Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2020

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
AliEren

Re: Vize Ani Defteri - 2020

Mesaj gönderen AliEren » Prş Eyl 17, 2020 9:05 pm

melo23 yazdı: Prş Eyl 17, 2020 5:54 pm Merhaba, arkadaşın başvurduğu bölümü bilemem tabi ama ben A2 sertifikası ile başvuru yapmıştım vizeye. Herhangi bir sorun olmadı çünkü kurs kaydı da yaptırmıştım Almanya için. İstanbul'dan başvuru yapmıştım, bana da A2 seviyesinde sorular sormuştu. Eğer Almanya'da bir kursa katilacaksanız başvuruda A2 pek de sorun olacağını sanmıyorum. Kursa katilacaksanız devamını getireceksiniz neticede. Normalde B1 istenmesi kısmen de doğru ama A2 ile de imkansız değil.
Arkadaşlar daha açık anlatayım, geçen sene İTÜ bilgisayar mühendisliğini kazandım sonrasında ise Clausthal Teknik Üniversitesine şartlı kabul için başvurdum. Üniversite dil şartı aramıyor, ve eğitim dili tamamiyle Almanca. Mali kısmı soracaksanız çok sağlam bir garantörüm vardı. Bazı arkadaşlar not ortalamasından derslerin iyi olmasından bahsetmiş galiba. İTÜ referansı ile başvurdum yani. Her şeye rağmen A1 Geothe sertifikamı aldım. Ankara Konsolosluğuna öyle gittim. Görüşme de klasik neden bu bölümü istiyorsun falan tarzında sorular sordu. Çok güler yüzlü hanımefendiydi. 4 hafta sonra sonuçlanır dedi. 4 hafta sonra red kağıdı geldi, red sebebi ise Almancamın Almanya'da öncesinde dil eğitimi almak için bile yeterli olmayışıymış, ve en az B1 seviyesi almamı belirttiler. A1 ile gitme olayı 2017 de felandı.

odabasmc

Mesaj gönderen odabasmc » Prş Eyl 17, 2020 9:30 pm

cnsn159 yazdı: Prş Eyl 17, 2020 8:40 pm Pek fikrim yok sizin durumunuz için açıkçası. İngilizce okuyacaksanız bence de takılmazlar
konsolosluk size almanca belgesi sormadi mi?

odabasmc

Mesaj gönderen odabasmc » Prş Eyl 17, 2020 9:34 pm

melo23 yazdı: Prş Eyl 17, 2020 6:17 pm Benim bölümümün eğitim dili Almanca.
hmm o zaman bilemiyorum valla benim egitim ingilizce.

cnsn159

Mesaj gönderen cnsn159 » Prş Eyl 17, 2020 9:35 pm

odabasmc yazdı: Prş Eyl 17, 2020 9:30 pm konsolosluk size almanca belgesi sormadi mi?
Bende zaten a2ye dair bir şey yazmıyor kabulde vs. Bahsettiğim şey 3. Döneme geçerken ve zaten master yaparken göreceğim dil kursu vs gibi değil. Sormadı o sebepten

odabasmc

Mesaj gönderen odabasmc » Prş Eyl 17, 2020 9:41 pm

AliEren yazdı: Prş Eyl 17, 2020 9:05 pm Arkadaşlar daha açık anlatayım, geçen sene İTÜ bilgisayar mühendisliğini kazandım sonrasında ise Clausthal Teknik Üniversitesine şartlı kabul için başvurdum. Üniversite dil şartı aramıyor, ve eğitim dili tamamiyle Almanca. Mali kısmı soracaksanız çok sağlam bir garantörüm vardı. Bazı arkadaşlar not ortalamasından derslerin iyi olmasından bahsetmiş galiba. İTÜ referansı ile başvurdum yani. Her şeye rağmen A1 Geothe sertifikamı aldım. Ankara Konsolosluğuna öyle gittim. Görüşme de klasik neden bu bölümü istiyorsun falan tarzında sorular sordu. Çok güler yüzlü hanımefendiydi. 4 hafta sonra sonuçlanır dedi. 4 hafta sonra red kağıdı geldi, red sebebi ise Almancamın Almanya'da öncesinde dil eğitimi almak için bile yeterli olmayışıymış, ve en az B1 seviyesi almamı belirttiler. A1 ile gitme olayı 2017 de felandı.
anlasildi abi almanca okul icin aslinda red etmeleri mantikli

