Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2020

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
redwayyy

Re: Vize Ani Defteri - 2020

Mesaj gönderen redwayyy » Sal Eki 27, 2020 11:59 am

Arkadaşlar bu konuda önerisi olan var mı? Benim randevum 18 Eylüldeydi gidiş tarihime de yanlış hatırlamıyorsam 15 Ekim yazmıştım. Direkt lisans kabulüm vardı, Ankara'da konsolosluğa gitmiştim randevu için. 1 ay geçtikten sonra konsolosluğun sitesinden contact form doldurarak durumu sordum ama cevap alamadım, sonra bir mail adresi buldum ona da mail attım aynı şeyi tekrar cevap alamadım, bunları Türkçe yazmıştım. Arayarak ulaşmaya çalıştım ulaştığımda bilgi vermediler mail atın dediler, visa@anka.diplo.de adresine mail attım bu da Türkçeydi birkaç gün geçti bu sefer Almanca mail attım aynı adrese hala bir cevap yok. 2 Kasım'da zaten çoğu kişinin dersleri başlıyor biliyorsunuzdur sizce sebep ne olabilir? Sürekli arayıp mail atarak da süreci uzatmak istemiyorum ama bu durum cidden can sıkıcı.

type

Mesaj gönderen type » Sal Eki 27, 2020 12:38 pm

type yazdı: Sal Eki 20, 2020 7:08 pm Merhabalar, 14 eylülde lisans şartlı kabulü ile İstanbul konsolosluğunda vizeye başvurdum. Garantör belgemde bi yanlışlık olduğu için vizem işleme alınmamıştı ve yeni bir garantör belgesi almam bir ay sürdü. Geçen salı garantör belgemi verdim. Sonrasında bana vizenizi işleme alamıyoruz diye bir mail gelmedi. Benim anladığım kadarıyla şartlı kabuller de belli durumlarda işleme alınabiliyor. Ben Tu Clausthal’den şartlı kabulümü almıştım ve bölümüm NC frei. Buraya kadarı şartlı kabul vize süreci için bilgi almak isteyen arkadaşlar içindi. Benim de bir sorum var. Ben a2 ile başvurmuştum. Bu sabah bana b1 kursuna katıldığıma dair bir belge ve de güncel dil seviyemi belirten bir yazı istediklerine dair bir mail atmışlar. Ancak bu sıralarda girebileceğim bir sınav yok. Güncel dil seviyemi belirten yazıdan kasıt dil sertifikası mıdır? Eğer öyleyse şu sıralar girebileceğim bir sınav olmaması geçerli bir mazeret sayılır mı?
Bu sabah vizem elime ulaştı. Umudunuzu yitirmeyin millet.

AliEren33

Mesaj gönderen AliEren33 » Sal Eki 27, 2020 1:05 pm

Benim de TU Clausthal'den İnformatik lisans şartlı kabulüm var. Ama yorumları okuyup başvurmadim hala. Hatta Beginn des Fachstudiums nach Bestehen der Sprachprüfung DSH yazısı mevcut. Üstelik B1 Sertifikam da var, başvurmalı mıyım?

type

Mesaj gönderen type » Sal Eki 27, 2020 1:27 pm

AliEren33 yazdı: Sal Eki 27, 2020 1:05 pm Benim de TU Clausthal'den İnformatik lisans şartlı kabulüm var. Ama yorumları okuyup başvurmadim hala. Hatta Beginn des Fachstudiums nach Bestehen der Sprachprüfung DSH yazısı mevcut. Üstelik B1 Sertifikam da var, başvurmalı mıyım?
Bence başvurmalısın. B1 ile vize alman daha da kolay olur. Eksik belgen olmazsa çok kısa sürede vizeni alabilirsin benim izlenimlerime göre.

AliEren33

Mesaj gönderen AliEren33 » Sal Eki 27, 2020 1:29 pm

Siz Clausthal'in kendi dil kursuna mı katılacaksınız yoksa özel mi? Ve dersler yüzyüze felan diye bir belge aldınız mı okuldan ?

type

Mesaj gönderen type » Sal Eki 27, 2020 1:39 pm

AliEren33 yazdı: Sal Eki 27, 2020 1:29 pm Siz Clausthal'in kendi dil kursuna mı katılacaksınız yoksa özel mi? Ve dersler yüzyüze felan diye bir belge aldınız mı okuldan ?
Ben inlingua’ya katılacağım ama inan ben de bilmiyorum
yüz yüze mi yoksa online mı olduğunu. Oraya gidince kursla konuşup öğrenirim.

sinemcetinkaya

Mesaj gönderen sinemcetinkaya » Sal Eki 27, 2020 2:38 pm

type yazdı: Sal Eki 27, 2020 12:38 pm Bu sabah vizem elime ulaştı. Umudunuzu yitirmeyin millet.

