Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

vize başvurusundan sonra daha iyi okula kabul almak

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
ozzywoz

vize başvurusundan sonra daha iyi okula kabul almak

Mesaj gönderen ozzywoz » Pzt Ağu 19, 2019 8:14 pm

Bugün vize başvurumu yaptım ve birkaç saat sonrasında başvurdugum öteki okuldan kabul mektubu geldi. Bu durumda ne yapabilirim?

ece123

Re: vize başvurusundan sonra daha iyi okula kabul almak

Mesaj gönderen ece123 » Cum Ağu 23, 2019 3:15 pm

Bu konu beni de ilgilendiriyor. Bilen kimse yok mu? Ne olur olsun :(

Vachtang

Mesaj gönderen Vachtang » Pzr Ağu 25, 2019 6:04 pm

Vizenizi aldıktan sonra bir önemi yok ben de vizeye daha aşağı sıralamadan bir üniversite kabulü ile başvurdum 2 hafta sonra daha iyi bir üniversiteden kabulüm geldi kaydımı oraya yaptırdım ekimde derse başlayacağım

Helen

Mesaj gönderen Helen » Pzr Ağu 25, 2019 9:19 pm

Vachtang yazdı: Pzr Ağu 25, 2019 6:04 pm Vizenizi aldıktan sonra bir önemi yok ben de vizeye daha aşağı sıralamadan bir üniversite kabulü ile başvurdum 2 hafta sonra daha iyi bir üniversiteden kabulüm geldi kaydımı oraya yaptırdım ekimde derse başlayacağım
Siz vize süreci devam ederken mi kayıt oldunuz istediğiniz okula? Ben de yarın eksik belgemi götüreceğim ve başvurum tamamlanmış olacak. 9 Eylül' e kadar da okula kayıt yaptıracağım. Belgelerim incelenirken sistemde başka okula kayıtlı olduğum gözükür de çelişkili bulunurum diye endişeleniyorum da. Ne yapsam bilemedim :|

Vachtang

Mesaj gönderen Vachtang » Pzr Ağu 25, 2019 9:38 pm

Helen yazdı: Pzr Ağu 25, 2019 9:19 pm Siz vize süreci devam ederken mi kayıt oldunuz istediğiniz okula? Ben de yarın eksik belgemi götüreceğim ve başvurum tamamlanmış olacak. 9 Eylül' e kadar da okula kayıt yaptıracağım. Belgelerim incelenirken sistemde başka okula kayıtlı olduğum gözükür de çelişkili bulunurum diye endişeleniyorum da. Ne yapsam bilemedim :|
Başka bir okula kayıtlı değilseniz neden kayıtlı gözükesiniz ki ben başvurumu hala pasif öğrenci olarak gözükürken yaptım Türkiye'de kayıt için bizzat üniversitede olup imza atmak gerekiyor o sebepten vizeye ihtiyaç var zaten

ek olarak eksik belge götürmeniz kötü olmuş üniversite ile irtibata geçin vize gecikebilir 4 ile 6 hafta arası sürüyor genelde

Helen

Mesaj gönderen Helen » Pzr Ağu 25, 2019 9:45 pm

Vachtang yazdı: Pzr Ağu 25, 2019 9:38 pm Başka bir okula kayıtlı değilseniz neden kayıtlı gözükesiniz ki ben başvurumu hala pasif öğrenci olarak gözükürken yaptım Türkiye'de kayıt için bizzat üniversitede olup imza atmak gerekiyor o sebepten vizeye ihtiyaç var zaten

ek olarak eksik belge götürmeniz kötü olmuş üniversite ile irtibata geçin vize gecikebilir 4 ile 6 hafta arası sürüyor genelde
Yanlış anlaşıldı herhalde, vizeye kabulünü gösterdiğim motivasyon mektubumda yazan üniversiteden farklı bir Alman Üniversitesi ne kayıt yaptırmaktan bahsediyorum. Online kayıt olacağı için tarihlerde sıkıntı olmaz diye düşünüyorum

