Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2020

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
luxure

Re: Vize Ani Defteri - 2020

Mesaj gönderen luxure » Cmt Şub 15, 2020 8:33 pm

kdemir yazdı: Cmt Şub 15, 2020 8:00 pm 1- sorun olmaz
2- dil okulundayken çalışamazsın tatillerde çalışabilirsin sadece yoksa öğrenciyken 120 tam gün çalışabilirsin
3- ülkeye giriş yapınca oturum almazsın vize bitiş tarihin yaklaştığında ausländerbehördeye gidersin onlar sana oturum kartı ya da pasaportunun üzerine oturum belgesi basarlar aynı vize gibi.
4- ben de bilmiyorum yanlışlık olabilir. konsolosluğa mail at istersen.
5- erken başlatmaları sorun değil. sen istersen almanyaya gider gitmez ausländerbehördeye git onlar sana randevu versin ve form versin doldurman gereken ve ne gerektiğine dair belgeleri de öğrenirsin.
6- ikametini 2 hafta içinde yapman lazım. belediyeye gidip pasaportunu ve konakladığın yerin ev sahibi onay belgesini götüreceksin. ama bunun oturum izniyle alakası yok.
Fürstenau kısmı netleştirmem gerekiyor, konsolosluğa sorarım bakalım bu konuda ne diyecekler. Bilgilendirme için sağol.

aysehilal

Mesaj gönderen aysehilal » Sal Şub 18, 2020 10:20 am

İyi günler, erasmus için 5 ay Almanya ' da bulunacağım.
1) Expatrioda bloke hesap açtım ama parayı babam kendi hesabı üzerinden transferweise ile gönderecek. Referans text yazılsa yeter mi ismimi de eklemeli mi?
2) Erasmus için kabul mektubum var ama hala learning Agreement i göndermediler imzalayıp sürekli mesaj atmama rağmen. Eksik belge ile gitsem sonradan gönderebilir mıyım?
3) Dil kursuna gitmedim ama özel ders aldım. Hocam benim için Gutachten yazdı, kabul edilir mi?

erenahmet95

Mesaj gönderen erenahmet95 » Sal Şub 18, 2020 11:16 am

aysehilal yazdı: Sal Şub 18, 2020 10:20 am İyi günler, erasmus için 5 ay Almanya ' da bulunacağım.
1) Expatrioda bloke hesap açtım ama parayı babam kendi hesabı üzerinden transferweise ile gönderecek. Referans text yazılsa yeter mi ismimi de eklemeli mi?
2) Erasmus için kabul mektubum var ama hala learning Agreement i göndermediler imzalayıp sürekli mesaj atmama rağmen. Eksik belge ile gitsem sonradan gönderebilir mıyım?
3) Dil kursuna gitmedim ama özel ders aldım. Hocam benim için Gutachten yazdı, kabul edilir mi?
Hesaba farkli kişi para yatiriyorsa bilgilendirme yapılması gerekiyor diye biliyorum transferwise da S.S.S kısmında bununla ilgili bir kısım var diye hatırlıyorum. Transferwise e sorup o şekilde yatırın bence. Riske atmamaniz iyi olur.

aysehilal

Mesaj gönderen aysehilal » Sal Şub 18, 2020 12:17 pm

Transferweisede babamın zaten hesabı var ve kendi banka hesabından gönderecek parayı. Expatrioya gönderilen para benden geldiği belli olması için isim ve referans numarası eklemem yeterli mi?