Tebrik ederim umarım herşey gönlünüzce olur. Ben hala bekliyorum açıkçası umudumu yitirdim bu hafta 1,5 gün resmi tatil var zaten. Ne zaman hangi konsolosluktan başvurmuştunuz? Ups'ten mail ya da mesaj geldi mi size pasaportunuz kargolandığında?

type

Mesaj gönderen type » Sal Eki 27, 2020 2:46 pm

sinemcetinkaya yazdı: Sal Eki 27, 2020 2:38 pm Tebrik ederim umarım herşey gönlünüzce olur. Ben hala bekliyorum açıkçası umudumu yitirdim bu hafta 1,5 gün resmi tatil var zaten. Ne zaman hangi konsolosluktan başvurmuştunuz? Ups'ten mail ya da mesaj geldi mi size pasaportunuz kargolandığında?
Umarım hepimiz için en iyisi olur. Ben 14 eylülde istanbul konsolosluğundan başvurmuştum ama eksik belgem olduğu için yaklaşık iki hafta önce işleme alındı. Ups mesaj göndermedi hiç ben de çok şaşırdım. Bi anda aradılar kapıya geldik diye. Umut çok önemli iki hafta önce benim de hiç umudum kalmamıştı çok ani gelişiyor olaylar. Umarım sizin vize aldığınızı da görürüz.

sinemcetinkaya

Mesaj gönderen sinemcetinkaya » Sal Eki 27, 2020 3:05 pm

type yazdı: Sal Eki 27, 2020 2:46 pm Umarım hepimiz için en iyisi olur. Ben 14 eylülde istanbul konsolosluğundan başvurmuştum ama eksik belgem olduğu için yaklaşık iki hafta önce işleme alındı. Ups mesaj göndermedi hiç ben de çok şaşırdım. Bi anda aradılar kapıya geldik diye. Umut çok önemli iki hafta önce benim de hiç umudum kalmamıştı çok ani gelişiyor olaylar. Umarım sizin vize aldığınızı da görürüz.
Umarım 🙏 bende 14 eylülde istanbuldan başvurdum. Forumdan takip ettiğim kadarıyla vizeler dünden itibaren gelmeye başladı. Yakında bir cevap alırım sanırım.

Kullanıcı avatarı
Orangensaft

Mesaj gönderen Orangensaft » Sal Eki 27, 2020 6:21 pm

type yazdı: Sal Eki 27, 2020 2:46 pm Umarım hepimiz için en iyisi olur. Ben 14 eylülde istanbul konsolosluğundan başvurmuştum ama eksik belgem olduğu için yaklaşık iki hafta önce işleme alındı. Ups mesaj göndermedi hiç ben de çok şaşırdım. Bi anda aradılar kapıya geldik diye. Umut çok önemli iki hafta önce benim de hiç umudum kalmamıştı çok ani gelişiyor olaylar. Umarım sizin vize aldığınızı da görürüz.
İnanır mısınız...
30 Ağustos'ta vize görüşmem vardı, eksik belge koştura koştura vize görüşmemin üzerinden 2 ay geçti; belgelerim işlenmeye 1 hafta önce başladı.

Ancak 1 saat önce, bu yazdığınızı okuduktan tam 10 saniye sonra UPS aradı kapıdayız diye.

Vizemi aldım :) Mutlu son

type

Mesaj gönderen type » Sal Eki 27, 2020 6:25 pm

Orangensaft yazdı: Sal Eki 27, 2020 6:21 pm İnanır mısınız...
30 Ağustos'ta vize görüşmem vardı, eksik belge koştura koştura vize görüşmemin üzerinden 2 ay geçti; belgelerim işlenmeye 1 hafta önce başladı.

Ancak 1 saat önce, bu yazdığınızı okuduktan tam 10 saniye sonra UPS aradı kapıdayız diye.

