Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2020

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
TrogdorV

Re: Vize Ani Defteri - 2020

Mesaj gönderen TrogdorV » Pzt Şub 03, 2020 11:56 am

TrogdorV yazdı: Sal Oca 21, 2020 10:08 am Merhaba,
Aralık ayının 10 unda Ankara konsolosluğundan dil kursu için vize başvurusu yaptım ve hala sonuçlanmadı.Aynı tarihlerde başvuru yapıp sonuçlanan var mı ve nereyi arayıp sormam daha mantıklı olur Ankara konsolosluğunu mu yoksa gideceğim şehrin yabancılar polisini mi ??
Yeniden merhaba arkadaşlar. Bu ayın 10 unda kursum başlıyor ve hâlâ vizemden bir ses çıkmadı sizce ne yapmalıyım?

Kiwiaux

Mesaj gönderen Kiwiaux » Pzt Şub 03, 2020 4:08 pm

Turistik / aile arkadas ziyareti vizesi alan ya da basvurmus kisiler var mi?
Daha once D tipi aldim egitim icin, ama Schengen‘i bilemedim. Yardim edecek kisi var mi?

erenahmet95

Mesaj gönderen erenahmet95 » Pzt Şub 03, 2020 4:21 pm

2 ocakta Ankara'da başvuruda bulunmuştum dil okulu + yüksek lisans için,33 gün sonra bugun Pasaportum Konsolosluktan alınmış. Sonuca gelince bakacaz artık. hayırlısı artık :)

thebuzzsaw

Mesaj gönderen thebuzzsaw » Pzt Şub 03, 2020 7:54 pm

meov yazdı: Cmt Şub 01, 2020 11:40 pm ben master için almanyadayım, vizemi 2019 ağustosunda falan aldım, hiç bir belgeyi tercüme ettirmedim. diplomam ingilizce türkçeydi tabi
Selamlar;
Master vize başvurusu yaparken konsolosluktan lise diploması istemiyorlar değil mi?

goxel

Mesaj gönderen goxel » Pzt Şub 03, 2020 9:51 pm

thebuzzsaw yazdı: Pzt Şub 03, 2020 7:54 pm Selamlar;
Master vize başvurusu yaparken konsolosluktan lise diploması istemiyorlar değil mi?
28 Ocakta Master için başvuru yaptım. Lise diplomasına gerek yok deyip geri verdi ;)

thebuzzsaw

Mesaj gönderen thebuzzsaw » Pzt Şub 03, 2020 10:00 pm

goxel yazdı: Pzt Şub 03, 2020 9:51 pm 28 Ocakta Master için başvuru yaptım. Lise diplomasına gerek yok deyip geri verdi ;)
Çok sağolun yanıt için,yardımcı oldu..

emrefici

Mesaj gönderen emrefici » Sal Şub 04, 2020 2:12 am

Merhabalar,

8 Ocak 2020 tarihinde Ankara konsolosluğunda yüksek lisans için vize randevum vardı. Ertesi gün konsolosluk beni aradı ve müdürlerinin benimle 13 Ocak 2020 tarihinde mülakat yapmak istediğini söylediler.

Araştırmalarım ve tecrübelerime göre 4. hafta vizenin geldiğini düşünüyorum. Şu an 4. Haftaya girmiş bulunmaktayım. UPS'nin sitesine girdiğimde "Paketiniz UPS'e teslim edilmek üzere bekletilmektedir" yazıyor. Umarım olumlu bir dönüş alabilirim bu hafta. Sizler ne düşünüyorsunuz ? Eğer bir yorumunuz varsa paylaşmanızı çok isterim.