boredmercury

Mesaj gönderen boredmercury » Prş Eyl 17, 2020 11:03 pm

Bu sene konsolosluk dil konusunda gerçekten çok katı davranıyor. Almanca konusunda bir tecrübem olmadı ama bir arkadaşım lisans düzeyinde dans okumak üzere Almanya’ya gidecek, okulun dili İngilizce, ve hiçbir şekilde resmi bir sınav sonucu istemiyor (IELTS, TOEFL vs gibi). Okulundan imzalı bir kağıt da aldı “biz böyle bir sınav sonucu istemiyoruz” minvalinde.

Başvururken bir tane kurstan aldığı sertifikayı koymuştu. Başvurduktan 1 hafta sonra konsolosluktan arayıp resmi uluslararası geçerli bir Ingilizce sınavı istediklerini söylediler. TOEFL vs almak uzun süreceği için online olarak yapılan, dünyaca geçerli bi sınava girdi sonucu aldı götürdü. Ve okulundan yine kağıt aldı “bahsi geçen sınav bize yeterlidir” diye.

2 gün sonra aradılar, “illa IELTS veya TOEFL sonucunuz olmadan başvurunuzu gönderemeyiz” dediler. Yarın IELTS’e girecek. 1 Eylül’de başvurmuştu görüyorsunuz ne kadar sarktı...

Yani akademik bir eğitim olmamasına (dans okuyacak), okulu ısrarla “biz sınav istemiyoruz” demesine rağmen konsolosluk illa sınav sonucu istiyor. Dolayısıyla Almanca için de böyle şeyler oluyorsa şaşırmam. Belli ki okulları da aşan bazı yeni kararlar alınmış...

cnsn159

Mesaj gönderen cnsn159 » Prş Eyl 17, 2020 11:53 pm

boredmercury yazdı: Prş Eyl 17, 2020 11:03 pm Bu sene konsolosluk dil konusunda gerçekten çok katı davranıyor. Almanca konusunda bir tecrübem olmadı ama bir arkadaşım lisans düzeyinde dans okumak üzere Almanya’ya gidecek, okulun dili İngilizce, ve hiçbir şekilde resmi bir sınav sonucu istemiyor (IELTS, TOEFL vs gibi). Okulundan imzalı bir kağıt da aldı “biz böyle bir sınav sonucu istemiyoruz” minvalinde.

Başvururken bir tane kurstan aldığı sertifikayı koymuştu. Başvurduktan 1 hafta sonra konsolosluktan arayıp resmi uluslararası geçerli bir Ingilizce sınavı istediklerini söylediler. TOEFL vs almak uzun süreceği için online olarak yapılan, dünyaca geçerli bi sınava girdi sonucu aldı götürdü. Ve okulundan yine kağıt aldı “bahsi geçen sınav bize yeterlidir” diye.

2 gün sonra aradılar, “illa IELTS veya TOEFL sonucunuz olmadan başvurunuzu gönderemeyiz” dediler. Yarın IELTS’e girecek. 1 Eylül’de başvurmuştu görüyorsunuz ne kadar sarktı...

