Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2020

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
celal.baran

Re: Vize Ani Defteri - 2020

Mesaj gönderen celal.baran » Prş Nis 16, 2020 6:56 pm

berkai yazdı: Prş Nis 16, 2020 6:43 pm Ben de tam olarak kalkması için 15’ini bekledim ve sabahına yolladım ama henüz geri dönüş almadım. Öğrendiğim kadarıyla 20 gün ilave yasak tekrar uzatıldı 4 Mayıs’a kadar. Sanırım yine beklemek zorunda kalacağız.
15 Mayısa uzatıldı hocam benim bu dönem için umudum kalmadı zaten de en azından gelecek dönem için tekrar başvuru yapmamıza gerek kalmasın kış dönemi için sadece birkaç güncel belge istesinler ona da razıyım.

berkai

Mesaj gönderen berkai » Prş Nis 16, 2020 7:09 pm

celal.baran yazdı: Prş Nis 16, 2020 6:56 pm 15 Mayısa uzatıldı hocam benim bu dönem için umudum kalmadı zaten de en azından gelecek dönem için tekrar başvuru yapmamıza gerek kalmasın kış dönemi için sadece birkaç güncel belge istesinler ona da razıyım.
Hadi ya, ben 20 günlüğüne yani 4 Mayıs’a kadar sınır kontrolleri uzatıldı diye okudum ama (Edit: Evet konsolosluğun sitesine de düşmüş 15Mayıs’a uzatılmış.). Esasında Ağustos’un ortasına kadar (yanılmıyorsam 21’ine kadar) toplu etkinlikler yasaklandı yani ders fiziksel olarak o tarihe kadar olmayacak. Temmuz’un ortasında zaten normalde dersler bitiyordu bu da şu demek bu dönem fiziksel olarak derslere katılma olasılığı düşük. Bizim için online derslere katılıp kredi yükümüzü düşürmek ve dönem kaybı yaşamamak için şuanda en azından okula kayıtlı olmak yararımıza sonuçta bu dönem null semester olmayacak dediler ve online dersler, sınavlar hazırlandı. Bize er ya da geç vizemizi verseler bir dahaki dönem için auslaenderbehörde de uzatabiliriz vizemizi o açıdan da iyi olurdu. Benim olayın sıkıntısı şu her evrağım hazır bir tek vize fotokopim yok okula kayıt olabilmek için. Onu istememeleri için ikna edebilirsem kayıt olmaya çalışacağım. Yerel auslaenderbehördeyle de iletişime geçtim 3 hafta 2 günlük değerlendirme bekleme süresinin onlar için olumlu geçtiğini konsolosluğun vize verebileceğini söylediler ama işte konsolosluk vizeyi yapıştıramıyor şuanda pasaporta. Bir şekilde öğrenci işlerini ikna etmem lazım gerekirse yerel auslaenderbehörde den kağıt kuyut almaya çalışacağım ya da konsolosluktan verirlerse zor ama. Siz kayıt olabildiniz mi? Dediğim gibi benim tavsiyem kayıt olabiliyorsanız kayıt olun derslere katılın kaybınız olmaz er ya da geç de gidebilirsiniz bir şekilde yine.

celal.baran

Mesaj gönderen celal.baran » Prş Nis 16, 2020 7:17 pm

Hocam benden kesin kayıt için sigorta belgesinin orjinalini istediler. Ben TK dan yaptırmıştım Expatrio aracılığıyla bunlar da sadece posta yoluyla gönderiyorlar sigortayı. Süreç de şuan kötü gittiği için o postanın geleceğini de sanmıyorum. O yüzden bu dönem için kesin kaydım yok benim. Yerel auslaenderbehörde ye belgelerim ulaşmış mıdır ondan da emin değilim çünkü 10 martta başvurmuştum. Bir hafta sonra da yasaklar başlamıştı.