İyi günler

Muffin

Mesaj gönderen Muffin » Sal Şub 04, 2020 8:54 am

Merhabalar, ben 30 Ocak (Persembe) gunu okuldan kabul mektubumu aldim. Dun (Pazartesi) sabah da Istanbul’daki konsolosluktan randevu almak icin idata’yi aradim. Bana egitim bolumundeki vize randevularinin doldugunu, 10 Subat’ta tekrar aramam gerektigini soylediler. Okulum 14 Nisan’da baslayacak. Yetisir mi emin olamiyorum, kesin kayit da 14 Nisan’a kadar ve elden yapmam lazim. Randevular yeniden acildiginda hangi tarih itibariyle randevu vermeye baslarlar? Bilginiz var mi?

erenahmet95

Mesaj gönderen erenahmet95 » Sal Şub 04, 2020 1:30 pm

erenahmet95 yazdı: Pzt Şub 03, 2020 4:21 pm 2 ocakta Ankara'da başvuruda bulunmuştum dil okulu + yüksek lisans için,33 gün sonra bugun Pasaportum Konsolosluktan alınmış. Sonuca gelince bakacaz artık. hayırlısı artık :)
Arkadaşlar 6 aylık vizemi almış bulunmaktayım. Kısaca özetliyeyim belki başvurmak isteyenlere yardımcı olurum.
- İnşaat Mühendisliği Yüksek lisans eğitimi için başvurdum. TU Dortmund'dan şartlı kabul aldım. Dil okuluna, Hannover'da gitmeye karar verdim. Dil kursunu Hannover'dan ayarladım. Bloke hesap açmıştım Expatrio'dan ve sağlık sigortası olarakta 1 yıllık ALLIANZ eğitim sigortası yaptırdım. 60 € idi tutarı.

-Ankara'da vize başvurusunda bulundum.

-Belge onaylatma sürecini konsolosluktan halletim, Notere mecburiyetten dolayı sadece ÖSYM giriş belgemi onaylattım. Onun yerine ÖSYM merkezinden de onaylatsam oluyordu. Apostil işine de girmedim. Fakat üni başvurularında APOSTİL şart sanırım.

2 ocakta vize görüşmem vardı. Tam 33 gün sonra vizem çıkmış buluyor. Şuan ki sorunum vizemi kurs başlangıç tarihinden 1 gün öncesine basmışlar. Bu birazcık sıkıntı yaratabilir benim için :) Bekleyen herkesin inşallah vizeleri çıkar. Sormak istediğiniz soru olursa yazabilirsiniz :)

chosen

Mesaj gönderen chosen » Sal Şub 04, 2020 2:02 pm

erenahmet95 yazdı: Sal Şub 04, 2020 1:30 pm Arkadaşlar 6 aylık vizemi almış bulunmaktayım. Kısaca özetliyeyim belki başvurmak isteyenlere yardımcı olurum.
- İnşaat Mühendisliği Yüksek lisans eğitimi için başvurdum. TU Dortmund'dan şartlı kabul aldım. Dil okuluna, Hannover'da gitmeye karar verdim. Dil kursunu Hannover'dan ayarladım. Bloke hesap açmıştım Expatrio'dan ve sağlık sigortası olarakta 1 yıllık ALLIANZ eğitim sigortası yaptırdım. 60 € idi tutarı.

-Ankara'da vize başvurusunda bulundum.

-Belge onaylatma sürecini konsolosluktan halletim, Notere mecburiyetten dolayı sadece ÖSYM giriş belgemi onaylattım. Onun yerine ÖSYM merkezinden de onaylatsam oluyordu. Apostil işine de girmedim. Fakat üni başvurularında APOSTİL şart sanırım.

2 ocakta vize görüşmem vardı. Tam 33 gün sonra vizem çıkmış buluyor. Şuan ki sorunum vizemi kurs başlangıç tarihinden 1 gün öncesine basmışlar. Bu birazcık sıkıntı yaratabilir benim için :) Bekleyen herkesin inşallah vizeleri çıkar. Sormak istediğiniz soru olursa yazabilirsiniz :)
Hayırlı olsun hocam inşallah her şey istediğin gibi olur.

erenahmet95

Mesaj gönderen erenahmet95 » Sal Şub 04, 2020 2:45 pm

chosen yazdı: Sal Şub 04, 2020 2:02 pm Hayırlı olsun hocam inşallah her şey istediğin gibi olur.
Teşekkür ederim hocam. İnşallah herkesin gönüllerince olur :) :)

