında visamın fotoğrafını gönderdim ve bana dediler ki 16B dil kursu veya hazırlık eğitimi kapsamında olan öğrencilerine verilen bir visa türüdür. Dolayısıyla bu visa ile burada part-time haftada 20 saatlik çalışma hakkınız yok dediler. Ankara’dan visasını alan (biri benimle aynı bölümd,birisi ise başka bir şehirde başka bir iki yıllık master programında olan) arkadaşıma da 16B visa’nın basılmış olduğunu öğrendim. Bu kişilerde benimle aynı dönemde Ankara’dan başvurmuşlardı. Birkaç gündür oldukça endişeliyim part-time olarak çalışarak burada gündelik ihtiyaçlarımı gidermek istiyordum fakat bu beni endişelendirdi. Ausländerbehörde’ye gittim (randevu hiçbir şey almadan sadece konuşmak için). Fakat oradaki tercüman da (Türk) bana bu visa türü ile çalışmamın mümkün olmadığını söyledi. Ben de master öğrencisi olduğumu söyledim ve öğrenci belgemi gösterdim. Oradaki tercüman bunu görünce şaşırdı ve içerideki memura göstermeye gitti. Ve öğrenci belgelerimin hem İngilizce hem almanca belgelerini aldı. Biz okul vasıtasıyla Ausländerbehörde ‘ye belgelerimizi mail olarak göndermiştik, sürecimizi master programı yöneticileri koordine ediyordu. Dolayısıyla böyle bir sonuç ortaya çıkınca çok şaşırdım. Bölüme bilgi verdim. Bölüm de Ausländerbehörde ile iletişime geçeceğini söyledi fakat oldukça endişeliyim.
NOT: Meldebescheinigung, sigorta kartım,Tax ID dahil tüm belge ve evraklarım elime ulaştı banka hesabı bile açabiliyorum. !!
Bu duruma ilişkin aşağıdaki sorularıma yanıt verirseniz çok mutlu olurum:
1. Şuanda oturum kartını beklemeli miyim? Oturum kartım geldiği zaman bu statü değişecek mii? Galiba 16C kapsamında olmalıyım master öğrencisi olduğum için.
2. Bu durumda hangi kurum ile bağlantıya geçmeliyim sorun için? Ankara’daki büyükelçilik ve okulun uluslar arası ofis ya da Ausländerbehörde ile mi iletişime geçmeliyim?
3. Benimle aynı durumda olan aynı tarihlerde visa almış kişilerinde 16B olarak mı gözüküyor? (Visa için Ankara’ya başvuran iki yıllık bir master programından tam kabul almış kişiler mesela)
4. Bu durum benim mezuniyet sonrası 18 aylık iş arama visa başvuruma etki eder mi?(ASIL ÖNEMLİ SORU BU !!!)
5. Oldukça zor bir durumda olduğumu hissediyorum vereceğiniz tüm tavsiyelere açığım.
Merhaba, ben de bu dönem ingilizce lisans eğitimi için vizeye başvurmuştum. Şartlı kabul vs değildi direkt bölüm okuyacağım yani. Vizem daha yeni geçti elime 1 hafta anca olmuştur, benim de sizin gibi part-time çalışma düşüncem vardı şimdi yazdıklarınızı görünce kendi vizeme baktım ve bende de 16b yazıldığını gördüm. Ankara'dan başvurmuştum. Buradan bilgisi olanlar paylaşırsa takipte olacağım teşekkürler.

gezginefendi

Mesaj gönderen gezginefendi » Pzt Kas 16, 2020 1:36 pm

gezginefendi yazdı: Pzt Kas 09, 2020 9:55 am Görüşmenin güzel geçtiğine çok sevindim. Aynı şekilde ben de Duisburgdan NC-Frei bi bölüme şartlı kabulle başvurmuştum. Geçtiğimiz hafta direkt başlayabileceğimize dair mail bana da geldi. İlettim maili, otomatik olarak NCler tekrar başvurmalı kısmını gönderdiler. Hem Cuma günü hem de bugün arayıp konuştuğum yetkililer bu mailin yeterli olduğunu söylediler ve neden otomatik cevap attılar sana acaba görmediler mi ki dediler. Sonra da bugün tekrardan at maili hatta fotoğragını da çek dediler. Ben de gönderdim tekrardan az önce. Bunu direkt yüzyüze konuşabilmen çok iyi olmuş. İnşallah sonucumuz da pozitif olur.
Arkadaşlar çok random bir şekilde bugün gönderdiler vizemi az önce. İnşallah sizlere de nasip olur. Duisburgdan geçen hafta randevusu olan arkadaşlar muhtemelen sizinkileri de gönderirler

droyeed

Mesaj gönderen droyeed » Pzt Kas 16, 2020 1:39 pm

gezginefendi yazdı: Pzt Kas 16, 2020 1:36 pm Arkadaşlar çok random bir şekilde bugün gönderdiler vizemi az önce. İnşallah sizlere de nasip olur. Duisburgdan geçen hafta randevusu olan arkadaşlar muhtemelen sizinkileri de gönderirler
Bu çok güzel bir haber çok sevindim hayırlı uğurlu olsun! Benim de 11'indeydi randevum umarım aynı şekilde hızlı bir cevap alabilirim size kaç günde geldi acaba ?

droyeed

Mesaj gönderen droyeed » Pzt Kas 16, 2020 1:40 pm

redwayyy yazdı: Pzt Kas 16, 2020 11:51 am Merhaba, ben de bu dönem ingilizce lisans eğitimi için vizeye başvurmuştum. Şartlı kabul vs değildi direkt bölüm okuyacağım yani. Vizem daha yeni geçti elime 1 hafta anca olmuştur, benim de sizin gibi part-time çalışma düşüncem vardı şimdi yazdıklarınızı görünce kendi vizeme baktım ve bende de 16b yazıldığını gördüm. Ankara'dan başvurmuştum. Buradan bilgisi olanlar paylaşırsa takipte olacağım teşekkürler.
Bu 16B olayı çok ciddi bir şeye benziyor. Direkt kabullere bile neden bunu veriyorlar acaba? İnternette araştırmaya çalıştım vize çeşitlerini 16B dışında neler var ne veriyorlar diye bir sonuca ulaşamadım. Acaba diğer vize alan arkadaşlar vize çeşitlerini yazarsa bi karşılaştırma yapabilir miyiz ?

gezginefendi

Mesaj gönderen gezginefendi » Pzt Kas 16, 2020 2:36 pm

droyeed yazdı: Pzt Kas 16, 2020 1:39 pm Bu çok güzel bir haber çok sevindim hayırlı uğurlu olsun! Benim de 11'indeydi randevum umarım aynı şekilde hızlı bir cevap alabilirim size kaç günde geldi acaba ?
Ben okuldan tekrardan başvurmamam üzerine attığım mailin ertesi günü aradılar beni(Geçen hafta salı). Son postlarımda yazmıştım. İki haftaya size dönerler maile dediler. Ve bugün gönderdiler enteresan bi şekilde.

Kilitli