Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ausbildung Hakkinda Bilgi

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
umudxx

Re: Ausbildung Hakkinda Bilgi

Mesaj gönderen umudxx » Pzt Nis 18, 2022 1:52 am

ulas361 yazdı: Cmt Ağu 07, 2021 4:55 pm Oyle bisey demedim kardesim
Hocam hala ausbildunga devam ediyor musunuz ?

fatma023

Mesaj gönderen fatma023 » Prş May 12, 2022 11:20 am

Merhaba ben fizyoterapi 1.sınıf öğrencisiyim.Liseden de hemşire yardımcılığı mezunuyum.Okul bitince Almanyada ausbildung yapmak istiyorum.Çok araştırdım ama bazı soruların yanıtlarını bulamadım.Mesela güvenli şirketi nerden bulacaz?Bu işlem için maddi açıdan ne kadarı gözden çıkarmalıyız?Bu mümkün mü? çünkü akademisyen hocamla konuştuğumda bana Alman vatandışlığın yoksa olacağını düşünmüuorum çünkü sen oraya üniversite okumaya gideceksin falan dedi.Çok istiyorum ama biraz hevesim de kırıldı.Bilgilendirirseniz sevinirim.

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Prş May 12, 2022 1:43 pm

Merhaba, akadamisyen hocaniz neden böyle bir sey demis anlamadim. Ausbildung yapmak Üniversite okumak demek degildir.Tam karsiligi olmasada Meslek ögrenimi diyebiliriz.Türkiyede neredeyse her bölümün Lisans veya Ön lisans i var ama Almanya da örnegin hemsirelik diye bölüm yok Almanya da cünkü Ausbildung la yapiliyor hemsirelik bölümü. Hatta emin olmamakla beraber Pilotluk ta Ausbildung olarak yapiliyordu sanirim. Daha bir cok bölüm var teknisyenlik vs.

Ausbildungla alakali sorularin cevabi asagida ekleyecegim youtube videosunda da mevcut ilaveten forumda arama bölümünde Ausbildung yazarak Ausbildungla alakali istemediginiz kadar bilgiye ulasabilirsiniz. Part 2 ve part 1 olarak mevcut video part 2 asagida:

https://youtu.be/sUDt_h0-A98
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

aydın07

Mesaj gönderen aydın07 » Sal May 17, 2022 5:15 pm

jack_ausbildung yazdı: Pzt Ara 07, 2020 7:51 am Merhaba, Ben 2007'de süper liseden mezun oldum (yabancı dil ağırlıklı lise). Sonra iki yıllık makine bölümünü bitirdim. Dikey geçiş sınavı ile lisansa geçiş yaptım ve sıfırdan başlayıp metalurji ve malzeme mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de stajlarım dışında fazla iş tecrübem yok mesleğimde (toplamda 3 ay). Ben Almanya'da ausbildung yapmak istiyorum. İlgimi çeken meslekler makine bölümündeki tecrübelerimden dolayı başarılı olabileceğimi düşündüğüm industriemechaniker (endüstriyel mekanikçi) ve shiffsmechaniker (gemi tamircisi). Aslında niyetim ausbildung ile şirkete girip mühendis olarak devam etmek veya gemi tamircisinin devamında kaptan olmak. B2 seviyesinde almancam var. Bu arada 32 yaşındayım. Hamburg'da iş aramayı düşünüyorum çünkü gemi tamircisi ausbildung'u orada var. Benim sorularım şunlar
1) Mühendislik için mesleki denklik alsam, ausbildung bulma/ kabul edilme konusunda faydasını görür müyüm?
(mühendislik regulated(düzenlenmiş) bir meslek olduğu için anerkennung-in-deutschland.de üzerinden resmi kurum bularak başvuruluyor doğru mu?)
2) Mühendislik yapmayı ilk etapta düşünmüyorum. Mühendislik denkliğini herhangi bir eyaletteki herhangi bir şehirden alsam örneğin Hamburg'dan yine de diğer eyaletlerdeki ausbildung yerlerini bulmamda faydası olur mu?
3) Yoksa mühendislik denkliği ile uğraşmayıp, Ausbildung yerleri bulmak için direk lise diplomasının denkliğini alıp öyle mi başvuru yapmalıyım? (bu işlemi kmk anabin üzerinden mi yapıyoruz?)
4) Yaşımdan dolayı ausbildung bulmam zor olur mu?

Not: 2 yıllık diplomamın denkliğini almayı düşünmüyorum.

Tecrübeli dostlar sorularımı yanıtlarsanız çok sevinirim. Sorulardan bazıları saçma olabilir. Kusura bakmayın lütfen.
Saygılarımla, şimdiden çok teşekkürler.
Merhaba hocam bende düz liseden sonra bilgisayar programcılığı bitirdim sonra Dgs ile bilgisayar mühendisliği kazandım.Neredeyse aynı durumdayız yaşın 30.Ausbildung yazılım ile ilgili bir bolum bulup kabul alma şansımız ne kadar.Birde yazılım bölümleri için ekstradan ingilizce bilme şartıda istiyorlar mı?