Vachtang

Mesaj gönderen Vachtang » Pzr Ağu 25, 2019 9:53 pm

Helen yazdı: Pzr Ağu 25, 2019 9:45 pm Yanlış anlaşıldı herhalde, vizeye kabulünü gösterdiğim motivasyon mektubumda yazan üniversiteden farklı bir Alman Üniversitesi ne kayıt yaptırmaktan bahsediyorum. Online kayıt olacağı için tarihlerde sıkıntı olmaz diye düşünüyorum
ben de vizeyi aldıktan sonra hangi Üniversiteye kayıt yaptırdığınızın bir önemi yok diyorum bana Passau'dan kabul geldi onunla başvurdum şuan kaydımı Konstanz'a yaptırdım online kayıt yeterli olmayabilir üniversiteler belirli tarih aralığında genelde Eylülde belgelerinizi görmek isteyecektir ve imza atmanız gerekecektir siz yine de mail atın öğrenci işlerine durumunuzu bildirin

Helen

Mesaj gönderen Helen » Pzr Ağu 25, 2019 10:08 pm

Vachtang yazdı: Pzr Ağu 25, 2019 9:53 pm ben de vizeyi aldıktan sonra hangi Üniversiteye kayıt yaptırdığınızın bir önemi yok diyorum bana Passau'dan kabul geldi onunla başvurdum şuan kaydımı Konstanz'a yaptırdım online kayıt yeterli olmayabilir üniversiteler belirli tarih aralığında genelde Eylülde belgelerinizi görmek isteyecektir ve imza atmanız gerekecektir siz yine de mail atın öğrenci işlerine durumunuzu bildirin
Söylemek istediğinizi anladım. Okul yüz yüze görüşme için henüz bir tarih vermedi. Online kayıt başarıyla gerçekleşince verecekler randevuyu herhalde, o zaman söylerim tabii ki vize durumunu.

Sadece Online Immatrikulation ile Almanya da öğrenci olarak gözükmem herhalde. Çünkü vize başvuru belgelerinin Almanya ya gönderilip orada kontrolden geçtiğini okudum. Onlar benim belgelerimi kontrol ederken ben başka bir üniversitede öğrenci olarak gözükürsem çelişkili bir durum olabilir. Yani ben vize kabulü geldikten sonraki değil önceki süreçten bahsediyorum

Vachtang

Mesaj gönderen Vachtang » Pzr Ağu 25, 2019 10:54 pm

Helen yazdı: Pzr Ağu 25, 2019 10:08 pm Söylemek istediğinizi anladım. Okul yüz yüze görüşme için henüz bir tarih vermedi. Online kayıt başarıyla gerçekleşince verecekler randevuyu herhalde, o zaman söylerim tabii ki vize durumunu.

Sadece Online Immatrikulation ile Almanya da öğrenci olarak gözükmem herhalde. Çünkü vize başvuru belgelerinin Almanya ya gönderilip orada kontrolden geçtiğini okudum. Onlar benim belgelerimi kontrol ederken ben başka bir üniversitede öğrenci olarak gözükürsem çelişkili bir durum olabilir. Yani ben vize kabulü geldikten sonraki değil önceki süreçten bahsediyorum
Ben kendimi yanlış ifade ediyorum galiba

1.Bir üniversiteden Zulassung aldığınızda o üniversiteye kayıt olmuş olmuyorsunuz
2.Online kayıt bu ön kayıttır hiçbir üniversitenin Lise dip. ÖSYM yerleştisinin ORİJİNALİNİ görmeden (bazı üniversiteler direkt lise diplomasını istiyor mesela apostil yerine) size İmmatrikulation vermez. Siz kendinizi online ön kayıt yaptınız bu demek değildir ki siz o üniversitenin öğrencisisiniz immatrikule olmadınız. Ben Passau'ya da evet demiştim vize başvuru sürecimde Konstanz'dan kabulüm geldi ki ben orada okumak istiyordum ona da evet dedim belgelerimi geçen hafta Konstanz'da üniye verip Sömestr harcını da ödeyince kendimi kayıt ettirmiş oldum
3. Almanya'ya gittiğinizde kayıt tarihinden önce de kayıt yaptırmaya gidebilirsiniz üniversiteler genelde kabul ediyorlar belgeleri vs ama öğrenci hakkları için (semester ticket gibi ) dönem başını beklemeniz lazım diye biliyorum
4. vize işiniz uzarsa üniversiteye mail atın tarihi geçirme durumunuz olursa onlar yardımcı olabilirler süre konusunda vize için değil ama

