Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ausbildung Hakkinda Bilgi

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
cihat27

Re: Ausbildung Hakkinda Bilgi

Mesaj gönderen cihat27 » Çrş Eyl 23, 2020 6:40 pm

Peki hocam Ausbildung (Elektrik-Elektronik) alanında okuyan yada araştıran varmı bilgi verebilirmi.

umudxx

Mesaj gönderen umudxx » Çrş Kas 18, 2020 7:16 pm

ulas361 yazdı: Pzt Eyl 21, 2020 8:37 pm Mailde numarani yaz, anlatayim sana nasil kabul alacagini. Yeterince arastirmamissin demekki.
Dostum benim de şu an b1 sprechen, schreiben sertifikalarım var. Diğer hören,lesen bölümlerine de gireceğim. Kontenjan olmadığı için yer bulamadım. Konnuya şöyle gelirsem ben bir kaç yere cv ve almanca a2 lise diplomamın almanca çevirisini yolladım. Hastane, kuaför, ausbildung yerlerine yolladım. Yaşlı bakım için pek sıcak bakmıyorlar genel de b2 istiyorlar. Ama bir kuaförden vorstellungsgesprach konusması davet aldım. 30 Kasım da benim ile facetime üzerinden bir kadın konuşacak. benim şu an diploma denkliğim yok, acaba ausbildung için beni kabul ederlerse diplomam denklik olmadan Almanyaya gidebilir miyim? Almanya da Ausbildung için diplomamı denklik yaptırsam olur mu? Sadece benim lise diplomamı almancaya çevirtmiştim. kafam cok karışık kusura bakma. Hani ben lise diplomamın denkliği olmadıgı halde, B1 Sertifikası ve ausbildung sözlesmelerimle vize verirler mi? Çok tesekkürler

Elifglnr

Mesaj gönderen Elifglnr » Pzt Kas 23, 2020 6:15 pm

merhabalar, bende birsey sormak istiyorum. suan Almanyada dil kursundayim. Bittikten sonra master yapacaktim fakat suan Ausbildung daha mantikli gelmeye basladi. Tr ye dönmeden, b2 kurunu bitirdikten sonra bu islemleri yapabilirmiyim burada? Tr de daha uzun sürüyor bu islemler sanirim. Bilgisi olan varsa yazabilir mi, cok tesekkürler simdiden.

ulas361

Mesaj gönderen ulas361 » Cum Ara 04, 2020 9:24 pm

Elifglnr yazdı: Pzt Kas 23, 2020 6:15 pm merhabalar, bende birsey sormak istiyorum. suan Almanyada dil kursundayim. Bittikten sonra master yapacaktim fakat suan Ausbildung daha mantikli gelmeye basladi. Tr ye dönmeden, b2 kurunu bitirdikten sonra bu islemleri yapabilirmiyim burada? Tr de daha uzun sürüyor bu islemler sanirim. Bilgisi olan varsa yazabilir mi, cok tesekkürler simdiden.
Yaparsin sikinti olmaz. Ausbildung studium gibi degil denklik istiyo . Pflege Ausbildungu icin lise diplomasinin denkligi isteniyo mesela. Onu yapip isveren bulmaniz lazim is sozlesmeniz olunca okullar yer varsa aliyolar zaten. Veya isyerinin genelde beraber calisdigi bi okil oluyo.

qkadir

Mesaj gönderen qkadir » Cmt Ara 05, 2020 8:45 pm

Öncelikle başlığa açan arkadaşa çok teşekkür ederim, çünkü bu konu hakkında haddinden fazla piyasa bilgisi bulunmakta, asıl bilgi kişilerin kendi yaşadığı deneyimler sonucunda ortaya çıkan sonuçlardır maalesef. Sayın başlık sahibi arkadaşım ben LKW-fahrer çalışmak istiyorum, yakın zaman da TELC B1 sertifika mı (inşaallah) almış olacağım fakat, ausbildung yapmak için izlemem gereken adımlar nedir, ben oradaki arbeitsam ile iletişime geçmeye çalıştım konu ile alakalı fakat, direk konsolosluğa sorun dedi. Konsolosluğun ise bu konuda ne kadar samimi olduğu malumdur, yani zahmet olmazsa bu konuda ki bilgini rica ediyorum, teşekkür ederim.

Kod: Tümünü seç

Beni öldürmeyen şey, güçlü kılar.