salimdemir06

Mesaj gönderen salimdemir06 » Prş Şub 06, 2020 12:09 am

Herkese Selam
14 Ocak 2020 de İstanbul konsolosluğunda vize görüşmesine girdim.Vizem bugün elime ulaştı yaklaşık 3 hafta sürdü yani...
İlk olarak kendimden bahsedeyim ortalama bi anadolu lisesi mezunu,Almanyada lisans yapmak isteyen ve birkaç bilimsel yarışmada ulusal ve uluslarası derece yapmış birisiyim.A1 sertifikam ve A2 Goethe kursuna devam ettiğimi gösteren bir belgem ve Paderborn,Bremen Üniversitelerinden şartlı kabulum
vardı.Görüşmede hepinizin bildiği klasik sorular soruldu. (Neden Almanya,neden bu bölüm,nerede kalıcaksın?) Ondan sonra Almanca ve İngilizce bilgimi test ettiler(kısaca kendimi tanıtmamı istediler).Ama görüşme 20 dk geçtiyse 15 dakikası hiçbir şey konuşulmadı o da belki sizi biraz stres yapabilir ama çok stres iyi değil bence çünkü siz suçlu değilsiniz,haklı olarak vize talep ediyorsunuz.Görüşme biterken bu sürecin ne kadar sürdüğü hakkında bilgi alabilir miyim dedim.Yaklaşık 3-4 hafta sürdüğünü söylemişti ilgili kişi ve öyle de oldu.Velhasıl Mart sonunda gidiyorum Allah izin verirse.Darısı başınıza,yarışmacı arkadaşlara başarılar diliyorum :)

desen1662

Mesaj gönderen desen1662 » Cum Şub 07, 2020 12:53 am

Merhabalar, Erasmus eğitimi için 5 aylık vizeye başvurdum.
20 Ocak tarihinde randevum vardı tüm belgelerim mükemmeldi fotokopidir çeviridir defalarca zaten idatayı arayıp araştırıp her şeyi doğru yapmaya çalışmıştım yazılan her şeyi titizce yaparsam sorunsuz vize alabilirim sanmıştım :DD Annemi sponsor göstermeme rağmen onun maddi durumunu gösteren belgeleri dikkate almadı bakmadı dahi(oysaki idatanın bana gönderdiği bilgilendirme mailinde tapu vs ibraz edin diyordu orada tapu geçerli değil dendi) benden bloke hesap istendi. 10 gün içinde bloke hesap için gerekli parayı buldum Expatrio'ya yatırdım bu arada söyle bir sorun yaşadım: Ben bloke hesap isteneceğini bilmediğimden orada kalmak istediğim tarihlere üniversitenin kabul mektubundaki tarihleri yazdım yani 6 aylık bir süreci oysaki dersler icin maksimum 5 ay kalmak gerekiyordu. Ben 5 ay kalmak için 6 aylık bloke ucreti odeyecek son yatacak parayıda alamadan ülkeye dönmek zorunda kalacaktım. Ben de o yuzden vize istediğim tarihleri güncellemek istediğime dair bir dilekçe yazdım, bu tarihlerin güncellendiği yeni bir başvuru formu hazırladım ve bloke hesabımı 5 aylık açtım tüm bu belgeleri eksik evrak olarak 31 ocakta teslim ettim. Bir haftadır bekliyorum. Konuştuğum coğu kişi erasmus vizesini maksimum 10 gün içinde aldığını söyledi ama ben daha uzun süreceğini tahmin ediyorum. Ayrıca tarihlerde talep ettiğim.güncelleme yapılmaz da bana aylar sonra gelip 6 aylık bloke açacaktın diye red verirler diye korkuyorum cidden bir aylık daha yatıracak param da yok. İki üç gün içinde 2bin euro bulmak beni çok yordu üstune bir de okula student union fee yatırdım o nedenle umarım bir sorun yaşamam.

Çok uzun oldu biliyorum ama şuanda başvuran neredeyse tüm erasmus öğrencileri bloke hesap engeline takılıyor ben başvuru yaptığımda 4 erasmus öğrencisiydik hepimizden bloke hesap istediler. Benim Erasmus öğrencilerine onerilerim; paranız varsa direk bloke hesap acın notermis tercumanmış taahhutname sponsor vb. asla uğraşmayın. Ayrıca japon sigorta şirketlerinden de sigorta yaptırmayın.