pmved

Mesaj gönderen pmved » Sal Şub 18, 2020 1:21 pm

Arkadaşlar hepinize iyi günler diliyorum. Aralık ayında Ausbildung için vize başvurumuz olmuştu ve ret cevabı aldıkdan sonra itiraz dilekcesi yazdık subat 7 de konsolosluk dan cevap geldi işlemleriniz devam ediyor haftalar sürebilir sabırlı olun diye. Dün akşam BVA ya mesaj attık. Bugün sabah işlemleriniz almanyada tamamlanmıstır daha fazla bilgi için Ankara konsolosluğu ile görüşün diyor. Yine bugun konsolosluğu aradık ve hala işlemin devam ettiğini söylediler bizde BVA bize işlemlerin bittiğini söyledi deyince bir saniye dedi ve 2-3 dakika bekletti bizi sonra telefon kapandı. Hala tekrar telefonla ulaşmaya çalışıyoruz. Sizlere sormak istediğim daha önce böyle bir durumla karşılaşan oldumu neden böyle bir bilgi kirliliği var. Pasaportlarımızda elimizde vize basmaları için pasaportları istemeleri lazım. BVA işlem tamamlandı diyor konsolosluk işleminiz devam ediyor diyor. İyice kafamız karıştı bilgi sahibi olanlar lütfen aydınlatabilir mi.

cheme

Mesaj gönderen cheme » Sal Şub 18, 2020 5:00 pm

Merhaba bende martın sonunda erasmusa gidicem.Bu cuma randevum var umarım doğru yere yazıyorumdur.Aklıma birkaç soru takıldı benzer durumlar olsa da aradığım cevabı tam olarak bulamadım.
ilk olarak at-11 belgesini alırken görevli 6 aydan fazla vermediğini belirtti bu yüzden bende okulun başlangıç bitiş tarihlerini yazdırdım (okul 6 ay ) fakat benim bir kaç gün önceden gitmem gerekicek..Benden üç gün için sigorta yaptırmamı talep ederler mi ? aynı şekilde başvuru formuna da bu tarihten bir kaç gün öncesini yazmam sorun oluşturur mu ?
Bir de form kısmında geçiminizi nasıl sağlayacaksınız kısmınına erasmus hibesini ve direkt bana garantör olucak kişinin ismini mi yazmalıyım yoksa erasmus hibesi ve sponsor gibi bir kelime mi tercih etmeliyim.

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Sal Şub 18, 2020 7:37 pm

cheme yazdı: Sal Şub 18, 2020 5:00 pm Merhaba bende martın sonunda erasmusa gidicem.Bu cuma randevum var umarım doğru yere yazıyorumdur.Aklıma birkaç soru takıldı benzer durumlar olsa da aradığım cevabı tam olarak bulamadım.
ilk olarak at-11 belgesini alırken görevli 6 aydan fazla vermediğini belirtti bu yüzden bende okulun başlangıç bitiş tarihlerini yazdırdım (okul 6 ay ) fakat benim bir kaç gün önceden gitmem gerekicek..Benden üç gün için sigorta yaptırmamı talep ederler mi ? aynı şekilde başvuru formuna da bu tarihten bir kaç gün öncesini yazmam sorun oluşturur mu ?
Bir de form kısmında geçiminizi nasıl sağlayacaksınız kısmınına erasmus hibesini ve direkt bana garantör olucak kişinin ismini mi yazmalıyım yoksa erasmus hibesi ve sponsor gibi bir kelime mi tercih etmeliyim.
Yurdisina cikiyorsaniz, varis gününden dönüse kadar kesinlikle sigortali olmaniz gerek.

Aradaki 3 günlük bosluga sigorta yaptirmadan sikinti yasarsiniz. Bunun icin özel saglik sigortalarindan birini alin.
Kölle Alaaf!
Kimim ben? : viewtopic.php?f=2&t=13686

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Sal Şub 18, 2020 7:38 pm

cheme yazdı: Sal Şub 18, 2020 5:00 pm Merhaba bende martın sonunda erasmusa gidicem.Bu cuma randevum var umarım doğru yere yazıyorumdur.Aklıma birkaç soru takıldı benzer durumlar olsa da aradığım cevabı tam olarak bulamadım.
Erasmus Stipendium und Verpflichtungserklärung yazmaniz yeterli, zaten bunlari belgeleyeceginiz icin formda asiri bir detay vermeniz gerekmiyor.
Kölle Alaaf!
Kimim ben? : viewtopic.php?f=2&t=13686