Helen

Mesaj gönderen Helen » Pzr Ağu 25, 2019 11:19 pm

Vachtang yazdı: Pzr Ağu 25, 2019 10:54 pm Ben kendimi yanlış ifade ediyorum galiba

1.Bir üniversiteden Zulassung aldığınızda o üniversiteye kayıt olmuş olmuyorsunuz
2.Online kayıt bu ön kayıttır hiçbir üniversitenin Lise dip. ÖSYM yerleştisinin ORİJİNALİNİ görmeden (bazı üniversiteler direkt lise diplomasını istiyor mesela apostil yerine) size İmmatrikulation vermez. Siz kendinizi online ön kayıt yaptınız bu demek değildir ki siz o üniversitenin öğrencisisiniz immatrikule olmadınız. Ben Passau'ya da evet demiştim vize başvuru sürecimde Konstanz'dan kabulüm geldi ki ben orada okumak istiyordum ona da evet dedim belgelerimi geçen hafta Konstanz'da üniye verip Sömestr harcını da ödeyince kendimi kayıt ettirmiş oldum
3. Almanya'ya gittiğinizde kayıt tarihinden önce de kayıt yaptırmaya gidebilirsiniz üniversiteler genelde kabul ediyorlar belgeleri vs ama öğrenci hakkları için (semester ticket gibi ) dönem başını beklemeniz lazım diye biliyorum
4. vize işiniz uzarsa üniversiteye mail atın tarihi geçirme durumunuz olursa onlar yardımcı olabilirler süre konusunda vize için değil ama
Zahmet edip yazmışsınız fakat bu dediklerinizin hepsini biliyorum. Passau ya evet dedim demişsiniz. O olay "Studienplatzangebot annehmen " oluyor onu da biliyorum. Neredeyse beş altı okuldan kabulüm var bahsettiğim okul hariç diğerlerinin kabul mektubunda Einschreibung tarihleri var. Form doldurup, öğrenci kartı için resim verip, ORİJİNAL belgeleri teyit ettirmek için illaki yüz yüze görüşme isteyecekler. Bu arada Göttingen Üniversitesi' nden bahsediyorum ve online Immatrikulation için okul harcını da yatırmamı ve vize kabulünü (eğer yoksa vizeye başvurulduğunu gösteren belge) istiyorlar. Her okulun kayıt işlemleri farklı olabilir ve bu başvuru sürecinde tarihler açısından da çok farklı ilerleyen bir okuldu zaten. Ben başka bir şeyden bahsediyorum, hâlâ anlamıyorsanız sorun değil. Yine de teşekkür ederim

