Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

ÖSYM Kabul Belgesi Geçerlilik Süresi

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
KEINEBEGRENZUNG

ÖSYM Kabul Belgesi Geçerlilik Süresi

Mesaj gönderen KEINEBEGRENZUNG » Cmt Eki 05, 2019 1:02 pm

Almanya'daki üniversitelere başvurmak için kullandığımız Ösym kabul belgesinin geçerlilik süresi ne kadar?
"Insubordination may only be the evidence of a strong mind"

Mnrl89

Re: ÖSYM Kabul Belgesi Geçerlilik Süresi

Mesaj gönderen Mnrl89 » Cmt Eki 05, 2019 2:39 pm

Burdan ÖSYM belgenin geçerlilik durumunu araştırabilirsin:

https://www.uni-assist.de/tools/check-hochschulzugang/

Kullanıcı avatarı
KEINEBEGRENZUNG

Mesaj gönderen KEINEBEGRENZUNG » Cmt Eki 05, 2019 3:32 pm

Mnrl89 yazdı: Cmt Eki 05, 2019 2:39 pm Burdan ÖSYM belgenin geçerlilik durumunu araştırabilirsin:

https://www.uni-assist.de/tools/check-hochschulzugang/
Ne kadar süre geçerli olduğunu bulamadım almancam yeterli değil o site için ama testi kendime göre doldurdum alta kopyaladığım sonucu verdi. Başvuru yapabileceğimi söylüyor galiba ama son paragraftaki ön koşulda ne demek istiyor tam anlayamadım. Ben kabul belgesinin 1 yıl geçerli olduğunu biliyorum ama 2 yıl diyenler de var emin değilim 2 yıl ise planlarımı değiştirebilirim o yüzden önemli benim içim. Belgeyi aldıktan sonra ne zamana kadar almanyadaki üniversitelere başvurmak için kullanabilirim bunu öğrenmeye çalışıyorum belgemin geçerli olduğunu biliyorum. Yanıtladığın için sağol, umarım bilen birisi görür burayı

Ihre Zugangsmöglichkeit:

Mit Ihrer Vorbildung haben Sie einen direkten fachgebundenen Zugang. Damit können Sie sich direkt an einer deutschen Hochschule für ein Studium in der Fachrichtung Ihrer Hochschulaufnahmeprüfung und für benachbarte Fächer bewerben.

Voraussetzung ist, dass eine Zuweisung zu einem vierjährigen Lisans-/Mühendis-/Bachelor-Studiengang an einer Fakultät im Präsenzstudium erfolgt ist.

Mnrl89

Mesaj gönderen Mnrl89 » Cmt Eki 05, 2019 5:15 pm

Başvurabilirsin tek gerekli olan 4 yıllık bir lisans programını kazanmış olmanız diyor. Kabul belgesi dediğiniz herhangi bir bölüme girmiş olduğunuzu gösteren belge değil mi?

Ben kendimden örnek vereyim. 2008 ÖSYS sonucumla (4 yıllık bölümü kazandığımı gösteren) bu sene FU Berlin'den lisans kabulu aldım.

Kullanıcı avatarı
KEINEBEGRENZUNG

Mesaj gönderen KEINEBEGRENZUNG » Cmt Eki 05, 2019 5:57 pm

Mnrl89 yazdı: Cmt Eki 05, 2019 5:15 pm Başvurabilirsin tek gerekli olan 4 yıllık bir lisans programını kazanmış olmanız diyor. Kabul belgesi dediğiniz herhangi bir bölüme girmiş olduğunuzu gösteren belge değil mi?

Ben kendimden örnek vereyim. 2008 ÖSYS sonucumla (4 yıllık bölümü kazandığımı gösteren) bu sene FU Berlin'den lisans kabulu aldım.
Sen ciddi misin? Evet tam olarak o belgeyi kastediyorum bu sene kazandım bir bölümü. Bu belgeyi almanyadaki üniversitelere başvurmak için ne zamana kadar kullanabilirim diye araştırıyordum da senin yazdığına göre bir süresi yok galiba doğru mu anladım acaba? Çünkü ben 2 yıl diye duymuştum ya da biliyordum diyelim. Bu konuda net bilgi arıyordum süresi yok diyorsun yani öyle mi anlamalıyım? Bu arada sen onca yıl aradan sonra nasıl lisans kabulu aldın en az 28 yaşında olmalısın diye tahmin ediyorum helal olsun gerçekten

Mnrl89

Mesaj gönderen Mnrl89 » Cmt Eki 05, 2019 6:35 pm

Kabul aşamasında problem yok yaşa bakmıyorlar. Ben yurtdışında lisans okudum ama bitirmedim, aramızda 40-50 yaşında olanlar vardı tüm Dünya'dan. Tek şey burada hangi bölümü kazandıysan ona denk gelen bir fakültede bölüme başvurabiliyorsun.

