Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Öğrenci Olunmadığı İçin AT11 Belgesi Alamamak

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
NoNick01

Öğrenci Olunmadığı İçin AT11 Belgesi Alamamak

Mesaj gönderen NoNick01 » Sal Eyl 17, 2019 3:14 pm

Selamun aleyküm,

AT11 belgesini almak için SGK'ya gittiğimde öğrenciliğimin olmadığını ve bu belgeyi alamayacağımı söylediler. Direk kabul belgemin ve YÖK denklik belgesinin olduğunu söylememe rağmen. Sonrasında SGK'yı aradım, onlarda aynı şeyi söylediler. Lakin forumda kabul belgesi ile AT11 alan bir çok kişi var. Memurlar yanlış mı biliyor? Eğer öyle ise Ankara'dan alabilir miyiz bu belgeyi ikametgâhın Adana'da olmasına rağmen?

Yardımlarınız için sağolun

ulkuton

Re: Öğrenci Olunmadığı İçin AT11 Belgesi Alamamak

Mesaj gönderen ulkuton » Sal Eyl 17, 2019 3:29 pm

Merhaba, ben de şahsen kabul belgemle aldım sadece öğrenci belgem olduğu zaman onlara bir yakınım aracılığıyla iletmemi istediler. Ben Bursa'dan aldım ama ikamet yerim olmayan İstanbul'dan alsam sorun olur mu diye sormuştum gitmeden. Bir engeli yok ama AT-11 ile ilgili sonraki her işlemi, (süresini uzatma işlemi vs gibi) aynı SGK'dan yapmanız gerektiği için ikamet ettiğiniz yer olsa sizin için daha iyi olur demişlerdi bana. Benim bu AT-11 konusunda anladığım kadarıyla biraz memurların insiyatifine kalıyor. Çünkü ben de başka bir SGK'yı aradığımda işi yeni bıraktığım için AT-11 veremeyeceklerini söylemişlerdi ama Bursa'daki SGKdan alabildim.

NoNick01

Mesaj gönderen NoNick01 » Sal Eyl 17, 2019 5:37 pm

ulkuton yazdı: Sal Eyl 17, 2019 3:29 pm Merhaba, ben de şahsen kabul belgemle aldım sadece öğrenci belgem olduğu zaman onlara bir yakınım aracılığıyla iletmemi istediler. Ben Bursa'dan aldım ama ikamet yerim olmayan İstanbul'dan alsam sorun olur mu diye sormuştum gitmeden. Bir engeli yok ama AT-11 ile ilgili sonraki her işlemi, (süresini uzatma işlemi vs gibi) aynı SGK'dan yapmanız gerektiği için ikamet ettiğiniz yer olsa sizin için daha iyi olur demişlerdi bana. Benim bu AT-11 konusunda anladığım kadarıyla biraz memurların insiyatifine kalıyor. Çünkü ben de başka bir SGK'yı aradığımda işi yeni bıraktığım için AT-11 veremeyeceklerini söylemişlerdi ama Bursa'daki SGKdan alabildim.
Merhaba, ben de aynı şeyleri söyledim fakat memurların durumlarını biliyorsunuz. Bir şey bilmezler ve sormazlar bilseler dahi bu bilgi standart değil. Geneli değil tabi ki ama durum maalesef bu şekilde.

Sizi de tebrik ederim uğraşıp alabilmişsiniz belgeyi.

Wolf123

Mesaj gönderen Wolf123 » Sal Eyl 17, 2019 10:18 pm

Benim kendi kişisel tespitim genellikle küçük şehirde olan Sgk memurları pek iş bilmiyor. Ben kendi AT/11 imi ön kabul belgesi ile ankaradan almıştım. Sonra ben almanyadayken ailemin belgeyi alıp bana yollaması gerekmisti ve küçük şehirden almaya çalıştilar. Ordaki görevi sanırım bu belgeyi hayatında ilk defa duymuş olacak ki öyle bir belge yok vs demiş. Sonra ailem beni aradığında dedim görevli ile ben konuşayım telefonu bana verin. Sonra ben biraz sert konuştum işte işinizi bilmiyorsanız ankarayi arayıp sorun. Bu belge benim yasal hakkım vs vs. Sonra adamlar ankaraya telefon edip sormuslar nasıl verilir vs sonra aileme vermişler. Yani genelde insiyatif değil ama benim tahminim memurların iş bilmemezliğinden kaynaklanıyor. Bence gerekirse sert konuşun, ankarayi arayıp sormalarını falan sert bir dille söyleyin.

