Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Dil Sınavları: DSH, TestDaF, Goethe GDS, telc C1

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Dil Sınavları: DSH, TestDaF, Goethe GDS, telc C1

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Prş Eyl 12, 2019 3:49 pm

Merhaba arkadaşlar,

Kısa kısa tecrübelerimi ve tavsiyelerimi paylaşacağım.

TestDaF: iyi bir hazırlık ile sınav sistemine hakim olup rahatlıkla, yazma ve konuşma kısımlarını da geçebilirsiniz. 4x4x3x3 aldım.

Goethe GDS: eğer hukuk, tıp, dilbilim okumayacaksanız girmek zorunda olmadığınız sınav. C2 seviyesinde. Eğer okuma ve dinleme pratiğiniz iyi ise C1.2'de iseniz rahatlıkla %60 civarında alabilirsiniz. Konuşma ve yazma ise benim için aşırı zordu.

Telc C1 Hochschule: bulaşmayın kardeşlerim, canlar, bulaşmayın. Ne yaptıklarını, neden yaptıklarını kestiremedim henüz.

DSH: kabul aldığınız okullarda ve/veya katılım sağladığınız kurs sonunda çok rahat geçebileceğinize inandığım bir sınav bu. Wissenschaftliche Strukturen sizi korkutmasın, örnek sınavı alıp çözün. Özet çıkarmayı öğrenin. Sanırım bütün sınavlar arasında en çok hoşuma giden buydu. Sonuç bekliyorum, güncellerim.

P.S.: Ne yapıyoruz? telc'ten uzak duruyoruz! Çok güzel.

Başarılar hepinize, Almanya'dan selamlar ve sevgiler!
Kölle Alaaf!
Kimim ben? : viewtopic.php?f=2&t=13686

hakanmetn

Re: Dil Sınavları: DSH, TestDaF, Goethe GDS, telc C1

Mesaj gönderen hakanmetn » Prş Eyl 12, 2019 5:07 pm

:) vielen Dank 🍃😉

Kullanıcı avatarı
Informatiker

Mesaj gönderen Informatiker » Prş Eyl 12, 2019 5:57 pm

Şimdi bu sınavlar hakkında bu tarz önyargılı bir yaklaşımda bulunmak, yeni gelecek veya hali hazırda dil sınavına hazırlanan arkadaşlar için yanıltıcı olabilir. Direkt uzak durun demektense bir ‘kişisel’ yorum yapmak daha mantıklı olur diye düşünüyorum. Ben halihazırda 4 senedir Almanya’da yaşıyorum. İlk senemde standart olarak dil sınavı hazırlığı yaptım ve Almanya’da bulunduğum 8. ayımda dil sınavını verdim. Bu süreçte DSH , Telc ve Testdaf tecrübelerim oldu ve üçünüde geçtiğim için bu yorumu yapma hakkını görüyorum kendimde. DSH ve Telc yapı olarak testdafdan biraz farklı ama kendi içlerinde birbirine benzeyen sınavlar. Testdaf ise yapısı gereği B1 ve C1 arası sorulardan oluşan bir içeriğe sahip. Buradaki çoğu arkadaşımıza Telc in zor gelmesinin sebebi adı üstünde C1 sınavı olduğundan sınavın her bölümünde o seviyede sorularla karşılaşılmasıdır. Testdafın daha geçilmesi rahat olan ( bakın kolay değil ‘rahat’) bir sınav olduğunu bende düşünüyorum keza ilk denememde 4-4-5-5 almıştım zamanında; ve fakat bu sınavın handikapı sonuçlarının çok geç açıklanması ve gelecek sınavın sizin girdiğiniz sınavın sonuçları açıklanmadan başvuru süresi genellikle bittiğinden eğer geçtiğinizden emin olamıyorsanız dolaylı yoldan önünüzdeki sınava başvurmaya yönelten güzel bir ticari pazarlama taktiğidir bana göre. Bu yüzden bende o zamanlar aynı bu olayı yaşadığım için arada telc ve dsh ya kayıt olmuştum. Çünkü olası bir testdafdan kalma durumunda bir sonraki sınavın sonuçları okulumun kayıt tarihinin bitişinden 2 gün sonrasında açıklanacaktı. Telc in bu konuda avantajı ise bir çok şehirde her ay neredeyse her hafta bir sınav bulabilmeniz ve sonuçlarının çok daha hızlı açıklanması. Dezavantaj ise yukarıda da bahsettiğim gibi içerik olarak Testdaf’dan biraz daha zor. Canavar gözüyle bakmayın yani :)
Georg-August Universität
Angewandte Informatik

