Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Marburg Üniversitesi’nin hazırlığı hakkında

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
lorem

Marburg Üniversitesi’nin hazırlığı hakkında

Mesaj gönderen lorem » Cmt Ağu 17, 2019 12:06 pm

Merhabalar Deutschstudent ailesi,
Geçen hafta Marburg Üniversitesi’nde Sosyoloji yüksek lisans şartlı kabulüm ve Almanca belgem (TestDaF 4x3 - B2) ile ulusal vize başvurusunda bulundum ancak üniversitenin hazırlığı ile başvuru hakkında bir sorum var.
Marburg’un kendi hazırlığına gidebilmek için söylenen tüm prosedürleri yerine getirip okula kayıt yaptırdım. Kabul belgemin yanında hazırlık eğitimim için Immatrikulation belgemi aldım, okula hazırlık için harç ödemesi yaptığıma dair faturayı aldım ve Marburg Üniversitesi’nin Studienkolleg’inden (DSH hazırlık öğrencileri burada bulunuyor) bir Bescheinigung aldım (haftada 23 saat eğitimi belirten). Ancak bu Bescheinigung bir Anmeldung belirtmemekle beraber Anmeldung için Almanya’ya gitmeyi şart koşuyor. Şartlı kabullerde bir dil kursu kayıt belgesi istendiği hepimizin malumu. Marburg özelinde bu belgeler Studienvorbereitender Visum için yeterli olur mu? Yoksa atladığım bir konu var mı? Bu forum genelinde bu konuda hiçbir bilgiye erişemedim, bu yüzden Marburg’da bulunmuş-bulunmamış, bu prosedür konusunda bilgi sahibi olan birinden yardım alabilirsem çok memnun olacağım.

adolftr

Re: Marburg Üniversitesi’nin hazırlığı hakkında

Mesaj gönderen adolftr » Cmt Ağu 17, 2019 1:08 pm

merhaba konunuz haricinde bir şey sormak istiyorum müsaitsenzi tabiki. b2 seviyesine kadar almancayı türkiye mi öğrendiniz hangi okul veya kursta? yoksa daha öncesinde almanca bilginiz var mıydı? ben de benzer alandan yüksek lisans yapmak istiyorum

lorem

Mesaj gönderen lorem » Cmt Ağu 17, 2019 1:24 pm

Merhabalar. Valla üniversitede aldığım 2 kur Almanca ve toplanan konuşma gruplarıyla B1’e kadar geldim. Sonrasında Erasmus ile Almanya’ya gittim, İngilizce dersler almama rağmen pratiği biraz daha ilerlettim. En son Almanya’da 1 aylık bir dil kursu ile B2 ortasına kadar gelip Türkiye’de hocamla özel konuşma egzersizleri yaptım Nisan’daki TestDaF’a kadar. Ancak arada akademik ilgi alanıma giren podcast dinleme egzersizlerim de oldu. Her ne kadar seviyemin çok üzerinde olsalar da özellikle onları anlamaya çalışarak kendimi zorladım. Bu tabii dili cidden severseniz ve motiveyseniz oluyor.

Benzer alanda yüksek lisans yapacaksanız Deutschlandfunk’un podcastleri sağlam bir sonuç veriyor. Sosyal Teori, Kültürel Çalışmalar ve Politik Kültür alanında çok fazla podcast var ve kaliteli akademik analizler bulabiliyorsunuz. Özellikle Aus Kultur- und Sozialwissenschaften alt sitesine bir göz atın.

adolftr

Mesaj gönderen adolftr » Cmt Ağu 17, 2019 1:33 pm

lorem yazdı: Cmt Ağu 17, 2019 1:24 pm Merhabalar. Valla üniversitede aldığım 2 kur Almanca ve toplanan konuşma gruplarıyla B1’e kadar geldim. Sonrasında Erasmus ile Almanya’ya gittim, İngilizce dersler almama rağmen pratiği biraz daha ilerlettim. En son Almanya’da 1 aylık bir dil kursu ile B2 ortasına kadar gelip Türkiye’de hocamla özel konuşma egzersizleri yaptım Nisan’daki TestDaF’a kadar. Ancak arada akademik ilgi alanıma giren podcast dinleme egzersizlerim de oldu. Her ne kadar seviyemin çok üzerinde olsalar da özellikle onları anlamaya çalışarak kendimi zorladım. Bu tabii dili cidden severseniz ve motiveyseniz oluyor.

