Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

goethe zorunlu mu

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
debbie

goethe zorunlu mu

Mesaj gönderen debbie » Sal Eyl 03, 2019 5:35 pm

arkadaşlar merhaba, almanca öğrenimi için goethe'ye başlamayı planlıyorum fakat gördüm ki inanılmaz fazla başvuru oluyormuş ve çoğu kişi açıkta kalıyormuş. benim de vakit sorunum var bir an önce başlamam lazım. vize başvurusu yaparken bir tek goetheden alınan sertifikayı mı kabul ediyorlar? örnek veriyorum istanbul lisan merkezinin almanca kursuna gidip sertifika aldım, olmuyor mu?

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Re: goethe zorunlu mu

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Sal Eyl 03, 2019 5:54 pm

debbie yazdı: Sal Eyl 03, 2019 5:35 pm arkadaşlar merhaba, almanca öğrenimi için goethe'ye başlamayı planlıyorum fakat gördüm ki inanılmaz fazla başvuru oluyormuş ve çoğu kişi açıkta kalıyormuş. benim de vakit sorunum var bir an önce başlamam lazım. vize başvurusu yaparken bir tek goetheden alınan sertifikayı mı kabul ediyorlar? örnek veriyorum istanbul lisan merkezinin almanca kursuna gidip sertifika aldım, olmuyor mu?
Öyle bir kural ya da zorunluluk yok.
Gidiş amacına göre, velev ki eğitim; okulun şartlarına göre uygun olan kursa katılman ya da sertfikayı alman yeterli olacaktır.
Tamamen İngilizce olan bölümler var ve sadece bu sertifika ile vize alan öğrenciler var, hadi git Goethe'den sertifika al mı diyorlar? Anlam veremedim.

Bu arada İLM'yi ilk defa duyuyorum verdiği kursun kapsamı nedir? TestDaf, telc vs mi?

Telc olduğunu gördüm fakat lisanslı bir kurum olarak kaydedilmemiş telc'in resmi sitesinde.
https://www.telc.net/pruefungsteilnehme ... r][city]=0

Yine de sorgulatmanı tavsiye ederim telc genel merkezden, boşa vakit kaybetmezsin böylece.

Osmanağa Mah. Söğütlüçeşme Cad. 56 Altın Çarşı K.3
34714 KADIKÖY-İstanbul
Tel: +90 (0)216 550 27 61
Kölle Alaaf!
Kimim ben? : viewtopic.php?f=2&t=13686

Muhan

Mesaj gönderen Muhan » Sal Eyl 03, 2019 8:01 pm

fingerspitzengefuehl yazdı: Sal Eyl 03, 2019 5:54 pm Öyle bir kural ya da zorunluluk yok.
Gidiş amacına göre, velev ki eğitim; okulun şartlarına göre uygun olan kursa katılman ya da sertfikayı alman yeterli olacaktır.
Tamamen İngilizce olan bölümler var ve sadece bu sertifika ile vize alan öğrenciler var, hadi git Goethe'den sertifika al mı diyorlar? Anlam veremedim.

Bu arada İLM'yi ilk defa duyuyorum verdiği kursun kapsamı nedir? TestDaf, telc vs mi?

Telc olduğunu gördüm fakat lisanslı bir kurum olarak kaydedilmemiş telc'in resmi sitesinde.
https://www.telc.net/pruefungsteilnehme ... r][city]=0

Yine de sorgulatmanı tavsiye ederim telc genel merkezden, boşa vakit kaybetmezsin böylece.

Osmanağa Mah. Söğütlüçeşme Cad. 56 Altın Çarşı K.3
34714 KADIKÖY-İstanbul
Tel: +90 (0)216 550 27 61
Merhaba kardeşim almanca yüksek için şartlı kavullerde goetheden başka herhangi dil kurslarının da sertifikası kabul ediliyor mu mesela ben samsunda yaşıyorum eğer samsun için de herhangi bir kursa gidip sertifika alsam aldıktan sonra okullara başvursam olur mu

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Sal Eyl 03, 2019 8:23 pm

Muhan yazdı: Sal Eyl 03, 2019 8:01 pm Merhaba kardeşim almanca yüksek için şartlı kavullerde goetheden başka herhangi dil kurslarının da sertifikası kabul ediliyor mu mesela ben samsunda yaşıyorum eğer samsun için de herhangi bir kursa gidip sertifika alsam aldıktan sonra okullara başvursam olur mu
Herhangi bir sertifika asla kabul edilemez.
Okulun kabul şartlarında dil sertifikalarından bahseder. Testdaf, telc, Goethe, dsh vsvs. Ama senin Türkiye'de Testdaf, telc ve Goethe'den birini alman lazım. Tavsiyem Testdaf, bunu da nereden alabileceğine bakman gerekiyor.
Kölle Alaaf!