kdemir

Mesaj gönderen kdemir » Prş Eyl 12, 2019 6:41 pm

Şöyle söyleyeyim. TestDaF, DSH geçemeyen bir arkadaşım Telc C1i geçti. Sana bağlı şey. Ya da şans

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Prş Eyl 12, 2019 8:17 pm

Arkadaşlar her biriniz birbirinden güzel yorumlar yapmışsınız teşekkür ederim. Direkt uzak durun dememin sebebini kesinlikle detaylandırmam gerekirdi. Metin yazma bölümünde 0 puan vermek gibi bir hataya düştüklerini düşünüyorum, bu sebeple kızgınlıkla yazılmış ama buna rağmen kişisel fikirlerimi barındıran bir post yukarıdaki. Kimi de Goethe GDS'i geçebiliyor hiç sorun yaşamadan.

Not: Yaptığım yorumlar tamamen kişisel tecrübelerimden yola çıkarak yazılmıştır, kendinize uygun sınav tarzını bulup ona göre hazırlanmakta özgürsünüz. Bunu rehber olarak kabul edip de tamamen telc veya benzeri sınavlara önyargı oluşturmak istemem. Bende böyleydi.
Kölle Alaaf!

kubilayxahin

Mesaj gönderen kubilayxahin » Pzt Eyl 16, 2019 11:47 pm

fingerspitzengefuehl yazdı: Prş Eyl 12, 2019 8:17 pm Arkadaşlar her biriniz birbirinden güzel yorumlar yapmışsınız teşekkür ederim. Direkt uzak durun dememin sebebini kesinlikle detaylandırmam gerekirdi. Metin yazma bölümünde 0 puan vermek gibi bir hataya düştüklerini düşünüyorum, bu sebeple kızgınlıkla yazılmış ama buna rağmen kişisel fikirlerimi barındıran bir post yukarıdaki. Kimi de Goethe GDS'i geçebiliyor hiç sorun yaşamadan.

Not: Yaptığım yorumlar tamamen kişisel tecrübelerimden yola çıkarak yazılmıştır, kendinize uygun sınav tarzını bulup ona göre hazırlanmakta özgürsünüz. Bunu rehber olarak kabul edip de tamamen telc veya benzeri sınavlara önyargı oluşturmak istemem. Bende böyleydi.
Hatirladigim kadariyla yazili kisimda herhangi bir bölümde 0 alirsaniz diger bölümlerden de direkt 0 almis sayiliyorsunuz.

Onun haricinde telc C1 haric diger sinavlari denemedim. Ama bu sinav özelinde 4 ayda beni 4 yil yaslandirdigini söyleyebilirim.

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Çrş Eyl 18, 2019 9:12 pm

kubilayxahin yazdı: Pzt Eyl 16, 2019 11:47 pm Hatirladigim kadariyla yazili kisimda herhangi bir bölümde 0 alirsaniz diger bölümlerden de direkt 0 almis sayiliyorsunuz.

Onun haricinde telc C1 haric diger sinavlari denemedim. Ama bu sinav özelinde 4 ayda beni 4 yil yaslandirdigini söyleyebilirim.
Umarım sonunda başarmışsındır.
Şu an telc umrumda değil açıkçası DSH'yı geçtiğim için.
Kölle Alaaf!

derdiedas

Mesaj gönderen derdiedas » Çrş Eyl 18, 2019 10:40 pm

fingerspitzengefuehl yazdı: Prş Eyl 12, 2019 3:49 pm Merhaba arkadaşlar,

Kısa kısa tecrübelerimi ve tavsiyelerimi paylaşacağım.