Vachtang

Mesaj gönderen Vachtang » Pzr Ağu 25, 2019 11:31 pm

Helen yazdı: Pzr Ağu 25, 2019 11:19 pm Zahmet edip yazmışsınız fakat bu dediklerinizin hepsini biliyorum. Passau ya evet dedim demişsiniz. O olay "Studienplatzangebot annehmen " oluyor onu da biliyorum. Neredeyse beş altı okuldan kabulüm var bahsettiğim okul hariç diğerlerinin kabul mektubunda Einschreibung tarihleri var. Form doldurup, öğrenci kartı için resim verip, ORİJİNAL belgeleri teyit ettirmek için illaki yüz yüze görüşme isteyecekler. Bu arada Göttingen üniversitesi'den bahsediyorum ve online Immatrikulation için okul harcını da yatırmamı ve vize kabulünü (eğer yoksa vizeye başvurulduğunu gösteren belge) istiyorlar. Her okulun kayıt işlemleri farklı olabilir ve bu başvuru sürecinde tarihler açısından da çok farklı ilerleyen bir okuldu zaten. Ben başka bir şeyden bahsediyorum, hâlâ anlamıyorsanız sorun değil. Yine de teşekkür ederim
Ben sizi anlıyorum da siz bence anlama zahmetine girmiyorsunuz burada size yardımcı olmaya olmaya çalışıyoruz beğenmiyorsanız bir sürü danışmanlık kurumu var mesela onlara başvurup belirli bir ücret ödediğinizde size sabaha kadar anlatırlar merak etmeyin ayrıca ben de diyorum ki aynı olayı ben de yaptım ''MOTİVASYON MEKTUBUN'' 'da başka bir üniversite vardı hatta o zamanlar ilk kabul aldığım üniversite hayalimin üniversitesiydi öyle başvurdum vizeye ve sıkıntı çıkmadı. hala anlamazsanız veya extra informationa ihtiyacınız varsa bu sitenin oluşturduğu tahminimce bir danışmanlık kurumu var oraya başvurun veya forumda bu kurumla ilgili olduğunu düşündüğüm yazarlar var onların cevabını bekleyiniz.

Helen

Mesaj gönderen Helen » Pzt Ağu 26, 2019 12:32 am

Vachtang yazdı: Pzr Ağu 25, 2019 11:31 pm Ben sizi anlıyorum da siz bence anlama zahmetine girmiyorsunuz burada size yardımcı olmaya olmaya çalışıyoruz beğenmiyorsanız bir sürü danışmanlık kurumu var mesela onlara başvurup belirli bir ücret ödediğinizde size sabaha kadar anlatırlar merak etmeyin ayrıca ben de diyorum ki aynı olayı ben de yaptım ''MOTİVASYON MEKTUBUN'' 'da başka bir üniversite vardı hatta o zamanlar ilk kabul aldığım üniversite hayalimin üniversitesiydi öyle başvurdum vizeye ve sıkıntı çıkmadı. hala anlamazsanız veya extra informationa ihtiyacınız varsa bu sitenin oluşturduğu tahminimce bir danışmanlık kurumu var oraya başvurun veya forumda bu kurumla ilgili olduğunu düşündüğüm yazarlar var onların cevabını bekleyiniz.
Bu tarz yazıyı genelde bu forumda bir şey araştırmadan, öğrenmeden boş soru soranlara yazarlar. Tabii sizin gibi zahmetlere girmeden. O kurucu olduğunu düşündüğünüz yazarlar da evet kurucudur. Onlar bile onca senedir insanlara sabırla yardım etmeye çalışır ki zaten forumun kuruluş amacı o. Sizin gerçekten yardım etmeye çalıştığınızı düşünmüyorum, ki edemezsiniz de. Çünkü hâlâ motivasyon mektubumda farklı okul vardı da ben başka okula kayıt oldum diyorsunuz. Evet bu cevabınız başlığı açan arkadaşın sorusuna yardımcı olabilir, ama benimkine değil. Şu başvuru işiyle kendi ilgilenen çoğu kişinin bildiği şeyleri ( özellikle mail atmak gibi ve diğer 3 madde :D ) tekrar edip durdunuz, bunlara ve üslubunuza rağmen teşekkür ettim size. Bilmiyorsanız bilmiyorum deyin, anlamıyorsanız anlamıyorum bu kadar basit..
Tartışma çıkarmaya çalışıp başkalarının işini engellemeyin lütfen, iyi forumlar