NoNick01

Mesaj gönderen NoNick01 » Çrş Eyl 18, 2019 12:45 pm

Wolf123 yazdı: Sal Eyl 17, 2019 10:18 pm Benim kendi kişisel tespitim genellikle küçük şehirde olan Sgk memurları pek iş bilmiyor. Ben kendi AT/11 imi ön kabul belgesi ile ankaradan almıştım. Sonra ben almanyadayken ailemin belgeyi alıp bana yollaması gerekmisti ve küçük şehirden almaya çalıştilar. Ordaki görevi sanırım bu belgeyi hayatında ilk defa duymuş olacak ki öyle bir belge yok vs demiş. Sonra ailem beni aradığında dedim görevli ile ben konuşayım telefonu bana verin. Sonra ben biraz sert konuştum işte işinizi bilmiyorsanız ankarayi arayıp sorun. Bu belge benim yasal hakkım vs vs. Sonra adamlar ankaraya telefon edip sormuslar nasıl verilir vs sonra aileme vermişler. Yani genelde insiyatif değil ama benim tahminim memurların iş bilmemezliğinden kaynaklanıyor. Bence gerekirse sert konuşun, ankarayi arayıp sormalarını falan sert bir dille söyleyin.
Sorun şu ki SGK'yı aradığımda o da aynı şeyleri söylüyor. Yani bu iş böyle yapılıyor, işinizi düzgün yapmıyorsunuz, bir şey bildiğiniz yok ve bundan da haberiniz yok çünkü sormuyorsunuz, şimdilik diyemiyoruz çünkü kime sorsan aynı şeyleri söylüyorlar. Memura sen emin misin, böyle bir durumla karşılaştın mı? Diye sorduğumda da yanındaki diğer memura sordu. O da tam karıştırdı, yok öğrenci olmanız lazım yok SGK'yı mı ne aramanız lazım yok bu lazım. Anlayacağınız bilmiyorlardan ziyade yanlış da biliyorlar ve bu sadece bir kaç kişiyle sınırlı değil.

Berkcnr

Mesaj gönderen Berkcnr » Çrş Eyl 18, 2019 5:14 pm

Ben öğrenci olmadığım için At11 alamıyorum. Yaptırdığım sağlık sigortası da 1 senelik fakat 92 güne kadar geçerliliği vardır devamında ülkeye giriş çıkış yapmanız gerekmektedir diyor. Şu anda henüz vize alma aşamasında olduğumdan ve Türkiyede olduğumdan Almanyada oturum gösteremiyorum ve ordan özel sağlık sigortası da yaptıramıyorum. Yani sigortam olmadığı için oraya gidemiyorum, oraya gidip ikamet gösteremediğim için sağlık sigortası yaptıramıyorum. Konu ile ilgili destek olursanız çok sevinirim.

peppybird

Mesaj gönderen peppybird » Çrş Eyl 18, 2019 7:19 pm

Istanbul, Findikli SGK‘daki görevli bana kabul belgesiyle 3 ay, ögrenci belgesiyle 6 ay verdiklerini söylemisti.

fgercek

Mesaj gönderen fgercek » Çrş Eki 02, 2019 3:26 am

peppybird yazdı: Çrş Eyl 18, 2019 7:19 pm Istanbul, Findikli SGK‘daki görevli bana kabul belgesiyle 3 ay, ögrenci belgesiyle 6 ay verdiklerini söylemisti.
Ben Kartal Sgk'dan alamıyorum. Siz Fındıklı'dan kabul belgesiyle alabildiniz mi?

peppybird

Mesaj gönderen peppybird » Pzr Eki 06, 2019 5:12 pm

fgercek yazdı: Çrş Eki 02, 2019 3:26 am Ben Kartal Sgk'dan alamıyorum. Siz Fındıklı'dan kabul belgesiyle alabildiniz mi?
Ben maalesef henüz alamadım.

saliyliy

Mesaj gönderen saliyliy » Cum Eki 11, 2019 11:12 pm

Merhabalar ayni durumu ben de yasadim. Gecen sene Fethiyede dil kursu icin AT11 istedim , ögrenci olmaniz lazim Mugla merkezde yapmaniz lazim dediler. Bu sene Iskenderunda ben Almanyada ögrenciyim AT11 istiyorum dedim . Memur kabul belgesiz, ögrenci belgesiz direk 5 dakikada 3 Aylik AT11 verdi. Ama Iskenderundaki memurda bunu sadece yilda 2 defa alabilirsin ve her seferinde 3 aylik alabilirsin yani 6 ay AT11 ile bedava, 6 ay da kendin karsilaman gerekecek vs demisti. Kisacasi herkes ayri telden caliyor. Ayrica bu konuda Izmir SGK nin iyi oldugunu soyledi birkac arkadas ama bilmiyorum.

Kolay gelsin.