TestDaF: iyi bir hazırlık ile sınav sistemine hakim olup rahatlıkla, yazma ve konuşma kısımlarını da geçebilirsiniz. 4x4x3x3 aldım.

Goethe GDS: eğer hukuk, tıp, dilbilim okumayacaksanız girmek zorunda olmadığınız sınav. C2 seviyesinde. Eğer okuma ve dinleme pratiğiniz iyi ise C1.2'de iseniz rahatlıkla %60 civarında alabilirsiniz. Konuşma ve yazma ise benim için aşırı zordu.

Telc C1 Hochschule: bulaşmayın kardeşlerim, canlar, bulaşmayın. Ne yaptıklarını, neden yaptıklarını kestiremedim henüz.

DSH: kabul aldığınız okullarda ve/veya katılım sağladığınız kurs sonunda çok rahat geçebileceğinize inandığım bir sınav bu. Wissenschaftliche Strukturen sizi korkutmasın, örnek sınavı alıp çözün. Özet çıkarmayı öğrenin. Sanırım bütün sınavlar arasında en çok hoşuma giden buydu. Sonuç bekliyorum, güncellerim.

P.S.: Ne yapıyoruz? telc'ten uzak duruyoruz! Çok güzel.

Başarılar hepinize, Almanya'dan selamlar ve sevgiler!
5 kere Telc, 2 kere DSH başarısızlığından sonra dediklerine katılıyorum.Keşke en başından Telc'in böyle lanet bir şey olduğunu bilip dsh veya testdaf yönelik bir kursa gitseydim.Dsh ya ilk girdiğimde hiçbir şey bilmeden girdim.İkincisinde ise 2 ay hazırlanıp girdim.Sonuç aynı oldu :D Sizce dsh için ne yapmak lazım? Essen de girdim ve sınav textproduktion hariç gayet kolaydı buna rağmen DSH-1 bile alamadım.Bir dahakine Aachen ı düşünüyorum.Ne tavsiye edersiniz nerede yanlış yapıyorumdur sizce?

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Prş Eyl 19, 2019 12:38 am

derdiedas yazdı: Çrş Eyl 18, 2019 10:40 pm 5 kere Telc, 2 kere DSH başarısızlığından sonra dediklerine katılıyorum.Keşke en başından Telc'in böyle lanet bir şey olduğunu bilip dsh veya testdaf yönelik bir kursa gitseydim.Dsh ya ilk girdiğimde hiçbir şey bilmeden girdim.İkincisinde ise 2 ay hazırlanıp girdim.Sonuç aynı oldu :D Sizce dsh için ne yapmak lazım? Essen de girdim ve sınav textproduktion hariç gayet kolaydı buna rağmen DSH-1 bile alamadım.Bir dahakine Aachen ı düşünüyorum.Ne tavsiye edersiniz nerede yanlış yapıyorumdur sizce?
Ben hatalarımdan ders alıyorum diyebilirim. Hatalarımı sıralı bir biçimde açıklamayı tercih ediyorum bu yüzden:

1- Çeşitli sınavlara girmek. TestDaF'a ya da diğerlerine katılmadan önce örnek sınavlar çözdüm. Bana en yakını TestDaF idi ama maalesef bilgisayara konuşma fikri ve 3 puan almış olmam moralimi bozmuştu. Sadece bu sınava yönelik çalışmış olsaydım eminim ki çok daha başarılı olacaktım. İstersr üçüncü denemede olsun ama böyle bir hayalkırıklığı olmayacaktı.

2- İlk maddeyle bağlantılı olarak, sınav türü, mekan, zaman hepsi önemli rol oynuyor. Ben şehirdışından saatler süren yolculuklar sonrasında giriyordum. DSH'yı da anlatayım; uçağım 5 saat sürdü, sınav sabah 9'daydı. Gece 3.30'da havalimanındaydım, 4 saat anca uyumuşumdur.

