Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ulusal vize formu

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
zeyno1662

Ulusal vize formu

Mesaj gönderen zeyno1662 » Sal Ağu 27, 2019 4:55 pm

Merhaba,
Anlamadığım bir nokta var dil kursu için ulusal vize başvurusunda bulunuyorum,bu formun ilk sayfasında seyahat belgesinin numarası vb. Altında İkamet belgesi veya eşdeğer belge no diye bir bölüm var. Bu başvuruda bulunanlar oraya ne yazılması gerektiğini söyleyebilir mi, türkiye dışında ikamet ettiğim bir yer yok, Almanya için de ikamet belgesini oraya gittikten sonra almıyor muyuz? Yardımcı olursanız sevinirim.

peppybird

Re: Ulusal vize formu

Mesaj gönderen peppybird » Sal Ağu 27, 2019 5:10 pm

zeyno1662 yazdı: Sal Ağu 27, 2019 4:55 pm Merhaba,
Anlamadığım bir nokta var dil kursu için ulusal vize başvurusunda bulunuyorum,bu formun ilk sayfasında seyahat belgesinin numarası vb. Altında İkamet belgesi veya eşdeğer belge no diye bir bölüm var. Bu başvuruda bulunanlar oraya ne yazılması gerektiğini söyleyebilir mi, türkiye dışında ikamet ettiğim bir yer yok, Almanya için de ikamet belgesini oraya gittikten sonra almıyor muyuz? Yardımcı olursanız sevinirim.
Boş bırakıyorsunuz

ogzhnsnmn

Mesaj gönderen ogzhnsnmn » Prş Eyl 12, 2019 10:41 am

Başvuru formunda ilk sayfada pasaport bilgilerini istediği yerde “veren makam” bölümü var buraya ne yazıyoruz? Pasaportta Keciören yazıyor ama forma Türkei mi yazıyoruz? Bir de 4. sayfada eğitimini aldığınız ya da icra ettiğiniz meslek diyor? Ben iktisat bölümü mezunuyum ekonomi mi yazmalıyım ekonomist mi?

Oxeon

Mesaj gönderen Oxeon » Prş Eyl 12, 2019 11:36 am

ogzhnsnmn yazdı: Prş Eyl 12, 2019 10:41 am Başvuru formunda ilk sayfada pasaport bilgilerini istediği yerde “veren makam” bölümü var buraya ne yazıyoruz? Pasaportta Keciören yazıyor ama forma Türkei mi yazıyoruz? Bir de 4. sayfada eğitimini aldığınız ya da icra ettiğiniz meslek diyor? Ben iktisat bölümü mezunuyum ekonomi mi yazmalıyım ekonomist mi?
veren makam türkiye cumhuriyeti diğerini bilmiyorum maalesef

kdemir

Mesaj gönderen kdemir » Prş Eyl 12, 2019 11:43 am

ogzhnsnmn yazdı: Prş Eyl 12, 2019 10:41 am Başvuru formunda ilk sayfada pasaport bilgilerini istediği yerde “veren makam” bölümü var buraya ne yazıyoruz? Pasaportta Keciören yazıyor ama forma Türkei mi yazıyoruz? Bir de 4. sayfada eğitimini aldığınız ya da icra ettiğiniz meslek diyor? Ben iktisat bölümü mezunuyum ekonomi mi yazmalıyım ekonomist mi?
Keçiören yazacaksın, pasaportta ne yazıyorsa o. Meslek sahibi değilsen boş bırakacaksın.

ogzhnsnmn

Mesaj gönderen ogzhnsnmn » Prş Eyl 12, 2019 12:46 pm

Teşekkürler arkadaşlar

zeitung

Mesaj gönderen zeitung » Prş Eki 03, 2019 9:58 pm

Arkadaşlar vize formunu Türkçe mi dolduruyoruz yoksa Almanca mı?

furkanbayrakli

Mesaj gönderen furkanbayrakli » Prş Eki 03, 2019 10:01 pm

Almanca olursa daha iyi olur.