Muhan

Mesaj gönderen Muhan » Sal Eyl 03, 2019 11:53 pm

fingerspitzengefuehl yazdı: Sal Eyl 03, 2019 8:23 pm Herhangi bir sertifika asla kabul edilemez.
Okulun kabul şartlarında dil sertifikalarından bahseder. Testdaf, telc, Goethe, dsh vsvs. Ama senin Türkiye'de Testdaf, telc ve Goethe'den birini alman lazım. Tavsiyem Testdaf, bunu da nereden alabileceğine bakman gerekiyor.
Son sorumda şu fazla sordum ama bu testdaffın goethe gibi almanca eğitim veren yeri mi var yoksa testdaff eğitimi verebilir belgesi almış kurumlar mı var

Muhan

Mesaj gönderen Muhan » Sal Eyl 03, 2019 11:56 pm

fingerspitzengefuehl yazdı: Sal Eyl 03, 2019 8:23 pm Herhangi bir sertifika asla kabul edilemez.
Ya kısacası ben samsundayım samsunda testdaf sertifikası veren goethe gibi kurs mu yoksa direk sınavını mı kastediyorsun

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Çrş Eyl 04, 2019 12:31 am

Lisanslı dil merkezlerine gidip, yine bu merkezden ya da başka bir lisanslı kurumdan sertifikanı alman gerek.
Şöyle bir durum da olabilir. Almanca kursuna Samsun'da gidersin. TestDaF'a kurs merkezinde değil de, başka bir yerde girersin.
Kölle Alaaf!

Kullanıcı avatarı
sanatpb

Mesaj gönderen sanatpb » Çrş Eyl 04, 2019 12:41 am

Kurs ayrı birşey, sertifika almak ayrı birşey. Goethe'den sertifika almak için illaki goethe'nin kursuna gitmene gerek yok. Herhangi biryerde kursa gidip sertifika sınavına ise goethe'de girebilirsin. Goethede kursa katılıp sınava kaydolanların avantajı %10 civarı daha az sınav ücreti ödemeleri. Mesela ben herhangi bir kursa kayıt olmadan kendim öğrendim ve Almanca bildiğimi belgelemek için ise Goethe'den sertifika için sınavlarına kaydoldum. Zaten her sınav için kayıt 2 gün sürüyor. Ben 2 ayrı sınavlarına girmiştim ve kontenjan sıkıntısı çekmedim. Sen ne olur ne olmaz diye kayıtlar açıldığı gibi kaydolursan kontenjan sıkıntısı çekmezsin. Ankara için Kayıtların başladığı tarih ve sınavın başladğı tarihi burada görebilirsin. https://www.goethe.de/ins/tr/tr/sta/ank/prf/gzb1.html Izmir istanbul ankara hepsinin tarihi farklı oluyor biri uymaz ise diğerlerine de bakabilirsin. Eğerki hiçbiri uymazsa, ek ücret ödeyerek senin için sınav ayarladıklarını duymuştum.

Muhan

Mesaj gönderen Muhan » Çrş Eyl 04, 2019 5:12 am

sanatpb yazdı: Çrş Eyl 04, 2019 12:41 am Kurs ayrı birşey, sertifika almak ayrı birşey. Goethe'den sertifika almak için illaki goethe'nin kursuna gitmene gerek yok. Herhangi biryerde kursa gidip sertifika sınavına ise goethe'de girebilirsin. Goethede kursa katılıp sınava kaydolanların avantajı %10 civarı daha az sınav ücreti ödemeleri. Mesela ben herhangi bir kursa kayıt olmadan kendim öğrendim ve Almanca bildiğimi belgelemek için ise Goethe'den sertifika için sınavlarına kaydoldum. Zaten her sınav için kayıt 2 gün sürüyor. Ben 2 ayrı sınavlarına girmiştim ve kontenjan sıkıntısı çekmedim. Sen ne olur ne olmaz diye kayıtlar açıldığı gibi kaydolursan kontenjan sıkıntısı çekmezsin. Ankara için Kayıtların başladığı tarih ve sınavın başladğı tarihi burada görebilirsin. https://www.goethe.de/ins/tr/tr/sta/ank/prf/gzb1.html Izmir istanbul ankara hepsinin tarihi farklı oluyor biri uymaz ise diğerlerine de bakabilirsin. Eğerki hiçbiri uymazsa, ek ücret ödeyerek senin için sınav ayarladıklarını duymuştum.
Peki normal bir dil kursu goethe ye göre daha mı avantajlı kurs olarak çünkü goethe bildiğiniz gibi kurlar 2 ye yada 3 e ayrılmış durumda. Yani kur seviyesinde goethe ye göre daha hızlı mı ilerlerim normal kursta yoksa goethe bu konuda daha mı iyi yani almanca için 3 ilden birine gidip goethe ye gitmelimiyim