Hahahahahaa çok mutlu oldum gerçekten :lol: . Forumda aynı durumdaki arkadaşlar için de umut kaynağı olsun.

klara

Mesaj gönderen klara » Sal Eki 27, 2020 6:27 pm

Hayırlı olsun @Orangensaft ,

Belgelerinin 1 hafta önce işleme alındığını nereden biliyorsunuz? Bende 3 hafta önce konsolosluk ile görüştüm. Ağustosta teslim etmiştim. İnceliyoruz bir gelişme olursa sizi bilgilendiririz dediler fakat 3 haftadır herhangi bir ses çıkmadı. Verilen kargo takip kodunu https://www.ups.com.tr/WaybillSorgu.aspx?Waybill= bu linke yazdığınızda bir veri çıkıyor muydu?

type

Mesaj gönderen type » Sal Eki 27, 2020 6:32 pm

klara yazdı: Sal Eki 27, 2020 6:27 pm Hayırlı olsun @Orangensaft ,

Belgelerinin 1 hafta önce işleme alındığını nereden biliyorsunuz? Bende 3 hafta önce konsolosluk ile görüştüm. Ağustosta teslim etmiştim. İnceliyoruz bir gelişme olursa sizi bilgilendiririz dediler fakat 3 haftadır herhangi bir ses çıkmadı. Verilen kargo takip kodunu https://www.ups.com.tr/WaybillSorgu.aspx?Waybill= bu linke yazdığınızda bir veri çıkıyor muydu?
Ben eksik belgeleri götürünce işleme alınmıştır diye tahmin ettim. Konsolosluk işleme aldık falan demedi. Konsolosluğun kargo takip kodu verdiğini şimdi senden öğrendim. Verilen kağıda hiç bakmamıştım daha önce.

klara

Mesaj gönderen klara » Sal Eki 27, 2020 6:37 pm

type yazdı: Sal Eki 27, 2020 6:32 pm Ben eksik belgeleri götürünce işleme alınmıştır diye tahmin ettim. Konsolosluk işleme aldık falan demedi. Konsolosluğun kargo takip kodu verdiğini şimdi senden öğrendim. Verilen kağıda hiç bakmamıştım daha önce.
UPS ya da diger kargo firmasi neyse bir kargo fisi veriyor pasaport icin. O fis uzerinde yazar. Artik bilmiyorum isleme ne zaman nasil aliniyor, hayirlisi artik :)

koloo

Mesaj gönderen koloo » Sal Eki 27, 2020 7:59 pm

Hayırlı olsun. Şartlı kabul mü sizin

Kullanıcı avatarı
Orangensaft

Mesaj gönderen Orangensaft » Sal Eki 27, 2020 8:27 pm

klara yazdı: Sal Eki 27, 2020 6:27 pm Hayırlı olsun @Orangensaft ,

Ben de @type gibi eksik belgelerin tamamını teslim edince işleme alınmıştır diye tahmin ettim, çünkü konsolosluğun eksik belge Emaill'lerinde ''Vize işlemlerinize devam edilebilmesi için, aşağıda belirtilen evrakları tarafımıza ulaştırmanız gerekmektedir'' yazıyordu. (Eksik belge yerine aslında ekstra belge demek daha doğru olur, çünkü randevu verirken mail ile gönderdikleri 'Vize başvurusu evrak listesi'ndekilerin hepsini zaten mülakat sırasında teslim etmiştim.

Bildiğim kadarıyla kargo takip kodu ile ancak pasaportunuzun konsolosluktan çıkıp çıkmadığını anlayabilirsiniz. Onun dışında iletişime geçmek dışında herhangi bir veri alabileceğiniz yer yok sanırım.

@koloo çok teşekkür ederim, 03ST kodu ile başvurmuştum.

ezgbkr

Mesaj gönderen ezgbkr » Sal Eki 27, 2020 8:53 pm

hayırlı olsun. bahsettiğiniz bu ek belgeler neydi acaba? sonradan belgeleri iletmek yerine mesela ben ilk gittiğimde onlar daha istemeden sizden istenenleri götürsem saçma mı olur?

Kullanıcı avatarı
Orangensaft

Mesaj gönderen Orangensaft » Çrş Eki 28, 2020 7:43 am

ezgbkr yazdı: Sal Eki 27, 2020 8:53 pm hayırlı olsun. bahsettiğiniz bu ek belgeler neydi acaba? sonradan belgeleri iletmek yerine mesela ben ilk gittiğimde onlar daha istemeden sizden istenenleri götürsem saçma mı olur?
Hazırlıklı gitmek bence her zaman en mantıklısı. Destekleyici olarak elinizdekileri götürmeniz yararlı olacaktır diye düşünüyorum.