Muffin

Mesaj gönderen Muffin » Cum Şub 07, 2020 11:30 am

Muffin yazdı: Sal Şub 04, 2020 8:54 am Merhabalar, ben 30 Ocak (Persembe) gunu okuldan kabul mektubumu aldim. Dun (Pazartesi) sabah da Istanbul’daki konsolosluktan randevu almak icin idata’yi aradim. Bana egitim bolumundeki vize randevularinin doldugunu, 10 Subat’ta tekrar aramam gerektigini soylediler. Okulum 14 Nisan’da baslayacak. Yetisir mi emin olamiyorum, kesin kayit da 14 Nisan’a kadar ve elden yapmam lazim. Randevular yeniden acildiginda hangi tarih itibariyle randevu vermeye baslarlar? Bilginiz var mi?
Tekrar merhabalar. Arayıp sorduğumda Mart dediler. Şubat'a ek randevu koyulup koyulmayacağını da bilmiyoruz dediler. Bu arada IELTS belgem ile ilgili bir sorunum var. Vize randevuma kadar geçerliliğini yitirmiş olacak, Konsolosluk'a mail ile sorduğumda başka bir belge getirebileceğimi söylediler ama nasıl bir belge olması gerektiğini söylemediler. Bunun üzerine hem kabul aldığım hem de lisanstan mezun olduğum okula (okul %100 İngilizce'ydi) sordum. Onlardan İngilizce bilgimin yeterli olduğuna dair bir belge talep ettim. Henüz ikisinden de yanıt yok. 3-4 haftada vize çıkıyorsa ve Mart'ın başında randevu alabilirsem sorun olmayacağını düşünüyorum. Bütün hazırlıklarım tamam sadece İngilizce belgesi bekliyorum. En kötü durumu açıklayan bir dilekçe yazmayı düşünüyorum. 3 sene önce Erasmus vizesine başvurduğumda ertesi günü vizeyi vermişlerdi ve pasaportum randevudan 2 gün sonra ulaşmıştı. Umarım bu sefer de bu kadar şanslı olurum :)

Haricinde bir sorum daha var:

Başvuru evraklarımız hangi şehirdeki Ausländerbehörde'ye gidiyor? Belli şehirler mi var yoksa gideceğimiz şehre mi yollayacaklar?

helvete_

Mesaj gönderen helvete_ » Cum Şub 07, 2020 12:11 pm

Herkese merhabalar ben de kendi deneyimimi paylaşmak istedim bugün İstanbul konsolosluğunda vize randevum vardı yaklaşık 15 dakika sürdü. Neden makine mühendisliği seçtiğimi ve Almanyada yakınım olup olmadığını sordu. Almanca olarak da sadece kendimi tanıtmamı ve niye makine mühendisliği seçtiğimi sordu. İngilizce seviyemi sordu ama İngilizce hiçbir şey sormadı. En sonda da sormama gerek kalmadan vizemin 4/5 haftada geleceğini söyledi. Bu zorlu süreçteki herkese başarılar diliyorum

enginteymur

Mesaj gönderen enginteymur » Cum Şub 07, 2020 1:55 pm

Muffin yazdı: Cum Şub 07, 2020 11:30 am Tekrar merhabalar. Arayıp sorduğumda Mart dediler. Şubat'a ek randevu koyulup koyulmayacağını da bilmiyoruz dediler. Bu arada IELTS belgem ile ilgili bir sorunum var. Vize randevuma kadar geçerliliğini yitirmiş olacak, Konsolosluk'a mail ile sorduğumda başka bir belge getirebileceğimi söylediler ama nasıl bir belge olması gerektiğini söylemediler. Bunun üzerine hem kabul aldığım hem de lisanstan mezun olduğum okula (okul %100 İngilizce'ydi) sordum. Onlardan İngilizce bilgimin yeterli olduğuna dair bir belge talep ettim. Henüz ikisinden de yanıt yok. 3-4 haftada vize çıkıyorsa ve Mart'ın başında randevu alabilirsem sorun olmayacağını düşünüyorum. Bütün hazırlıklarım tamam sadece İngilizce belgesi bekliyorum. En kötü durumu açıklayan bir dilekçe yazmayı düşünüyorum. 3 sene önce Erasmus vizesine başvurduğumda ertesi günü vizeyi vermişlerdi ve pasaportum randevudan 2 gün sonra ulaşmıştı. Umarım bu sefer de bu kadar şanslı olurum :)