cheme

Mesaj gönderen cheme » Sal Şub 18, 2020 9:25 pm

Cevabınız için çok teşekkür ederim.Başka bir sorum daha var. Ben ayın 11 inde başvurup randevu almıştım ve bana attıkları mailde ebeveyn tarafından verilen noter tasdikli taahhütname seçeneği vardı hatta bugün noterden işlemimizi bile yaptırmıştık ama ayın 14 ünde sanırım konsolosluğun sayfası değişmiş.Erasmus pdf inde taahütname seçeneğinde İstanbul ve İzmir için yazıyor.Bu değişen sistem benim içinde geçerli olur mu çünkü Ankarada ki elçiliğe gidicem ve cumaya kadar bloke hesap açmam ya da garantör bulmam mümkün gözükmüyor :(

michelmic

Mesaj gönderen michelmic » Çrş Şub 19, 2020 7:40 pm

cheme yazdı: Sal Şub 18, 2020 9:25 pm Cevabınız için çok teşekkür ederim.Başka bir sorum daha var. Ben ayın 11 inde başvurup randevu almıştım ve bana attıkları mailde ebeveyn tarafından verilen noter tasdikli taahhütname seçeneği vardı hatta bugün noterden işlemimizi bile yaptırmıştık ama ayın 14 ünde sanırım konsolosluğun sayfası değişmiş.Erasmus pdf inde taahütname seçeneğinde İstanbul ve İzmir için yazıyor.Bu değişen sistem benim içinde geçerli olur mu çünkü Ankarada ki elçiliğe gidicem ve cumaya kadar bloke hesap açmam ya da garantör bulmam mümkün gözükmüyor :(
Hibeli olduğun için noter tasdikli taahütnameyi yeterli bulurlar sorun olmaz ama artık hibesizlerden bloke hsap veya garantör belgesi isteniyor mesela ben haftaya perşembe bloke hesap ile 2. dönem uzattığım hibesiz erasmusum için vizeye bir daha başvuracağım.

michelmic

Mesaj gönderen michelmic » Çrş Şub 19, 2020 7:42 pm

aysehilal yazdı: Sal Şub 18, 2020 10:20 am İyi günler, erasmus için 5 ay Almanya ' da bulunacağım.
sadece 2. sorunun cevabını biliyorum malesef :P
ben ve benle birlikte veya daha sonra başvuran arkadaşlarımın hiç biri konsolosluğa learning agreement ibraz etmedi. Kabul belgesi ve buradaki okulun yazdığı vize yazısı tarzı şeylerle gitsen yeter

berkai

Mesaj gönderen berkai » Cum Şub 21, 2020 4:36 pm

iData'nın yeni açtığı randevu sisteminden öğrenci - eğitim kategorisinde randevu başvurusu yapıp randevu tarihi alabilenler oldu mu? 1 aydır şu geçiş falan yüzünden doğru dürüst bir tane randevu veremediler. Özetle; yeni randevu sistemiyle randevu alıp tarih atanan oldu mu aranızda, olduysa ne zamana verildi İstanbul için?

