Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya da iş/staj

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
akff

Almanya da iş/staj

Mesaj gönderen akff » Prş Eyl 26, 2019 11:05 pm

Merhabalar.
Ben elektrik elektronik mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Almanyada yüksek lisans yapmak istiyorum, fakat bloke hesap galiba 10 bin euronun üzerine çıkmış. Güncel kur ile bunu karşılamam imkansız. Bende önümüzde ki aylarda goethe b1 almak için çalışıyorum. Eger B1 i alırsam Almany da direk iş/staj bulma ihtimalim nedir? Nasıl bir yol izlemeliyim? Nasıl iş bulma şansımı arttırabilirim. Eğer staj bulursam, staj bittikten sonra kalıcı iş bulma ihtimalim varmı? Zaten orada oturma ve çalışma izni alırsam yüksek lisans yapmayı da planlıyorum. Bilgisi olanlar beni aydınlatabilir mi?

selen

Re: Almanya da iş/staj

Mesaj gönderen selen » Cum Eyl 27, 2019 10:23 pm

Deneyimlerime dayanarak cevap veriyorum kesin doğru olduğunu iddia etmiyorum.
yani genelde iyi almanca seviyesi istiyorlar (B2-c1) arası onun dışında, sen almanyada işe başvuranlardan çok üst niteliklerde olacaksın ki senin için iş vizen için falan uğraşsınlar. Tamam genç nüfus az almanyada da o kadar da az değil.( Ben almanyada master yapıyorum ve çoğu başvurumdan çağırılmadan red yiyorum.) Senin alanındaki iş olanakları nasıl bilmiyorum ama genelde kendi vatandaşlarına öncelik veriyorlar doğal olarak. Zor direk iş bulman yeni mezun olarak. Staj bulabilirsen tabi şansın artabilir.

akff

Re: Almanya da iş/staj

Mesaj gönderen akff » Çrş Eki 02, 2019 12:45 am

Söylediklerine hak verdim. Araştırmalarıma göre Almanya da elektrik, elektronik, haberleşme, kontrol, yazılım ve proje çizme alanlarında açık fazla. Çok da fazla iş ilanı var. Ben de kendi çapımda kendimi geliştirmeye çalışıyorum.(sürekli robot yapıyorum ve yazılım çalışıyorum). Staj daha çok istiyorum aslında. Hem almanca eksiklerimi tamamlama hem de pratik eksiklerimi tamamlama zamanım olacak. Bahar dönemi başvurulara başlayacağım. Umudum var ;)