Yani akademik bir eğitim olmamasına (dans okuyacak), okulu ısrarla “biz sınav istemiyoruz” demesine rağmen konsolosluk illa sınav sonucu istiyor. Dolayısıyla Almanca için de böyle şeyler oluyorsa şaşırmam. Belli ki okulları da aşan bazı yeni kararlar alınmış...
Başvuruya almak amaçlı okul istemese dahi yabancılar şubesine gidince problem çıkmasın diye prosedür gereği yaptıklarını düşünüyorum en azından uluslararası bir dil belgesi olsun düşüncesiyle.. Bilmiyorum eskiden de böyle miydi ama sanki hangi ülke olursa olsun uluslararası bir dil belgesi şart koşarlar gibime geliyor. Ama evet dil konusunu gerçekten sıkılaştırmışlar son zamanlarda

hkm01

Mesaj gönderen hkm01 » Cum Eyl 18, 2020 12:29 am

boredmercury yazdı: Prş Eyl 17, 2020 11:03 pm Bu sene konsolosluk dil konusunda gerçekten çok katı davranıyor. Almanca konusunda bir tecrübem olmadı ama bir arkadaşım lisans düzeyinde dans okumak üzere Almanya’ya gidecek, okulun dili İngilizce, ve hiçbir şekilde resmi bir sınav sonucu istemiyor (IELTS, TOEFL vs gibi). Okulundan imzalı bir kağıt da aldı “biz böyle bir sınav sonucu istemiyoruz” minvalinde.

Gecen sene benzer seyleri benim arkadasimda yasadi ingilizce master programi okul lisans egitimini ingilizce aldigi icin ielts yada toefl istemedi ancak konsolosluk ielts /toefl istedi arkadasin yds sonucu vardi onu verdi ve vizeyi aldi

exectus

Mesaj gönderen exectus » Cum Eyl 18, 2020 1:02 am

cnsn159 yazdı: Prş Eyl 17, 2020 2:34 pm Merhaba, bu konuda bir bilgi alırsanız buraya da yazabilir misiniz? Idata değil ama konsolosluk ilgileniyor sanırım artık belgeleriniz gitmiştir çoktan. Ancak bir katkısı olacaksa ben de yollamak isterim
Merhaba. visa@anka.auswaertiges-amt.de adresine belgeleri gönderdim bakalım bir geri dönüş olacak mı.

cnsn159

Mesaj gönderen cnsn159 » Cum Eyl 18, 2020 1:05 am

exectus yazdı: Cum Eyl 18, 2020 1:02 am Merhaba. visa@anka.auswaertiges-amt.de adresine belgeleri gönderdim bakalım bir geri dönüş olacak mı.
Bakalım merak ettim ben de. teşekkürler bilgilendirme içinn :)

Ysee

Mesaj gönderen Ysee » Cum Eyl 18, 2020 6:43 am

Merhaba , idata dan aile birleşimi için vize basvurusunda bulundum 19.08 de hala randevu ataması yapılmadı aynı durumda olan var mı ? 1 ay olacak hala atama yapmıyorlar çok garip.

odabasmc

Mesaj gönderen odabasmc » Cum Eyl 18, 2020 8:35 am

hkm01 yazdı: Cum Eyl 18, 2020 12:29 am Gecen sene benzer seyleri benim arkadasimda yasadi ingilizce master programi okul lisans egitimini ingilizce aldigi icin ielts yada toefl istemedi ancak konsolosluk ielts /toefl istedi arkadasin yds sonucu vardi onu verdi ve vizeyi aldi
lisans hangi okuldu hocam arkadasin?

odabasmc

Mesaj gönderen odabasmc » Cum Eyl 18, 2020 8:45 am

hocam 1 eylulde basvurduktan sonra 8 eylul de mi aradilar arkadasi? lisans yuksek lisans kisinin gecmisi hepsi etkiliyor galiba. yoksa zaten istenen evraklara koyarlardi ielts yada toefl

odabasmc

Mesaj gönderen odabasmc » Cum Eyl 18, 2020 10:20 am

hkm01 yazdı: Cum Eyl 18, 2020 12:29 am Gecen sene benzer seyleri benim arkadasimda yasadi ingilizce master programi okul lisans egitimini ingilizce aldigi icin ielts yada toefl istemedi ancak konsolosluk ielts /toefl istedi arkadasin yds sonucu vardi onu verdi ve vizeyi aldi
ek olarak abi ielts toefl isteyip sonra yds ye tamam demeleri de ilginc. pek mantikli gelmiyor ielts nerede yds nerede yani.