Lilly

Mesaj gönderen Lilly » Pzr Ara 06, 2020 9:11 pm

ulas361 yazdı: Cum Ara 04, 2020 9:24 pm Yaparsin sikinti olmaz. Ausbildung studium gibi degil denklik istiyo . Pflege Ausbildungu icin lise diplomasinin denkligi isteniyo mesela. Onu yapip isveren bulmaniz lazim is sozlesmeniz olunca okullar yer varsa aliyolar zaten. Veya isyerinin genelde beraber calisdigi bi okil oluyo.
Merhabalar lise diploması denkliği tam olarak nasıl ve nereden yapılıyor acaba?

qkadir

Mesaj gönderen qkadir » Pzr Ara 06, 2020 9:13 pm

Lilly yazdı: Pzr Ara 06, 2020 9:11 pm Merhabalar lise diploması denkliği tam olarak nasıl ve nereden yapılıyor acaba?
Anabin, araştırabilirsiniz.

Kod: Tümünü seç

Beni öldürmeyen şey, güçlü kılar.

jack_ausbildung

Mesaj gönderen jack_ausbildung » Pzt Ara 07, 2020 7:51 am

Merhaba, Ben 2007'de süper liseden mezun oldum (yabancı dil ağırlıklı lise). Sonra iki yıllık makine bölümünü bitirdim. Dikey geçiş sınavı ile lisansa geçiş yaptım ve sıfırdan başlayıp metalurji ve malzeme mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de stajlarım dışında fazla iş tecrübem yok mesleğimde (toplamda 3 ay). Ben Almanya'da ausbildung yapmak istiyorum. İlgimi çeken meslekler makine bölümündeki tecrübelerimden dolayı başarılı olabileceğimi düşündüğüm industriemechaniker (endüstriyel mekanikçi) ve shiffsmechaniker (gemi tamircisi). Aslında niyetim ausbildung ile şirkete girip mühendis olarak devam etmek veya gemi tamircisinin devamında kaptan olmak. B2 seviyesinde almancam var. Bu arada 32 yaşındayım. Hamburg'da iş aramayı düşünüyorum çünkü gemi tamircisi ausbildung'u orada var. Benim sorularım şunlar
1) Mühendislik için mesleki denklik alsam, ausbildung bulma/ kabul edilme konusunda faydasını görür müyüm?
(mühendislik regulated(düzenlenmiş) bir meslek olduğu için anerkennung-in-deutschland.de üzerinden resmi kurum bularak başvuruluyor doğru mu?)
2) Mühendislik yapmayı ilk etapta düşünmüyorum. Mühendislik denkliğini herhangi bir eyaletteki herhangi bir şehirden alsam örneğin Hamburg'dan yine de diğer eyaletlerdeki ausbildung yerlerini bulmamda faydası olur mu?
3) Yoksa mühendislik denkliği ile uğraşmayıp, Ausbildung yerleri bulmak için direk lise diplomasının denkliğini alıp öyle mi başvuru yapmalıyım? (bu işlemi kmk anabin üzerinden mi yapıyoruz?)
4) Yaşımdan dolayı ausbildung bulmam zor olur mu?

Not: 2 yıllık diplomamın denkliğini almayı düşünmüyorum.

Tecrübeli dostlar sorularımı yanıtlarsanız çok sevinirim. Sorulardan bazıları saçma olabilir. Kusura bakmayın lütfen.
Saygılarımla, şimdiden çok teşekkürler.

Halil 614

Paramedikte yaş sınırı varmı

Mesaj gönderen Halil 614 » Çrş Ara 09, 2020 12:38 am

ulas361 yazdı: Pzt Eyl 21, 2020 5:21 pm Kardesim bana maileden telini yaz whatsappdan bilgi veriyim
duzgunulas@gmail.com

Nusret

Mesaj gönderen Nusret » Çrş Ara 16, 2020 5:16 pm

Aziz kardeşlerim Ausbildung yaparkən
ekstra kaç saat çalışa biliriz yasal olarak ?

ulas361

Mesaj gönderen ulas361 » Çrş Ara 16, 2020 9:55 pm

Nusret yazdı: Çrş Ara 16, 2020 5:16 pm Aziz kardeşlerim Ausbildung yaparkən
Kardesim isverenin izin verirse calisabilirsin.isveren vermeye bilir ama cunku mesela isveren baska yerlerde calisip bana gelince duzgun calismiyolar diye Ausbildungunu yakabilir. Isveren izin verirse haftada 10 saat ama 2 is bi anda cok zor olur. Mesela ben 12 gun ustuste calisiyorum 2. Is zor oluer

ulas361

Mesaj gönderen ulas361 » Çrş Ara 16, 2020 10:01 pm

Nusret yazdı: Çrş Ara 16, 2020 5:16 pm Aziz kardeşlerim Ausbildung yaparkən
Grundsätzlich ist ein Nebenjob während der Ausbildung erlaubt, wenn der Ausbildungsvertrag nichts anderes besagt. Auf jeden Fall muss der Ausbildungsbetrieb vorab informiert werden. Er kann den Nebenjob in folgenden Fällen untersagen

Kardesim isverenin isverenin vermesi lazim yoksa olmaz.