3- Textproduktion: Yazı yazmıyoruz. Türkçe bile sadece sosyal medyadaki yazışmalarımız kadar kullanıyoruz. Okuma alışkanlığı da çok önemli bu noktada, çünkü fikir sahibi olmak adına makaleler vs okumak gerekiyor, konu iklim vs olunca. Ben böyle aman aman sınava kesin çok çalışmalıyım modunda değildim çünkü alanım zaten Almanca idi. 2 yıllık bir aradan sonra 350 kelime yazmak telc için, zordu benim için. DSH'da ise ortalama250 kelime (değişebilir merkeze göre). Açık konuşmak gerekirse önce Mindmap oluşturuyorum, tema ile ilgili ana başlıklar, o başlıkların kelimelerini çıkarıyorum ama aklıma ilk gelen şeyler. Mesela otomotiv: elektrik, makine, endüstri, doğa, sanayi, çevre, iklim, hava kirliliği, toplum, ulaşım... Buna benzer ama daha düzenli bir Mindmap ile başlıyorum. Pro Contra liste yapıyorum devamında. Bütün bunlar 10 dk sürüyor.

4- Kelime bilgisi, buna da bol bol okumak ve kendi kelime listemizi, sözlükçe, terimce adına ne dersek, oluşturmak gerekiyor.
Alman arkadaşlarım için bile çevre konulu kompozisyon yazmak bir de bunu sınav ortamında stresle yazmak zor oluyordu. Bunu unutmamak gerekir ki, bizim anadilimiz değil ama yabancı dil yeterliliğimiz ölçülüyor. Sınavın bizden ne istediğini anlamamız gerek.

Yukarıdakiler tamamen kişisel tecrübelere dayanarak yazıldı, uzman, gözetmen, temsilci vs değilim sadece sıradan bir öğrenciyim. Her sınavın kendine has bir tarzı var ama telc'in son zamanlarda özellikle yabancı forumlarda söylenen; adil davranmadığı ve bu süreci kötü yönettiği ile ilgili iddialar var.
Kölle Alaaf!

derdiedas

Mesaj gönderen derdiedas » Prş Eyl 19, 2019 2:08 am

fingerspitzengefuehl yazdı: Prş Eyl 19, 2019 12:38 am Ben hatalarımdan ders alıyorum diyebilirim. Hatalarımı sıralı bir biçimde açıklamayı tercih ediyorum bu yüzden:

1- Çeşitli sınavlara girmek. TestDaF'a ya da diğerlerine katılmadan önce örnek sınavlar çözdüm. Bana en yakını TestDaF idi ama maalesef bilgisayara konuşma fikri ve 3 puan almış olmam moralimi bozmuştu. Sadece bu sınava yönelik çalışmış olsaydım eminim ki çok daha başarılı olacaktım. İstersr üçüncü denemede olsun ama böyle bir hayalkırıklığı olmayacaktı.

2- İlk maddeyle bağlantılı olarak, sınav türü, mekan, zaman hepsi önemli rol oynuyor. Ben şehirdışından saatler süren yolculuklar sonrasında giriyordum. DSH'yı da anlatayım; uçağım 5 saat sürdü, sınav sabah 9'daydı. Gece 3.30'da havalimanındaydım, 4 saat anca uyumuşumdur.

3- Textproduktion: Yazı yazmıyoruz. Türkçe bile sadece sosyal medyadaki yazışmalarımız kadar kullanıyoruz. Okuma alışkanlığı da çok önemli bu noktada, çünkü fikir sahibi olmak adına makaleler vs okumak gerekiyor, konu iklim vs olunca. Ben böyle aman aman sınava kesin çok çalışmalıyım modunda değildim çünkü alanım zaten Almanca idi. 2 yıllık bir aradan sonra 350 kelime yazmak telc için, zordu benim için. DSH'da ise ortalama250 kelime (değişebilir merkeze göre). Açık konuşmak gerekirse önce Mindmap oluşturuyorum, tema ile ilgili ana başlıklar, o başlıkların kelimelerini çıkarıyorum ama aklıma ilk gelen şeyler. Mesela otomotiv: elektrik, makine, endüstri, doğa, sanayi, çevre, iklim, hava kirliliği, toplum, ulaşım... Buna benzer ama daha düzenli bir Mindmap ile başlıyorum. Pro Contra liste yapıyorum devamında. Bütün bunlar 10 dk sürüyor.