cataydin

Mesaj gönderen cataydin » Cum Eyl 18, 2020 11:05 am

panda yazdı: Çrş Ağu 19, 2020 8:57 pm Merhaba Arkadaşlar,
Bundan yaklaşık 2 hafta önce iData'dan ulusal vize için randevu alabildim. DAAD bursu ile doktora kabulüm var. iData direk bana gerekli belgeleri konsolosluk sitesinden bulabilirsiniz dedi. Daha önce giden bazı arkadaslar Araştırmacı, Bilim insanı vizesi bazıları da Burslu Yüksek okul eğitimi ile gitmişler. Bu konuda bir fikri olan var mı hangi belgeleri götürmem gerek bilemiyorum. Ve her belgelenin almancaya çevrilmesi noter onayı gibi bir durum söz konusu mu?
Hangi vize türüne başvurduğunuzu sorabilir miyim? Aynı durumdayım fakat burssuz

redwayyy

Mesaj gönderen redwayyy » Cum Eyl 18, 2020 6:03 pm

Merhaba arkadaşlar. Bugün 07ST koduyla aldığım randevu için Ankara'daki Alman Konsolosluğu'na gittim. Lisans için direkt kabulüm vardı, bölümüm İngilizce. Bu benim 2. lisansım olacak o yüzden biraz tedirgindim.
31 Ağustos 2020'de iData'yı arayarak randevumu oluşturmuştum. Buradaki bilgileri de inceleyerek götürdüğüm belgeler;

Başvuru formu
Cv
Kabul belgesi (Almanca)
Presence letter (Almanca)
Lise diplomam + yeminli tercümandan ingilizce çevirisi
Üniversite diplomam + diploma eki (Bunların orjinalleri de ingilizce olduğu için tekrardan onaylı bir tercüme yaptırmadım)
Ösym yerleştirme belgesi + ingilizce çevirisi
Anabin bölüm denkliği hakkında bilgi
Pasaport fotokopisi (işlem görmüş bütün sayfaların fotokopisi de dahil)
Motivasyon mektubu (ingilizce)
Transkript (bunun da orjinali ingilizceydi tekrar onaylı bir tercüme yaptırmadım)
Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği (e-devletten çıkarttım)
Adli sicil kaydı (Almanca ve e-devletten çıkarttım)
IELTS sertifikası
AT 11 belgesi
Fintiba Blocking Confirmation

Bu belgelerin hepsinin orjinali + 2 kopyasıyla birlikte götürdüm. Başvuru formumda referans ve kalacak yer sorularını boş bırakmıştım. Onlar sorun değil gerekli yerleri doldurmuşsun dediler, kabul ettiler. Görüşme kısa sürdü sadece ne amaçla gittiğim ve neden tekrar lisans olduğu soruldu. Güler yüzlü davrandılar başka hiç bir şey sorulmadı. Tek sıkıntım fintiba belgesini yanlış götürdüğüm için eksik evrak verildi, onu da faks ya da maille iletirsem sıkıntı olmayacağını söylediler. 1 saat sonrasında faksla ilettim. Ücret olarak sadece €75 alındı.

Bir de not olarak; ben sıradayken benden önce şartlı kabulle lisans için vize almak isteyen biri vardı. B1 sertifikası olmasına rağmen şuan şartlı kabul için vize çıkmayacağını söylediler ve beklemeye aldılar başvurusunu.

Umarım herkesin gönlüne göre olur, sorularıma yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ederim :)

merve94_

Mesaj gönderen merve94_ » Cum Eyl 18, 2020 10:11 pm

Ağustos'ta yüksek lisans için görüşüp vizesi gelen oldu mu?