Benzer alanda yüksek lisans yapacaksanız Deutschlandfunk’un podcastleri sağlam bir sonuç veriyor. Sosyal Teori, Kültürel Çalışmalar ve Politik Kültür alanında çok fazla podcast var ve kaliteli akademik analizler bulabiliyorsunuz. Özellikle Aus Kultur- und Sozialwissenschaften alt sitesine bir göz atın.
cevap için teşekkürler. ben bi üniversitede almanca hazırlık okuyacağım b2 seviyseine kadar öğretiyorlar. ondan sonra almayaya başvuru yapmak istiyorum. daha ekonomik ve rahat olması açısından böyle planladım. asıl kafama takılan iki şey var. yüksek lisansta almanca tez yazmak. türkçe tez yazmak bile zorluyorken almanca tez yazmak zorlar diye tahmin ediyorum bir de bu bizim sonradan öğrendimiz bir dil. ikincisi ise yüksek lisans sonrası iş bulma sanırım siz akademisyenlik düşünüyorsunuz ben akademisyenlik pek düşünmüyorum almanyada bu gibi sözel yüksek lisans sonrası iş imkanları nasıldır değer mi onu düşünüyorum.

lorem

Mesaj gönderen lorem » Cmt Ağu 17, 2019 1:46 pm

Ne demek. Almanca tez yazabilmek için, özellike Sosyal Bilimler ve Felsefe alanında, sağlam bir Almanca gerekiyor. DSH’yı verecek kadar yapsanız bile kendiniz akademik makaleleri anlayıp yorumlayacak kadar uğraşmalısınız. Bu yüzden B2 bitirmeme rağmen 1 senelik hazırlığa gitmeye karar verdim, sağlama alabilmek ve doktorada da kullanabilmek için. Bu yüzden B2 bitirip Almanya’ya hazırlığa gitmek o konuda çok mantıklı. Ancak siz hazırlık için Almanya’da mısınız yoksa Türkiye’de mi?

İş imkânı açısından reklamcılık ve sosyal medya yönetiminden tutun gazetelerde editörlüğe kadar yığınla iş var. 1200-1300-1500€’dan başlıyor araştırdıklarımın çoğu. Ancak bunların hepsi için staj deneyimi gerekiyor bol bol. Lisans eğitimindeyseniz halen, staj veya geçici kontratlı iş yapabileceğiniz yerler araştırın; o alanlarda neresi olursa kârdır. Ve forumda bir arkadaşın dediği gibi, mühendislik kadar geniş bir iş yelpazesi var bence içiniz rahat olsun. Bazı web siteleri var, Soziologie veya Journalistik yazıp hangi tarzda işlere girebileceğinizi bölüm tanımlarında söylüyor. Şunun gibi:

https://www.studycheck.de/studium/soziologie

adolftr

Mesaj gönderen adolftr » Cmt Ağu 17, 2019 2:06 pm

lorem yazdı: Cmt Ağu 17, 2019 1:46 pm Ne demek. Almanca tez yazabilmek için, özellike Sosyal Bilimler ve Felsefe alanında, sağlam bir Almanca gerekiyor. DSH’yı verecek kadar yapsanız bile kendiniz akademik makaleleri anlayıp yorumlayacak kadar uğraşmalısınız. Bu yüzden B2 bitirmeme rağmen 1 senelik hazırlığa gitmeye karar verdim, sağlama alabilmek ve doktorada da kullanabilmek için. Bu yüzden B2 bitirip Almanya’ya hazırlığa gitmek o konuda çok mantıklı. Ancak siz hazırlık için Almanya’da mısınız yoksa Türkiye’de mi?