4- Kelime bilgisi, buna da bol bol okumak ve kendi kelime listemizi, sözlükçe, terimce adına ne dersek, oluşturmak gerekiyor.
Alman arkadaşlarım için bile çevre konulu kompozisyon yazmak bir de bunu sınav ortamında stresle yazmak zor oluyordu. Bunu unutmamak gerekir ki, bizim anadilimiz değil ama yabancı dil yeterliliğimiz ölçülüyor. Sınavın bizden ne istediğini anlamamız gerek.

Yukarıdakiler tamamen kişisel tecrübelere dayanarak yazıldı, uzman, gözetmen, temsilci vs değilim sadece sıradan bir öğrenciyim. Her sınavın kendine has bir tarzı var ama telc'in son zamanlarda özellikle yabancı forumlarda söylenen; adil davranmadığı ve bu süreci kötü yönettiği ile ilgili iddialar var.
Öncelikle tebrik ederim sınavı geçtiğin için darısı başıma diyorum...
Şansında çok büyük etkisi olduğunu düşünüyorum.Mesela aynı kurstan telc i 3. denemesinde geçen ama kursun bitirme sınavını geçemeyen arkadaşlarım oldu.O geçtiyse ben kesin geçerim dediğim insanlardı.Ama 5 kere girsemde yok abi olmuyor.En yüksek 88 aldım.Her seferinde lesen çok düşük geldi.Yazma kısmı ise bir türlü 28 üstüne çıkmadı.Sözlüyü ilkinde geçtiğim için TElc te ısrar ettim ve çok bir süre boşa çabaladım.
Şimdi de dsh ya yönelmeye başladım ancak iki kere girip 1 bile alamamak insanda umut falan bırakmıyor.

Textproduktionda anlamadığım nokta şu ki, grafiğin altında bazı maddeler oluyor.Mesela klimawandel konusunda bir grafik var.Altında onun sonucunda oluşan şeyler var maddeler halinde. 4 madde ve sonda üç nokta.Yan kısımda alınması gereken önlemler var yine 4-5 madde ve üç nokta.Sorularda da grafiği yorumla, sonuçlarını temellendir,ne yapılması gerekir söyle falan diyor.Yazarken altta verilen tüm maddeleri açıklayıp örnek mi vermem lazım yoksa kendim yeni maddeler bulup onları mı anlatmam lazım? Belkide burada yanış yapıyorumdur çünkü o kadar çok madde verince kendi bulabileceğim bir şey kalmıyor.

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Cum Eyl 20, 2019 12:33 am

derdiedas yazdı: Prş Eyl 19, 2019 2:08 am Öncelikle tebrik ederim sınavı geçtiğin için darısı başıma diyorum...
Şansında çok büyük etkisi olduğunu düşünüyorum.Mesela aynı kurstan telc i 3. denemesinde geçen ama kursun bitirme sınavını geçemeyen arkadaşlarım oldu.O geçtiyse ben kesin geçerim dediğim insanlardı.Ama 5 kere girsemde yok abi olmuyor.En yüksek 88 aldım.Her seferinde lesen çok düşük geldi.Yazma kısmı ise bir türlü 28 üstüne çıkmadı.Sözlüyü ilkinde geçtiğim için TElc te ısrar ettim ve çok bir süre boşa çabaladım.
Şimdi de dsh ya yönelmeye başladım ancak iki kere girip 1 bile alamamak insanda umut falan bırakmıyor.