Kuss

Mesaj gönderen Kuss » Cum Eyl 18, 2020 10:57 pm

Kuss yazdı: Pzt Ağu 31, 2020 10:38 pm Merhaba,
Bugün İstanbul Konsolosluğunda Lisans için randevum vardı.
Aşağıdaki belgelerle beraber randevuya gittim.
1) Başvuru Formu x2
2) Fotoğraf x2
3) Pasaportumun resimli yüzünün 2 fotokopisi
4) Almanca öğrenci belgem x2
5) Almanca transkript belgem x2 (ben bu belgeleri okulumdan direkt almanca alabilmiştim.)
6) Almanca CV x2
7) Almanca motivasyon mektubum x2 (okumadı hatta hiç bakmadı diyebilirim)
8) AT/11 belgesi ve 2 fotokopisi
9) DSH belgem ve 2 fotokopisi
10) Nüfus müdürlüğünden aldığım ıslak imzalı Nüfus kayıt örneği (Türkçe) ve 2 fotokopisi)
11) Garantör belgem ve 2 fotokopisi
12) Üniversiteden kabul belgem x2
13) Derslerin yüz yüze olduğunu belirten belge x2
Bu belgeleri işleme aldılar.

Ben ekstra forumda okuyarak yanıma
1) e devletten iki tane almanca sabıka kaydı
2) e devletten nüfus kayıt örneği
3) Randevu oluşturuldu mailinin çıktısı
4) İdata çağrı merkezi ile konuştuğumda 07ST yazdığını da göstermen gerekebilir yanında bulunsun demişlerdi onu
5) Dönem başlangıç tarihleri yazan bir Termin Plan
6) Yurtlara başvurduğumu gösteren mail çıktısı
Bu belgeleri de almıştım fakat bu belgeleri bana sormadılar ve almadılar.

Aklımda kalan birkaç soru da şu şekilde, formu doğrulatan çok da zor veya şaşırtıcı olmayan sorular soruluyor
1) Garantörünün yanında mı kalacaksın? Nerde kalacaksın?
2) Neden bu bölüm?
3) Almanya’da tanıdınığınız akrabanız var mı?
4) Alacağın derslerden birkaçını sayabilir misin?
5) Neden Almanya?
6) Dil seviyesiyle alakalı sorular sorulabiliyor

Bunlara ek olarak bir öneride bulunmak istiyorum. Yüz yüze eğitim olacağını gösteren belge gerçekten çok önemli. Eğer randevu gününüze kadar bu belgeyi alamazsanız internet sitelerinde böyle olduğunu gösteren söyleyen bir sayfa varsa en azından onu gösterebilirsiniz. Bu belge gelene kadar en azından iç rahatlatıcı olabilir. Belgeleriniz tamsa stres yapmaya gerek olmayan bir ortam. Ben çok stresliydim. Bunu burda okumak beni rahatlatabilirdi.

Bir de duyduğum gördüğüm kadarıyla henüz şartlı kabul almış arkadaşların başvuruları kabul edilmiyor. Eğer istenirse sıraya alınıyor. Tabi bunun doğruluğunu eğer randevu aldıysanız giderek öğrenmeniz daha iyi olacaktır.

Umarım yardımcı olabilmişimdirr

Merhaba tekrar,

Bugün vizem geldii :)

cnsn159

Mesaj gönderen cnsn159 » Cum Eyl 18, 2020 11:00 pm

Kuss yazdı: Cum Eyl 18, 2020 10:57 pm Merhaba tekrar,

Merhaba, yanılmıyorsam 31 ağustosta randevuya gitmişsiniz? Ne kadar güzel kısa sürede gelmiş. Darısı bize :)

merve94_

Mesaj gönderen merve94_ » Cum Eyl 18, 2020 11:26 pm

Kuss yazdı: Cum Eyl 18, 2020 10:57 pm Merhaba tekrar,

Hayırlı olsun darısı başımıza :)

Hangi şehir? Gidiş tarihi ne yazmıştınız ve dersler ne zaman başlıyor acaba?

Kilitli