İş imkânı açısından reklamcılık ve sosyal medya yönetiminden tutun gazetelerde editörlüğe kadar yığınla iş var. 1200-1300-1500€’dan başlıyor araştırdıklarımın çoğu. Ancak bunların hepsi için staj deneyimi gerekiyor bol bol. Lisans eğitimindeyseniz halen, staj veya geçici kontratlı iş yapabileceğiniz yerler araştırın; o alanlarda neresi olursa kârdır. Ve forumda bir arkadaşın dediği gibi, mühendislik kadar geniş bir iş yelpazesi var bence içiniz rahat olsun. Bazı web siteleri var, Soziologie veya Journalistik yazıp hangi tarzda işlere girebileceğinizi bölüm tanımlarında söylüyor. Şunun gibi:

hocam ben bitirdim lisans mezunuyum. almanca hazırlığı türkiyede devlet üniversitesinde okuyacağım istanbulda. burada b2 seviyesine kadar testdaf 4 seviyesine kadar öğrettiklerini iddia ediyorlar ama tabiki pratikte almanyada hangi seviyeye denk gelecek zaman gösterecek. bahsettiğiniz maaşlar 1200 - 1500 euro stajyer maaşları mı yoksa yüksek lisans mezuniyeti sonrası verilen maaşlar mı? şayet yüksek lisans sonrası verilen maaşlar ise oldukça az çünkü bildiğim kadarıyla artık ev kiraları 1.000 euro ya kadar çıkan yerler var.

adolftr

Mesaj gönderen adolftr » Cmt Ağu 17, 2019 2:06 pm

lorem yazdı: Cmt Ağu 17, 2019 1:46 pm Ne demek. Almanca tez yazabilmek için, özellike Sosyal Bilimler ve Felsefe alanında, sağlam bir Almanca gerekiyor. DSH’yı verecek kadar yapsanız bile kendiniz akademik makaleleri anlayıp yorumlayacak kadar uğraşmalısınız. Bu yüzden B2 bitirmeme rağmen 1 senelik hazırlığa gitmeye karar verdim, sağlama alabilmek ve doktorada da kullanabilmek için. Bu yüzden B2 bitirip Almanya’ya hazırlığa gitmek o konuda çok mantıklı. Ancak siz hazırlık için Almanya’da mısınız yoksa Türkiye’de mi?

hocam ben bitirdim lisans mezunuyum. almanca hazırlığı türkiyede devlet üniversitesinde okuyacağım istanbulda. burada b2 seviyesine kadar testdaf 4 seviyesine kadar öğrettiklerini iddia ediyorlar ama tabiki pratikte almanyada hangi seviyeye denk gelecek zaman gösterecek. bahsettiğiniz maaşlar 1200 - 1500 euro stajyer maaşları mı yoksa yüksek lisans mezuniyeti sonrası verilen maaşlar mı? şayet yüksek lisans sonrası verilen maaşlar ise oldukça az çünkü bildiğim kadarıyla artık ev kiraları 1.000 euro ya kadar çıkan yerler var.

lorem

Mesaj gönderen lorem » Cmt Ağu 17, 2019 2:14 pm

TestDaF 4 Almanya’da bahsettiğimiz alanlarda azıcık yetersiz kalabilir. Eğer ekonomik olarak böyle bir seçenekte bulunuyorsanız kendiniz de ekstradan bir şeyler okuyun/dinleyin derim.