ozzywoz

Mesaj gönderen ozzywoz » Sal Ağu 27, 2019 11:06 pm

Vachtang yazdı: Pzr Ağu 25, 2019 6:04 pm Vizenizi aldıktan sonra bir önemi yok ben de vizeye daha aşağı sıralamadan bir üniversite kabulü ile başvurdum 2 hafta sonra daha iyi bir üniversiteden kabulüm geldi kaydımı oraya yaptırdım ekimde derse başlayacağım
Merhaba vachtang bu beni sevindirdi :) bu bilgiyi nereden aldığınızı öğrenebilir miyim? Ben istanbul konsolosluğuyla konuşup yeni okula gitmek istediğimi söyledim telefondaki kişi pek emin değildi ve not aldı söylediklerimi. Bunun üzerine konsolosluğa (daha hızlı cevap gelsin diye ingilizce) bir mail yolladım durumu anlatan ve yeni kabul belgemi içeren. 5 gündür dönüş olmadı henüz malesef.
Bir sorum daha olacak belki biliyorsunuzdur, ilk başvuruda belirttiğimiz okulun bölgesindeki yabancılar ofisine gönderiliyor sanırım vize isteği trdeki konsolosluk tarafından. Eğer iki okul almanyanın farklı bölgelerindeyse bu sorun yaratır mı?

ozzywoz

Mesaj gönderen ozzywoz » Sal Eyl 03, 2019 2:27 pm

up

Rigwald

Mesaj gönderen Rigwald » Pzr Eyl 08, 2019 11:47 pm

Arkadaşlar merhaba. Benim de durumum sizlerle aynı, tek bir sorum var. Bununla ilgili yabancılar dairesini bilgilendirmek gerekir mi? Sanırım vize prosedürleri esnasında belirli belgelerimiz ilk kabul aldığımız (ve vizeye başvurduğumuz) yere gidiyor. Eğer öyle değilse zaten problem yok, bilgisi olan var mı bilmek istedim.

ozzywoz

Mesaj gönderen ozzywoz » Pzt Eyl 09, 2019 4:32 pm

Bugün konsolosluk aradı. Onlara e-mail olarak atmıştım yeni kabul mektubunu iki hafta önce falan. Başvuralı 3 hafta oldu o zamandan beri ne yapıyorlar bilmiyorum bugün yollamışlar yeni okulun oldugu yabancılar dairesine belgelerimi. Yani eğer okul değiştirmek istiyorsanız başvuru sürecinin uzamaması ve daha sonra sorun cıkmaması için konsolosluktan en kısa sürede bilgi almaya çalışın derim. İşler aşırı yavaş ilerliyor gördüğünüz gibi ve 3 hafta önce başvurmama rağmen bugün başvurmuşum gibi oldu okul değiştirdiğim ve iki okulun yabancılar dairesi farklı oldugu için. Sar başa, en az 4 hafta beklersin dediler resmen. Okulum 15 ekimde başlıyor yetişemezsem ikinci döneme kalıyor. Konsolosluğun umru değil... Ben yandım siz yanmayın

Helen

Mesaj gönderen Helen » Pzt Eyl 09, 2019 10:53 pm

ozzywoz yazdı: Pzt Eyl 09, 2019 4:32 pm Bugün konsolosluk aradı. Onlara e-mail olarak atmıştım yeni kabul mektubunu iki hafta önce falan. Başvuralı 3 hafta oldu o zamandan beri ne yapıyorlar bilmiyorum bugün yollamışlar yeni okulun oldugu yabancılar dairesine belgelerimi. Yani eğer okul değiştirmek istiyorsanız başvuru sürecinin uzamaması ve daha sonra sorun cıkmaması için konsolosluktan en kısa sürede bilgi almaya çalışın derim. İşler aşırı yavaş ilerliyor gördüğünüz gibi ve 3 hafta önce başvurmama rağmen bugün başvurmuşum gibi oldu okul değiştirdiğim ve iki okulun yabancılar dairesi farklı oldugu için. Sar başa, en az 4 hafta beklersin dediler resmen. Okulum 15 ekimde başlıyor yetişemezsem ikinci döneme kalıyor. Konsolosluğun umru değil... Ben yandım siz yanmayın
Ben de tam bu nedenden dolayı yeni kabul mektubunu göndermemeyi tercih ettim. Hatta sana vize anı defteri sayfasında yazmıştım bu durumu.
Ben okul belgesini değiştirmemeye karar verdim, çünkü görüşme yaparken bilgisayara tüm bilgilerimi girdiler. Okulu değiştirirsem bilgisayardaki bilgileri de tekrar girmek zorunda kalacaklar, vizenin süresini uzatır diye korkuyorum açıkçası.