Status

Mesaj gönderen Status » Sal Haz 07, 2022 4:00 pm

Ben lise mezunuyum 18 yaşındayım Almancaya b2 seviyesinde öğrenip ausbildungden kabul alma şansım ne? Ve Herhangi bir işte tecrübem yok gerekiyor mu bir iş tecrübesi o işin ausbuildungu için?

alpcn

Mesaj gönderen alpcn » Cum Ağu 19, 2022 3:48 pm

Merhaba, ausbildung vizesi icin bloke edilmis bir banka hesabi sarti araniyor mu, universite egitimi icin araniyor sanirim

İremOzlek

Mesaj gönderen İremOzlek » Pzt Ağu 22, 2022 10:27 am

ulas361 yazdı: Prş Ara 26, 2019 3:34 pm Merhaba arkadaslar.

Kendim 2-3 yildir almanyada Ausbildung konusunu arastiriyodum ninayet 2 ay once almanyaya gelip basladim Ausbildunguma. Daha onceleri Türkiyeden almanyaya ausbildunga giden hiç görmemisdim. Ilk defa bu sene gelenlere şahit oldum internetten tanisdim bazi kisilerle. Altenpfleger konusunda cok acik oldugu icin B1 almancasi olanlar gelip burda bu Altenpfleger olarak Ausbildung yapabiliyo.

Size kisaca artilarindan ve eksilerinden Bahsetmek istiyorum.
Üniversite kadar zor degil ama dil cok onemli cogu terim latince . Hem almanca hem latince calismaniz lazim o nedenle .

Hem calisip hem okula gittiginiz ve yaslilarla surekli sohbet muhabbet diliniz hizli gelisiyo .

Kalacak yer sorununuz pek olmuyo calisdiginiz kurumda veya okulun ayarladigi bir WG dekliyosunuz daha once.

Üniversite okurken aileniz size en az aylik 600-700 euro yollucakki anca gecinebilesiniz ama Ausbildungda staj ücreti aldiginiz icin rahat bir sekilde gecinebiliyosunuz.

Bu alanda cok acik oldugu icin okul bitince is bulma derdiniz yok . Zaten heryer haril haril eleman ariyo. Istediginiz alman sehrine gidip calisabilirsiniz okulunuz bitince .Maas olarakda net 2500 € civari aliyosunuz en azindan bize okulda oyle deniyo . Bitirince gorucez. Ise giris bonusu falan yan haklar degisebiliyo. Evde bakim hizmeti yapacaklarin altina aracda veriyolar. Bazi firmalar bu araci is bitiminden sonra kisisel kullaniminiz icinde size verebiliyo. Bu tarz iş ilanlarina denk gelmisdim bi ara.

Eksilerine gelirsek su an icin ben olumsuz bi tarafini goremedim ama tabi yasli bakim isi ve bu isi yapamiyacak insanlar mesela dokunma korkusu olanlar falan yapamaz sonucda . Cok bir calisma tecrubem yok ama daha once yaptigim islere gore daha kolay bir is oldugunu soyleyebilirim. Sadece bazen tahamul sinirinizin yuksek olmasi lazim bazi yaslilar agresif olabiliyo . Ben daha once kreuzfahrtlarda garson olarak calisdigim icin benim icin bi sorun olmadi.

Daha önce almanyaya lisans okumaya gelip geri dönmusdum keske ozamanlar bu ise girseymisim diyorum. Ama yol yordam bilmiyoduk ozamanlar.

Akliniza takilan seyleri sorabilirsiniz ama Altenpfleger disinda baska bir bolumde Ausbildung yapabilirmisiniz olursa nasil olur o konuda hiç bir bilgim yok.O tarz sorular sormayin lütfen cevap veremem. Daha turkiyeden baska bir bolumde ausbildung yapmaya gelende gormedim zaten.
Ausbildung yapmak istiyorum yardımcı olurrmusnuz e posta veya size ulaşacağım bir adresiniz var mı burası haric

Şems kaya

Mesaj gönderen Şems kaya » Cum Eki 14, 2022 12:02 am

Merhaba ulaş bey bu konuda bana da yardımcı olabilir misiniz 🙏

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Cum Eki 14, 2022 11:01 am

Arkadaşlar kardeşim iç mimarlık ve çevre tasarımı lisans bölümünü tamamladı Türkiye'de. Bu alanla ilgili sanırım Ausbildung falan yapamaz. Ama mesela elektrik bilgisayar ya da Altenpflege alanlarından birinde Ausbildung yapabilir mi? Yani illa seçilecek Ausbildung alanında mı eğitim almış olmamız mı gerekiyor? Yoksa herhangi bir alan seçip Ausbildung yapabilir miyiz?

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Cum Eki 14, 2022 11:54 am

Ausbildung yapmak istiyorsaniz direkt ausbildung suchen yazip google sonra azubi.de ausbildung.de vs. Sitelerden direk ilanlari incelerseniz orada Ausbildung yapmak icin gerekli bilgiler yaziyor. Her bölüm her is yeri farkli bir sey ister. Bazi Ausbildunglar Fachabitur denen Hochschule lerde okumak icin istenen seviyeyi bile istiyor. Ausbildungta zaten egitim alacaksiniz artisi daha pratik ve Ausbildung yaparken para kazaniyorsunuz. Ama dedigim gibi en iyisi kendiniz nereyw basvurmak istiyorsaniz direk orda gerekli sartlar Ausbildung sürecinde ne yapacaksiniz vs. yaziyor.