berkai

Mesaj gönderen berkai » Prş Nis 16, 2020 7:26 pm

celal.baran yazdı: Prş Nis 16, 2020 7:17 pm Hocam benden kesin kayıt için sigorta belgesinin orjinalini istediler. Ben TK dan yaptırmıştım Expatrio aracılığıyla bunlar da sadece posta yoluyla gönderiyorlar sigortayı. Süreç de şuan kötü gittiği için o postanın geleceğini de sanmıyorum. O yüzden bu dönem için kesin kaydım yok benim. Yerel auslaenderbehörde ye belgelerim ulaşmış mıdır ondan da emin değilim çünkü 10 martta başvurmuştum. Bir hafta sonra da yasaklar başlamıştı.
Büyük ihtimal ulaşmıştır ama işleme alıp almadıkların onların yoğunluğunu bağlı, ben de sizden iki gün sonra başvurmuşum. Sigorta belgesinin orijinali derken tam olarak ne oluyor o? Expatrio’dan özel sağlık sigortası yaptırdınız TK’ya onaylatıp bescheinigung aldınız ve size scan olarak yolladılar ve bunu kabul etmeyip Expatrio’nun belgesini de mi istiyorlar? Esasında eğer online kayıt yaptırma seçeneği olsa scanleri yollarsınız ama posta yoluyla istiyorlarsa orijinal isteyebilirler tabii. Bence siz okulla görüşün yine bir deyin isterseniz TK’nın şu şu şubesini arayıp teyit ettirebilirsiniz vs. diye ama ben anlamadım tam olarak neyi istediklerini.

celal.baran

Mesaj gönderen celal.baran » Prş Nis 16, 2020 7:30 pm

berkai yazdı: Prş Nis 16, 2020 7:26 pm Büyük ihtimal ulaşmıştır ama işleme alıp almadıkların onların yoğunluğunu bağlı, ben de sizden iki gün sonra başvurmuşum. Sigorta belgesinin orijinali derken tam olarak ne oluyor o? Expatrio’dan özel sağlık sigortası yaptırdınız TK’ya onaylatıp bescheinigung aldınız ve size scan olarak yolladılar ve bunu kabul etmeyip Expatrio’nun belgesini de mi istiyorlar? Esasında eğer online kayıt yaptırma seçeneği olsa scanleri yollarsınız ama posta yoluyla istiyorlarsa orijinal isteyebilirler tabii. Bence siz okulla görüşün yine bir deyin isterseniz TK’nın şu şu şubesini arayıp teyit ettirebilirsiniz vs. diye ama ben anlamadım tam olarak neyi istediklerini.
İşte hocam TK bana scan olarak yollamadı onu. Güvenlik sebebiyle vs artık maille değil postayla yolluyoruz dediler. O sağlık sigortası belgesinin orjinalini postayla göndermeden de TUM benim bölüm için mesela kayıt kabul etmiyor. O yüzden kaydımı yaptıramadım tam olarak.

ramazan.besli

Mesaj gönderen ramazan.besli » Prş Nis 16, 2020 7:33 pm

Guncel saglik sigortası ve teyit yazisi yasaklar kalktıktan sonra gondermemiz gerekmiyor mu ? Gostlar yabancilar polisi evraklarimi kontrol edicekti olumlu olup olmadigini hangi mail adresinden yazarak ogrenebilirim bu mail adresini nerden bulabilirim

berkai

Mesaj gönderen berkai » Prş Nis 16, 2020 7:37 pm

celal.baran yazdı: Prş Nis 16, 2020 7:30 pm İşte hocam TK bana scan olarak yollamadı onu. Güvenlik sebebiyle vs artık maille değil postayla yolluyoruz dediler. O sağlık sigortası belgesinin orjinalini postayla göndermeden de TUM benim bölüm için mesela kayıt kabul etmiyor. O yüzden kaydımı yaptıramadım tam olarak.
TK’dakiler saçmalamışlar resmen, scan olarak yollayabilirlerdi, ama asıl sorun TUM’un orijinal ıslak imzalı kağıdı posta yoluyla istemesi bence. Bu dönemde bir esneklik göstermeleri lazım esasında, eğer esneklik gösterirlerse TK ile bir daha iletişime geçin. Elinize de olur da TK’nın kağıdı geçerse (Normal kargoyla yolladılarsa 2 haftada anca gelir.) Turpex ya da UPS ile TUM’a yollarsanız Turpex 3 günde UPS hizmete göre 8 saatte bile ulaştırır.