Muffin

Mesaj gönderen Muffin » Pzt Şub 24, 2020 10:47 am

Merhaba herkese tekrardan. Sıcağı sıcağına vize görüşmesi hakkında yazmak bana da nasip oldu nihayet. Burda yazılanlara çok benzer bir görüşme geçirdim. Kendimi boş yere strese sokmuşum gerçekten... Biraz da ben anlatayım istiyorum şimdi. Ocak sonunda Osnabrück Üni'den M.Sc. Cognitive Science programına kabulum geldi. Randevu doluluğundan ötürü ancak bugün yapabildim görüşmemi. Psikoloji mezunuyum, bölümü İngilizce okudum, ortalamam 3.21. vs vs IELTS belgemle gittim, 7.5 almıştım. Okulumdan bölümümün 100% İngilizce okuduğuma dair ve hazırlık sınavını kaç puanla geçtiğimi yazan bir belge almıştım onu da verdim. Liseyi de İngilizce okumuştum hazırlık vs o da CV'de yazıyor artık herhalde İngilizce bilmediğimi düşünmezler. Ben Haziran 2018'de mezun oldum yani aradan 1,5 sene geçti. Bu süre içerisinde neler yaptığımı sormadılar ama Goethe B2 sertifikamı da verdim. Eğer 3 puanla kaçırmamış olsaydım telc c1 Hochschule'yi de verebilirdim...... Neyse zaten Almanca okumayacağım. Çok canayakın ve yardımsever bir hanımefendiyle yaptım görüşmemi. Hiç Almanca konuşulmadı, soruları hep Türkçe sordu. Bölümümün İngilizce olduğunu öğrenince Almancan var mı diye sormuştu, var dedim sonra da sertifikamı gördü zaten. Alacağım dersleri sordu, onları anlattım. Ders isimlerini duyunca çok ilginç ve çalışması keyifli konular olduğunu söyledi. Açıkçası çok mutlu oldum bunu duyunca. Bana kalsa ders içeriklerinden vs de bahsedecektim, kendimi zor tuttum. Bir de tabii meşgul etmek istemedim. Niçin bu bölümü tercih ettiğimi sordu ben de lisans zamanı yaptığım araştırmalarımdan ve sinirbilimle ilgilendiğimden bahsettim. Osnabrück'teki araştırma gruplarına ve konularına değindim. Multidisipliner bir bölüm olmasını çok seviyorum açıkçası. Kalacağın yer belli mi dedi, belgelerle birlikte kira sözleşmemin de bulunduğunu söyledim. Osnabrück nerede diye sordu, bulunduğu eyaleti söyledim ve çevre illeri saydım. Akraban var mı diye de sordu, postdoc yapan kuzenimi ve nerede yaşadığını/çalıştığını söyledim. Motivasyon mektubumu Almanca yazmıştım, orda da eğitim geçmişimden ve ilerde yapmak istediklerimden bahsettim. Gelecek planlarım için de neden bu bölümü tercih ettiğimi anlattım. CV İngilizce'ydi. Bloke hesabı Expatrio ile açtım, Transferwise ile para yolladım falan ve bir gün içerisinde halloldu o da. Kalacak yerimi okulun International Office'i yardımıyla buldum, Erasmus ve Exchange öğrencilerinin kaldığı bir yurtta kalacağım. Ev aramakla uğraşmamış olmak çok rahatlattı genel süreci. Konsolosluktaki herkes çok tatlıydı doğrusu. Kargo için adres verdiğimde orada çalışan kişi daha sonra yanıma gelip belgelerimi kontrol ettirip ettirmediğimi sordu. Zaten sonra adımla çağırdılar belgelerim için. 3 sene önce de Erasmus için vize almaya gitmiştim, biraz nostaljik hissettim... Neyse en son makbuzumu ve A/T 11 belgemi verdi. Belge isteyecek olursak biz mail atıyoruz dedi. Umarım vizemi alabilirim açıkçası 1,5 sene sonra okula başlamayı dört gözle bekliyorum. Bir de pasaportu yollamak için kargo ücreti almadılar, alıcı ödemeli yazıyor verdikleri barkodda da. Gelince öderiz artık.