Textproduktionda anlamadığım nokta şu ki, grafiğin altında bazı maddeler oluyor.Mesela klimawandel konusunda bir grafik var.Altında onun sonucunda oluşan şeyler var maddeler halinde. 4 madde ve sonda üç nokta.Yan kısımda alınması gereken önlemler var yine 4-5 madde ve üç nokta.Sorularda da grafiği yorumla, sonuçlarını temellendir,ne yapılması gerekir söyle falan diyor.Yazarken altta verilen tüm maddeleri açıklayıp örnek mi vermem lazım yoksa kendim yeni maddeler bulup onları mı anlatmam lazım? Belkide burada yanış yapıyorumdur çünkü o kadar çok madde verince kendi bulabileceğim bir şey kalmıyor.
derdiedas, çok üzgünüm gerçekten.
Textproduktion'da ben istedikleri maddelerden 2 tane seçmiştim. Konu neden her geçen sene daha çok yazılımcı istihdam ediliyor idi.
Grafik de 5 yılda bir ne kadar artış olmuş onu anlatıyordu.
Gözetmenin verdiği ipucu şuydu;
Bu grafiği daha önce hiç görmemiş birine anlatır gibi açıklayın. Giriş kısmında grafikle ilgili detaylar, konuyla ilgili metnin gidişatı (şurada şunu anlatacağım, sonra şuna değineceğim, sonra da bitiş...gibi)
Gelişme kısmına gelmeden önce Überleitung yazmalısın;
Yukarıdaki grafiğin verdiği bilgiler ışığında pozitif yanlarının yanında şunlara da değineceğim bir sonraki paragrafta...gibi şeyler yazabilirsin illa öyle yaz demiyorum sakın yanlış anlama, tam olarak hatırlamıyorum bile ne yazdığımı.
Yazılımın ne kadar gerekli olduğu, günlük hayatımız, küçük eşyalardan otonom araçlara kadar değindim. Contra olarak güvenlik endişesi vs.den bahsetmiştim sanırım. Eğer yeterli kelime bilgin varsa ve de gramerin iyiyse sana bir ipucu daha.
Konjunktion!!! Konjunktion!!! Konjunktion!!!
Cümleleri birbirine bağla, bağlaç kullan, şık olanlar olsun. İstersen sınavdan önce birkaçını ezberle kağıdın köşesine not al.
Ben bazı gramatik konularını yazmıştım.
Sowohl...als auch, je...desto, weder...noch, entweder...oder, wenn, da, weil, deshalb, außerdem, aufgrund, laut, gemäß, Genitiv, Konjunktiv I-II, Plusquamperfekt çok lazım değil ama şık durabilir : )
Buna benzer şeyler yaptım. Yukarıdaki gramer konuları hayatımı kurtardı çünlü testDaF bunları yazamamıştım heyecandan unutmuştum. Böylece değerlendirecek hoca da "eeh bu da b1 gramerini bile bilmiyor, c1 mi vercez şimdi?" diyebilir.

@derdiedas bol şans. Bunu okuyan okumayan herkese bol şans ve lütfen çalışın, ucundan dsh3'ü kaçırdım, hırslıyım biraz üzüldüm. Buna rağmen dsh2 yetiyor.

Sevgiler,

Fingerspitzengefühl'lendiniz!
Kölle Alaaf!

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Cum Eyl 20, 2019 12:54 pm

GÜNCELLEME!

Merhaba tekrardan,

Köln'deki DSH sınavının sözlü kısmını da geçmiş bulunmaktayım. DSH-3 aldım, sadece biraz daha akıcı konuşmam gerektiği söylendi.
Textproduktion en çok puanımın kırıldığı yermiş, dinleme ve okumadan birer puan daha alsaymışım DSH-3 ile son hedefim olan sertifikaya ulaşmış olacaktım. DSH-2 yetiyor kayıt için.

Sevgiler hepinize,

:*
Kölle Alaaf!