celal.baran

Mesaj gönderen celal.baran » Prş Nis 16, 2020 7:42 pm

berkai yazdı: Prş Nis 16, 2020 7:37 pm TK’dakiler saçmalamışlar resmen, scan olarak yollayabilirlerdi, ama asıl sorun TUM’un orijinal ıslak imzalı kağıdı posta yoluyla istemesi bence. Bu dönemde bir esneklik göstermeleri lazım esasında, eğer esneklik gösterirlerse TK ile bir daha iletişime geçin. Elinize de olur da TK’nın kağıdı geçerse (Normal kargoyla yolladılarsa 2 haftada anca gelir.) Turpex ya da UPS ile TUM’a yollarsanız Turpex 3 günde UPS hizmete göre 8 saatte bile ulaştırır.
Hocam vize verirlerse kayıt sorun değil hallederim bir şekilde oraya gidince . Anlayışla karşılar zaten TUM.Asıl sorun yabancılar polisi üniyle iletişime geçiyor mu mesela bu öğrenci kayıtlı mı değil mi diye ona bakıyorlar mı acaba?

berkai

Mesaj gönderen berkai » Prş Nis 16, 2020 7:47 pm

celal.baran yazdı: Prş Nis 16, 2020 7:42 pm Hocam vize verirlerse kayıt sorun değil hallederim bir şekilde oraya gidince . Anlayışla karşılar zaten TUM.Asıl sorun yabancılar polisi üniyle iletişime geçiyor mu mesela bu öğrenci kayıtlı mı değil mi diye ona bakıyorlar mı acaba?
Yasal nedenlerden dolayı geç kaydın da bir süresi var demişlerdi bana, bu yaz dönemi için geç olabilir yani o sıkıntı ama derseniz ki kış dönemine zaten kayıt olurum diye aynen o sıkıntı olmaz zaten derler eğer bu dönem kayıt olamıyorsan bir dahaki döneme kayıt olabilirsin diye. Yabancılar dairesi şuanda kayıtlı mısınız diye bakmıyordur ama okula illaki sorup teyit etmesi gerekiyordur bölümü kazanıp kazanmadığınızı.

celal.baran

Mesaj gönderen celal.baran » Prş Nis 16, 2020 7:51 pm

berkai yazdı: Prş Nis 16, 2020 7:47 pm Yasal nedenlerden dolayı geç kaydın da bir süresi var demişlerdi bana, bu yaz dönemi için geç olabilir yani o sıkıntı ama derseniz ki kış dönemine zaten kayıt olurum diye aynen o sıkıntı olmaz zaten derler eğer bu dönem kayıt olamıyorsan bir dahaki döneme kayıt olabilirsin diye. Yabancılar dairesi şuanda kayıtlı mısınız diye bakmıyordur ama okula illaki sorup teyit etmesi gerekiyordur bölümü kazanıp kazanmadığınızı.

Kış dönemine de kabulüm var zaten şu an onu da bekletiyorum ne olur ne olmaz diye :) mail adresinizi yazabilir misiniz iletişimde kalalım

Back2revenge

Mesaj gönderen Back2revenge » Prş Nis 16, 2020 10:42 pm

Arkadaşlar herkese iyi akşamlar.Ben de 25 şubatta dil kursu için başvuru yapmıştım.Bugün konsolosluk 2 kez aramış beni ama malesef tel ses olduğu için duymamısım,bir de mail amtışlar.COVİD-19 salgınından dolayı mevcut seyahat yasakları kapsamından ötürü başvurunuzu çekmek isterseniz dilekçe yazabilirsiniz vs diye.Merak ettiğim kons neden aradı acaba? İçinizde aranan oldu mu başka ?

tnrblt

Mesaj gönderen tnrblt » Cmt Nis 18, 2020 8:07 am

Arkadaşlar Merhaba,

28 şubat tarihinde şartlı kabul için başvurduğum vizeden herhangi bir dönüş almadım. Okulum son kayıt tarihini 30 nisana erteledi, ancak kayıt için geçerli olan vizeyi gönderemiyorum. Konsolosluk haberlerine göre 30 nisana yetişmeyecek, ben bu dönem kursa başlamak istiyorum. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

İkinci sorum bu dönem başlarım ümidi ile Okulun yurduna başvurmuştum, yurt çıktı 1 nisanda başlayacak şekilde kira kontratı imzaladım. Şuan durumlar belli ve nisanın kirasını ödeyeceğim. Aylık 219 euro yurt wuppertal şehrinde, sizce ödemeye devam etmeliyim yoksa, haziran gibi tekrar kalacak yer aradığımda bulurum diye kirayı iptal mi etsem.