thebuzzsaw

Mesaj gönderen thebuzzsaw » Pzt Şub 24, 2020 11:52 am

Muffin yazdı: Pzt Şub 24, 2020 10:47 am Merhaba herkese tekrardan. Sıcağı sıcağına vize görüşmesi hakkında yazmak bana da nasip oldu nihayet. Burda yazılanlara çok benzer bir görüşme geçirdim. Kendimi boş yere strese sokmuşum gerçekten... Biraz da ben anlatayım istiyorum şimdi. Ocak sonunda Osnabrück Üni'den M.Sc. Cognitive Science programına kabulum geldi. Randevu doluluğundan ötürü ancak bugün yapabildim görüşmemi. Psikoloji mezunuyum, bölümü İngilizce okudum, ortalamam 3.21. vs vs IELTS belgemle gittim, 7.5 almıştım. Okulumdan bölümümün 100% İngilizce okuduğuma dair ve hazırlık sınavını kaç puanla geçtiğimi yazan bir belge almıştım onu da verdim. Liseyi de İngilizce okumuştum hazırlık vs o da CV'de yazıyor artık herhalde İngilizce bilmediğimi düşünmezler. Ben Haziran 2018'de mezun oldum yani aradan 1,5 sene geçti. Bu süre içerisinde neler yaptığımı sormadılar ama Goethe B2 sertifikamı da verdim. Eğer 3 puanla kaçırmamış olsaydım telc c1 Hochschule'yi de verebilirdim...... Neyse zaten Almanca okumayacağım. Çok canayakın ve yardımsever bir hanımefendiyle yaptım görüşmemi. Hiç Almanca konuşulmadı, soruları hep Türkçe sordu. Bölümümün İngilizce olduğunu öğrenince Almancan var mı diye sormuştu, var dedim sonra da sertifikamı gördü zaten. Alacağım dersleri sordu, onları anlattım. Ders isimlerini duyunca çok ilginç ve çalışması keyifli konular olduğunu söyledi. Açıkçası çok mutlu oldum bunu duyunca. Bana kalsa ders içeriklerinden vs de bahsedecektim, kendimi zor tuttum. Bir de tabii meşgul etmek istemedim. Niçin bu bölümü tercih ettiğimi sordu ben de lisans zamanı yaptığım araştırmalarımdan ve sinirbilimle ilgilendiğimden bahsettim. Osnabrück'teki araştırma gruplarına ve konularına değindim. Multidisipliner bir bölüm olmasını çok seviyorum açıkçası. Kalacağın yer belli mi dedi, belgelerle birlikte kira sözleşmemin de bulunduğunu söyledim. Osnabrück nerede diye sordu, bulunduğu eyaleti söyledim ve çevre illeri saydım. Akraban var mı diye de sordu, postdoc yapan kuzenimi ve nerede yaşadığını/çalıştığını söyledim. Motivasyon mektubumu Almanca yazmıştım, orda da eğitim geçmişimden ve ilerde yapmak istediklerimden bahsettim. Gelecek planlarım için de neden bu bölümü tercih ettiğimi anlattım. CV İngilizce'ydi. Bloke hesabı Expatrio ile açtım, Transferwise ile para yolladım falan ve bir gün içerisinde halloldu o da. Kalacak yerimi okulun International Office'i yardımıyla buldum, Erasmus ve Exchange öğrencilerinin kaldığı bir yurtta kalacağım. Ev aramakla uğraşmamış olmak çok rahatlattı genel süreci. Konsolosluktaki herkes çok tatlıydı doğrusu. Kargo için adres verdiğimde orada çalışan kişi daha sonra yanıma gelip belgelerimi kontrol ettirip ettirmediğimi sordu. Zaten sonra adımla çağırdılar belgelerim için. 3 sene önce de Erasmus için vize almaya gitmiştim, biraz nostaljik hissettim... Neyse en son makbuzumu ve A/T 11 belgemi verdi. Belge isteyecek olursak biz mail atıyoruz dedi. Umarım vizemi alabilirim açıkçası 1,5 sene sonra okula başlamayı dört gözle bekliyorum. Bir de pasaportu yollamak için kargo ücreti almadılar, alıcı ödemeli yazıyor verdikleri barkodda da. Gelince öderiz artık.
Selamlar,hayırlı olsun öncelikle

Görüşmeden çıkınca size sadece barkodlu bir ups kargo kağıdı verdiler değil mi, alıcı ödemeli diye, kargo teslim edince ödeyeceğiz galiba.
Bende de aynı kağıttan var da dedim acaba parayı ödemeyi mi unuttum veya kargoyla ilgili eksik bir şey mi yaptım :)

Ayrıca pasaportların geldiğini nereden biliyoruz acaba, ups mail ya da mesaj atıyormuş galiba?