Haricinde bir sorum daha var:

Başvuru evraklarımız hangi şehirdeki Ausländerbehörde'ye gidiyor? Belli şehirler mi var yoksa gideceğimiz şehre mi yollayacaklar?
Mezun olduğun bölümün dili İngilizce ise ve bunu diploma ekinde belirtebiliyorsan, hatta kabul aldığın üniversite de bu durumunu kabul ediyorsa, konsolosluk bunu kabul edilir. Benim böyle kabul edildi, çünkü kabul edildiğim yüksek lisans programı da İngilizce ve benim lisansın dili İngilizce idi. Sadece bir dilekçe yazman yeterli işte benim İngilizce dil belgem yok, fakat üniversite benim dil yeterliliğimi, İngilizce dilinde bir bölüm bitirdiğim için diploma ekinde yazılı olarak kabul etti dersin.

İlk önce belgelerin Köln BVA’ya gider. Sonra oradan da ikamet adresin neresi ise, belgelerin oraya gönderilecektir Köln BVA’dan.

cagdas1881

Mesaj gönderen cagdas1881 » Cum Şub 07, 2020 4:12 pm

kdemir yazdı: Pzr Şub 02, 2020 1:23 pm yazmadım. belli değildi.
Pazartesi günü Vize randevum var son olarak vizeyi istediğimiz tarih aralığına ne yazmıştınız başlangıç için Immatrikulation tarihini yazacağım ancak bitiş tarihine ne yazmıştınız? yada yazmış mıydınız vize bitiş tarihini? teşekkürler

cagdas1881

Mesaj gönderen cagdas1881 » Cum Şub 07, 2020 4:18 pm

helvete_ yazdı: Cum Şub 07, 2020 12:11 pm Herkese merhabalar ben de kendi deneyimimi paylaşmak istedim bugün İstanbul konsolosluğunda vize randevum vardı yaklaşık 15 dakika sürdü. Neden makine mühendisliği seçtiğimi ve Almanyada yakınım olup olmadığını sordu. Almanca olarak da sadece kendimi tanıtmamı ve niye makine mühendisliği seçtiğimi sordu. İngilizce seviyemi sordu ama İngilizce hiçbir şey sormadı. En sonda da sormama gerek kalmadan vizemin 4/5 haftada geleceğini söyledi. Bu zorlu süreçteki herkese başarılar diliyorum
Merhabalar sizd bir sorum vardı idata dan randevu aldıktan sonra bildiğiniz üzre maille ekte belgeler gönderiyorlar bunlardan 2 tanesi yabancı temsilicilk huzurunda beyandı. bu belgelerinde 2 şer çıktısını alıp mı gitmiştiniz ? bir tanesi bloke hesap bitanesi sponsor ile ilgiliydi teşekkürler

helvete_

Mesaj gönderen helvete_ » Cum Şub 07, 2020 5:19 pm

cagdas1881 yazdı: Cum Şub 07, 2020 4:18 pm Merhabalar sizd bir sorum vardı idata dan randevu aldıktan sonra bildiğiniz üzre maille ekte belgeler gönderiyorlar bunlardan 2 tanesi yabancı temsilicilk huzurunda beyandı. bu belgelerinde 2 şer çıktısını alıp mı gitmiştiniz ? bir tanesi bloke hesap bitanesi sponsor ile ilgiliydi teşekkürler
Merhabalar, yok ben garantör belgesiyle başvurdum ama bahsettiğiniz belgelerin hiçbirinin çıktısını almadım. Sadece vize başvuru formunun 2 adet çıktısını alıp gittim.

kdemir

Mesaj gönderen kdemir » Cum Şub 07, 2020 5:42 pm

cagdas1881 yazdı: Cum Şub 07, 2020 4:12 pm Pazartesi günü Vize randevum var son olarak vizeyi istediğimiz tarih aralığına ne yazmıştınız başlangıç için Immatrikulation tarihini yazacağım ancak bitiş tarihine ne yazmıştınız? yada yazmış mıydınız vize bitiş tarihini? teşekkürler
başlangıça semester başladığı günü bitişi boş

Kilitli