Bol şans
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

monkey34

Mesaj gönderen monkey34 » Cum Eki 14, 2022 11:10 pm

merhaba, üniversite dondurmadan 52f ausbildung vize görüşmesine girdim, herhangi bir sıkıntı yaratır mı bu durum?

eliffgss

Mesaj gönderen eliffgss » Cum Eki 28, 2022 10:22 pm

monkey34 yazdı: Cum Eki 14, 2022 11:10 pm merhaba, üniversite dondurmadan 52f ausbildung vize görüşmesine girdim, herhangi bir sıkıntı yaratır mı bu durum?
merhaba bende sizinle aynı durumdayım universiteyi dondurmadım ve görüşmeye giriceğim durumunuzla ilgili bir gelişme var mı ?

monkey34

Mesaj gönderen monkey34 » Cum Kas 04, 2022 2:55 pm

Merhaba, vizeyi aldım. Herhangi bir sıkıntı yaratmıyor. Vize memuruna güzel bir açıklama yapmanız gerek.

DiorUC

Mesaj gönderen DiorUC » Cum Kas 04, 2022 9:59 pm

monkey34 yazdı: Cum Kas 04, 2022 2:55 pm Merhaba, vizeyi aldım. Herhangi bir sıkıntı yaratmıyor. Vize memuruna güzel bir açıklama yapmanız gerek.
Merhaba, benim de 52F randevum var. Size hangi tarz sorular sordu vize memuru? Almanca konuşmayı şart koştu mu? Ben de 10 gün sonra vize mülakatına gireceğim, biraz bilgi verebilirseniz sevinirim.

monkey34

Mesaj gönderen monkey34 » Cmt Kas 05, 2022 1:27 am

''Neden bu meslek, nereden buldun'' bu soruları almanca sordu sadece. Ama almanca konuşmayı şart koşmadı. O Türkçe sordu, ben hep almanca cevap verdim. Hiçbir şekilde Türkçe konusmadım. Bunun da etkisi olduğunu düşünüyorum.

marchisio

Mesaj gönderen marchisio » Pzt Kas 07, 2022 1:58 am

DiorUC yazdı: Cum Kas 04, 2022 9:59 pm Merhaba, benim de 52F randevum var. Size hangi tarz sorular sordu vize memuru? Almanca konuşmayı şart koştu mu? Ben de 10 gün sonra vize mülakatına gireceğim, biraz bilgi verebilirseniz sevinirim.
Mülakata İstanbul Başkonsolosluğu'nda mı gireceksiniz?

DiorUC

Mesaj gönderen DiorUC » Pzt Kas 07, 2022 2:12 am

marchisio yazdı: Pzt Kas 07, 2022 1:58 am Mülakata İstanbul Başkonsolosluğu'nda mı gireceksiniz?
evet, orada gireceğim. sizin de benden bir gün önceymiş sanırım gelişmeleri bildirirseniz çok mutlu olurum.
daha önce 52F mülakatına girip çıkan arkadaşlar kendilerine sorulan soru kalıplarını paylaşabilirlerse sevinirim.

marchisio

Mesaj gönderen marchisio » Pzt Kas 07, 2022 3:06 am

Tabii mülakat sonrası mümkün olan ilk fırsatta gelişmeleri forumla paylaşacağım. Sizinle başvuru atama sürecimiz de çok benzer mülakat öncesi gerekli evraklar hususunda sormak istediğim detaylar var, isterseniz iletişim adreslerimizi edinelim

marchisio

Mesaj gönderen marchisio » Pzt Kas 07, 2022 3:07 am

DiorUC yazdı: Pzt Kas 07, 2022 2:12 am evet, orada gireceğim. sizin de benden bir gün önceymiş sanırım gelişmeleri bildirirseniz çok mutlu olurum.
daha önce 52F mülakatına girip çıkan arkadaşlar kendilerine sorulan soru kalıplarını paylaşabilirlerse sevinirim.
Tabii mülakat sonrası mümkün olan ilk fırsatta gelişmeleri forumla paylaşacağım. Sizinle başvuru atama sürecimiz de çok benzer mülakat öncesi gerekli evraklar hususunda sormak istediğim detaylar var, isterseniz iletişim adreslerimizi edinelim

DiorUC

Mesaj gönderen DiorUC » Pzt Kas 07, 2022 7:45 am

marchisio yazdı: Pzt Kas 07, 2022 3:07 am Tabii mülakat sonrası mümkün olan ilk fırsatta gelişmeleri forumla paylaşacağım. Sizinle başvuru atama sürecimiz de çok benzer mülakat öncesi gerekli evraklar hususunda sormak istediğim detaylar var, isterseniz iletişim adreslerimizi edinelim
Tabi olur, mail adresinizi yazın, ilk fırsatta size ulaşırım.