Nusret

Mesaj gönderen Nusret » Çrş Ara 16, 2020 11:03 pm

Haftalık 20 saat çalışabilir diye duymuşdum. Hem öğrenciler hemde Ausbildung yaparak okuyanlar.

ulas361

Mesaj gönderen ulas361 » Çrş Ara 16, 2020 11:44 pm

Nusret yazdı: Çrş Ara 16, 2020 11:03 pm Haftalık 20 saat çalışabilir diye duymuşdum. Hem öğrenciler hemde Ausbildung yaparak okuyanlar.
Yok oyle bisey isveren istemezse ausbildungda calisamazsin

Okyanus

Mesaj gönderen Okyanus » Pzt Ara 28, 2020 2:15 am

Öncelikle hayırlı olsun Ulaş bey. Okurken bile ne kadar çok sevindim sizin adınıza. Ben 43 yaşındayım ve şu anda A2 kursa devam ediyorum. Almanya doğumluyum ilkokuldan sonra dönüş yaptık. Burada ise 4 yıllık lisans mezunuyum. Ancak koşullardan dolayı yeniden başlamaya karar verdim. Kız kardeşim ve Alman eşi altenpflege olarak çalışıyorlar. Çalıştıkları işveren Benimle sözleşme yapmayı kabul etti ve B1 sertifika istedi,Ausbildung yapmak için ise şimdi dil üzerinde duruyorum. Ayrıca geçimim konusunda da Kardeşim ve eşi masrafları üstlenecekleri hususunda belge verecekler. Ben ayrıca 14 yıl hastanede acil servis Sekreteri olarak görev yaptım, şu anda da yaşlı bakımı ile ilgili uluslararası geçerliliği MEB onaylı belge için kursa gidiyorum🙏 . Bu süreçten sonra işleyiş nasıl olacak bilmiyorum ve sizin yazılarınızı okuyunca tecrübelerinizden faydalanmak istedim. Uygun olduğunuzda bilgilendirirseniz minnettar kalırım. Saygılarımla 🙏

Guess

Mesaj gönderen Guess » Cum Şub 19, 2021 12:57 am

Türkiyede 11 sınıf lise diploması olan ausbildung yapabilir Türkiye’nin 11 ci sınıfı haupschulus geçiyor yani orta okul mezuni,ausbildung yapmak için yeterli.abitura gerek yok,heryerde ausbildung yeri var isteyene jobcenterde bulur istemeyende derneklerde yada kendi gezer bulur.caritas,johanniter.asb.örnekler bol şanslar işsiz olmaktan iyidir.

ulas361

Mesaj gönderen ulas361 » Pzt Şub 22, 2021 11:39 am

Okyanus yazdı: Pzt Ara 28, 2020 2:15 am Öncelikle hayırlı olsun Ulaş bey. Okurken bile ne kadar çok sevindim sizin adınıza. Ben 43 yaşındayım ve şu anda A2 kursa devam ediyorum. Almanya doğumluyum ilkokuldan sonra dönüş yaptık. Burada ise 4 yıllık lisans mezunuyum. Ancak koşullardan dolayı yeniden başlamaya karar verdim. Kız kardeşim ve Alman eşi altenpflege olarak çalışıyorlar. Çalıştıkları işveren Benimle sözleşme yapmayı kabul etti ve B1 sertifika istedi,Ausbildung yapmak için ise şimdi dil üzerinde duruyorum. Ayrıca geçimim konusunda da Kardeşim ve eşi masrafları üstlenecekleri hususunda belge verecekler. Ben ayrıca 14 yıl hastanede acil servis Sekreteri olarak görev yaptım, şu anda da yaşlı bakımı ile ilgili uluslararası geçerliliği MEB onaylı belge için kursa gidiyorum🙏 . Bu süreçten sonra işleyiş nasıl olacak bilmiyorum ve sizin yazılarınızı okuyunca tecrübelerinizden faydalanmak istedim. Uygun olduğunuzda bilgilendirirseniz minnettar kalırım. Saygılarımla 🙏
Isveren bulmussunuz cok güzel .SUanda Ausbildung icin B2 isteniyo artik.Okullar B2 den assagi kabul etmiyolar.Isveren size b1 ile sözlesme verecegini nezaman söyledi?