Muhan

Mesaj gönderen Muhan » Çrş Eyl 04, 2019 5:13 am

fingerspitzengefuehl yazdı: Çrş Eyl 04, 2019 12:31 am Lisanslı dil merkezlerine gidip, yine bu merkezden ya da başka bir lisanslı kurumdan sertifikanı alman gerek.
Şöyle bir durum da olabilir. Almanca kursuna Samsun'da gidersin. TestDaF'a kurs merkezinde değil de, başka bir yerde girersin.
Anladım şimdi teşekkür ederim peki goethenin sınavını neden önermiyosunuz daha mı zor

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Çrş Eyl 04, 2019 9:32 am

Muhan yazdı: Çrş Eyl 04, 2019 5:13 am Anladım şimdi teşekkür ederim peki goethenin sınavını neden önermiyosunuz daha mı zor
Goethe C2 hedefliyorsan tabii ki o sertifika için çalış ama alternatifin testDaF ise kendini zorlamanı tavsiye etmem. Meşakatli ve uzun bir süreç C2 : )
Kölle Alaaf!

Kullanıcı avatarı
sanatpb

Mesaj gönderen sanatpb » Çrş Eyl 04, 2019 8:59 pm

Muhan yazdı: Çrş Eyl 04, 2019 5:12 am Peki normal bir dil kursu goethe ye göre daha mı avantajlı kurs olarak çünkü goethe bildiğiniz gibi kurlar 2 ye yada 3 e ayrılmış durumda. Yani kur seviyesinde goethe ye göre daha hızlı mı ilerlerim normal kursta yoksa goethe bu konuda daha mı iyi yani almanca için 3 ilden birine gidip goethe ye gitmelimiyim
Hangi kursun ne kadar iyi oldugunu bilmiyorum. Ama kursa ayri yerde sinava ayri yerde girmen belki müfredat sıkıntısı yaratabilir. Mesela sen A2 serifikası almak istiyorsun ve atıyorum Präteritum konusu goethede A2 konusu ama senin gittigin kurs onu B1 seviyesine ait bir konu olarak görüyor ve ögretmiyor. Ögretilen kelimelerin de birebir aynı olacagına ihtimal vermiyorum. Bunun için ben A2 sınavına da B1 sınavına da Goethenin sunduğu kelime listesilerini ezberleyerek girdim. A2 sınavından önce Goethe A.2 Wortliste pdf'sindeki kelimeleri ezberledim. B1 sınavına girmeden önce de Goethe B1 Wortliste pdf'sindeki kelimeleri ezberledim. Böylece sınav sırasında yabancı oldugum bir kelime görmedim. Goethenin sitesinde Kelime listelerini ve örnek sınavları görebilirsin. Örnegin A2 kelime listesi bu https://www.goethe.de/pro/relaunch/prf/ ... tliste.pdf Belki hangi konunun hangi kura ait oldugunu da yazmış olabilirler ben bakmadım o yüzden bilmiyorum.

Muhan

Mesaj gönderen Muhan » Prş Eyl 05, 2019 12:58 pm

fingerspitzengefuehl yazdı: Çrş Eyl 04, 2019 9:32 am Goethe C2 hedefliyorsan tabii ki o sertifika için çalış ama alternatifin testDaF ise kendini zorlamanı tavsiye etmem. Meşakatli ve uzun bir süreç C2 : )
Teşekkür ederim ;)

Muhan

Mesaj gönderen Muhan » Prş Eyl 05, 2019 3:45 pm

sanatpb yazdı: Çrş Eyl 04, 2019 8:59 pm Hangi kursun ne kadar iyi oldugunu bilmiyorum. Ama kursa ayri yerde sinava ayri yerde girmen belki müfredat sıkıntısı yaratabilir. Mesela sen A2 serifikası almak istiyorsun ve atıyorum Präteritum konusu goethede A2 konusu ama senin gittigin kurs onu B1 seviyesine ait bir konu olarak görüyor ve ögretmiyor. Ögretilen kelimelerin de birebir aynı olacagına ihtimal vermiyorum. Bunun için ben A2 sınavına da B1 sınavına da Goethenin sunduğu kelime listesilerini ezberleyerek girdim. A2 sınavından önce Goethe A.2 Wortliste pdf'sindeki kelimeleri ezberledim. B1 sınavına girmeden önce de Goethe B1 Wortliste pdf'sindeki kelimeleri ezberledim. Böylece sınav sırasında yabancı oldugum bir kelime görmedim. Goethenin sitesinde Kelime listelerini ve örnek sınavları görebilirsin. Örnegin A2 kelime listesi bu https://www.goethe.de/pro/relaunch/prf/ ... tliste.pdf Belki hangi konunun hangi kura ait oldugunu da yazmış olabilirler ben bakmadım o yüzden bilmiyorum.