Şimdiden teşekkürler..

Muffin

Mesaj gönderen Muffin » Pzt Şub 24, 2020 12:41 pm

thebuzzsaw yazdı: Pzt Şub 24, 2020 11:52 am Selamlar,hayırlı olsun öncelikle

Görüşmeden çıkınca size sadece barkodlu bir ups kargo kağıdı verdiler değil mi, alıcı ödemeli diye, kargo teslim edince ödeyeceğiz galiba.
Bende de aynı kağıttan var da dedim acaba parayı ödemeyi mi unuttum veya kargoyla ilgili eksik bir şey mi yaptım :)

Ayrıca pasaportların geldiğini nereden biliyoruz acaba, ups mail ya da mesaj atıyormuş galiba?

Şimdiden teşekkürler..
Teşekkür ederim, size de hayırlı olsun. Üstünde "adreste ödemeyi tercih ettiniz" yazıyor, 23 liraymış. Schengen aldığımda bana hep mesaj geliyordu herhalde bu da öyle olur. Bende de eksik bir şey yaptım hissi var biraz konuşmak isterdim açıkçası görüşme sırasında belge verip çıktım gibi oldu birkaç soru haricinde. Bakalım artık, umarım sorunsuz alırız vizemizi :D

thebuzzsaw

Mesaj gönderen thebuzzsaw » Pzt Şub 24, 2020 1:21 pm

Muffin yazdı: Pzt Şub 24, 2020 12:41 pm Teşekkür ederim, size de hayırlı olsun. Üstünde "adreste ödemeyi tercih ettiniz" yazıyor, 23 liraymış. Schengen aldığımda bana hep mesaj geliyordu herhalde bu da öyle olur. Bende de eksik bir şey yaptım hissi var biraz konuşmak isterdim açıkçası görüşme sırasında belge verip çıktım gibi oldu birkaç soru haricinde. Bakalım artık, umarım sorunsuz alırız vizemizi :D
Ben de kısa sürdü diye hissettim aynı şekilde :D

Cevap için teşekkürler bende de aynıları yazıyor, 23 tl vs. Umarım herkes sorunsuz halledebilir bu işleri..

Respect71

Mesaj gönderen Respect71 » Sal Şub 25, 2020 7:23 pm

Respect71 yazdı: Çrş Oca 29, 2020 7:33 pm Merhaba,

28 ocakta Dil belgem olmadan vizeye başvurdum.
A1 ve A2 kurs ücretlerini ödedim.
Olumlu bir vize mülakatı geçirdiğimi düşünüyorum.
Sadece Almanca kendimi tanıttım o kadar Almancam bu kadar yani :)
Vizem gelirse detaylı bir şekilde yazarım.
Vizem bugun geldi arkadaşlar 25 Şubat.
Sorularınız olursa herkese yardımcı olmayı bir borç bilirim.
Zamanında bu siteden çok faydalandım.

sürecim şöyleydi:

Fintibadan bloke hesap yaptım. Kesinlikle tavsiye ederim maillerime çok hızlı dondular.

Fintibadan sağlık sigortası yaptırdım. O da söyle: 15 martta başlattım ben vizemi 20 marta verdiler 1 nisanda kurs başlayacak . Biraz erken başlatmakta fayda var.

İelts belgemi verdim.
Daha önce Alman bir firmada 6 ay kadar çalışmıştım. Ordan bi çalışma belgesi aldım.
Diploma ve transkript istenmiyor aslında ama ben onları da verdim hem de İngilizce çevirilerini kimse sorun çıkartmadı.
E devletten nüfus kayıt örneği verdim direk
Motivasyon ve CV mi Almancaya cevirtip verdim. Ki bunlarin çok çok önemli olduğunu düşünüyorum kendinizi iyi ifade etmelisiniz.
Kalacak yeri gidince halledicem dedim.
Üniversiteye devam edeceğimi söyleyince orda alacağın dersleri say dedi mesela.
Neden Türkiye’de daha önce Almanca öğrenmedigimi ısrarla sordu. Eğer dil belgeniz yoksa guzel bi cevap bulmalısınız.

