Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize randevusu şehir saçmalığı

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
gzmm

Vize randevusu şehir saçmalığı

Mesaj gönderen gzmm » Prş Ağu 29, 2019 12:57 pm

Merhaba arkadaşlar Ankara ve İstanbul konsolosluğu yüzünden bir çıkmaza girdim. Ulusal vizeye başvuracağım garantör belgesini aldıktan sonra(15 ağustos) randevu almak için idatayı aradım. Ben şuan Ankaradayım ve ikametkahım da Ankara'da. Fakat iki yıldır İstanbul'da bir üniversitede eğitim görüyordum. Oraya ikametkahımı aldırmadım ve ilk yıl kiracı olarak bir yerde kalıyordum ama ikinci yıl bir adresim bile yoktu arkadaşımda kalıyordum. Neyse idata bana eğitim gördüğüm ilden almam gerektiğini söyledi. Ben de hep ikametkah olarak bildiğim ve esasen Ankara'dan almak istediğim için (çünkü İstanbul'da kaldığım yeri boşaltıp çoktan Ankara'ya gelmiştim)ve Ankara'da daha yakın tarihe randevu olduğundan ilk aradığımda hemen randevu almadım. Biraz araştırayım dedim. Ankara konsolosluğunu aradım her gün ama ulaşamadım aynı zamanda mail attım. Ve idatayı da aradım üstü üste belki başka birisi farklı bilgi verir diye. Fakat ısrarla idata istanbul dedi bir yandan günler geçiyor en sonunda 21 ağustosta idatadan randevu aldım. İstanbul için 9 eylüle randevu verdiler. bu tarih benim için çok geç 1 ekimde kayıt bitiyor. ve direk lisansa başlayacağım okul gecikmeyi kabul etmeyebilir. derken ben randevu aldıktan sonra ankara konsolosluğu vize bölümü mailime cevap verdi .
"Ikametiniz neredeyse oradan müracaat etmek zorundasiniz.

Gerekli bilgi notlari ektedir." diye gerekli notlarda bi bölümde salı günleri ankara konsolosluktan başvuru randevusu alındığı yazıyordu. bu salı sabah erkenden konsolosluğa gittim durumu anlattım yine ikametkah önemli dendi 4 eylülde ankaraya randevu aldım. hatta istanbuldaki randevunu iptal et dedi kadın bana. 4 eylülde başvurursam işlem süresi 3 hafta yetişir vizen dedi ve benim de içim rahatlamıştı. Fakat bugün istanbul konsolosluğudan bir mail geldi randevu aldıktan sonra onlara da durumu anlatan bir mail atmıştım ve randevuyu erken tarihe istemiştim.

"Yogun basvuru dönemlerimizden dolayi, erken randevular sadece tibbi acil durumlarda verilebilmektedir. Istanbul’da ögrenci oldugunuz icin Ankara Elciliginden vize basvurusunda bulunamazsiniz. Size daha olumlu yanit veremedigimiz icin üzgünüz." demişler. iki konsolosluk iki farklı cevap verdi. Şimdi ikisinden de randevum var ankaradan başvurursam vize süresinin yetişme açısından daha iyi öte yandan istanbul'a gitmek de problem benim için ve orada işler daha yavaş yürüyor 9 eylülde başvurduktan sonra vizem yetişmez. Ama anlamadım yani neden böyle yaptılar kaç haftadır stresim bu hafta çoktan görüşmeyi yapabilirdim bu şehir sorunu yüzünden vakit kaybettim. ankara buradan başvuramazsın demedi başvurduktan sonra buradan olmuyormuş diyemezler heralde gerçekten gerildim sizinle paylaşmak istedim belki bu konuda tecrübesi olan birileri vardır :(