Rigwald

Mesaj gönderen Rigwald » Cum Eki 04, 2019 2:39 pm

Kesinlikle Almanca, Türkçe kabul etmezler. Çok detaylı cevap vermene gerek yok, Ja-Nein cevabı vermen gereken sorular var çoğunlukla, özellikle vurgulamak istediğin bir şey varsa buraya yaz yardımcı oluruz :)

zeitung

Mesaj gönderen zeitung » Cum Eki 04, 2019 7:50 pm

O zaman sorayım sorularımı:) daha sonra görenler de faydalanır umarım sizin cevaplarınızla.
1)Türkiye’deki adresimizi de Almanca mı yazalım, mesela ....mahallesi .... sokak bunların Almancasını mı yazalım?
2)Almanya federal cumhuriyetindeki referanslar diyor, buraya bize garantör olan akrabamızı yazsak olur mu? Onun dışında bir referans yok çünkü.
3)Kalacağınız yer diye soruyor. Bu soruya Almanya’da yaşayan ama devletten kira vs yardımı alan akrabamızın adresini yazarsak onlar için sonradan problem olur mu?
Ve hemen altında 4 tikli seçenekler var,
*Tek kişilik oda
*odalı daire
*toplu konaklama
*diğer(lütfen açıklayınız) bunlardan hangisini işaretlemeliyim, amcamın kaldığı ev 3 odalı bir daire.
2. Seçenek mantıklı geliyor ama orda kastettiği yurt ya da pansiyon olur mu diye düşündüm. Sorayım dedim sizler ne işaretlediniz.
4)Geçiminizi nasıl sağlayacaksınız diyor, burada Almanca garant mı yazacağım yoksa ayrıntılı bir cevap mı?(Garantörüm var)

Mnrl89

Mesaj gönderen Mnrl89 » Cum Eki 04, 2019 8:41 pm

1)Almanca doldurdum ben formu ama adres kısmı Türkçe karakter içermeden Türkçe yazdım tabi.

2)Referans eğer okul içinse okulun adı adresi ve diğer bilgileri yeterli oluyor

3) Adresi yaz oda sayısını sallasan da olur, zaten görüşmede Almanya'da akraban var mı diye soruyorlar her türlü öğrenecekler akrabanı. Ben mesela WG'de kalacağım ama oda sayısınından emin olmadığım için 4 odalı dedim.

4)Ben Sperrkonto (bloke hesap) yazdım bir sorun olmadı

zeitung

Mesaj gönderen zeitung » Cum Eki 04, 2019 9:05 pm

Türkçe karakter içermeden Türkçe yazdım derken, anlamadım?

Mnrl89

Mesaj gönderen Mnrl89 » Cum Eki 04, 2019 10:08 pm

Yani büyük İ olmasın Ş olmasın falan. Ama o kadar da stres etmeye gerek yok, konsolosluktaki bayan elinde tipeks ve kalem yanlış veya eksik varsa düzeltmelerde bulunuyor.

zeitung

Mesaj gönderen zeitung » Cum Eki 04, 2019 10:14 pm

Anladım. Bu arada kardeşim bir sorum daha olacak, umarım bu yazdıklarımız bizden sonra gelecekler için emsal olur ve daha rahat bir süreç geçirirler.
Benim sorum şu: Almanya'da özel bir dil kursuna kayıt oldum. Kayıt tarihim 04/11/2019 ile 19/05/2020 arası. Yani 6 ay 15 gün. Ama ben seyahat sigortamı 02/11/2019 ile 02/05/2020 tarihleri yaptım. Yani tam 6 ay olacak şekilde. Çünkü sigortanın 6 ay olması gerektiğini duymuştum. Vize formunda da kalacağım tarihi yazmam gerekiyor ona da sigorta ile aynı tarihi yazmayı düşünüyorum. Ama daha sonra konuştuğum biri de kursun tarihi ne ise onu yaz dedi. Dolayısıyla sigortanın süresini de 15 gün uzatmam gerekecek. Yani konsolos 6 ay'dan da fazla vize veriyor mu? Eğer veriyorsa hemen yarın sigortamı uzatayım.(Tabi eğer konsolos sigortanın 6 aydan fazla olduğunu sorun etmiyorsa, bilmiyorum belki saçma gelecek ama ben öyle olduğunu duymuştum). Arada kaldım bende. Siz biliyorsanız yardımcı olur musunuz?