Görüşme/mülakat sırasında bilgi notu 53'te görebileceğiniz tüm belgeler haricinde A1'den B2.2'ye kadar Goethe Inst.'ünün katılım sertifikalarını, 2 sayfalık bir niyet mektubumu, referanslarımı ve diplomalarımı da görüşmem sırasında teslim etmiştim.

Bunlar dışında ek belge olarak, mülakat sonrasındaki süreçte Email ile şunları teslim etmem gerekti; Fiziksel Katılımı Kanıtlayan Belge, Goethe-Zertifikat B1*, Üniversitemin Dil Kursu İçin Yerleştirme Sınavı Sonucu, Üniversitemin Dil Kursu İçin Tüm Para Ödendi Belgesi, Ön Staj İle İlgili Kanıt/Bilgi**

Bu belgeler arasında alması en kolay olan Fiziksel Katılımı Kanıtlayan Belge idi. Hepsini toparlamam 2 ay sürdü.

*GI Katılım sertifikaları sıra sıra C3'e kadar bile olsa görmezden geliyorlar, bunun dışında yazdığın Almanca emaillerin veya niyet mektubunla da (dil anlamında) ilgilenmiyorlar. A2 üstü (bazı durumlarda B1 üstü) bir dil belgesi teslim etmediğini varsayıyorlar. Emaillerde katılım sertifikalarım üzerinde ısrar etmeme rağmen ağızımın payını aldım ve para verip sertifika sınavına girmek zorunda kaldım. Neyse ki sınav tarihi vardı.

**Üniversite program direktörlerine Ön Staj'ın dil okulundan önce, dili tam olarak bilmezken yapılması gerekmediğini, ancak asıl dersler başlamadan önce yapılması gerektiğini anlatan açık-hitap bir Email yazdırabildim.

Herkese iyi şanslar!

ErhanDirlik

Mesaj gönderen ErhanDirlik » Çrş Eki 28, 2020 7:04 pm

Ausbildung içinden gerekli evraklar neler?

ezgbkr

Mesaj gönderen ezgbkr » Çrş Eki 28, 2020 7:33 pm

Orangensaft yazdı: Çrş Eki 28, 2020 7:43 am Hazırlıklı gitmek bence her zaman en mantıklısı. Destekleyici olarak elinizdekileri götürmeniz yararlı olacaktır diye düşünüyorum.

Görüşme/mülakat sırasında bilgi notu 53'te görebileceğiniz tüm belgeler haricinde A1'den B2.2'ye kadar Goethe Inst.'ünün katılım sertifikalarını, 2 sayfalık bir niyet mektubumu, referanslarımı ve diplomalarımı da görüşmem sırasında teslim etmiştim.

Bunlar dışında ek belge olarak, mülakat sonrasındaki süreçte Email ile şunları teslim etmem gerekti; Fiziksel Katılımı Kanıtlayan Belge, Goethe-Zertifikat B1*, Üniversitemin Dil Kursu İçin Yerleştirme Sınavı Sonucu, Üniversitemin Dil Kursu İçin Tüm Para Ödendi Belgesi, Ön Staj İle İlgili Kanıt/Bilgi**

Bu belgeler arasında alması en kolay olan Fiziksel Katılımı Kanıtlayan Belge idi. Hepsini toparlamam 2 ay sürdü.

*GI Katılım sertifikaları sıra sıra C3'e kadar bile olsa görmezden geliyorlar, bunun dışında yazdığın Almanca emaillerin veya niyet mektubunla da (dil anlamında) ilgilenmiyorlar. A2 üstü (bazı durumlarda B1 üstü) bir dil belgesi teslim etmediğini varsayıyorlar. Emaillerde katılım sertifikalarım üzerinde ısrar etmeme rağmen ağızımın payını aldım ve para verip sertifika sınavına girmek zorunda kaldım. Neyse ki sınav tarihi vardı.

**Üniversite program direktörlerine Ön Staj'ın dil okulundan önce, dili tam olarak bilmezken yapılması gerekmediğini, ancak asıl dersler başlamadan önce yapılması gerektiğini anlatan açık-hitap bir Email yazdırabildim.

Herkese iyi şanslar!
goethe b1 istemelerinde özel bir sebep var mı? bir kursun b1 sınavı da kabul olur mu sence?

Kilitli