derdiedas

Mesaj gönderen derdiedas » Cmt Eyl 21, 2019 12:53 am

fingerspitzengefuehl yazdı: Cum Eyl 20, 2019 12:33 am derdiedas, çok üzgünüm gerçekten.
Textproduktion'da ben istedikleri maddelerden 2 tane seçmiştim. Konu neden her geçen sene daha çok yazılımcı istihdam ediliyor idi.
Grafik de 5 yılda bir ne kadar artış olmuş onu anlatıyordu.
Gözetmenin verdiği ipucu şuydu;
Bu grafiği daha önce hiç görmemiş birine anlatır gibi açıklayın. Giriş kısmında grafikle ilgili detaylar, konuyla ilgili metnin gidişatı (şurada şunu anlatacağım, sonra şuna değineceğim, sonra da bitiş...gibi)
Gelişme kısmına gelmeden önce Überleitung yazmalısın;
Yukarıdaki grafiğin verdiği bilgiler ışığında pozitif yanlarının yanında şunlara da değineceğim bir sonraki paragrafta...gibi şeyler yazabilirsin illa öyle yaz demiyorum sakın yanlış anlama, tam olarak hatırlamıyorum bile ne yazdığımı.
Yazılımın ne kadar gerekli olduğu, günlük hayatımız, küçük eşyalardan otonom araçlara kadar değindim. Contra olarak güvenlik endişesi vs.den bahsetmiştim sanırım. Eğer yeterli kelime bilgin varsa ve de gramerin iyiyse sana bir ipucu daha.
Konjunktion!!! Konjunktion!!! Konjunktion!!!
Cümleleri birbirine bağla, bağlaç kullan, şık olanlar olsun. İstersen sınavdan önce birkaçını ezberle kağıdın köşesine not al.
Ben bazı gramatik konularını yazmıştım.
Sowohl...als auch, je...desto, weder...noch, entweder...oder, wenn, da, weil, deshalb, außerdem, aufgrund, laut, gemäß, Genitiv, Konjunktiv I-II, Plusquamperfekt çok lazım değil ama şık durabilir : )
Buna benzer şeyler yaptım. Yukarıdaki gramer konuları hayatımı kurtardı çünlü testDaF bunları yazamamıştım heyecandan unutmuştum. Böylece değerlendirecek hoca da "eeh bu da b1 gramerini bile bilmiyor, c1 mi vercez şimdi?" diyebilir.

@derdiedas bol şans. Bunu okuyan okumayan herkese bol şans ve lütfen çalışın, ucundan dsh3'ü kaçırdım, hırslıyım biraz üzüldüm. Buna rağmen dsh2 yetiyor.

Sevgiler,

Fingerspitzengefühl'lendiniz!
Sözlü içinde tebrik ederim :)Artık kurtuldunuz darısı hepimizin başına... Bana 2 gelse yeter 3 benim için çok ütopik :D şu lanet sınavı artık geçsem yeter çünkü tam anlamıyla bıktım :D

Textproduktion'u tamemen yanlış yaptığımı siz anlatınca farkettim, çok teşekkür ederim.Yani ilk başta gidişatımı anlatmam gerektiğini bilmiyorum açıkçası kıimse de öğretmiyor yani nasıl textproduktion yazılır diye :( yazdığınız örnek bir yazı var mı? veya örnek bir textproduktion biliyor musunuz? Her yerde sadece grafik için olan Redemitteller var ama tamamen örnek bir yazı olmadığı için kimse doğrusunu bilmiyor :(

Umarım bende dsh 2 alırım ve sınavı geçtikten sonra tüm başarısızlıklarımı,hatalarımı,çıkardığım dersleri falan ve nasıl yapılması gerektiğini burada anlatırım :D Şuanda hayalimi yaşıyorsunuz resmen , tekrar tebrik ediyorum ve eğitim hayatınızda da başarılar diliyorum :)

Not: Eğer kaynaklarınızı, yararlı olacak şeyleri paylaşmak isterseniz çok çok minnettar olurum.

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Cmt Eyl 21, 2019 10:59 am

derdiedas yazdı: Cmt Eyl 21, 2019 12:53 am Sözlü içinde tebrik ederim :)Artık kurtuldunuz darısı hepimizin başına... Bana 2 gelse yeter 3 benim için çok ütopik :D şu lanet sınavı artık geçsem yeter çünkü tam anlamıyla bıktım :D

Textproduktion'u tamemen yanlış yaptığımı siz anlatınca farkettim, çok teşekkür ederim.Yani ilk başta gidişatımı anlatmam gerektiğini bilmiyorum açıkçası kıimse de öğretmiyor yani nasıl textproduktion yazılır diye :( yazdığınız örnek bir yazı var mı? veya örnek bir textproduktion biliyor musunuz? Her yerde sadece grafik için olan Redemitteller var ama tamamen örnek bir yazı olmadığı için kimse doğrusunu bilmiyor :(

Umarım bende dsh 2 alırım ve sınavı geçtikten sonra tüm başarısızlıklarımı,hatalarımı,çıkardığım dersleri falan ve nasıl yapılması gerektiğini burada anlatırım :D Şuanda hayalimi yaşıyorsunuz resmen , tekrar tebrik ediyorum ve eğitim hayatınızda da başarılar diliyorum :)