Mnrl89

Mesaj gönderen Mnrl89 » Cum Eki 04, 2019 10:29 pm

zeitung yazdı: Cum Eki 04, 2019 10:14 pm Anladım. Bu arada kardeşim bir sorum daha olacak, umarım bu yazdıklarımız bizden sonra gelecekler için emsal olur ve daha rahat bir süreç geçirirler.
Benim sorum şu: Almanya'da özel bir dil kursuna kayıt oldum. Kayıt tarihim 04/11/2019 ile 19/05/2020 arası. Yani 6 ay 15 gün. Ama ben seyahat sigortamı 02/11/2019 ile 02/05/2020 tarihleri yaptım. Yani tam 6 ay olacak şekilde. Çünkü sigortanın 6 ay olması gerektiğini duymuştum. Vize formunda da kalacağım tarihi yazmam gerekiyor ona da sigorta ile aynı tarihi yazmayı düşünüyorum. Ama daha sonra konuştuğum biri de kursun tarihi ne ise onu yaz dedi. Dolayısıyla sigortanın süresini de 15 gün uzatmam gerekecek. Yani konsolos 6 ay'dan da fazla vize veriyor mu? Eğer veriyorsa hemen yarın sigortamı uzatayım.(Tabi eğer konsolos sigortanın 6 aydan fazla olduğunu sorun etmiyorsa, bilmiyorum belki saçma gelecek ama ben öyle olduğunu duymuştum). Arada kaldım bende. Siz biliyorsanız yardımcı olur musunuz?
Dil kursu ve onunla alakalı durumları bilmiyorum maalesef ama konuşulmuştur kesin bu konular forumda, ararsan bulursun.

Rigwald

Mesaj gönderen Rigwald » Cum Eki 04, 2019 11:15 pm

zeitung yazdı: Cum Eki 04, 2019 7:50 pm O zaman sorayım sorularımı:) daha sonra görenler de faydalanır umarım sizin cevaplarınızla.
1)Türkiye’deki adresimizi de Almanca mı yazalım, mesela ....mahallesi .... sokak bunların Almancasını mı yazalım?
2)Almanya federal cumhuriyetindeki referanslar diyor, buraya bize garantör olan akrabamızı yazsak olur mu? Onun dışında bir referans yok çünkü.
3)Kalacağınız yer diye soruyor. Bu soruya Almanya’da yaşayan ama devletten kira vs yardımı alan akrabamızın adresini yazarsak onlar için sonradan problem olur mu?
Ve hemen altında 4 tikli seçenekler var,
*Tek kişilik oda
*odalı daire
*toplu konaklama
*diğer(lütfen açıklayınız) bunlardan hangisini işaretlemeliyim, amcamın kaldığı ev 3 odalı bir daire.
2. Seçenek mantıklı geliyor ama orda kastettiği yurt ya da pansiyon olur mu diye düşündüm. Sorayım dedim sizler ne işaretlediniz.
4)Geçiminizi nasıl sağlayacaksınız diyor, burada Almanca garant mı yazacağım yoksa ayrıntılı bir cevap mı?(Garantörüm var)
1- Parantez içinde Almancasını yazabilirsin, bir önemi yok.
2- Referansın = Kabul aldığın üniversite
3- Kalacağın yere einzelzimmer de geç. adres olarakda okulun şehrini yaz.
4- "Sponsor (Verpflichtungserklärung)" yaz