Maaşlar stajyer maaşı da olabiliyor (özellikle Marketing işlerinde stajyer maaşları 1500lerde olabiliyor), normal işler de olabiliyor. Editörlük işleri de 2000€ civarı olabiliyor (DW gibi yerler). Dediğim gibi bunlar bulduğum en kötü olasılık olan başlangıç maaşları. Ayrıyeten evlerin 1000€ olması gideceğiniz şehre bağlı bir özellik. Tek odalı evlerde 500-600-700€ fiyatlar bulmak mümkün wg-gesucht.de’de büyük şehirlere bakarsak. Dediğiniz fiyata Münih gibi yerlerde ulaşılabileceğini düşünüyorum. Ancak ben bu işleri yeni araştıran biri olarak orada yaşayan biri kadar bilgi sahibi olamayabilirim. Elimden geldiğince araştırdıklarımı sunmuş olayım.

lorem

Mesaj gönderen lorem » Cmt Ağu 17, 2019 2:18 pm

Unutmadan, lisans mezuniyeti aranan işler ve yüksek lisans-doktora mezuniyetleri aranan işler ayrı ayrı olabilir. Yüksek lisans mezuniyeti aranan işler de daha yüksek maaşlı olabilir bunu belirtmek lazım. Araştırdıklarım çoğunlukla lisans mezuniyeti + staja dayalı işlerdi.

lorem

Mesaj gönderen lorem » Cmt Ağu 17, 2019 2:30 pm

Bu arada ilk sorduğum soru halen geçerli.

dogakdm

Mesaj gönderen dogakdm » Sal Eyl 03, 2019 6:31 pm

lorem yazdı: Cmt Ağu 17, 2019 12:06 pm Merhabalar Deutschstudent ailesi,
Geçen hafta Marburg Üniversitesi’nde Sosyoloji yüksek lisans şartlı kabulüm ve Almanca belgem (TestDaF 4x3 - B2) ile ulusal vize başvurusunda bulundum ancak üniversitenin hazırlığı ile başvuru hakkında bir sorum var.
Marburg’un kendi hazırlığına gidebilmek için söylenen tüm prosedürleri yerine getirip okula kayıt yaptırdım. Kabul belgemin yanında hazırlık eğitimim için Immatrikulation belgemi aldım, okula hazırlık için harç ödemesi yaptığıma dair faturayı aldım ve Marburg Üniversitesi’nin Studienkolleg’inden (DSH hazırlık öğrencileri burada bulunuyor) bir Bescheinigung aldım (haftada 23 saat eğitimi belirten). Ancak bu Bescheinigung bir Anmeldung belirtmemekle beraber Anmeldung için Almanya’ya gitmeyi şart koşuyor. Şartlı kabullerde bir dil kursu kayıt belgesi istendiği hepimizin malumu. Marburg özelinde bu belgeler Studienvorbereitender Visum için yeterli olur mu? Yoksa atladığım bir konu var mı? Bu forum genelinde bu konuda hiçbir bilgiye erişemedim, bu yüzden Marburg’da bulunmuş-bulunmamış, bu prosedür konusunda bilgi sahibi olan birinden yardım alabilirsem çok memnun olacağım.
Merhaba mezun olduktan sonra hangi alanda çalışmayı düşünüyorsunuz? Ben bir arada kommunikationswissenschaft düşünüyordum ama sonra iş olanağı az diye istemedim, staj falan almak zor olmuyormu yabancı bir öğrenci olarak?

lorem

Mesaj gönderen lorem » Sal Eyl 03, 2019 8:12 pm

Merhabalar. Akademiye yönelmeyi ve yanında gazetelere başvurmayı düşünüyordum açıkçası. Kommunikationswissenschaft veya Medienwissenschaft düşünüyorsanız bence güzel bir seçenek beklenenin aksine. Özellikle o alanın iş bulması Almanya'da kolay oluyor. Bu yüzden NC puanları bile biraz daha yüksek, bir Psikoloji kadar olmasa da. Yabancı olsanız da bir Komm. öğrencisi olduğunuz sürece şansınız olabilir, bölümüne bakıyorlar çünkü. Bunun dışında uluslararası öğrencilerin başvurduğu DW'nin traineeship programları var, İngilizce-Almanca işleyen. O staj programında da mesela dünyanın bir sürü yerinden insan seçiyorlar. Onun dışında Journalistik odaklı eğitim kurumları da var Hochschule olarak işleyen ve gazetelerin destek verdiği, Axel Springer gibi. 2 senelik mastervari bir eğitime tutuluyorsunuz. Buralara seçilmesi biraz zor görünüyor, ancak eğer deneyiminize güvenebilirseniz neden olmasın. Bu arada unutmadan, Türkiye'deki staj deneyiminiz çok önemli bunların hepsi için, ayrıyeten biraz bilgisayar programları bilgisi. Normal üniversitelerde Medien- ve Kommunikationswissenschaft'a başka türlü sosyal bölümlerden insan almıyorlar master bölümlerinde. Lisansın şartlarını bilmiyorum ama, lise dersleriyle bir şans yaratabilirsiniz.