Teşekkür ederim.

Back2revenge

Mesaj gönderen Back2revenge » Cmt Nis 18, 2020 10:17 pm

tnrblt yazdı: Cmt Nis 18, 2020 8:07 am Arkadaşlar Merhaba,

28 şubat tarihinde şartlı kabul için başvurduğum vizeden herhangi bir dönüş almadım. Okulum son kayıt tarihini 30 nisana erteledi, ancak kayıt için geçerli olan vizeyi gönderemiyorum. Konsolosluk haberlerine göre 30 nisana yetişmeyecek, ben bu dönem kursa başlamak istiyorum. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

İkinci sorum bu dönem başlarım ümidi ile Okulun yurduna başvurmuştum, yurt çıktı 1 nisanda başlayacak şekilde kira kontratı imzaladım. Şuan durumlar belli ve nisanın kirasını ödeyeceğim. Aylık 219 euro yurt wuppertal şehrinde, sizce ödemeye devam etmeliyim yoksa, haziran gibi tekrar kalacak yer aradığımda bulurum diye kirayı iptal mi etsem.

Teşekkür ederim.
hocam ab ye ucuşlar 15 mayısa kadar kapalı zaten

Articain

Mesaj gönderen Articain » Pzr Nis 19, 2020 11:34 pm

Ardaslae bir sorum olucak benim pasaportumun suresi 15ocakta dolucak ve pasaportum suan istanbul konsoloslugunda vize basilana kadar onlarda kalicak ben yeni pasaport alip vizenin ona basilmasini talep edebilir miyim yoksa ocak ayinda suresi biticek pasaportla ne kadar sureye kadar swyahat edehilirim 3 ay diyen var 6ay kala diyen var kafam cok karisik

Kad85

Mesaj gönderen Kad85 » Pzt Nis 20, 2020 1:11 am

Articain yazdı: Pzr Nis 19, 2020 11:34 pm Ardaslae bir sorum olucak benim pasaportumun suresi 15ocakta dolucak ve pasaportum suan istanbul konsoloslugunda vize basilana kadar onlarda kalicak ben yeni pasaport alip vizenin ona basilmasini talep edebilir miyim yoksa ocak ayinda suresi biticek pasaportla ne kadar sureye kadar swyahat edehilirim 3 ay diyen var 6ay kala diyen var kafam cok karisik
Ben fikrimi söyleyeyim. Normalde schengen vizesi aldığımızda -diyelim ki 2 yıllık vize verdiler ancak pasaport sayfası bitmek üzereydi ve bitti, yeni pasaport almak durumunda kaldık, bu durumda vize olan eski pasaportu ve bomboş yeni pasaportu yanında taşıyarak ülkeye giriş yapabiliyorsun. Gümrük polisi senin eski pasaportunda devam eden vizeyi görüyor ve süresi devam eden pasaportuna damga vuruyor.

Bence vizeni ocak 2021’de dolacak olan pasaporta basarlar. Sen bu arada yeni pasaport başvurusunda bulunursun oturumunu yeni pasaportuna basarlar. Suresi biten pasaportunu da beraberinde taşırsın bir süre, bakmak isterlerse.

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Cmt Nis 25, 2020 1:46 pm

horsluant yazdı: Çrş Şub 12, 2020 2:25 pm Merhaba teşekkür ederim sizin için de hayırlısı olsun. Ben 20 Aralıkta Unı-assıst aracılığı ile başvurmuştum .Henüz dün kabul geldi.Fakat Kimya Mühendisliği Lisans Programına başvurdum. Yüksek lisans başvurusu yapmadım. O yüzden yüksek lisans başvuru sürecini bilmiyorum. Umarım en yakın zamanda kabul alırsınız. Başarılar :)
Rica etsem universite sinav puaniniz ve dil seviyenizi soyleyebilir misiniz?
Tesekkur ederimm
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

Mertcanntatlici

Mesaj gönderen Mertcanntatlici » Cmt May 09, 2020 10:13 pm

Herkese iyi akşamlar

Daha önce ocak ayı için paderborn dan master şartlı kabulü almıştım.Bazı kişisel sebeplerden dolayı ertelemek zorunda kaldım.Şuan bana temmuz da ki kurs için tekrar bir kabul belgesi gönderdiler.Şu an benim durumumu benzer olan kişilerden ve diğer bilgi sahibi arkadaşlardan bilgi paylaşımı rica ediyorum.