Şimdilik aklıma gelenler bu kadar. Yazınca kısaymış gibi duruyor ama cidden stresli bir iş. Herkese bol şans

Respect71

Mesaj gönderen Respect71 » Sal Şub 25, 2020 7:37 pm

Respect71 yazdı: Sal Şub 25, 2020 7:23 pm Vizem bugun geldi arkadaşlar 25 Şubat.
Sorularınız olursa herkese yardımcı olmayı bir borç bilirim.
Zamanında bu siteden çok faydalandım.

sürecim şöyleydi:

Fintibadan bloke hesap yaptım. Kesinlikle tavsiye ederim maillerime çok hızlı dondular.

Fintibadan sağlık sigortası yaptırdım. O da söyle: 15 martta başlattım ben vizemi 20 marta verdiler 1 nisanda kurs başlayacak . Biraz erken başlatmakta fayda var.

İelts belgemi verdim.
Daha önce Alman bir firmada 6 ay kadar çalışmıştım. Ordan bi çalışma belgesi aldım.
Diploma ve transkript istenmiyor aslında ama ben onları da verdim hem de İngilizce çevirilerini kimse sorun çıkartmadı.
E devletten nüfus kayıt örneği verdim direk
Motivasyon ve CV mi Almancaya cevirtip verdim. Ki bunlarin çok çok önemli olduğunu düşünüyorum kendinizi iyi ifade etmelisiniz.
Kalacak yeri gidince halledicem dedim.
Üniversiteye devam edeceğimi söyleyince orda alacağın dersleri say dedi mesela.
Neden Türkiye’de daha önce Almanca öğrenmedigimi ısrarla sordu. Eğer dil belgeniz yoksa guzel bi cevap bulmalısınız.

Şimdilik aklıma gelenler bu kadar. Yazınca kısaymış gibi duruyor ama cidden stresli bir iş. Herkese bol şans
Biraz daha ekleme yapayım

İstanbuldan başvuru yaptım.
Yalnız arkadaşlar mülakat yapacak kişi çok önemliymiş ve burası tamamen şans. Basıma söyle bir olay geldi mülakatta:

7.30 da başlayan mülakatıma önce bi hanımefendi geldi. Güleryüzle baayan sohbetimiz Almanca dil belgem yok diyince birden tersine döndü. Beni sıkıştırmaya başladı neden almadın diye. Almanya’da öğrenmek istiyorum diyince ama herkes öyle diyor biz belgesi olmayanlara vize vermiyoruz diye ters bir cevap verdi yüzüme bakmadan. Sonra şans yüzüme güldü ve kadının bilgisayarı bozuldu. Yan gişedeki hanımefendi ise dünya tatlısıydı ve kendimi çok guzel anlattım ona. Kısaca ne derlerse desinler kendinizden emin ve tane tane anlatın. Almanca belgeniz olmadan da dil kursu vizesi alabiliyorsunuz :))

TrogdorV

Mesaj gönderen TrogdorV » Prş Şub 27, 2020 12:50 am

Selamlar
Vizeye başvururken Quıck sigortadan seyahat sigortası ve Care Concept privat sigorta yaptırmıştım ama bugün arayıp benden incoming sigorta istediklerini söylediler. İncoming sigorta nasıl oluyor bunlardan farkı ne nerden yaptırabilirim ?
Şimdiden teşekkürler

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Pzt Mar 02, 2020 10:08 am

Iyi gunler bi sey sormak istiyorum sizede Tu dortmund veya paderborn universitesi hakkinda bilginiz var mi 0 almanca ile sartli kabul mu veriyorlar Dortmund da almanca kurs ucretleri ne kadardir bi bilginiz varsa lutfen cevaplar misiniz
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

Kilitli