Not: Eğer kaynaklarınızı, yararlı olacak şeyleri paylaşmak isterseniz çok çok minnettar olurum.
Metin çalışması olarak internette "wie kann man erörterung schreiben" "wissenschaftliche texte schreiben" "wie kann man zusammenfassung schreiben" gibi şeylerle aratıp buldum, hoca yok, kurs yok, hatta metinlerimi doğrulayacak kimse yok, alman arkadaşlar vardı bu kez benim zamanım yoktu stresten yazamıyordum bir şey ama internette testdaf örneklerine de bak çok yakınlar metin yazmada.
Kölle Alaaf!

droyeed

Mesaj gönderen droyeed » Cmt Kas 07, 2020 3:53 pm

derdiedas yazdı: Prş Eyl 19, 2019 2:08 am Öncelikle tebrik ederim sınavı geçtiğin için darısı başıma diyorum...

Konuyu diriltmiş gibi oldum ama ben de size soraibilir miyim acaba TELC yazı kısmından nasıl 28 aldınız? Yani dinleme okuma kısmından süper yapmama rağmen 48 üzerinden 4 verdiler yazıda aşırı moralim bozuldu. Acaba TELC için de sizin verebileceğiniz taktikler var mıdır?

levo35

Mesaj gönderen levo35 » Prş Ağu 03, 2023 7:49 pm

Arkadaşlar ben böyle bir konu açıldığı için yorum bırakmak istedim. Goethe C2 : Großes Deutsches Sprachdiplom sınavını geçtim %60'lı düzeylerde.Sinava hazırlıksız girdim ama sebebi almanca dilini özümsemiş olmam 8 ay almanyada kaldım elektronik derslerini almanca gördüm çok fazla almanca ders videosu takip ettim ve konusulanlari rahatlıkla anlıyorum. Sonuçlarım Lesen:64 hören:63 schreiben:66 sprechen:60 . Arkadaşlar sinav çok zor okumada süre yetişmiyor öss yks Türkçede çıkan paragraf soruları gibi düşünebilirsiniz. Parçada anlam bütünlüğü çıkarım yapma ayrıntıları doğru okumak önemli. Dinleme kısmı çok sıkıntılı ben netflix dizilerini altyazisiz izleyecek düzeyde ve DW ZDF gibi kanallardaki yayınları da rahatlıkla anlayacak düzeyde almanca biliyorum ilk denememde yalnizca dinlemeden kaldım 54 puanla sorularda şıklar çeldirici dinlediğiniz parçada olmayan çok fazla detay çıkıyor ve bazı şıklar da anlam olarak yakın dinlediğinizi anlasanız ile şıkları çikaramayabilirsiniz o yüzden hazirlik gerekebilir. Ben dikkat eksikliğinden kaldığımı düşündüm ve ilk girdiğimde sınıfta Echo vardı anlaşılmıyordu parçalar bir daha girdim o modüle 63 aldım geçtim. Konuşma için Alman bir arkadaş bulun ve sohbet edin diyebilirim haha konu konusulan konu benim ilgi alanıma çok alakasizdi çok yorum yapamadım ama ileri düzeyde bağlaç cümle yapısı ve kelimeleri kullanınca ondan gecebildim. Yazma ise en rahat olduğum bölümdü Arkadaşlar ben sosyal medyada haber sayfalarini ve yorumlar kısmını çok sıkı takip ederim yazılan yorumlari inceleyip kullanılan kelime ve kalıpları öğrenmeye çalışırım sınavda da bir yorum yazısı istendi rahatlıkla yazdım . Gramer bölümü vardı orada birkaç dikkat hatam oldu ama geçmişim sonuçta 66 ile . Benim tecrübem bu şekilde. 2019'da Goethe B1 sınavını vermiştim 2023 Haziranda da C2 sınavını verdim sertifikayı iş başvurusunda kullanmayı düşünüyorum. Söyleyeceklerim bu kadar sorunuz olursa cevaplamaktan memnuniyet duyarım. İyi günler