zeitung

Mesaj gönderen zeitung » Cmt Eki 05, 2019 11:09 pm

Selam herkese arkadaşlar,
1)5. soruda daha önce Almanya'ya geldiniz mi diyor. Evet işaretledim ve hemen altında bulunduysanız ikamet ettiğiniz beş yere dair tarih ve yer bilgisi diyor. Mesela ben 2016 da berlin'e gittim, gezmek için başka şehirlere de gittim ama sadece Berlin'i yazsam bişey olmaz heralde???? GPS takılı gezmedim çünkü :)
2)10.sorunun hemen üstünde ''Almanya'da on iki aydan fazla kalmayı düşünmüyorum ve kalmak istediğim sürenin tamamı için geçerli bir vize talep ediyorum yazıyor. Ben özel dil kursuna kayıt oldum 7 aylık ve 7 ay yazacağım kalacağım süreye, bu tiki işaretlemem gerekiyor mu? Daha sonra uzatma felan var diyorlar, işaretlemesem mi bunu? Çok gerekli mi?
3)Referanslar kısmına garantörümü yazsam olur mu ? kendisi amcam oluyor, parantez içinde akraba da yer alıyor da ondan sordum. Rigwald kardeşim üniversite yaz demişsin ama ben henüz üniversiteye başvurmadım, özel dil kursu benimki.
4)Eğitimini aldığını ve icra ettiğiniz mesleği boş bıraksak oluyor mu? Çünkü mesleğimi icra etmiyorum şu an.
5)Rigwald kardeşim sen yazmışsın ama bu sorum da da geçiminizi neyle sağlayacaksınız kısmına sen ''Sponsor (Verpflichtungserklärung) yaz'' demişsin ama bu başlıkta önceki konuşmalarda onu yazmayın diyen var. Sadece garantörün adının soyadını yazın diyen var.
6)4.Kağıdın en altında ort und datum ve imza istiyor ya, oradaki ort yerine gideceğimiz yeri tarihe de randevu günümüzün tarihini mi yazalım?
7)5.kağıtta da ort datum unterschrift ve altta da yer tarih imza yazıyor.Aslında aynı şey ama üstte almanca altta türkçe var. burada sadece türkçe yazılan kısma mı imza yer ve tarih atalım yoksa almanca olan yere de yazalım mı aynılarını.
Biliyorum sorularım biraz uzun ve fazla oldu ama buradan bilenler cevap vererirse bizden sonra gelecek olanlara ayrıntılı cevaplar olur diye böyle basit ve ayrıntılı yazmak istedim.Çünkü böyle basit şeylerde bile ikilemde kalınca ufak daralmalar yaşayabiliyoruz bu süreçte yaşayanlar bilir.:)
Şimdiden herkese teşekkürler..

Mnrl89

Mesaj gönderen Mnrl89 » Pzr Eki 06, 2019 1:52 pm

1)Yaz fark etmez çok baktıklarını sanmıyorum oraya
4)Ben boş bırakmıştım konsolosluktaki bayan "Student" yazdı
6)Ort/datum basitçe formu doldurdğun yer ve tarih. Ben randevu gününden 2 gün önceyi yazmıştım o gün doldurdum diye.
7)Tek yere imza atsan yeter

zeitung

Mesaj gönderen zeitung » Pzt Eki 07, 2019 1:30 am

Teşekkürler.
2. Ve 5. Sorularıma yanıt vermek isteyenlerin yanıtlarını dört gözle bekliyorum:)

ROHAT

Mesaj gönderen ROHAT » Cmt Eki 12, 2019 9:31 pm

Merhaba,
3 gün sonra Almanya aile birleşimi için vize randevum var. Başvuru formuna gidiş tarihi istedikleri için gidiş tarihimi 20.12.2019 tarihi olarak belirttim. Yani yaklaşık 2.5 ay kadar sonrası. Ulusal vize maksimum 3 ay içinde sonuçlanıyor. Gidiş tarihini vize sonuçlanma tarihini gözönünde bulundurduğumuz zaman değiştirmem gerekiyor mu? 3 ay kadar sonrası 30.01.2020 olarak yazmam daha mı doğru olur.
Ayrıca vize onaylandıktan ne kadar zaman sonra Almanya'ya gitmem gerekiyor. Belli bir süresi var mı? Vize onaylandıktan 15 sonra ya da 30 gün sonra gibi.
Teşekkürler iyi çalışmalar dilerim