Mesela burada endüstri mühendisliğine girdin diyelim, fen bölümü olan meteoroloji bölümüne de başvurup kabul alabiliyorsun ama sosyal bölümler olmuyor.

Kullanıcı avatarı
KEINEBEGRENZUNG

Mesaj gönderen KEINEBEGRENZUNG » Cmt Eki 05, 2019 7:01 pm

Biliyorum o konudan haberim var. Neticeye gelirsek bu sene kazandığım belgeyle 1.5-2 sene sonra başvuru yapsam belgem hala geçerli oluyor yani. Çünkü şuan goethede kursa gidiyorum bu bir süre sürecek ve ondan sonra işlemlere başlayacağım. 1 ya da 2 yıl geçtikten sonra tekrar üni sınavına girip yeni bir kabul belgesi alma gibi bir durum gerekmiyor yani?

Mnrl89

Mesaj gönderen Mnrl89 » Cmt Eki 05, 2019 7:04 pm

Eğer olur da yeni bir kural çıkmazsa 2030'da bile başvurabilirsin. Vize görüşmesinde bu senelerde naptın neden direk başvurmadın derlerse yabancı dil kursunu burada yapıp öyle gitmek istedim dersin. Problem yok yani, eğer herhangi bir sorun olursa direkt DAAD'ı ara onlar daha çabuk cevap verirler.

Kullanıcı avatarı
KEINEBEGRENZUNG

Mesaj gönderen KEINEBEGRENZUNG » Cmt Eki 05, 2019 7:08 pm

Anladım teşekkür ederim iyi günler iyi forumlar

overthinker

Mesaj gönderen overthinker » Çrş May 12, 2021 3:12 am

Mnrl89 yazdı: Cmt Eki 05, 2019 5:15 pm Başvurabilirsin tek gerekli olan 4 yıllık bir lisans programını kazanmış olmanız diyor. Kabul belgesi dediğiniz herhangi bir bölüme girmiş olduğunuzu gösteren belge değil mi?

Merhaba,
- 2013 ÖSYM sonuç belgemi bu yıl için kullanabilir mym?
-İngilizce öğr mezunuyum hangi lisans programlarına başvurabilirim?

Atden

Mesaj gönderen Atden » Cum Haz 02, 2023 8:39 am

Aynı merakı bende yaşıyorum, planlarımı duruma göre değiştirebilirim. Türkiye'de İtü Makine'ye kayıtlıyım ve dondurmuştum. Şu an Almanya'da Duisburg Essen'in B1 gerektiren programından kabulum var, yarım dönem daha dil okuluna gidip C1 alıp RWTH Aachen'a başvurmayı düşünüyorum. Halihazırda Almanya'dayım.

Bazı sitelerde ÖSYM belgesinin bir yıl geçerli olduğu yazıyor, bazılarında 3 diyor.

Sizce dil okuluna devam edip gelecek yıl yaz dönemine başvurabilir miyim, 2022 tarihli ÖSYM sonuç belgem ile. RWTH Aachen düşünüyorum.

Teşekkürler

no911

Mesaj gönderen no911 » Cum Haz 02, 2023 1:30 pm

Atden yazdı: Cum Haz 02, 2023 8:39 am Aynı merakı bende yaşıyorum, planlarımı duruma göre değiştirebilirim. Türkiye'de İtü Makine'ye kayıtlıyım ve dondurmuştum. Şu an Almanya'da Duisburg Essen'in B1 gerektiren programından kabulum var, yarım dönem daha dil okuluna gidip C1 alıp RWTH Aachen'a başvurmayı düşünüyorum. Halihazırda Almanya'dayım.

Bazı sitelerde ÖSYM belgesinin bir yıl geçerli olduğu yazıyor, bazılarında 3 diyor.

Sizce dil okuluna devam edip gelecek yıl yaz dönemine başvurabilir miyim, 2022 tarihli ÖSYM sonuç belgem ile. RWTH Aachen düşünüyorum.

Teşekkürler
Bu konuda OSYM belgesi ile ilgili cok kulaktan dolma bilgiler mevcut maalesef. Dogrusu ise, bazi universiteler belgeyi 10 yil tanir, bazilari ise sinirsiz. Basvuru periyotlarini tam bilmiyorum fakat belgen gecerli olur yani.

Deniz Cesitci

Mesaj gönderen Deniz Cesitci » Cum Kas 17, 2023 12:18 pm

2019’da yazan arkadaslar basvuru yaptiniz mi su an okuyor musunuz durum nedir gecerlilik suresiyle ilgili?