lorem

Mesaj gönderen lorem » Sal Eyl 03, 2019 8:15 pm

https://www.studis-online.de/Studiengae ... 2018-2019/ buradan Komm. bölümünün lisans NClerini görmeniz mümkün geçen sene için, bir örnek olması açısından.

bartu

Mesaj gönderen bartu » Cum Eki 11, 2019 5:04 pm

Merhaba, ben de Marburg'da hazırlık eğitimi alacağım. Başlığı görünce yazmak istedim. Sorununuzu halledebildiniz mi?

lorem

Mesaj gönderen lorem » Cum Eki 11, 2019 7:41 pm

Merhabalar. Sorun halloldu ve vizemi aldım. Siz hangi bölümde olacaksınız?

deutscha

Mesaj gönderen deutscha » Pzt Eki 12, 2020 10:28 am

bartu yazdı: Pzr Eki 13, 2019 12:18 am Hukuk. Dilerseniz önümüzdeki süreçte haberleşelim. Mail adresim 1bartugundogdu@gmail.com
Yuksek lisans mi,lisans mi ?

cool

Mesaj gönderen cool » Pzt Eki 12, 2020 10:32 am

Hazirlik egitimi alanlara vize veriliyor mu suanda ?

sinemcetinkaya

Mesaj gönderen sinemcetinkaya » Pzt Eki 12, 2020 11:54 am

bartu yazdı: Cum Eki 11, 2019 5:04 pm Merhaba, ben de Marburg'da hazırlık eğitimi alacağım. Başlığı görünce yazmak istedim. Sorununuzu halledebildiniz mi?
Merhaba bende marburg hazırlıkta olacağım. Vizemi bekliyorum şuanda. Yarın hazırlık için online seviye tespit sınavına girmem gerekiyor. Umarım bir sıkıntı çıkmaz. Siz de girdiniz mi bu sınava?

aycaoz

Mesaj gönderen aycaoz » Çrş Eki 14, 2020 2:13 pm

sinemcetinkaya yazdı: Pzt Eki 12, 2020 11:54 am Merhaba bende marburg hazırlıkta olacağım. Vizemi bekliyorum şuanda. Yarın hazırlık için online seviye tespit sınavına girmem gerekiyor. Umarım bir sıkıntı çıkmaz. Siz de girdiniz mi bu sınava?
Merhaba,

Ben de hukuk yüksek lisansı için şartlı kabul aldım. Hali hazırda B1 sertifikam var. Vizeye başvurmayı planlıyorum, ancak şu an şartlı kabul için vize verilmiyor şeklinde bir durum söz konusu. Vize başvurularınızın son durumu nedir?

ege123

Mesaj gönderen ege123 » Çrş Eki 14, 2020 6:46 pm

aycaoz yazdı: Çrş Eki 14, 2020 2:13 pm Merhaba,

Ben de hukuk yüksek lisansı için şartlı kabul aldım. Hali hazırda B1 sertifikam var. Vizeye başvurmayı planlıyorum, ancak şu an şartlı kabul için vize verilmiyor şeklinde bir durum söz konusu. Vize başvurularınızın son durumu nedir?
Merhaba. Marburgda şartli kabul almak için studienkollegdeki dsh kursuna mı başvuracağız yoksa direk master programına mı ?