ulas361

Mesaj gönderen ulas361 » Pzt Şub 22, 2021 11:51 am

Arkadaslar Ausbildung konusunda bi konuyu netlestirmek istiyorum.Burdaki en önemli sorun isveren bulmak.Tanidik isvereniniz yoksa isveren bulmak imkansiz olmasada cok zor olucaktir cogu bölüm icin.Siz kendinizi isveren yerine koyun lütfen .Almanya icinden yeterli basvuru varsa yurtdisindan eleman almazsiniz B1 (Pflege icin B2) almanca sonucda cok yetersiz bi almanca kabul alsaniz bile okulda cok zorlanirsiniz.BIrde cogu okul yurtdisindan yapilan basvurularin nasil olmasi gerektigini bilmiyolar.Ben okullara Mail atarken bazilari türkiyede okudugumu bildikleri halde gelin görüselim diyolar :) is yerleri ayni sekilde gelin 1-2 hafta staj yapin diyolardi :)

Ama size baslangic noktasi olarak Lise diplomanizin denligini almanizi öneririm ilk olarak.Bunun icin dil bilmenize gerek yok.Alin kenarda dursun.Oldukca kisa sürüyo.Burda Ausbildung yapmak icin lise diplomasinin denkligi elinizde olmali.Bazi okullar okula basladiktan sonrada isteyebilirler ama oyle yada böyle isticekler sizden.Zaten Lise diploma denkligi ücretsiz yapiliyo.

ulas361

Mesaj gönderen ulas361 » Pzt Şub 22, 2021 12:14 pm

Guess yazdı: Cum Şub 19, 2021 12:57 am Türkiyede 11 sınıf lise diploması olan ausbildung yapabilir Türkiye’nin 11 ci sınıfı haupschulus geçiyor yani orta okul mezuni,ausbildung yapmak için yeterli.abitura gerek yok,heryerde ausbildung yeri var isteyene jobcenterde bulur istemeyende derneklerde yada kendi gezer bulur.caritas,johanniter.asb.örnekler bol şanslar işsiz olmaktan iyidir.
Burda Türkiyeden gelecek arkadaslar icin konusuyoruz.Almanyada oturumu olan biri zaten istedigini yapar.Ama almanyada olsa bile teknik bölümler icin matematik notlariniza bakarlar kabul vermeden veya bazi bölümler icin Abitur yapmis olanlari tercih ederler.Hatta bazi blümler icin Abitur yapmayi SART bile kosarlar.

https://www.azubiyo.de/berufe/ausbildun ... it-abitur/

mesela bu biraktigim linkten sayfayi assagi kaydirdiginizda sadece ABITUR ile kabul veren bölümleri görebilirsiniz.

Gecen eylülde arkadasim Pflege Ausbildungu icin bile 10 isverenle görüstü kabul alamadi(almancasi C1 ve oldukca iy konusuyo). Pflege Ausbildungu icin sözde haril haril eleman ariyolar.Cocuk en son bi araci kurum sayesinde hastanede güzel biyer bulabildi. Burda bütün mültecileri Pflege Ausbildunguna yönlendirmeye calisiyolar adamlara cok güzel sanslar veriyolar adamlar ginede yapmiyolar yani burdaki insanin zaten sansi cok.Ben burda türkiyeden gelecek kisilere yardimci olmaya calisiyorum.Getirdigim cok kisi oldu bu arada.BIz türkiyeden geliyoruz 30 yasimizda 3 dil biliyoruz uni mezunuyuz. burda bu ise simsiki yapismisiz adam mülteci böyle bi sans veriliyo yinede yapmiyo ama onlarin oturumlari zaten garanti o yüzden pek kovalamiyolar heralde.Türkiyede masa basi bi isim vardi ama almanya ile türkiyenin sartlari tartisilmaz sonucda girdik bu yola .Benim anlatmaya calisdigim almancaniz varsa veya B2 yaparim diyosaniz bu kapi sizin icin acik suanlik.Sagliklada alkaniz olmasada olur .

Denizatesoglu

Mesaj gönderen Denizatesoglu » Pzr May 16, 2021 4:07 pm

ulas361 yazdı: Pzt Oca 20, 2020 10:59 am Bu arada siz lisedede universitedede sagliklar alakali okumussunuz cok avantajlisiniz. Numaranizi yazin ben aizi yönlendiriyim.
Merhaba lisede hemşirelik mezunuyum. Üniversite de 2 yıllık fizyoterapi mezunuyum. Suan 9 aydır kemoterapi onkoloji hemşireliği yapıyorum. Ondan öncede 3. Basamak yogun bakım deneyimim var. Hemşireliği cok seviyorum ve Almanya'da ausbildung yaparak hemşire olabilir miyim? Bunu yaparken caşısabilir miyim? Nasıl basvuru yapacağım süreç nasıl bana yardımcı olabilir misiniz? Mailden ya da numaramızdan?