Son hafta kala konsolosluğu arayıp gidiş tarihini hatırlatmaya çalış, forumda genelde öyle yaptıklarını okudum insanların. Kayıt tarihine yetişemezsen yaz dönemine kalacağını okul mu belirtti, sordun mu yani? Bir aydan fazla var daha 15 Ekim e. Umarım vakitlice alırsın vizeni

ozzywoz

Mesaj gönderen ozzywoz » Sal Eyl 10, 2019 12:30 am

Helen yazdı: Pzt Eyl 09, 2019 10:53 pm Ben de tam bu nedenden dolayı yeni kabul mektubunu göndermemeyi tercih ettim. Hatta sana vize anı defteri sayfasında yazmıştım bu durumu.

Son hafta kala konsolosluğu arayıp gidiş tarihini hatırlatmaya çalış, forumda genelde öyle yaptıklarını okudum insanların. Kayıt tarihine yetişemezsen yaz dönemine kalacağını okul mu belirtti, sordun mu yani? Bir aydan fazla var daha 15 Ekim e. Umarım vakitlice alırsın vizeni

Evet görmüştüm öyle söylediğini ama Almanya'nın arkasından iş çevirmekten korkuyorum açıkçası... Umarım senin için sorun yaratmaz.

Kayıt olayını okul söyledi evet. Öteki dönem aralıkta başlıyor o yüzden yaza kalmıyorum aslında. Dersleri bir dönem içinde iki döneme bölmüşler gibi ama kaçırırsam ikinci dönemde çok zorlanırım. Birkaç gün geçecek olursa 15 ekimi okulu arayıp hastayım vs demeyi düşünüyorum bakalım bir şekilde gitmeye çalışıcam. Çok yordu bu Almanya macerası başlamadan...

Helen

Mesaj gönderen Helen » Cmt Eyl 14, 2019 12:56 am

ozzywoz yazdı: Sal Eyl 10, 2019 12:30 am Evet görmüştüm öyle söylediğini ama Almanya'nın arkasından iş çevirmekten korkuyorum açıkçası... Umarım senin için sorun yaratmaz.

Kayıt olayını okul söyledi evet. Öteki dönem aralıkta başlıyor o yüzden yaza kalmıyorum aslında. Dersleri bir dönem içinde iki döneme bölmüşler gibi ama kaçırırsam ikinci dönemde çok zorlanırım. Birkaç gün geçecek olursa 15 ekimi okulu arayıp hastayım vs demeyi düşünüyorum bakalım bir şekilde gitmeye çalışıcam. Çok yordu bu Almanya macerası başlamadan...
Aslında vize süreci tamamlandıktan sonra diğer okula kayıt olacağınız için arkadan iş çevirme gibi bir durum olmazdı hocam. Benim dün vizem geldi. Başka okula kayıt olacaktım vize süreci devam ederken fakat 30 Eylül e kadar uzadı kayıt işlemleri. Uzamasaydı da kaydım tamamlansaydı ne değişirdi onu da bilemiyorum. Sizin de en azından oturum uzatırken işiniz daha kolay hallolur. Tez vakitte çıkar umarım vizeniz

ozzywoz

Mesaj gönderen ozzywoz » Cmt Eyl 14, 2019 2:21 pm

Helen yazdı: Cmt Eyl 14, 2019 12:56 am Aslında vize süreci tamamlandıktan sonra diğer okula kayıt olacağınız için arkadan iş çevirme gibi bir durum olmazdı hocam. Benim dün vizem geldi. Başka okula kayıt olacaktım vize süreci devam ederken fakat 30 Eylül e kadar uzadı kayıt işlemleri. Uzamasaydı da kaydım tamamlansaydı ne değişirdi onu da bilemiyorum. Sizin de en azından oturum uzatırken işiniz daha kolay hallolur. Tez vakitte çıkar umarım vizeniz
Çok sevindim vizenizin gelmesine. Benim de dün akşam upsye teslim edilmiş inanamadım görünce. Pazartesi elimde olur, umarım olumlu sonuclanır :)