Okulların ertelenme durumu hakkında bilginiz var mı ?

Temmuz un ilk haftasında başlayacağını varsayarsak mayıs sonu gibi konsolosluğa belgelerimi teslim etmem gerekiyor.Fakat konsolosluklarda Ulusal vize randevu almıyor diye biliyorum.

Benzer durumda olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

hazals

Mesaj gönderen hazals » Çrş Haz 10, 2020 6:51 pm

Aaggrr yazdı: Sal Oca 07, 2020 9:51 pm 2020 yilinin ilk vize kabulu yazisi benden gelsin o zaman :) 13 Aralik Baküden gorusmeye girdim. B1 Telc sertifikam, B2 telc sinavda olduguma dair lakin cevabinin daha cimadigi belgem, Münster sartli kabulum vardi. 5 Ocak vizem elime ulasti. Bu sitede 1 yildan fazla zaman gecirdim. Cok uzuldugum basaramayacagimi dusunduyum anlar oldu. Fakat her sey yoluna giriyor ve pes etmeyin. Her kese basarilar dilerim. Umarim bu yil gonlunuzce olur.
Azerbaycandan sevgilerle :)

Benim de Münster’den kabulüm geldi. Ancak DSH kursu için olduğu ve sınava girdikten sonra kayıt yapıp ücret ödeyebileceğim yazıyor. Siz Münster dil okulu kabul mektubu yanında vize için başka ne sundunuz? Özel bir kursa mı kayıt olup, vize için kurs kaydı olarak sundunuz?

herrkilicaslan

Mesaj gönderen herrkilicaslan » Prş Haz 11, 2020 11:46 am

Evet arkadaşlar herkese merhaba,

Ben de Almanya vize anıma burada bir başlangıç yapmak istedim. İleride bir bakmışsınız Almanya'dayım ve geriye dönük bu yazdıklarımı okuyorum.. :) Kim bilir...

Oradan buradan, en çokta buradan edindiğim bilgilere göre başvurularımı kendim yapmaktayım. Şu anda 3 okula başvurumu tamamladım 3 okula daha başvuru yapacağım. Şartlı kabul alıp vize almayı düşünüyorum. İstanbul'da ki Alman konsolosluğunun ilk açılan "Belge Tasdik" randevusunda orjinal belgelerimin fotokopilerini onaylattım. İstanbul'da ki Alman Konsolosluğu tercümeleri onaylamıyoruz dediler. Ben de sadece orjinallerin fotokopisini onaylatabildim.Ardından onaylı fotokopileri ve yeminli tercüman belgelerimi, çalıştığım fabrikanın TNT abone numarası aracılığıyla uni-assistin posta adresine gönderdim ve ulaştı. Onlardan "Belgeleriniz bize geldi" mail beklemekteyim.

İlerleyen süreçlerde tekrar görüşmek üzere. Heyecanla bekleyiş sürüyor.. :)

west

Mesaj gönderen west » Prş Haz 11, 2020 2:52 pm

Merhabalar herkese, ben de vize başvurusu için sizlere bir soru sormak istiyorum.
Master başvurusu için uniassiste belgelerimi ve başvurumu yaptım, değerlendirme aşamasında sorun çıkmadı ve belgelerimi okullara elektronik olarak yolladıklarına dair mail aldım.
Belgeleri elektonik olarak yolladıklarına daiir bir pdf attılar. Pdf ayrıca bunun bir kabul garantisi vermediğini okullardan bana kabul için dönüş yapılacağı ancak vize için bu pdf ile başvuru yapabileceğimi yazıyordu.
Sizce vizeye şimdiden uniassistten gelen başvurularımın elektronik olarak okula gönderildiğine dair pdf ile mi başvurmalıyım yoksa en azından bir tane kabul geldikten sonra mı yapayım? (kabuller deadlinelardan sonraki 4-6 içerisinde geliyor yazmış uniassist)
Master kabulünü beklemek çok mu geç olur? Bu pdf ile başvurmak vize almayı zorlaştırır mı?
Ayrıca başvurduğum bölümlerin tamamı ingilizce ve almanca belge istenmiyor, vize için yine de almanca bilmem veya en azından a1 seviyesinde almanca göstermek zorunda mıyım?

Kilitli